15 faktů o zrzavých kočkách, které vás překvapí

Spousta z nás zbožňuje zrzavé kočky. Okouzlují nás už celá desetiletí. Pokud je vlastníte a nebo si plánujete zrzavou kočku pořídit, tak vás jistě bude zajímat několik překvapivých faktů o těchto kočkách. Co se vlastně skrývá pod jejich zářivě zrzavou srstí a čím nás tak fascinují?

Jim Davise, který je tvůrce kreslené komiksové kočky jménem Garfield řekl: „V mé mysli je obloha modrá, tráva zelená a kočky zrzavé.“

Pigment feomelanin

Je to světlý typ melaninu, který se skládá z dlouhých a tenkých vláken. Tento pigment mají zrzavé kočky a zrzaví lidé společný. Má za příčinu barvu srsti a podle množství i odstín barvy. 

Mají pihy

Možná jste si všimli, že zrzavé kočky mají často černé skvrny. Samozřejmě ne každá zrzavá kočka je má. Nejčastěji se vyskytují na tlapkách, nose nebo sliznicích. Stářím se tyto skvrny zvětšují a přibývá jejich počet. Většinou se začínají objevovat od stáří 1 roku. Nemusíte se však bát! Tyto skvrny jsou neškodné. 

Nikdy nejsou jednobarevné

Neexistuje zrzavá kočka, která by byla jednobarevná. Všechny takové kočky mají vzor “Tabby” a tento vzor se dále dělí na 4 další typy. První typ je klasický, který má většina zrzavých koček. Velmi podobný typ tzv. mackerel, který má užší a světlejší proužky. Třetím typem je tzv. spotted, který má místo proužků na sobě kulaté tmavé tečky. Poslední a méně častý je typ tzv. ticked, které se říká i aguti srst. Toto zbarvení na sobě nemá žádné proužky ani tečky. Existuje i tzv. patched, jinak se mu říká želvovinový. To jsou kočky které na sobě mají hnědou a zrzavou barvu a můžou mít jakýkoliv typ “Tabby”. Zajímavé je, že barvu želvovinovou mají hlavně kočky (kocouři jen velmi vzácně). 

Většina jsou kocouři

Zrzavé zbarvení mají většinou kocouři. Je tomu tak, protože gen zrzavé kočky je dominantně děděný chromozomem X. Z nichž kočka nese dva (XX) a kocouři jeden (XY). Kocourovi tedy stačí pouze aby měl zrzavý gen od matky a vždy bude zrzavý i on. U kočky musí mít oba rodiče základní barvu zrzavou aby se narodila i ona zrzavá. Právě proto bývají zrzavé kočky dost vzácné. Většinou 4 z 5 zrzavých koček jsou kocouři. 

Zrzavá kočka není plemeno

Toto zbarvení najdeme u různých kočičích plemen. Zrzavá mourovatá barva je spíše vzor srsti než plemeno. Toto zbarvení můžeme najít u plemen koček jako je mainská mývalí kočka, britská kočka, habešská kočka, turecká van a další. 

Hodně hlasité kočky

Neexistují žádné vědecké studie, které by prokázaly, zda tomu tak opravdu je ale i přesto se většina majitelů těchto koček shodla, že jsou mnohem hlasitější než jiné kočky. National Geographic uvedl, že zrzavé kočky se zdají mnohem hlasitější a otevřenější než ostatní kočky. Pokud doma máte zrzavou kočku, třeba s tímto tvrzením budete souhlasit.

Hledají si nový domov rychleji

Podle studie University of California, Berkeley – 189 účastníků ohodnotilo zrzavé kočky velmi dobře. Vnímali je jako velmi přátelské a mazlivé. To dokazuje, že si zrzavé kočky najdou nový domov rychleji. Atraktivní je pro ně i jejich výrazné zbarvení a taky se často objevovaly v televizi a různých filmech či seriálech.

Barva očí 

Kočky se vždy narodí s modrýma očima. Barva očí se jim ve starším věku začne měnit. V dospělosti mají nejčastěji zelené, bronzové nebo zlaté oči. Jiné zbarvení očí (modré, tmavě hnědé) bývá velmi vzácné. 

Znak ve tvaru “M”

Znak většiny zrzavě mourovatých koček je, že mají na čele “M” a existují různé legendy, které vysvětlují proč tomu tak je. Jedna z legend praví, že kočka vlezla do postýlky k Ježíškovi, aby ho uklidnila když plakal. Za odměnu Panna Marie pohladila kočku po hlavě a kočce zůstalo znamení na čele. Další tvrdí, že prorok Muhammad položil ruku na čelo kočky jako vděk, že ho kočka upozornila na jedovatého hada a kočce zůstalo označení na čele jako připomínka. Ještě existuje tvrzení, které říká, že kočky se mračily na myší díru a čekaly, až myš vyleze ven. 

Bílé skvrny

Zrzavé kočky mohou mít zbarvení smíchané s bílými fleky. Mnoho koček má bílé bříško, tlapky, hruď nebo špičku ocasu. Mohou se objevovat i bílé znaky na hlavě nebo různě po těle. 

Historie mourovatosti u zrzavých koček

Původ slova „mourovatá“ není známý, ale domníváme se, že vzniklo z arabského slova „attabiya“ odkazující na místo Attabiy, které se nachází v Bagdádu. Toto místo je známé výrobou hedvábí s pruhovaným vzorem. Z tohoto slova údajně vzniklo slovo “Tabby”. 

Filmové a televizní celebrity

Zrzavé kočky se často vyskytovaly v televizi a různých filmech. Toto má určitě také vliv na jejich oblíbenost a popularitu. Jedna z nejznámějších filmových postav je Garfield. Je to známý fiktivní obézní kocour ze stejnojmenného komiksu. Zrzavá kočka se objevila i ve filmu Harry Potter (Crookshanks/Křivonožka), Snídaně u Tiffanyho (Orangey), Hunger Games (Pryskyřník), v seriálu Star Trek (Spot) a další.  

“Tabby” zbarvení z divočiny

Je pravda, že zrzavé kočky vypadají jako malí tygři. Proto nebude překvapením, že vzor zrzavé mourovaté kočky pochází z divočiny. Mourovatý vzor se vyskytuje v divočině velmi běžně a lze jej najít např. u mnoha různých divokých koček, včetně asijských, evropských a afrických divokých koček. 

Nejspolečenštější?

Gary Weitzman, hlavní veterinář v San Diego Humane Society oznámil National Geographic, že kočičí osobnosti jsou ve skutečnosti vázány na jejich barvu. Zrzavá kočka je podle hlasování nejspolečenštější. 

Oblíbenec politika

Winston Churchill si velmi oblíbil zrzavé kočky. Měl obrovskou náklonnost ke své zrzavé kočce Jockovi. Po jeho smrti v roce 1995 byl jeho dům dán národu jen pod podmínkou, že v něm bude bydlet vždy zrzavá kočka s jménem Jock. Tomu se opravdu říká milovník koček!

Nejčastější otázky:

Jsou zrzavé kočky vzácné?

Nejsou. Zrzavá barva je běžné zbarvení, které se vyskytuje u různých plemen koček. Vzácné jsou pouze kočky, kocouři se v tomto zbarvení vyskytují běžně. 

❓Je rozdíl mezi zbarvením oranžové a zrzavé? 

Není, je pouze rozdíl ve slově nikoli v barvě. V zahraničí se těmto kočkám dokonce říká marmalade cat (marmeláda) a ginger cat (zázvor), protože připomínají barvou zrzavé kočky. 

Potřebují kočky s tímto zbarvením speciální péči? 

Tyto kočky nepotřebují žádnou speciální péči. Péče o kočku se liší hlavně podle potřeb plemene. Zbarvení v tomto ohledu nehraje roli. 

Jaká je nejznámější zrzavá kočka?

Morris (z 9Lives Cat Food)

Je to kocour, který se reklamním maskotem značky krmiva pro kočky 9Lives.  

Jeho postava je zobrazena jako „nejvybíravější kočka na světě“ a proto chce jíst pouze krmivo této značky. V roce 1968 byl objeven hledačem talentů zvířat v Humane Society v Hinsdale. Od roku 1969 do roku 1978 hrál Morris v 50 reklamách a vytvořil jednu z nejúspěšnějších reklamních kampaní v historii televize. Získal dokonce Patsy Award (zvířecího Oscara). Za posledních 50 let bylo 6 koček Morris a všechny byly zachráněny krmivem pro kočky 9Lives. Morris zemřel v červenci 1978. Dožil se 17 let a podle veterináře zemřel stářím.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu