10 nejlepších psů, kteří soužijí dobře s kočkou

Většina lidí vám řekne, že jsou buďto milovníkem psů nebo koček – zatímco jiní by si nedokázali představit život ani bez jednoho z nich. Pokud se ztotožňujete s druhou z možností, zjistíte, že někteří psi mají sklony považovat menší tvory v rodině za něco, o co se mají starat. Například pracovní plemena psů byla chována aby hlídala a ochraňovala jiná zvířata či lidské členy rodiny.

Někteří lovečtí psi (honiči) byli vyšlechtěni pro úzkou spolupráci ve smečkách, takže jsou obvykle přátelští vůči jiným chlupatým členům rodiny, včetně koček. Lovečtí psi, jako například retrívři a španělé, jsou přátelští a většinou vycházejí s kýmkoliv, mimo jiné i s kočkami. Toy plemena psů jsou malá a byla chována hlavně jako milující společníci. Podívejte se na 10 psích plemen, která mají tendenci vycházet s kočičími kamarády, a na jejich vlastnosti, které z nich činí ideální společníky.

Tip: Každý pes je odlišný. Přestože bíglové nemívají se soužitím s kočkami problém, váš bígl takový být nemusí. Vždy seznamujte psy a kočky opatrně dokud si nebudete jistí, že jsou na sebe zvyklí.

1) Bígl

Bíglové jsou součástí skupiny loveckých psů zvané honiči, což znamená, že využívají svůj výjimečný čich pro vyčenichání kořisti. Tito psi tradičně lovili ve velkých smečkách spolu s lovci doprovázejícími je pěšky nebo na koni, takže bylo nezbytné aby vycházeli s jinými zvířaty. Bíglové jsou společenští a milí, většina z nich bude spokojeně žít s ostatními domácími mazlíčky, včetně koček, na které budou s velkou pravděpodobností nahlížet jako na jednoho ze členů smečky.

2) Baset

Stejně jako bígl se i baset řadí mezi honiče. Jakožto další ze psů zvyklých na život ve smečce jsou baseti přátelští a přívětiví. Kvůli jejich krátkým nohám a dlouhým, těžkým tělům se baseti pohybují pomalu – skvělá kombinace vlastností pro soužití s kočkami. Jsou to věrní, trpěliví a klidní psi.

3) Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl patří do skupiny společenských plemen. Tato plemena byla vyšlechtěna v milující, věrné “gaučáky” a společníky. Kavalír je tak roztomilý, jak jen to jde. Toto plemeno se spřátelí skoro s každým člověkem a zvířetem, jaké Vás napadne, a to i s kočkami. Jsou to přizpůsobiví a něžní malí psi.

4) Border kolie

Pokud si vzpomenete na Lassie (dlouhosrstá kolie), jistě víte, že kolie jsou milovníci, ne bojovníci. Ačkoli ne všechna ovčácká plemena zvládají soužití s kočkami dobře, border kolie jsou o něco klidnější než jiná plemena tohoto typu. Border kolie jsou obzvláště něžné k dětem a většině domácích mazlíčků, včetně koček.

5) Zlatý retrívr

Jedno z nejoblíbenějších plemen na světě, zlatý retrívr, je opravdu laskavý pes, a jeho dobré chování se vztahuje jak na lidi, tak na kočky. Zlatí retrívři jsou milující a milí, stejně jako jsou přizpůsobiví a společenští. Většina zlatých retrívrů může bez problémů žít po boku koček, pokud byli řádně seznámeni.

6) Pudl

Pudlové jsou chytří a v domácím prostředí klidní. Pudl je jedno z plemen, které má čtyři varianty velikosti: velký (45 – 60 cm), střední (35 – 45 cm), trpasličí (28 – 35 cm) a toy (25 – 28 cm). S váhou mezi 1 až 3 kilogramy jsou někteří toy pudlové menší než kočka. Všechny typy pudlů mohou vést klidný život v domově s kočkami. 

7) Maltézský psík

Maltézáček, vážící méně než 5 kilogramů, se velikostí podobá toy pudlu; často bývá menší než průměrně velká kočka. Řadící se mezi toy plemena, maltézáček je něžný a milující společník s bezstarostnou povahou. Maltézáček je spokojený schoulený na gauči. Nevšímá si ničeho, co se kolem něj děje, včetně kočičích aktivit.

8) Novofundlandský pes

Novofundlanďani jsou něžní obři psího světa. Jsou trpěliví, klidní a chrání členy své rodiny. Typicky novofundlanďani skvěle vycházejí jak s lidmi všech věkových skupin, tak i dětmi, kočkami a jinými domácími mazlíčky. Tato velká plemena jsou obecně známá svým klidným chováním a nízkou potřebou aktivity.

9) Pomeranian

Pomeranian je energické a okouzlující toy plemeno. S váhou pouhých 1,8 až 3 kilogramů se většina koček tyčí nad pomeraniany, takže tyto malé chlupaté kuličky nebývají pro kočky hrozbou. Pokojně žijí i s jinými domácími mazlíčky.

10) Mops

Mopsíci jsou sympatičtí a veselí malí tvorové, kteří dobře vycházejí skoro s každým. Většina mopsů nemá sklon pronásledovat či jinak obtěžovat kočky, proto s nimi mohou po správném seznámení klidně žít. Kočka může mopsíkům dělat společnost při čekání na jejich majitele.

Plemena, kterým se vyhnout

Obecně platí, že méně aktivní a klidnější plemena jsou lepší volbou, než plemena aktivní se sklony k lovu. Například teriéři jsou neústupní, hbití a plní energie. Byli vyšlechtěni pro lov drobné zvěře. Ve většině z nich tento instinkt pronásledování malých zvířat zůstal, kočky pro ně nejsou výjimkou. Ovčácká plemena mají tendence nahánět všechny členy rodiny, kočky nemusí ocenit pronásledování nadšeným psem.

4.8/5 - (10 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu