TOP 10 půdopokryvných rostlin na slunce i do stínu

Trávníky lze vidět skoro všude – mnoho lidí jej volí na svou zahradu či předzahrádku jako doplněk ke květinám, stromům a keřům, nebo dokonce úplně místo nich. Za dokonale vypadajícím trávníkem jsou však hodiny strávené dřiny za sekačkou a zahradní hadicí.

Pokud o trávníku uvažujete, ale odrazuje vás právě neustálé vytahování a práce se zahradní sekačkou, co takhle zkusit nějakou jinou půdopokryvnou rostlinu? Vybrat si můžete nejen z nízkých bylin, které vám plochu zaplaví nejen zelenými polštáři, ale také barevnými květy, ale také z plazivých keřů, které často zdobí zahradu nebo předzahrádku i během zimy.

V následujícím článku se dozvíte nejoblíbenější půdopokryvné byliny a dřeviny. Od některých rostlin jsme vybrali nejoblíbenější odrůdy nebo druhy. Tak který vyhraje u vás jako náhražka trávníku?

Půdopokryvné byliny

1)  Rozchodník

Koupit v online zahradnictví

Rozchodníky se řadí mezi nenáročné dlouhověké rostliny. Vykvétá nejčastěji koncem léta různobarevnými květy. Některé druhy rozchodníků tvoří husté poléhavé koberce, málokdy vyšší než dvacet centimetrů. Nejlépe se jim daří na přímém slunci, případně v polostínu, a vyžadují suchou půdu. V zahrádkách se často kombinují s vysokými trvalkami, především s těmi, které mají tmavší listy a rozchodník tak může skvěle vyniknout. Všechny následující druhy patří i mezi skalničky, takže se jim bude dařit i v kamenité hlíně, kde by se obyčejná tráva pravděpodobně neuchytila.

  • rozchodník kamčatský – dorůstá se zhruba dvaceti centimetrů. Má světle zelené vroubkovaté listy a od června do srpna se na rostlině objevují žluté květy hvězdicovitého tvaru.
  • rozchodník ostrý – z našeho výčtu rozchodníků je tento nejmenší, dorůstá se jen zhruba deseti centimetrů. Kvete během června a července žlutými květy s tmavšími, oranžovými středy.
  • rozchodník pochybný – dorůstá se přibližně dvaceti centimetrů a vykvétá od července do srpna růžovými květy. Často se využívá k pokrytí střešních zahrad.

2) Tařička

Koupit v online zahradnictví

Tato skalnička patří mezi nízké vytrvalé byliny původem z Malé Asie, avšak teď se pro svou nenáročnost na pěstování pěstuje téměř po celém světě. Daří se jim na slunci i v polostínu a nemají zvláštní nároky na vlhkost, důležitá je pro ně především vzdušná a propustná půda. Pro zajištění bohatého kvetení každý rok je důležité po odkvetení květiny seřezat.

  • tařička ‘Clio’ – vykvétá fialovými květy.
  • tařička ‘Cascade Red’ – kvete karmínově červenou barvou.
  • tařička ‘Gracilis’ – odrůda s purpurově fialovou barvou. Je ze všech odrůd nejnižší.

3) Plamenka

Koupit v online zahradnictví

Plamenka je další z nenáročných trvalek. Vyhovuje jí kterékoliv slunné místo s polosuchou, nejlépe hlinito-písčitou hlínou. Dobře snáší i dlouhotrvající sucho. Vykvétají během dubna a května drobnými květy. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorná, takže není na zimu potřeba jakkoliv zazimovávat.

  • plamenka šídlovitá – vytváří husté koberce ne vyšší než deset centimetrů, květy mohou vyrůstat i do dvaceticentimetrové výšky. Ty mají růžovou barvu s červeným středem a i po odkvetení rostlině zůstávají zelené listy.
  • plamenka ‚Eva‘ – dorůstá do výšky deseti centimetrů a v období kvetení se celý zelený koberec zbarví fialovými květy s temným středem.

4) Škornice

Koupit v online zahradnictví

Škornice patří mezi trvalky, které milují stín, takže dařit se mu bude pod stromy nebo keři. Rychle se rozrůstá, takže se skvěle hodí jako náhražka trávníku i na velkých plochách. Má navíc velmi husté koberce listů a kořenů, takže brání růstu plevele. Škornice navíc zklidňuje napjaté nervy a pomáhá ve stresových situacích, při depresích nebo úzkostech. Kazatelně navíc zlepšuje prokrvení mozku a paměť.

  • škornice alpská – dorůstá se přibližně čtyřiceti centimetrů a kvete purpurovými květy s bílým středem, vzhledem jsou vzdáleně podobné deštníku.
  • škornice pauciflora – kvete čistě bílými květy.

5) Kakost

Koupit v online zahradnictví

Kakost je velmi nenáročná trvalka. Existuje mnoho druhů, z toho některé se mohou dorůstat až sedmdesáti centimetrů. V našem výčtu jsme však vybrali nízké, půdopokryvné kakosty, které se dorůstají maximálně čtyřiceti centimetrů. Na hlínu nejsou náročné, na slunci by měla být vlhká, v polostínu a stínu spíše sušší. Během kvetení je důležité odstraňovat suché listy a výhonky. Na podzim nebo ke konci zimy je potřeba kakosty zastřihnout těsně u země. Používá se na léčení průjmů a zánětů, syrové listy zastavují krvácení.

  • kakost oddenkatý – tomuto druhu se bude dobře dařit ve stínu či polostínu. Vykvétá během května a července růžovými květy.
  • kakost bahenní – oproti předchozímu druhu, tento k dobrému kvetení, které probíhá od června do srpna, potřebuje slunné, maximálně polostinné místo. Má fialové květy.

Půdopokryvné keře

6) Skalník drobnolistý

Koupit v online zahradnictví

Skalník se řadí mezi stálezelený keř dorůstající výšky maximálně jednoho metru. Tato dřevina je ideální na místa, kde se jiným dřevinám nemusí příliš dařit, jako jsou například svahy nebo skalky. Keř je tvořen z dlouhých oddenků, který je obalený drobnými, maximálně půl centimetru dlouhými listy. Na omak jsou tuhé a lesklé. Během května a června vykvétá drobnými bílými květy, které poté dozrávají v červené kulaté plody, které na skalníku vydrží velmi dlouho. Na zimu v našich podmínkách není potřeba zazimovávat. Na pěstování není náročný, takže to zvládnou i začátečníci. Stačí mu propustná půda a slunném stanovišti. Několikrát ročně je možné skalník řezem tvarovat.

7) Jalovec

Koupit v online zahradnictví

Tato dřevina patří mezi nejpěstovanější jehličnany u nás, zvláště protože obsahuje mnoho druhů, každý z nich má mnoho výhod a vybrat si může opravdu každý. Pro vás jsme vybraly dva plazivé druhy, které se hodí na pokrytí půdy. Hodí se i do znečištěných měst, protože nepatří mezi choulostivé jehličnany. Oba následující druhy se dorůstají zhruba třiceti centimetrů a vysazují se na přímé slunce do suché, případně polosuché hlíny.

  • jalovec polehlý – jehlice mají modrozelenou až kovově šedou barvu, přes zimu se konce jehlic mohou barvit do červené.
  • jalovec pobřežní – rozrůst se může až do jednoho a půl metru. Jehlice mají stříbrnou barvu a plody zeleno-fialovou.

8) Třezalka kalíškatá

Koupit v online zahradnictví

Třezalka je mrazuvzdorný, stálezelený keř dorůstající se přibližně třiceti centimetrů. Tvoří však široké zelené koberce. Její listy jsou úzké, zoubkovaté a tmavě zelené. Vykvétá od července do září žlutými květy. Na pěstování není náročná ani vybíravá. Nejlépe se jí daří na slunci a v polostínu, poroste i ve stínu, ale tam nemá tolik květů. Hlína je vhodná suchá a propustná.

9) Tlustonitník klasnatý

Koupit v online zahradnictví →

Tento původně japonský keř patří mezi stálezelené rostliny. Dorůstat může i dvacet pět centimetrů. Oblíbená je nejen jako půdopokryvná dřevina, ale také pro své lesklé a sytě zelené listy, které vyrůstají v četných, hustých houfech. Kvete během dubna a května bílými květy, které se objevují na vrcholech stonků. Dobrý růst zajistíte, když jej vysadíte na stinná či polostinná místa, která jsou například pod stromy či jinými vyššími keři. Obecně platí, že si vystačí v jakékoliv půdě, která není příliš suchá – dařit se mu tedy bude v mírně vlhké, propustné půdě. Na zimu není potřeba žádná péče, protože tlustonitník je zcela mrazuvzdorný.

10) Zimolez lesklý

Koupit v online zahradnictví

Z našeho výčtu patří zimolez mezi nejvyšší půdopokryvné dřeviny, protože jeho výška může dosahovat až jednoho metru. Tvoří jej obloukovitě převislé větvičky, na kterých jsou nashromážděné drobné lesklé listy tmavě zelené barvy. Dohromady vytváří nepropustné houštiny. Vykvétá během května a června žlutými, nenápadnými květy, které mají trubkovitý tvar. Ty se poté mění na fialovomodré bobulovité plody. Pro dobrý růst potřebuje slunné či polostinné místo s vlhčí a výživnou půdou. Vhodný je i pro začátečníky, protože je velice odolný a snáší dobře seřezávání. Množit jej lze snadno, větvičky velmi lehce zakořeňují.


Doporučujeme:



Otázky a odpovědi

Proč pěstovat půdopokryvné rostliny?

Někteří z vás se možná trápí otázkou, čím nahradit trávník, který je potřeba neustále sekat a pejskaři jistě znají nevzhledné žluté skvrny, které vznikají při neustálém venčení psích miláčků. Vhodnou volbou jsou právě půdpokryvné rostliny, ať už keře nebo byliny, které se nemusejí zastřihávat a mnohé z nich jsou vyšší, takže odpuzují psy. Navíc, můžete si vybrat kvetoucí rostlinu, která na vaší zahradě místo trávníku vykouzlí metry zelených rostlin plné květů.

Je lepší vybrat půdopokryvný keř nebo bylinu?

Půdopokryvné dřeviny skvěle zpevňují půdu i na místech, kde by to člověk nečekal, jako například ve svahu, a to především díky svým větveným kořenům. Půdopokryvné byliny zase skvěle poslouží jako náhražka trávníku, který ovšem není potřeba sekat.

Co vybrat na zahradu, kde se díky špatné půdě neuchytí ani tráva?

Existuje mnoho druhů, kterým vyhovují jiné podmínky než travině. Příkladem může být třeba rozchodník, který pro dobrý růst potřebuje spíše kamenitou půdu.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu