Drápatka vodní: 11 tipů pro chov – charakteristika

Drápatka vodní je jedna z nejčastěji chovaných žabek u nás. Jsou ohromně žravé a proto nesmí být chovány s rybičkami a dalšími živočichy.

Tipy pro chov drápatky vodní

 1. Za minimální vhodnou velikost pro jednu drápatku vodní se považuje akvárium o objemu 38 litrů. 
 2. Bezpečné víko na akváriu je nutností, protože tyto žáby se umí z vody vymrštit a utéct, když mají příležitost.
 3. Před tím, než drápatku umístíte do akvária nechte vodu alespoň 24 hodin odstát, aby se odpařil chlor. Drápatky jsou také citlivé na toxické účinky kovových iontů ve vodě.
 4. Ideální je pořídit si šetrnou filtraci, která udržuje vodu čistší, ale není to nutností. Pokud filtraci nepoužíváte, měňte vodu alespoň jednou týdně.
 5. Daří se jim i při pokojové teplotě. Pomocí akvarijního teploměru se ujistěte, že se teplota v nádrži pohybuje kolem 16 až 27 stupňů Celsia.
 6. Žabka přijímá potravu ve formě jiných, menších živočichů. Může se jednat o perloočky, nitěnky a další.
 7. Drápatky ocení akvarijní světlo, které udržuje normální cyklus den-noc, tedy přibližně 12 hodin světla a 12 hodin tmy každý den.
 8. Do akvária lze použít štěrkový substrát. Vyhněte se však drobnému štěrku, žába by ho mohla pozřít.
 9.  K dekoraci nádrže a jako úkryt použijte předměty, jako jsou kameny, větve a kmeny. Žáby bez úkrytu jsou ve stresu. Do nádrže lze přidat i živé rostliny, které by však žába mohla vyhrabat. 
 10. Pokud drápatce zajistíte správnou a pestrou potravu, doplňování vitamínů a minerálů už obvykle není nutné.
 11. Drápatky vodní jsou náchylné k bakteriálním a plísňovým infekcím. Mohou také dostat vodnatelnost nebo silné nadýmání. Bakteriální infekce se často projevují zakalenýma očima a zarudnutím nebo vředy na kůži. Mezi příznaky závažné plísňové infekce patří bílý porost, který připomíná vatu na kůži, a také zbarvené oči.

Základní informace

 • Český název: Drápatka vodní
 • Latinský název: Xenopus Laevis
 • Čeleď: Pipidae (Pipovití)
 • Původ: jižní a jihozápadní části Afriky
 • Maximální velikost: 15 cm
 • Vhodná teplota: 16-27°C
 • Potrava: patentky, ryby, žížaly, hmyz, červy, gamarusy, krevetky (nevhodné je krmení s vysokým obsahem tuku)
 • Doporučené PH: 6-8
 • Doporučená tvrdost vody: 5-15° dGH
 • Agresivita: Agresivní

Charakteristika

Drápatka dorůstá velikosti 10 až 15 cm a váží až 200 g. Drápatky mají na třech vnitřních prstech zadních končetin tmavé zahnuté drápy, podle nichž dostaly své české jméno. Na předních končetinách nemají plovací blány. Rozměr akvária je závislý na velikosti chovaných žab. Na jednu drápatku je nutné počítat alespoň 10 l a zároveň žabce poskytnout prostor pro plavání, ideálně však větší. Pro chovný pár je vhodné akvárium s minimálním obsahem 50 l s vodním sloupcem od 15 do 40 cm. Filtr je potřeba volit s rozvahou, drápatka pochází ze stojatých vod – doporučuje se BIO filtr.

Pohlavní dimorfismus

Samice je asi o třetinu větší, váží o 60 gramů víc, samec má vnitřní strany předních končetin zbarvené do černa. Drápatky mají několik zahnutých drápů na zadních končetinách – odtud pochází jejich český název. Na předních končetinách nemají plovací blány.

Rozmnožování

Drápatka vodní dosahuje dospělosti ve věku jednoho roku. Páření ovlivňuje teplota. V přirozeném prostředí se drápatky rozmnožují v letních měsících. V zajetí můžeme teplotu snadno přizpůsobit a tim ovlivnit dobu páření. Na 7 týdnů před pářením snížíme teplotu vody na 15°C a potom opět teplotu zvedneme na 28°C. Samci lákají samice skřeky a to hlavně v noci. Samice snese až 2000 vajíček, poté je třeba dospělé žáby přemístit do jiné nádrže. Pulci se líhnou většinou již druhým dnem a do dvou měsíců jsou již zcela proměnění v žáby.

Často kladené dotazy

❓Proč drápatky vodní kvákají?

Samci afrických drápkatých žab kvákají v období páření, kdy se snaží přilákat potenciální samice k páření.

❓Kdy drápatky vodní dosáhnou pohlavní dospělosti?

Drápatky vodní dosahují pohlavní dospělosti přibližně v 10 až 12 měsících (Zdroj).

❓Jak dlouho vydrží drápatky vodní mimo vodu?

Tyto žáby nemohou přežít mimo vodu déle než 20 minut při nízké vlhkosti, protože vysychají.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu