TEST 11+ nejlepších granulí pro koťata 2024 - recenze, diskuze


Výber redakce

Vyvážený poměr živin a snadno stravitelné bílkoviny


Orientační cena: 154 Kč/kg


TOP složení

Přírodní antioxidanty a snadnější trávení chlupů


Orientační cena: 177 Kč/kg


Poměr cena/kvalita

Granule bez pšeničného lepku s vysokým obsahem proteinů za příznivou cenu

Orientační cena: 88 Kč/kg


Oblíbená volba

Krmivo bez obilovin pomáhá předcházet tloustnutí a zdravotním problémům

Orientační cena: 141 Kč/kg

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

V prvních týdnech po narození se kočka o svá mláďata postará sama, jakmile však intenzita kojení začne slábnout, je na vás, abyste převzali odpovědnost a o koťátka se postarali. Jedním z hlavních úkolů je výběr stravy, která jim poskytne kvalitní základ pro růst i budoucí život. Jak vybírat a které granule pro koťata jsou nejlepší?

Granule pro koťata, které je možné podávat nevykastrované a aktivní kočce až do 1 roku života, jsou uzpůsobené zvýšeným nárokům na výživu nutnou pro zdravý vývoj = obsahují více tuku a vitamínů než běžná krmiva. Dalším specifikem je malá velikost granulek, díky které kotě krmivo lépe rozkouše a stráví.

Vyvážený poměr živin a snadno stravitelné bílkoviny

Granule Royal Canin Kitten obsahují všechny vitamíny, minerály, živiny a antioxidanty, které jsou nezbytné pro zdravý růst. I když obsahují obiloviny (rýže, kukuřice), neobsahují pšeničný lepek, který způsobuje alergie, tloustnutí a zdravotní obtíže. Obsahuje také probiotika a snadno vstřebatelné bílkoviny, které jsou ideální pro ještě ne zcela vyvinutý a tudíž citlivější trávicí systém.

Chovatelé jsou až na jednu výjimku s granulemi spokojeni, hlavní výhrady se týkají ceny a uzavírání balíku granulí, nikoli jejich kvality. Majitelé si nejvíce si pochvalují, že koťata krásně rostou, mají dostatek energie, krásnou srst a bezproblémové zažívání. Někteří dokonce říkají, že jde o nejlepší krmivo, které kdy měli.

Protein36 %
Tuky18 %
Vláknina2,3 %
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 154 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Přírodní antioxidanty a snadnější trávení chlupů

Čistit se učí už malá koťata, takže i v jejich žaludcích se tvoří kuličky chlupů, které jsou těžko stravitelné a kočky je zvrací. Proto krmivo Petkult obsahuje inulin a celulózu, jež brání jejich vzniku, a zároveň vlákninu z luštěnin, která pomáhá při vylučování chlupů. Kromě toho v granulích najdete brusinky, jež působí příznivě na močové ústrojí, směs vitamínů, antioxidantů, Omega-3 a 6 mastných kyselin a proteinů, které posilují obranyschopnost a podporují zdravý růst, a prebiotika pro zdravou střevní mikroflóru a trávicí systém.

Protein34 %
Tuky12 %
Vláknina3 %
Vápník1,4 %
Vlhkost6 %
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 177 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Granule bez pšeničného lepku s vysokým obsahem proteinů za příznivou cenu

Koťata vyžadují nutričně bohatou stravu, majitelé zase musí často zohlednit cenu. Pro tyto případy je rozumným kompromisem krmivo Brit Premium Cat Kitten, které sice má ve své receptuře rýži a kukuřici, neobsahuje však pšeničný lepek. Navíc má dostatek proteinů, vlákninu, prebiotika, vitamíny, výtažky z ovoce a bylinek, minerály a tuky, které jsou důležité pro vývoj a udržení kondice kostí, zubů, srsti a svalů. Proteiny pocházejí především z kuřete a lososa, jež jsou pro kočky dobře stravitelné a zároveň chutné.

V recenzích se nejčastěji objevují výhrady k zavírání pytle, několik zákazníků také uvádí, že granule kočkám nechutnají. Většina ostatních chovatelů má ale naopak zkušenost dobrou a říká, že granule koťatům nejen chutnají, ale také že rostou a přibírají. Někteří oceňují i krásně lesklou srst nebo příznivou cenu.

Protein38 %
Tuky19 %
Vláknina2 %
Vápník1,4 %
Vlhkost10 %
KvalitaPremium

Orientační cena za 1 kg: 88 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Krmivo bez obilovin pomáhá předcházet tloustnutí a zdravotním problémům

Ultraprémiové krmivo Applaws Kitten má vyšší cenu, ta je však vzhledem ke kvalitě opodstatněná. Granule neobsahují obiloviny, mají nízký obsah sacharidů, vysoký obsah masa, prebiotika, výtažky z brusinek a Omega-3 a 6 mastné kyseliny. Krmivo svým složením nejen chutná, ale také působí příznivě na srst a kůži, kosti, klouby a zuby, svaly, močový a trávicí systém, imunitu a obranyschopnost organismu. Díky absenci obilovin jsou granule hypoalergenní, tzn. snižují riziko alergických reakcí, navíc po nich kočka nezačne nezdravě přibírat.

Majitelé koček si krmivo velice pochvalují a dle jejich názoru jim chutná. Ačkoli někteří zmiňují vyšší cenu, dodávají k ní, že za kvalitu krmiva je v pořádku a akceptovatelná. Kromě jednoho názoru, který říká, že granule kotěti nechutnají, jsou všechny recenze pozitivní.

Protein38 %
Tuky20 %
Vláknina2,1 %
Vápník2,7 %
KvalitaBez obilovin

Orientační cena za 1 kg: 141 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo bez pšeničného lepku za příznivou cenu

Granule českého výrobce mají nízký obsah magnézia, takže působí jako prevence proti problémům močových cest, taurin a Omega-3 a 6 mastné kyseliny, jež podporují srdeční činnost a blahodárný vliv mají i na kůži a srst. Nechybí ani vláknina, která je důležitá pro eliminaci tvorby a snazší vylučování chlupových bezoárů. I když je cena velice přívětivá, výrobce v granulích nepoužívá pšenici, která způsobuje tloustnutí a pro mnoho zvířat je alergenem. Granule Ontario Kitten jsou tak rozumným kompromisem mezi cenou a kvalitou, o čemž svědčí i jejich oblíbenost mezi zákazníky.

Ze všech recenzí jsou negativní pouze dvě: jeden zákazník říká, že existují kvalitnější krmiva s lepším složením, zároveň ale dodává, že v poměru k příznivé ceně je kvalita odpovídající. Druhá uvádí, že kočky granule nechtějí. Všichni ostatní jsou však s granulemi spokojeni, pochvalují si příznivou cenu a složení, vůni, malou velikost granulek a bezproblémové vylučování.

Protein37 %
Tuky18 %
Vláknina2,2 %
Vápník1,6 %
Vlhkost10 %
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 95 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo s masem z volných chovů pro ty, kteří chtějí to nejlepší

U kočičí stravy, stejně jako u té lidské, záleží nejen na složení, ale i na původu surovin. A ten je u Orijen Cat & Kitten velice dobrý. Proteiny pochází z kuřat a krůt z volných chovů, ryby jsou lovené v řekách a vejce se odebírají z hnízdních chovů. Krmivo je plné nejen masa, ale také dalších surovin, které kladou důraz na co nejlepší stravitelnost a přirozenost. Patří mezi ně například červená a zelená čočka, zelený a žlutý hrách, cizrna, fazole,, dýně, cuketa, mrkev, jablka, brusinky, borůvky nebo kurkuma. Zcela vynechané jsou obiloviny včetně rýže a kukuřice a brambory. Granule jsou tak bohatým zdrojem přírodních antioxidantů, vitamínů, minerálů, tuků, proteinů a živin, které působí blahodárně na trávicí a močový systém, kůži a srst, kosti, zuby a klouby.

Jediné, co by se granulím dalo vytknout je vysoká cena, která je však za tuto kvalitu pochopitelná. To ostatně zmiňují také recenze chovatelů. Ke kvalitě granulí však žádné připomínky nejsou, zákazníci a jejich koťata jsou s nimi velice spokojeni. Někteří dokonce říkají, že granule Orijen jsou jediné, které jejich kočka jí.

Protein40 %
Tuky20 %
Vláknina3 %
Vápník1,4 %
Vlhkost10 %
KvalitaHolistické

Orientační cena za 1 kg: 247 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Hypoalergenní holistické krmivo za skvělou cenu

Granule Carnilove nepatří k nejlevnějším z našeho výběru, svým složením však mohou směle konkurovat výrazně dražším krmivům. Hlavním pozitivem je nulový obsah obilovin a brambor, které mají nízký sytící index a mohou způsobovat tloustnutí, alergie a další zdravotní problémy. Co naopak mají je vysoký obsah proteinů a vlákniny, které jsou nezbytné pro zdravý růst svalů, bezproblémové trávení a prevenci problémů s močovými cestami. Složení doplňují výtažky ze zeleniny, ovoce a bylinek, jež jsou přírodními antioxidanty a zdroji vitamínů, které podporují budování imunity a přirozenou obranyschopnost organismu.

Krmivo je dle chovatelů u koťat velice oblíbené. Někteří zmiňují, že je cena vyšší, kvalitu si ale pochvalují. Majitelé oceňují také malou velikost granulek, která je snadno rozkousatelná i pro nejmenší koťata. I když se najde pár případů odmítání granulí, převážná většina koťat si na nich pochutnává a dobře prospívá.

Protein40 %
Tuky20 %
Vláknina2 %
Vápník1,3 %
Vlhkost10 %
KvalitaHolistické

Orientační cena za 1 kg: 144 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoký obsah proteinů a nulový obsah obilovin pro zdravý vývoj kotěte

Granule N&D GF Kitten Chicken & Pomegranate patří mezi holistická krmiva, což znamená, že neobsahují obiloviny a chemické konzervanty, dochucovadla a barviva. Co naopak obsahují je maso, vejce, zelenina, ovoce a extrakty z bylinek, které kotěti poskytnou stravu bohatou na proteiny, vitamíny a minerály, jež jsou nezbytné pro vývoj a celkové zdraví kotěte. Všechny složky mají navíc nízký glykemický index, tzn. že kotě nedostane brzy po jídle znovu hlad. Díky složení krmiva se kotě nepřejídá, netloustne a eliminuje se u něj vznik alergií a dalších zdravotních problémů.

Krmivo patří k těm dražším a méně dostupným, což zmiňují i některé recenze. Ti, kteří ho však podávají – v některých případech na doporučení veterináře – jsou s jeho kvalitou a složením velice spokojeni. Nejčastější pochvaly padají na chuť, vůni, vysoce kvalitní složení a velikost granulek. Další si pochvalují, že je kotě zdravé, čilé a má pěknou srst.

Protein44 %
Tuky20 %
Vláknina1,8 %
Vápník1,5 %
Vlhkost8 %
KvalitaBez obilovin

Orientační cena za 1 kg: 247 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kompletní krmivo s taurinem pro koťata do 1 roku

Malé a snadno rozkousatelné granule obsahují taurin, jež je nezbytný pro srdeční činnost a zrak, vitamín E, DHA kyselinu, výtažky z bylin, zeleninu a proteiny živočišného původu, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj trávicího systému, močového ústrojí, kůže a srsti a obranyschopnosti organismu. Nutno ovšem říci, že obsahují obiloviny a složení a původ potravin nemají přesné označení. To zmiňují také někteří zákazníci, kteří říkají, že je možné sehnat kvalitnější granule za podobnou cenu. Spousta dalších chovatelů je ale spokojena a říkají, že granule kočkám chutnají nebo že mají krásnou srst a viditelně dobré zažívání.

Protein35 %
Tuky140 g na 1 kg
Vláknina20 g na 1 kg
Vápník14 g na 1 kg
Vlhkost9,5 %

Orientační cena za 1 kg: 118 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Granule s taurinem pro podporu srdeční činnosti kotěte

Přidaný taurin na podporu srdeční činnosti, Omega-3 a 6 mastné kyseliny pro zdravou kůži a srst, dostatečný obsah proteinů na růst svalů, vláknina pro zlepšení trávicího systému, pivní kvasnice a vitamíny tvoří základ vyváženého a snadno stravitelného krmiva pro koťata do 1 roku. Co zde naopak nenajdete je pšeničný lepek, jež je častým alergenem. Dalším pozitivem je snížený obsah popela. Granule mají dlouhou životnost a tak je můžete nechat v misce celý den.

Negativní ohlasy na granule se nevyskytují, chovatelé jsou s nimi spokojeni – nejčastěji chválí vůni granulí a prázdnou misku, takže krmivo kočkám evidentně chutná. Je ale nutné říci, že zkušeností a recenzí je méně než u velkých a známějších značek.

Protein34 %
Tuky22 %
Vláknina1,5 %
Vápník1,3 %
Vlhkost9,5 %
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 153 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Komplexní krmivo pro koťata a březí a kojící kočky

Granule Eminent Kitten obsahují nutričně bohaté složení pro zdravý vývoj kotěte nebo březí či kojící kočky: taurin na podporu srdeční činnosti, vitamíny E a C na podporu přirozené obranyschopnosti organismu, vlákninu na snazší trávení a vylučování chlupových bezoárů, brusinky pro zdravé močové cesty nebo juku na podporu imunity a redukci zápachu. Minimálně 75 % proteinů je z živočišných zdrojů.

Protein34 %
Tuky20 %

Orientační cena za 1 kg: 109 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

6 tipů, jak vybrat granule pro koťata

V prvních měsících života koťata rostou, hrají si, socializují a učí se – a pro všechny své aktivity potřebují výživnou a kvalitní stravu. Jak ji poznat?

1) Hledejte označení „junior“ nebo „kitten“

Zmíněné názvy označují granule, jež jsou určené pro koťata. To samo o sobě však nemusí stačit, proto vždy studujte na složení.


2) Zaměřte pozornost na vitamíny, probiotika, protein, taurin a tuky

Probiotika a vitamíny C a E jsou důležité složky, které pomáhají rozvíjet imunitní systém a podporovat obranyschopnost organismu. Protein je důležitý pro vývoj svalů a tuky dodají energii v aktivní fázi dospívání kotěte. Taurin, který si tělo kočky nedokáže samo vyrobit, je důležitý pro činnost srdce.


3) Nežádoucí jsou chemická barviva, konzervanty a dochucovadla

Barevné granulky jsou pro koťata zcela nevhodné – dobarvování se dělá umělými barvivy, která jsou zcela nevhodná, a to nejen pro koťata. V kvalitních granulích by neměly být ani chemické konzervanty a dochucovadla.


4) Vynechání pšenice a obilovin zamezí budoucím problémům

Kočka potřebuje ve své stravě především proteiny z masa, které jsou důležité pro správný vývoj svalů a krásnou srst – a pro rostoucí koťata to platí dvojnásob. Nejméně vhodný je pšeničný lepek, který může způsobovat alergie, způsobuje tloustnutí a neobsahuje potřebné vitamíny a minerály. Některá koťata mohou mít problém s rýží nebo kukuřicí – ty nejkvalitnější granule je proto neobsahují.


5) Naučte se, jak poznat vysoký obsah masa

Vysoké hodnoty čerstvého masa vypadají lákavě, tato informace je však značně zkreslující. Abyste se dobrali reálného množství, je nutné vědět, že maso během procesu sušení ztrácí vlhkost, která tvoří 70 % jeho objemu – a přesně tuto hodnotu musíte odečíst od údaje o množství čerstvého masa. I když se to tedy na první pohled nezdá, údaj o obsahu sušeného masa má o složení a kvalitě granulí větší vypovídací hodnotu.


6) Pozor na nejasně deklarované názvy surovin

Jakmile ve složení narazíte na větu „suroviny rostlinného/živočišného původu“, granulím se velkým obloukem vyhněte, nejasně uvedené složení je známkou nekvalitních ingrediencí.

Často kladené otázky

Ačkoli kočka může kojit až do zhruba 4 měsíců, začínají koťata přecházet na pevnou stravu od 4 týdnů. Ze začátku jim dávejte pouze velmi malé množství, pokud by se jim do granulek příliš nechtělo, můžete jim je navlhčit. Jakmile začnete koťata krmit granulemi, nezapomínejte na dostatečný přísun vody.

Dospělá kočka jí pouze dvakrát denně, koťata ale potřebují 4 až 6 menších dávek za den.

Na granule pro dospělé kočky lze přejít od 6 měsíců věku. Pokud však kočka není kastrovaná a zároveň je hodně aktivní, můžete kotěcí granule podávat až do 1 roku života.

Nejdříve ve 3 měsících. I pokud kočka přestane kojit dříve a koťata jsou plně krmena granulemi, je vhodné je nechat s matkou a sourozenci alespoň 3 měsíce – po tuto dobu probíhá důležitá fáze socializace a učení, která je nezbytná pro budoucí život.

Ne, jsou pro ně příliš tučné. Výjimku tvoří březí a těhotné kočky, které potřebují vysoce výživnou stravu.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)