TEST 8+ nejlepších dvířek pro kočky 2024 - recenze, diskuze


Výber redakce

Klasická mechanická dvířka pro větší kočky do 18 kilogramů

Orientační cena: 800 Kč


Další na zvážení

Klasika bez složitého nastavování pro malé kočky

Orientační cena: 800 Kč


Poměr cena/kvalita

Nastavení směru pohybu a extra tiché zavírání

Orientační cena: 500 Kč


Pro náročné

Individuální programování a upozornění na změny v chování

Orientační cena: 6 000 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Jsou tři hodiny ráno a vy stojíte v otevřených dveřích nad kočkou, která se najednou nemůže rozhodnout, zda chce dovnitř nebo ven, i když se předtím urputně dožadovala vstupu, samozřejmě s pomocí škrábání na dveře a mňoukání, které by vzbudilo půl města. Pokud je vám tato situace nejen dobře známá, ale také ji shledáváte velice iritující, je nejvyšší čas pořídit dvířka pro kočku.

Dvířka pro kočku lze nainstalovat na jakékoliv dveře včetně skleněných – ty jsou jedinou výjimkou, kdy je na montáž třeba přizvat odborníky, jinak ji zvládne každý průměrně zručný člověk. Mohou to být jak dveře spojující dům/byt se zahradou, balkonem nebo terasou, tak i dveře vnitřní. Méně často se pak dvířka umisťují do zdi.

Aby kočka mohla dvířky pohodlně procházet, vždy se montují tak, aby jejich spodní hrana byla o kousek níž než spodní hrana hrudníku, nikdy ne na úrovni země.

Kočka nepotřebuje venčit jako pes, ale volný pohyb má také ráda. Navíc, jak jsme zmínili v úvodu, mají některé z nich zvláštní smysl pro zábavu a rády vás potrénují ve vstávání a otevírání a zavírání dveří, což může být velmi obtěžující.
Díky dvířkům tak bude mít vaše kočička možnost volného pohybu a vy se zbavíte role vrátného, budete moci v klidu spát a poškrábané dveře se stanou minulostí.

Dvířka pro kočky dokáží v mnoha ohledech ulehčit život, je však nutné počítat s tím, že jakmile kočce umožníte volný pohyb, bude dovnitř nosit nepořádek a dočkat se můžete i dárečků v podobě ulovených myšek.

Máte-li nevykastrovanou kočku a nechcete mít koťata, určitě není vhodné ji umožnit volný přístup ven. Pokud s kočkou žijí další zvířata, která ven pouštět chcete, pořiďte dvířka na čip a nekastrované kočce čip nedávejte nebo ho naprogramujte tak, aby ven nemohla a po kastraci program změňte (v závislosti na typu dvířek).

Klasická mechanická dvířka pro větší kočky do 18 kilogramů

Hnědá plastová dvířka, která zvládnete dle přiloženého návodu namontovat sami, jsou vhodná i pro větší kočky do váhy 18 kg a šířky hrudníku 21,9 cm. Aby dvířka při větru nelítala a netáhlo jimi, je na jejich spodní hraně magnet. Součástí dvířek je také plný zasouvací panel, kterým je v případě potřeby plně uzavřete, například při odjezdu na dovolenou.

Na dvířka existuje velké množství pozitivních recenzí od majitelů koček i psů, někteří je dokonce kupují opakovaně. Nejvíce chválená je snadná instalace a používání, funkčnost, magnetické zavírání a nízká cena za poměrně kvalitní dvířka.

TypManuální
Rozměr dvířek35,2 × 29,4 cm
Rozměr otvoru na průchod26,7 × 22,8 cm
MateriálPVC
Vhodné pro Kočky do 18 kg
Bezpečnostní prvkyPevný panel

Orientační cena: 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasika bez složitého nastavování pro malé kočky

Dvířka určená pro malé kočky mají klasické otevírání, které bude vyhovovat těm, pro které je nastavování čipových dvířek příliš komplikované nebo ho nepotřebují. Otevírání je možno nastavit pouze manuálně a to buď pro pohyb oběma směry, pouze ven, pouze dovnitř nebo plné uzamčení. Štětinky po obvodu flapu mají dvě funkce: slouží k tichému zavírání bez bouchání, což je vhodné v případě, že se kočka bojí hlasitějších zvuků, a brání průvanu v chladnějších měsících.

Do většiny dveří a zdí zvládnete dvířka namontovat sami, pouze u dveří z tvrzeného nebo dvojitého skla budete potřebovat odbornou montáž.

TypManuální
Rozměr dvířek25,5 × 24,5 cm
Rozměr otvoru na průchod15,5 × 15,5 cm
MateriálPVC
Vhodné proPro malé kočky
Bezpečnostní prvkyManuální zámek

Orientační cena: 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nastavení směru pohybu a extra tiché zavírání

Manuální dvířka Reedog pro kočky vám s pomocí západek umožní nastavit 4 režimy pohybu: pouze dovnitř, pouze ven, oběma směry nebo plné uzavření. Praktické jsou také štětinky po obvodu, díky kterým se dvířka dovírají velice tiše, což je vhodné pro kočky, které se při hlasitějších zvucích vyplaší. Kromě toho jsou štětiny, společně s magnetem, účinnou prevencí proti průvanu a úniku tepla. Dvířka jsou vhodná pro kočky s šířkou hrudníku do 12,5 cm.

Montáž je jednoduchá a s návodem ji zvládnete sami, pouze máte-li skleněné dveře budete potřebovat odbornou pomoc.

TypManuální
Rozměr dvířek19,5 × 19 cm
Rozměr otvoru na průchod15,5 × 14,5 cm
MateriálPVC
Vhodné proHrudník do šířky 12,5 cm 
Bezpečnostní prvky4 režimy zamykání

Orientační cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Individuální programování a upozornění na změny v chování

Dvířka Sureflap Microchip Pet Door Connect zaujmou ty, kteří chtějí mít absolutní kontrolu nad pohybem kočky i v případech, kdy nejsou doma. Otevírání obstarává mikročip, který může být kočce jednoduchým zákrokem voperován pod kůži (lepší volba) nebo být umístěný v obojku (méně vhodné kvůli riziku ztráty).

Kromě obvyklých benefitů, jež nabízí použití čipu, tzn. programování režimů vstupu až pro 32 zvířat nebo ochrana proti vniknutí cizích zvířat zvenčí, má i další výhody.

Největší z nich je ovládání na dálku přes mobilní aplikaci, která vás upozorní na každý pohyb zvířete, přeprogramujete s ní režim vstupu nebo dvířka zamknete – třeba z vaší kanceláře. Užitečné je také monitorování aktivity kočky a vyhodnocování změn v jejím chování – jakákoliv změna návyků může být prvním příznakem nemoci a tak se určitě vyplatí být na ni upozorněni.

K dvířkům budete potřebovat 4 baterie typu C (nejsou v balení), které vydrží až 6 měsíců. Na vybití a stav baterií vás upozorní LED signál. V případě potřeby je možné čip deaktivovat a dvířka používat na manuální režim.

TypNa mikročip
Rozměr dvířek28,1 × 26,2 cm
Rozměr otvoru na průchod17,8 × 17 cm
MateriálPVC
Vhodné proMalé kočky
Bezpečnostní prvkyRežim uzamčení

Orientační cena: 6 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zabezpečení proti nezvaným vetřelcům zvenčí

Bydlíte-li v místech, kde se venku potuluje více koček a dalších divokých zvířat, nebo pokud máte více zvířat a ven mohou jen některá, budou se vám hodit dvířka fungující na čip. Mikročip může veterinář voperovat do ramene zvířete, případně ho lze umístit do obojku, a jeho fungování je velice jednoduché: dvířka se otevřou pouze těm zvířatům, která jsou vybavena čipem.

K dvířkům je možné naprogramovat až 40 čipů, fungují na 4 AA baterie (nejsou součástí balení) a lze je manuálně zamykat na 4 způsoby: pohyb pouze ven/dovnitř, pohyb oběma směry a úplné uzamčení.

TypNa čip
Rozměr dvířek23,9 × 22 cm
Rozměr otvoru na průchod15 × 12,1 cm
MateriálPVC
Vhodné proKočky do 8 kg
Bezpečnostní prvkyDvojitý automatický zámek

Orientační cena: 2 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Svobodný pohyb za skvělou cenu

Chcete-li vaší kočičce umožnit svobodný pohyb, ale váš rozpočet je napjatý, mohla by vás zaujmout dvířka Trixie. Fungují na principu klasických lítaček, které lze manuálně nastavit na 4 směry pohybu (oběma směry, pouze dovnitř, pouze ven, plně zamčeno). Dovírání je řešeno magnetem, který dvířka zajišťuje proti průvanu.

Na základě velkého počtu pozitivních recenzí lze říci, že ani levný výrobek nemusí být nekvalitní a může dobře sloužit. Většina majitelů koček se shoduje na tom, že montáž je velice jednoduchá, dvířka fungují jak mají a splnila očekávání. Pouze pár uživatelů má výhrady k těsnění a způsobu montáže a jeden uvádí, že mladší kočka (půl roku) má problém s otevíráním flapu.

TypManuální
Rozměr dvířek23,9 × 22 cm
Rozměr otvoru na průchod21 × 21 cm
MateriálPVC
Vhodné proMalé kočky
Bezpečnostní prvkyManuální zámek

Orientační cena: 270 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduché nastavení čtyř směrů pohybu

Klasická otevírací dvířka, která lze instalovat do všech typů dveří, jsou vhodná pro kočky s šířkou hrudníku do 16,5 cm a hmotností do 10 kg. Dvířka lze jednoduše a bez nutnosti programování nastavit do režimu umožňujícího volný průchod oběma směry, pouze dovnitř/ven nebo je zcela uzamknout, například pokud odjíždíte na dovolenou.

Co se uživatelských recenzí týče, padají nejčastější výtky na montáž. S provozem dvířek jsou ale uživatelé spokojeni a pochvalují si tichý chod, kvalitní tvrdý plast a pěkný vzhled.

TypManuální
Rozměr dvířek29,2 × 29,2 cm
Rozměr otvoru na průchod20 × 18 cm
MateriálPVC
Vhodné proPro kočky do 10 kg
Bezpečnostní prvkyManuální zámek

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Trojitý flap jako prevence proti průvanu a tepelným ztrátám

Pokud se kočička nemůže nabažit své svobody a dvířka jsou v neustálém provozu, jistě v zimních měsících oceníte trojitý flap se zesílenou středovou částí, který výrazně redukuje tepelné ztráty – což potvrzují spokojení chovatelé, kteří říkají, že dvířka skvěle těsní, dobře izolují a nevytvářejí průvan.

Aby dvířka plnila svou funkci, mají ve spodní hraně otvoru magnet. K úplnému zamčení pak slouží pevný nasouvací panel.
Dvířka jsou k dostání ve velikostech S, M a L.

TypMechanická
Rozměr dvířek28 × 18 cm (velikost S)
Rozměr otvoru na průchod21 × 13 cm (velikost S)
MateriálPVC
Vhodné proKočky do 7 kg
Bezpečnostní prvkyPevný panel

Orientační cena: 1 700 Kč (velikost S)

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat dvířka pro kočky

V následující sekci si povíme pár užitečných rad, které vám pomohou vybrat dvířka pro kočky.

1) Správná velikost a snadné otevírání pro pohodlný vstup

Pro určení správné velikosti změřte šířku a výšku hrudníku kočky. Nezapomeňte přidat pár centimetrů navíc, kdyby kočka přibrala.

Důležité je také snadné otevírání – kočka nemá obvykle tolik síly jako pes, takže pokud byste jí chtěli v dobré víře dopřát větší dvířka, mohlo by se stát, že pro ni bude otevření flapu těžké.


2) Vezměte v potaz všechny zvířecí členy rodiny

Máte-li kromě kočky/koček i psa/psy a ven budou chodit všichni, zvolte velikost dvířek dle největšího člena zvířecí smečky. Pokud by pak kočka měla problém s otevíráním velkého flapu, zvolte otevírání na čip.


3) Možnost programování a ovládání na dálku

Pokud v domácnosti žije více zvířat, bude docházet k situacím, kdy ne všechna mohou ven (například koťata, nekastrované kočky, kočky po operaci). Pro takové případy se hodí dvířka na čipy, které lze naprogramovat na různé režimy, případně je nedávat vůbec.


4) Bezpečnostní prvky proti vstupu jiných zvířat

Žijete-li v místech, kde se kolem domu potulují další zvířata, je vhodné zabránit jejich vstupu. To nejlépe zařídíte pořízením elektronických dvířek, která dovnitř pouští pouze zvířata s čipem.


5) Design, který ladí s dveřmi

Určitě nechcete, aby dvířka vypadala jako „pěst na oko“. Vezměte tedy v úvahu i design a vybírejte barvy, které ladí ke dveřím.

Často kladené otázky

Tepelné ztráty jsou při použití dvířek minimální a oproti klasickému otevírání dveří (zvláště při situacích v úvodu) vám teplo naopak šetří.

Dospělá osoba se dvířky rozhodně neprotáhne, i tak ale mohou představovat slabý bod v zabezpečení. Vybírat byste tedy měli vždy taková dvířka, která lze uzamknout.

Malé děti dokáží všelicos, takže ano, pokud jsou dvířka pro kočku dostatečně velká, může se stát, že v nich jednoho dne najdete zaseklé své dítě. Ačkoli tato situace nemůže způsobit žádné závažné úrazy, můžete se proti ní pojistit pořízením dvířek na čip.

I když některé kočky nosí obojky, pro spoustu z nich je to velice nepříjemná věc, které se budou chtít zbavit. Proto je nevhodné otevírání na klíč, který se nosí na obojku. Zvolíte-li verzi otevírání na čip, je vždy lepší ho kočce nechat voperovat do ramene.

Kočky jsou poměrně chytré a učenlivé a na dvířka se obvykle naučí samy. Pokud by se kočka zdráhala, pomozte jí oblíbeným pamlskem nebo kočičí trávou. V prvních dnech také můžete dvířka nechávat otevřená.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3.8/5 - (35 votes)