10 tipů: Pes a kočka v jedné domácnosti – jak je spřátelit?

Psi a kočky jsou často vykreslováni jako nepřátelé, avšak při opatrném seznamování spolu mohou ve skutečnosti velmi dobře vycházet. I tak je však dobré postupovat pomalu a šetrně, kdy je seznamování mnohem bezpečnější než uspěchané. Vždy je třeba si uvědomit, že záleží nejen na našem způsobu seznámení a důslednosti, ale také na povaze jednotlivých zvířat. Ne každý pes či každá kočka jiné zvíře snesou. A i když třeba v minulosti již úspěšné soužití absolvovali, nemusí tomu tak být i tentokrát. Každý pes a každá kočka jsou individuální, a proto je každé seznámení jiné.

Příprava

Nezáleží na tom, jestli seznamujete novou kočku s vaším psem, nebo naopak, ale vždy musíte pro kočku zajistit bezpečný prostor, do kterého se pes nedostane. Pokud si berete novou kočku, je ideální volný pokoj, protože bude potřebovat čas, aby si zvykla na nové prostředí. Pokud si přivádíte nového psa, vyberte prostor, o kterém víte, že se v něm vaše stávající kočka bude cítit bezpečně. Do tohoto prostoru přemístěte všechny nezbytné věci – pelíšek, jídlo a vodu a záchůdek (přestože vaše kočka běžně chodí na záchod ven). I když je vaše původní kočka sebevědomá, příchod nového psa ji zpočátku zneklidní, takže bude potřebovat čas a klid a dostat se všude, kam potřebuje. Při seznamování koček a psů jsou výbornou pomůckou zábrany (např. na schody či pro děti), kdy se mohou zvířata bezpečně vidět, ale nedostanou se k sobě. Ty jsou ideální nainstalovat ještě před příchodem nového zvířete, aby si na ně původní zvíře zvyklo. Některé zábrany se vyrábějí i s průchodem pro kočky. Kočičí místo můžete také podpořit difuzérem a nainstalovat ho několik dní předtím, než si domů přivedete nové zvíře, obzvlášť pokud kočka dosud nežila se psy nebo je nervózní povahy. Ten vylučuje feromony, které kočkám pomáhají cítit se bezpečně. Důležité je také zajistit, aby kočka měla k dispozici dostatek vyvýšených míst, kde může odpočívat nebo se schovat. 

10 tipů, jak na to:

  1. Zaměřte se na povahy-Klíčem k úspěšnému vztahu více zvířaty je schopnost odhadnout osobnost zvířat. Některá plemena psů si s kočkami rozumí lépe nebo hůře, ale pravdou je, že osobnost obou zvířat je důležitější než plemeno. K aktivnímu a hravému psovi se nebude hodit plachá a bojácná kočka a stejně tak, pokud je vaše kočka gaučový povaleč, pravděpodobně neocení energického psa. Snažte se vybírat psy a kočky s podobnou povahou a úrovní aktivity, aby jste zvýšili šanci, že spolu budou vycházet.
  2. Nepodceňujte výcvik poslušnosti, nastavte hranice – V mnoha případech spolu psi a kočky nevycházejí, protože pes se prostě nepřestane snažit kočku pronásledovat nebo obtěžovat. Proto je nejlepší se v první řadě zaměřit na výcvik psa. Výcvik psa k poslušnosti a základním povelům vám poskytne dobrý způsob, jak ho udržet pod kontrolou nebo usměrnit nežádoucí chování, jako je pronásledování. Málokdy je to kočka, kdo vyvolává největší problémy, i když i v tomto případě existují výjimky. Je potřeba situaci sledovat a vyhodnocovat a v opačném případě i kočce nastavit hranice. 
  3. Interakce co nejdříve – Obecně platí, že čím dříve, tím lépe. Štěňata a koťata vychovávaná společně si většinou snadno vybudují opravdové přátelství. Pokud již máte dospělého psa nebo kočku, zvažte pořízení štěněte nebo kotěte. Dospělí psi i kočky obvykle lépe přijímají mladší verze opačného druhu. Buďte opatrní, pokud je mezi například koťátkem a dospělým psem velký velikostní rozdíl. Koťata jsou nebojácná a velký pes by mohl drobné kočičce nechtěně ublížit.
  4. Buďte trpěliví, nic neuspěchejte – Při seznamování psa a kočky není čas rozhodující. Zvláště pokud se ani jedno z těchto zvířat nikdy nesetkalo s opačným druhem, buďte trpěliví, dejte jim tolik času, kolik potřebují, obzvlášť pokud se některé ze zvířat bojí nebo je nejisté. Vždy mějte svého psa při jakémkoli osobním setkání pod kontrolou, dokud si nebudete jisti, jak na sebe budou zvířata reagovat. Protože jsou psi obvykle větší, je pravděpodobnější, že kočce na prvním setkání mohou ublížit. Pozor, i kočka však dokáže psovi uštědřit nepříjemné podrápání s rizikem zásahu oka. Hrajte na jistotu a během prvních seznámení mějte psa raději na vodítku.
  5. Začněte s pachy – Pokud si nejste jisti, jak budou váš pes s kočkou na sebe reagovat, můžete začít tím, že je začnete postupně přivykat na vzájemné pachy, ale při tom se neuvidí. Čas od času je můžete prostřídat v místnostech, kde prozatímně odděleně pobývají či umístit předměty načichlé druhým zvířetem (deky, bedny, atd.).
  6. Společná večeře – Dalším dobrým tipem, jak postupně navykat kočku a psa být v společně v klidu v těsné blízkosti, je servírovat jídlo ve stejnou dobu, jen každému na opačné straně dveřní zábrany. Nejenom, že jsou oba dostatečně zaměstnáni svým jídlem, ale navíc si mohou jeden druhého s jídlem spojit. Vytvoření této pozitivní asociace jim může usnadnit vzájemné soužití.
  7. Zůstaňte pozitivní, nevytvářejte stres – Pozitivní přístup je ve skutečnosti klíčovou součástí toho, aby se pes a kočka naučili spolu vycházet. Vaším cílem by mělo být zajistit, aby všechny jejich vzájemné vztahy byly pozitivní, až se budou vzájemně poznávat. Namísto kárání nebo trestání negativního chování zkuste psa nebo kočku raději rozptýlit nebo přesměrovat. Když spolu komunikují v klidu, často je chvalte a odměňujte. Díky tomu se naučí, že když spolu budou vycházet, udělá vám to radost a často to znamená, že dostanou pamlsky.
  8. Bezpečné místo pro kočku- Kočka se bude cítit více v klidu, pokud bude mít svoje únikové místečko, bezpečný prostor, kam se může schovat. Kočky se rády schovávají nahoře, odkud vše pozorují. Můžete pořídit škrábadlo, kočičí strom, polici nebo využít horní část skříně nebo lednice. Tento prostor by kočka neměla mít k dispozici jen při seznamování, ale vždy, když si bude chtít od psa odpočinout, i když jejich soužití probíhá hladce. Tip: Tato místa můžete ve svém domě pojmout i velmi designově a přizpůsobit je tak vašemu stylu a nábytku. Je mnoho firem, které vyrábějí téměř umělecká díla škrábadel a odpočívadelkočičích stromů či dalšího luxusního nábytku.  
  9. Uklidňující přípravky– Na trhu je několik druhů uklidňujících sprejů a difuzérů, obsahující většinou feromony, které pomohou vašemu psovi a kočce navodit pocit klidu a uvolnění. Lidé tento pach nemohou cítit, ale zvířatům dávají signál ke zklidnění. U nás jsou nejběžněji k dostání od firem Beaphar (No stress) a Feliway / Adaptil. 
  10. Odborná pomoc – Pokud jste vyzkoušeli všechny tyto tipy a váš pes a kočka spolu stále odmítají vycházet, nezoufejte! Je čas zapojit odborníky. Můžete oslovit profesionální trenéry, odborníky na chování zvířat nebo zvířecí psychology. Váš veterinární lékař vám také může poradit nebo v krajním případě předepsat léky. Nebojte se požádat o pomoc! 

Jak seznamovat koťátka

Koťata jsou obvykle velmi hravá a zvídavá a kvůli své velikosti také mnohem zranitelnější. Pokud seznamujete kotě se psem, tak dveřní zábrana není příliš vhodná, protože kotě snadno zábranou proklouzne. Proto je zprvu lepší pro bezpečnost kotěte ho umístit do klece nebo přepravky či bedny, která je ale dostatečně velká, aby se do ní vešel záchůdek, škrabadlo, pelíšek a místa na schování. Před setkáním se psem umožněte kotěti, aby si na pobyt v kleci zvyklo, trénujte v jeho prostoru, aby se naučilo chodit dovnitř a ven. Přes jednu stranu klece dejte deku, která kotěti pomůže cítit se bezpečně. 

Psí přepravky

Proces seznamování je také možné uchopit naopak a když nemůžete na psa dohlížet, odložit ho do psí přepravky / klece, na kterou je zvyklý. Pokud váš pes není na přepravku zvyklý, je dobré s ním pobyt v přepravce nejprve potrénovat. 

První dny

Jakmile je nová kočka nebo pes doma, je nejlepší je zpočátku držet odděleně. Pokud si domů přivádíte novou kočku, vyhněte se pokušení nechat ji zpočátku prozkoumat váš domov, protože bude potřebovat několik dní, aby si zvykla na nové prostředí. To vám také poskytne dostatek času na provedení důležitého procesu „výměny pachů“. Zvířata jednotlivě hlaďte, aniž byste si umyli ruce, aby navzájem pachy toho druhého stále cítili. Z tohoto důvodu je užitečné setkání obou zvířat odložit o několik dní nebo dokonce o týden. Pokud jste si pořídili novou kočku, nechte ji prozkoumat zbytek domu, když je váš pes na procházce mimo dům.  

Nejčastější otázky:

Jak dlouho trvá, než si pes zvykne na kočku?

Proces seznamování trvá obvykle dva až tři týdny. Ale ne vždy je snadné podle vzájemné interakce poznat, zda si pes a kočka rozumí, nebo ne. (Zdroj)

Proč moje kočka syčí na mého psa?

Teritoriální chování se běžně projevuje u koček i psů. Současný čtyřnohý obyvatel domácnosti se může cítit ohrožen novou přítomností jiného tvora a začíná se bránit. Aby kočky vyslaly zprávu, že „toto je můj rajón“, mohou na nového psa vrčet a syčet. (Zdroj)

Kdo vyhraje v souboji kočka nebo pes?

Navzdory všeobecnému obrazu harmonie však průzkum ukázal, že kočky jsou zdaleka nejnepřátelštější ze všech zvířat. Majitelé domů uvedli, že kočky třikrát častěji ohrožují své psí spolubydlící než naopak a desetkrát častěji je ve rvačce zraní. (Zdroj)

Nenávidí moje kočka mého psa?

Ačkoli je jistě možné, a vlastně docela běžné, že spolu kočky a psi vycházejí a dokonce navazují přátelství, některé kočky prostě nechtějí mít se psy nic společného. Mohou se dokonce chovat nepřátelsky i k těm nejpřátelštějším a nejmírnějším štěňatům.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu