8 majestátních velkých plemen koček: tyhle si zamilujete

Kočky jsou velmi rozšířená domácí zvířata, která se vyskytují v domácnostech, stodolách a na dvorech po celém světě. Na trhu se vyskytuje nepřeberné množství plemen, což znamená, že nadějní osvojitelé mohou najít téměř jakýkoliv druh kočky, který by si přáli do své rodiny. Ačkoli plemena koček lze rozdělit do mnoha kategorií, my se podíváme na některá z majestátních velkých plemen koček, která běhají po světě. Tito vrnící obři si jistě ukradnou vaše srdce svýma nádhernýma očima, krásnou srstí a okouzlujícími vlastnostmi. Pokud jsou velké kočky oblíbencem vaší rodiny, pak by pro vás mohlo být některé z těchto plemen ideální. 

1) Chausie

Tato fantastická kočka je prvním křížencem domácí a džungarské kočky. Chausie, dobře vyvinutý kříženec původních domestikovaných koček ze starého Egypta a divokých džunglových koček ze Středního východu a jihovýchodní Asie, je známý svou příjemnou povahou a atletickou stavbou těla. Impozantní váha chausie, která dosahuje 3-7 kg, neslouží k tomu, aby vypadala objemně nebo těžce. I když je tato kočka velká, její proporce zůstávají ladné a dobře uzpůsobené pro běh a skoky. Její vysoká postava a dlouhé uši jí dodávají celkový vzhled síly a ladnosti. Název „Chausie“ pochází z latinského názvu kočky džunglové, která byla v Egyptě křížena s kočkami domácími – „Felis chaus“.

2) Kartouzská kočka

Tyto okouzlující kočky jsou obzvláště přátelské a jsou vynikajícím doplňkem do domácností s dalšími domácími zvířaty nebo dětmi i přesto, že se jejich váha pohybuje od 3 do 7 kilogramů. Rády si s ostatními hrají a jsou známé svou láskyplností. Ačkoli je toto zcela samostatné plemeno koček svým vzhledem dosti podobné britské krátkosrsté kočce, má své vlastní přednosti. Kartouzské kočky jsou obecně velmi zdravé a při správné péči nemají sklony ke zdravotním problémům. Jejich milá, neagresivní povaha je také silným dominantním rysem, takže zatímco čistokrevné kartouzky jsou těžko dostupné, smíšená plemena často nesou jejich jemnou povahu. Kartouzské kočky jsou citlivé a mají tendenci vytvářet vazby na jednoho člena rodiny více než na ostatní členy domácnosti. Ale nebojte se – bez ohledu na to, koho tato kočka následuje z místnosti do místnosti, bude stále něžná a láskyplná ke všem.

3) Sibiřská kočka

Sibiřská kočka může vážit až přes 7 kilogramů, má působivou srst a výrazné oči, její vzhled může působit až zastrašujícím dojmem. Ale i když má tato kočka jistě majestátní postavu, je všeobecně známá pro svou odvážnou a klidnou povahu. Proto je tato kočka dalším přírůstkem do domácnosti, který je přátelský k dětem i domácím mazlíčkům. Sibiřská kočka je dobře přizpůsobena tvrdým ruským zimám, má odolnou povahu a nízké riziko onemocnění. Tato odolná kočkovitá šelma již po staletí věrně obývá farmy, kláštery a lesní domy. Tato nádherná kočka připravená na sníh je národní kočkou Ruska. Jako dlouholetá součást kultury se sibiřské kočky objevují i ve folklóru a umění.

4) Turecká Van

Kočka Turecká Van může vážit 5,5 až 7,2 kilogramů. Má polodlouhou, jemnou a až hedvábnou srst. Název „Van“ se používá pro klasifikaci výrazného vzoru srsti této kočky – převážně bílá srst, s výjimkou barevných znaků na hlavě a ocase. Tato krásná kočka je známá jako „plavecká kočka“ díky svým neobvyklým plaveckým schopnostem a zálibě v hravém máchání tlapek ve vodě. Podle náboženských mýtů je historie této kočky opředena mystikou – různé duchovní legendy přisuzují nápadné znaky tureckého vana nebeským zásahům. Někteří tvrdí, že kočce zčervenal ocas, když se omylem zavřel v jedněch dveřích Noemovy archy. Jiní říkají, že se této kočky dotkla na hlavě ruka boží a zanechala po sobě barevné znaky. Ať už tato kočka získala své znaky odkudkoli, její krása a hravost jsou prostě boží!

5) Ragdoll

Další něžný obr, kočka Ragdoll, dostala své jméno podle toho, že má tendenci při zvednutí a držení úplně ochabnout jako panenka. Tato kočka přátelská k rodině má často srst s okouzlujícími barevnými znaky – její tělo zůstává světlé, zatímco končetiny jsou tmavší. Ragdoll pochází z USA a ačkoliv může vážit až 9 kilogramů, tak je velmi klidná a mazlivá. Ačkoli luxusní srst kočky ragdoll může lidem, kteří hledají kočku nenáročnou na údržbu, připadat děsivá, ve skutečnosti je péče o toto plemeno poměrně snadná. Její tenčí podsada znamená, že se srst méně často zamotává a díky své láskyplné povaze je ragdoll při úpravě srsti ochotný spolupracovat.

6) Ragamuffin

Kočka pojmenovaná podle muffinu? Není problém! Dejte pozor, abyste si toto rozkošné plemeno nespletli s jeho příbuznými plemenem Ragdoll. Ragamuffin je samostatné plemeno, které vzniklo křížením ragdollů s jinými dlouhosrstými plemeny. Ragamuffini jsou považováni za jedno z nejroztomilejších kočičích plemen, což odkazuje na jejich přítulnou povahu. Pochází také z USA a váží od 4,5 do 9 kilogramů. Toto plemeno je tak důvěřivé a přítulné, že se majitelům doporučuje, aby své kočky tohoto plemene chránili před volným pohybem, aby si nenašli nové přátele a nezatoulali se. Všechna koťata plemene Ragdoll se rodí bílá a s přibývajícím věkem se u nich objevují další barvy, vzory a znaky. V každém vrhu může být překvapivá barevná rozmanitost, někdy mají čistě bílé a čistě černé kočky sourozence se zcela odlišnými vzory.

7) Savanová kočka

Savanové kočky váží 9-11 kg a jsou poměrně drahé. Jejich vysoká cena je dána tím, že se jedná o křížence domácích koček a divokých servalů. Servalové vyžadují spoustu specializované péče jak při péči, tak při chovu, což od chovatelů vyžaduje hodně času i úsilí. Cenové rozpětí se proto velmi liší v závislosti na obsahu servalů v kočce: čím vyšší je obsah servalů, tím vyšší je cena. Navzdory ceně mnoho lidí považuje novinku mít domácího mazlíčka, který je zčásti divokou kočkou, za to, že za to stojí, a rádi do rozmazlování své kočky vloží spoustu lásky a prostředků. Často se doporučuje, aby lidé chovali savanové kočky jako jediné domácí zvíře, protože toto plemeno si zachovává mimořádně silné lovecké instinkty, které se příliš neslučují s jinými malými zvířaty. Savanské kočky jsou sice příliš aktivní povahy na to, aby z nich byly dobré kočky žijící v bytě, ale milují aktivity, jako je hraní ve vodě, aportování, a dokonce i procházky na vodítku.

8) Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka je největší plemeno koček na světě, dosahuje váhy až 13,5 kilogramů. Mainské mývalí kočky jsou opředeny legendami a pověstmi, které vysvětlují původ tohoto majestátního zvířete. Ačkoli většina těchto příběhů jsou zjevně jen mýty, tato kočka má rozhodně působivou přítomnost. Díky své typické husté srsti, huňatým tlapkám a svalnaté stavbě těla je mainská mývalí kočka dobře přizpůsobena i těm nejtužším zimám. Stejně jako savanové kočky jsou mainské mývalí kočky ochotné naučit se hrát aport a chodit na procházky na vodítku. Díky této přizpůsobivosti je mainská mývalí kočka dobrým společníkem na cesty nebo se skvěle hodí pro někoho s aktivním životním stylem.

Nejčastější dotazy

Proč jsou kočky majestátní a co to znamená?

Kočky se starají hlavně o své věci a nevěnují svým majitelům mnoho pozornosti. Když však budete kočku pozorovat, budete mít tak nějak pocit, že jste zapomněli na čas. Každý pohyb nebo čin, který kočka udělá, je rozvážný a půvabný.

Jaké jsou 3 zajímavosti o kočkách?

1. Kočky mohou otáčet ušima o 180 stupňů. Sluch průměrné kočky je nejméně pětkrát bystřejší než sluch dospělého člověka. 2. U největšího kočičího plemene váží průměrný kocour přibližně 20 kilogramů. 3. Domácí kočky tráví přibližně 70 % dne spánkem.

Proč mě kočka často jen pozoruje?

Kočky jsou od přírody neuvěřitelně zvědavé a vždy chtějí vědět, co se děje. Může to být jen tím, že vás pozorují, aby zjistily, zda se chystáte udělat něco zajímavého. Kočky jsou vizuální lovci, a když jdou ven, jsou ve střehu a pozorně sledují vše, co se hýbe.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu