Želva kýlnatá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Želva kýlnatá je mírumilovná a velice ráda se vyhřívá na teplém místě. Samice bývají větší než samci.

Tipy pro chov želvy kýlnaté

 1. Želva kýlnatá je mírumilovná, klidná a neagresivní a proto jich můžete chovat i více.
 2. Želvy kýlnaté dávají přednost životu v tekoucí vodě. Svému zvířeti byste měli zajistit velký výběh s vhodnou filtrací, protože tyto želvy jsou velmi citlivé na kvalitu vody. 
 3. Samice také dorůstají poměrně velkých rozměrů, proto je důležité mít na paměti velikost nádrže, zejména pokud plánujete želvu chovat v interiéru nebo s jinými želvami.
 4. Hloubka vody by měla být taková, aby želva mohla pohodlně plavat, protože tato zvířata jsou velcí plavci a potřebují hlubokou vodu. Vaší želvě se také bude líbit, když bude mít pod vodou část kmene, který by jí mohl poskytnout ideální místo k odpočinku. 
 5. Co se týče substrátu pro želvu kýlnatou, můžete použít jemný až středně zrnitý štěrk. Lepší je však písek.
 6. Zajistěte místo, kde si želva může zcela vysušit krunýř, abyste předešli zdravotním problémům, jako je hniloba krunýře a plísně. 
 7. Místo na vyhřívání želv by mělo být vyhřáté na minimálně 27 °C, i když se může pohybovat i v rozmezí od 27 do 32 °C, a to pomocí tepelné lampy. A nezapomeňte, že k vyhřívání je třeba zajistit také UVB osvětlení.
 8. Jeden dospělý samec může být umístěn v akváriu o velikosti 150 a více litrů, zatímco samice by se mohly dobře cítit v akváriu o velikosti 350 a více litrů. Pokud chcete v jednom akváriu chovat více než jednu želvu, zajistěte pro každého dalšího samce alespoň 80 litrů prostoru v akváriu nebo pro každou další samici dalších 200 litrů.
 9. Želva kýlnatá je všežravec, ale tíhne k masité stravě, proto můžete svého mazlíčka krmit různými druhy potravy, například šneky a mlži, rybami, cvrčky, červy a vodním hmyzem. Tyto želvy si však mohou občas pochutnat i na vodních rostlinách a želvu můžete krmit i komerčními želvími granulemi.
 10. Co se týče povahy, jsou želvy kýlnaté považovány za učenlivé a obvykle vás nekousnou, takže jsou dobrými domácími mazlíčky. Lze je chovat ve společné nádrži s jinými želvami a velice rády se vyhřívají.
 11. Želva kýlnatá sice dává přednost masité potravě, ale může si občas pochutnávat i na rostlinách. 

Základní informace

 • Český název: Želva kýlnatá (Želva mapová)
 • Latinský název: Graptemys pseudogeographica kohnii
 • Čeleď: Emydidae (Sladkovodní želvy)
 • Původ: Amerika
 • Maximální velikost: 25 cm
 • Vhodná teplota: 22 – 28 °C
 • Potrava: Vodní plži, hmyz, zelený salát
 • Agresivita: Neagresivní

Charakteristika

Želvy kýlnaté lze chovat i ve větším počtu v akváriu, právě pro svou absolutně neagresivní povahu. Velice rády se vyhřívají na světle a mají rády masitou potravu. Želva kýlnatá má na krunýři mapy, které s rostoucím věkem mizí. Této želvě je nutné často měnit vodu, jinak by mohlo dojít ke vzniku plísní na krunýři.

Pohlavní dimorfismus

Samice želvy kýlnaté měří i kolem 20-25 cm, samci jen do 15 cm. U mláďat se pohlaví nedá vůbec rozeznat.

Rozmnožování

Želva kýlnatá se v zajetí poměrně snadno rozmnožuje. Samice do písku naklade vajíčka, která se po několika týdnech líhnou. Mladé želvy přijímají drobnou potravu.

Často kladené dotazy

❓Jaká je nejlepší potrava pro želvu kýlnatou?

Želvy kýlnaté jsou všežravci, jejichž strava by se měla skládat ze směsi granulovaného želvího krmiva, cvrčků, moučných červů a listové zeleniny, jako je římský salát, zelený řepík a tuřín. Jak již bylo zmíněno, dávají přednost masité potravě.

❓Potřebují želvy kýlnaté výhřevné lampy?

Ano, je naprosto nezbytné použít plnospektrální UVA/UVB osvětlení a doplňkové tepelné lampy. (Zdroj)

❓Spí želvy v noci?

Ano. Většina želv jsou denní typ živočichů, takže jsou aktivnější přes den a v noci spí.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu