TEST 9+ nejlepších kapsiček pro kočky 2024 – recenze, diskuze


Výber redakce

Česká rodinná firma, která si zakládá na poctivých potravinách a surovinách z divočiny. 
Zlatá střední cesta

Česká značka Brit má v nabídce několik řad krmiv i kapsiček – Premium je dobrým kompromisem mezi kvalitou a cenou. 


Poměr cena/kvalita

Chutné doplňkové krmivo v superprémiové kvalitě. 

TOP složení

Méně známé a přitom jedny z nejkvalitnějších kapsiček od německého výrobce. Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Přestože v žebříčku nejoblíbenějších mazlíčků jsou na prvním místě stále psi, tak ani kočky se nenechávají zahanbit. Dle průzkumu z roku 2019 žijí kočky ve 37 % českých domácností. Není tedy divu, že je na trhu tolik výrobců kočičího krmiva – poptávka neustále roste. 

Jak ale vybrat to správné, aby vaše kočka prospívala? Existuje tolik možností! V tomto článku se podrobněji podíváme na kapsičky. Zjistíme, jak se liší od granulí a konzerv a jaké konkrétní produkty můžete zakoupit s čistým svědomím, že kočce dáváte to nejlepší. 

V rámci plnohodnotných kočičích krmiv máte tři možnosti (opomineme-li BARF, tedy krmení přímo syrovou stravou, jejíž skladbu vybíráte sami). Jsou to kapsičky, konzervy a granule.

Zatímco kapsičky a konzervy jsou mokrým krmivem, granule jsou suché. A to je ten nejzásadnější rozdíl. Vlhké a šťavnaté kapsičky se lépe konzumují a obsahují více vody, takže spolu s jídlem zajistí kočce i hydrataci. Navíc většinou už ze své podstaty obsahují mnohem více masa než granule. Jelikož kočka je výlučný masožravec, tak tento fakt jistě ocení.

Kapsičky také obecně mívají mnohem širší nabídku s ohledem na příchutě, druhy masa a konzistenci. To vaši kočičí mazlíčci jistě ocení, všichni o nich moc dobe víme, že mají zmlsané jazýčky. A v neposlední řadě mohou kapsičky pomoci kočkám, které již nemají tak dobrý chrup a kousání tvrdých granulí je bolí. Měkké kousky masa ve šťávě je trápit nebudou.

Všechny zmíněné výhody ale platí jak pro konzervy, tak pro kapsičky – jaký je tedy rozdíl mezi těmito mokrými krmivy?

Obě varianty jsou si složením velmi podobné, hlavní rozdíl je tedy v balení. Kapsičky rychle spotřebujete. Pokud máte jednu malou kočku, pak oceníte, že se vám načatý obsah nekazí, neokorává dlouho v lednici. Naopak, pokud máte doma několik hladových mňoukajících krků, tak vám u kapsiček může vadit jejich velká spotřeba a spousta odpadu. Kapsičky jsou díky balení praktickým řešením také na cesty.

Poslední rozdíl není nutně pravidlem, ale většinou se konzervy a kapsičky liší v konzistenci – zatímco konzervy jsou tužší a obsahují i větší kousky masa, kapsičky jsou tekutější.

Česká rodinná firma, která si zakládá na poctivých potravinách a surovinách z divočiny. 

Kompletní krmivo se zajímavými příchutěmi – kapsičky Carnilove vždy sestávají z jednoho druhu masa (bažant, zajíc, kachna, krocan, divočák, pstruh), který je obohacen bylinkou. Obsahuje nadprůměrných 85 % masa, 1 % bylinky, 1 % lněného oleje, 0,5 % minerálů a 0,5 % zeleninového škrobu.

Pokud hledáte opravdovou kvalitu, bude Carnilove dobrou volbou – spokojenost potvrzují i recenze. Kočkám kapsičky chutnají, jejich majitelé si pochvalují vůni, množství šťávy. K těmto kapsičkám není moc co dalšího říct, neboť kvalita složení mluví za vše.VÝHODY

NEVÝHODY

Česká značka Brit má v nabídce několik řad krmiv i kapsiček – Premium je dobrým kompromisem mezi kvalitou a cenou. 

Brit v této řadě nabízí produkty pro koťata, dospělé kočky i kočky kastrované. Jedná se o kompletní krmivo, které kočkám poskytne vše, co pro svůj život a zdravý vývoj potřebují. Struktura kapsiček připomíná trhané filety a je v mnoha příchutích.

Ve složení najdeme vysoký podíl masa (kolem 80 %), celkově by ale stálo za to obsah kapsiček více specifikovat. Kapsičky jsou bez barviv a konzervantů.

Krmivo Brit je dobré, pokud hledáte kvalitu a plnohodnotné živiny, ale za nízkou cenu.VÝHODY

NEVÝHODY

Chutné doplňkové krmivo v superprémiové kvalitě. 

Ontario se řadí ke známým výrobcům kvalitních krmiv. Značka je česká, což někteří také jistě ocení. V rámci kapsiček patří Ontario k výrobcům s neuvěřitelně širokým výběrem. A to nejen co se příchutí týče, ale i konzistence – koupit můžete kočičí “polévku”, masovou pastu i klasické kousky masa ve šťávě. Každá kočka si tak přijde na své. Jen nesmíte zapomínat, že jde pouze o doplňkové krmivo, a tak jej musíte doplnit ještě o nějaké kompletní.

Složení není vůbec špatné z hlediska obsahu masa (více než 70 %), možná trochu zbytečně ale obsahuje přidaný karagenan, sůl, barviva, xanthanovou gumu či polydextrosu. Žádná z těchto látek není škodlivá a jsou zde v naprosto drobných dávkách. Na druhou stranu – jiní výrobci dokazují, že to jde i bez toho, tak proč zbytečně přidávat chemii?

Pokud chcete své kočce zpestřit jídelníček i méně tradiční pochutinou jako je třeba polévka, zkuste se podívat na kapsičky Ontario. Oceníte široký výběr, na druhou stranu by složení mohlo být trošku lepší.VÝHODY

NEVÝHODY

Méně známé a přitom jedny z nejkvalitnějších kapsiček od německého výrobce. 

Prémiové kompletní krmivo s kvalitním složením. Neobsahuje žádné obiloviny ani gluten a kočce dodává všechny potřebné živiny pro správný vývoj. Na výběr máte z několika příchutí, většinou jde o kombinace dvou druhů mas (kachna a drůbež, telecí a králičí, losos a krůta), na výběr je ale i čistě drůbeží.

Co lze na těchto kapsičkách velice ocenit, to je transparentnost složení. Nejen, že je samo o sobě velmi dobré (maso vždy přes 70 %, dále vývar a po 1 % granátového jablka, lososového oleje a minerálních látek), samotná masová složka je navíc podrobně popsána. Víte tedy přesně, jaká část zvířete byla zpracována.

Kapsičky mají paštikovou konzistenci, pokud chcete kvalitní krmivo s jasným složením, pak je tato volba ideální. Na druhou stranu je počítat s vyšší cenou, která tuto kvalitu odráží.VÝHODY

NEVÝHODY

Calibra nabízí šťavnaté kapsičky zvlášť pro koťata, dospělé i kastrované kočky. 

Česká značka krmiv, která vyrábí prémiové a superprémiové krmivo pro psy i kočky – to je Calibra. V tomto případě nás zajímají hlavně jejich kapsičky Cat Premium. Celkem nabízí čtyři příchutě pro dospělé aktivní kočky, dvě příchutě pro vykastrované kočky (které mají specifické potřeby a mohou mít sklony k nadváze) a dvě příchutě pro koťata a mladé kočky (zde byl brán ohled hlavně na jejich citlivější zažívání).

Kapsičky mají vysoký obsah masa, na druhou stranu je trochu zvláštní uvedené složení – například příchuť Lamb and Poultry: “Maso a výrobky živočišného původu (78 % v kouscích, z toho 10 % jehněčí, 10 % drůbeží), ryby a vedlejší výrobky z ryb, vedlejší výrobky rostlinného původu, minerální látky.”. Hlavně slovo vedlejší a nedostatečná specifičnost trochu kazí kvalitu výrobku.

Pokud hledáte dostupné prémiové krmivo a oceníte český původ, můžete se zamyslet nad Calibrou. Výhodou je, že si můžete vybrat typ krmiva s ohledem na věk a stav vaší kočky. Menší minus je ale za nejasné složení.VÝHODY

NEVÝHODY

Doplňkové krmivo, které slouží ke zpestření kočičího jídelníčku. 

Applaws nabízí superprémiové doplňkové krmivo z přírodních surovin. Je hypoalergenní, bez přidaných ochucovadel nebo konzervantů, a tak si zaslouží být v tomto seznamu. Nezapomínejte ale, že je k nim nutné dokoupit ještě další, kompletní krmivo (ať už další druh konzervy/kapsičky nebo granule).

Kapsičky mají kvalitní složení – vysoké procento masa (až 75 %), vývar a 2 % rýže. Na výběr je ze zajímavých příchutí, takže mlsné jazýčky si jistě přijdou na své. Příchutě s jedním druhem masa navíc ocení kočky s citlivým zažíváním.

Pokud hledáte zpestření jídelníčku pro vaši kočku, pak budou tyto kapsičky dobrou volbou. Hlavním benefitem je kvalitní složení, naopak menší nevýhoda všech doplňkových krmiv je, že jsou “navíc” a tudíž jsou ve výsledku nákladnější, protože k nim musíte dokoupit ještě další plnohodnotné.VÝHODY

NEVÝHODY

Kompletní krmivo v zajímavých omáčkách. 

Animonda Rafiné se zaměřila na ochucení masa omáčkami. Nabízí proto maso v želé (bylinkovém, rajčatovém, mrkvovém, vajíčko), v omáčce (se sýrem, s nudlemi, s jablkem) a v delikátní omáčce (bylinkové, sýrové, rajčatové, smetanové). Takové složení je jistě zajímavé, podívejme se tedy na složení.

Masa a vedlejších živočišných produktů je zde většinou kolem 40 %. následuje zelenina, obiloviny, případně dle jednotlivých omáček např. jablko, těstoviny, oleje, mléko apod. Zní to lákavě z pohledu člověka, neustále zde ale připomínáme, že kočka je masožravec a je tedy otázkou, zda tato zpestření opravdu potřebuje.

Na kapsičkách Animonda oceníte hlavně poměr ceny a kvality, pokud však hledáte stravu co nejblíže přirozenosti a přírodě, zkuste spíše jinou značku.VÝHODY

NEVÝHODY

Druhá řada kočičích kapsiček od výrobce Brit. 

Značku Brit už jsme zde jednou měli, a to v rámci jejich řady Premium. Brit Care by se dala považovat za “o stupínek lepší”, je hypoalergenní. Opět zde máme konkrétní kapsičky pro koťata, dospělé kočky a kastrované kočky.

Ve filetech je 85 % masa, zbytek tvoří vývar, 3 % mrkve, 0,5 % rozmarýnu, minerály a hrachový škrob. V tomto případě je konkrétní složení masa více specifikováno, což je určitě plusovým bodem.

Toto kompletní krmivo s o něco vyšším standardem než řada Premium si stále zachovává výhodu poměru ceny a kvality, a přitom ještě trochu doladilo recepturu.VÝHODY

NEVÝHODY

Doplňkové i kompletní krmivo s pestrou škálou příchutí.

Miamor nabízí více produktů – můžete tedy zvolit variantu Feine Filets Mini, které je jen doplňkovým krmivem pro zpestření klasické stravy, nebo Ragout Royal, které by mělo být kompletním zdrojem všech potřebných nutrientů.

Na výběr je obrovské množství příchutí – jen zmíněný Ragout Royal má čtyři varianty v omáčce, čtyři v krému a šest dalších klasických. Cenově vychází stále dobře, bohužel se to ale odráží na složení – masa jen kolem 20 %, zbytek je kombinace vedlejších rostlinných produktů, mléčných výrobků, bylinek, obilovin atp.VÝHODY

NEVÝHODY

OSM tipů, jak vybrat kapsičky pro kočky

Už jste se rozhodli, že chcete kočku krmit kapsičkami. Výborně. Jenže tam ještě vaše práce nekončí, musíte vybrat konkrétní produkt! Jak si nejlépe poradit s tímto krokem vám může usnadnit několik následujících rad.

1) Zaměřte se na obsah masa

Obecně platí, že kočka je výlučný masožravec, takže narozdíl od nás (nebo třeba psa) nedovede strávit obiloviny. A potřebuje co nejvíce bílkovin, protože jsou pro ni jediným zdrojem aminokyselin. Čím větší je tedy poměr masa v kapsičce, tím lépe. A naopak, pokud je v kapsičce cokoliv jiného navíc, pak to na kvalitě kapsičky ubírá.


2) Vyberte podle kategorie, do které kapsička patří

Mezi výrobci krmiv existuje rozřazení výrobků do několika skupin: ekonomické, prémiové, superprémiové a holistické neboli ultraprémiové. Toto řazení vám může napovědět, o jak kvalitní kapsičku se jedná, ať už dle složení nebo zdroje surovin. Rozřazení nemá žádná pevně daná kritéria, takže tento bod není ultimátem, ale může vám pomoci se zorientovat.


3) Vyberte podle věku kočky

Plnohodnotné a kvalitní krmivo by mělo fungovat na všechny kočky. Na druhou stranu ale nemůžeme popřít, že kotě bude potřebovat trochu jiné živiny, než kočka dospělá, nebo dokonce senior. Někteří výrobci tak svoje krmiva přizpůsobují těmto jednotlivým kategoriím.


4) Vyberte podle zdravotního stavu

Nejčastěji se setkáte se dvěma typy kapsiček, které jsou upraveny pro kočky se speciálními zdravotními potřebami – zaprvé kapsičky pro kočky kastrované a zadruhé pro kočky s citlivým zažíváním. Dále ale můžete například kočce s horší srstí vybrat kapsičky s lososem nebo lososovým olejem.


5) Důležité je, aby kočce chutnalo

Kočky jsou obecně velmi mlsné a vybíravé, takže můžete koupit kvalitní kapsičku a ony ji stejně chtít nebudou. Zkuste tedy chvíli hledat dle jejich preferencí. Možná jim nechutná ryba, možná naopak chtějí jen tu. Nebo zkuste změnit konzistenci – místo paštikoidní kapsičky hledejte tu, která má trhané kousky.


6) Vyberte mezi doplňkovým a kompletním krmivem

Kapsičky mohou být buď kompletním krmivem – pokrýt kočkám všechny potřeby, ať už se jedná o kalorie, makronutrienty, vitamíny, minerály… A nebo může jít o tzv. doplňkové krmivo, které slouží jako zpestření jídelníčku a je nutné ho doplnit klasickými granulemi.


7) Vyberte cenově přijatelnou variantu

Krmivo má velký vliv na zdraví vaší kočky, kvalita by teda měla hrát prim. Na druhou stranu je nutné brát ohled i na vaši peněženku – zkuste si stanovit rozpočet a v něm najděte co nejlepší kapsičky.


8) Zajímejte se o konkrétní původ masa

Ať už jde o to, kde byla zvířata ulovena, chována, nebo jaké části pak výrobce do kapsičky zpracoval. Čím transparentnější tyto informace jsou, tím více můžete důvěřovat výrobci.

Často kladené otázky

Jak už jsme si řekli, kočka je výhradně masožravec. Maso by tedy mělo tvořit naprostou většinu (a ideálně celých 100 %) kočičí stravy. Největší podíl makronutrientů patří bílkovinám, a to hlavně taurinu a argininu. Tuků pak do 30 %. Pokud jde o kompletní krmivo, tak kočka potřebuje také minerály (hlavně vápník, fosfor, železo a jód) a vitamíny (část z nich je rozpustná v tucích, proto je tuk tak důležitý).

Existuje několik variant – podle kvality výrobci označují krmivo na ekonomické, prémiové, superprémiové a ultraprémiové. Pak existuje dělení na krmivo kompletní a doplňkové (kompletní pokryje všechny kočičí potřeby, doplňkové ještě potřebuje jiné krmivo, většinou granule). A nakonec se kapsičky mohou dělit podle toho, pro jakou kočku jsou určeny (pro koťata, dospělé, kastrované apod.).

V dnešní době je nabídka opravdu široká. Od ryb přes drůbež až po divočinu. Důležité ovšem je, v jaké kvalitě dané maso je – odkud pochází, z jakých podmínek, jak bylo zpracováno. Je dobrým znamením, pokud výrobce ve složení konkrétně uvádí, o jaké části zvířete se jedná.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)