20 skvělých (i nežádoucích) účinků zázvoru: je zázvor všelék?

Zázvor  je zajímavá rostlina s typickou chutí pocházející z Asie. Koření zázvor pochází z kořenů této rostliny. Používá se jako dochucovadlo potravin a také jako lék. Zázvor má spoustu skvělých zdravotních účinků, ale najde se i plno těch nežádoucích. A my se na všechny zaměříme v následujících řádcích.

1) Zázvor obsahuje spoustu vitamínů

Zázvor má vysoký obsah vitaminů C a B6, hořčíku, draslíku, mědi a manganu. Je plný vlákniny a vody, takže je vhodný pro zdraví střev a udržení váhy. Má také nízký obsah kalorií a vysoký obsah fytochemikálií – účinných látek v celých rostlinných potravinách, které chrání vaše zdraví. Zdá se, že většina zdraví prospěšných účinků zázvoru pochází z velkého množství polyfenolů, které chrání tělo před oxidačním stresem. Zázvor obsahuje tři hlavní polyfenoly: gingeroly, shogaly a paradoly, kromě toho má vysoký obsah antioxidantů.

2) Skvěle dochucuje pokrmy

Pokud jste někdy ochutnali kousek čerstvého zázvoru, víte, že má intenzivní chuťový náboj. Čím je kořen zázvoru vyzrálejší, tím je jeho chuť silnější. Protože je tak silný, nepotřebujete ho k ochucení pokrmu mnoho. 

3) Používá se jako antivirotikum

V Indii a Číně je používání zázvoru při nachlazení a nachlazení oblíbeným domácím prostředkem, který se používá již po nespočet generací. A studie ukazují, že tyto prostředky obstály i při vědeckém zkoumání. Zázvor má antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky. Za normálních okolností se viry, jako je nachlazení nebo chřipka, dostanou do těla, naváží se na buňky a způsobí systémovou infekci. Zázvor však prokázal schopnost potlačit toto uchycení a zabránit virům v dalším růstu v buňkách. (Zdroj)

4) Pomáhá proti nevolnostem a zvracení

Snad nejznámějším zdravotním přínosem zázvoru je jeho účinnost proti nevolnosti a zvracení. V mnoha zemích, zejména v Číně a Indii, se zázvorové tonikum nebo čaj podává na uklidnění zažívacích potíží a poruch již tisíce let. Předpokládá se, že polyfenoly gingerol a shogal jsou zodpovědné za žaludeční zklidňující účinky zázvoru. Dokonce existuje více než třicet let výzkumu věnovaného právě tomuto použití zázvoru. Četné studie prokazují jeho účinnost proti nevolnosti a zvracení, zejména v souvislosti s těhotenstvím i chemoterapií. (Zdroj

5) Zázvor předchází a léčí škodlivé bakterie ve střevech

Kromě toho, že zázvor pomáhá při nevolnosti, podporuje také zdraví střev tím, že působí proti některým bakteriím svou silnou antibakteriální aktivitou. Nedávná studie z roku 2019 dospěla k závěru, že užívání zázvoru pomáhá při léčbě funkční dyspepsie v důsledku působení bakterie H. pylori. Kromě zmírnění nebo odstranění nepříjemných příznaků terapie zázvorem zcela vymýtila škodlivé střevní bakterie u poloviny testovaných osob. To je velký úspěch, vzhledem k tomu, že H. pylori je notoricky známá tím, že je obtížné se jí zbavit. (Zdroj)

6) Zázvor může potlačovat růst rakovinných buněk

Už jste nejspíš pochopili, že se zázvor může pyšnit skutečně úžasnými účinky – ale to ani zdaleka není vše. Rakovina zažívacího traktu patří mezi nejčastější a nejsmrtelnější typy rakoviny na světě. Studie z roku 2015 však skvěle ukázala, jak se zázvor používal k prevenci i léčbě rakoviny zažívacího traktu. Studie ve zkumavkách, na zvířatech i na lidech naznačily, že zázvor potlačuje růst rakovinných buněk a vlastně způsobuje jejich sebedestrukci (proces známý jako apoptóza). 

7) Snižuje menstruační křeče

Pro spoustu žen je menstruace velmi bolestivou záležitostí, a to zejména kvůli nepříjemným křečím. Užívání zázvoru ústy během prvních 3-4 dnů menstruačního cyklu snižuje bolestivou menstruaci. Údajně dokonce funguje přibližně stejně dobře jako některé léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo kyselina mefenamová. 

8) Dokáže předcházet vážným chorobám

Existuje výzkum, který prokázal, že až 90 % případů Alzheimerovy choroby lze předejít stravou a životním stylem. Všechno naznačuje tomu, že zázvor by mohl být jednou z těch neuroprotektivních potravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku. Testy in vitro s použitím jedné z bioaktivních sloučenin obsažených v zázvoru, gingerolu, prokázaly potenciální protizánětlivé účinky tím, že působí na buňky, které v podstatě vypínají buňky a bílkoviny v mozku způsobující neurozánět.

9) Dokáže hojit podrážděnou pokožku

Pokud se na vaší pokožce podepsalo zimní počasí nebo třeba ekzém, začněte ji léčit zevnitř pomocí zázvoru. Protizánětlivé vlastnosti zázvoru pomáhají zklidnit zarudlou a podrážděnou pokožku. (Zdroj)

10) Může vám pomoci rychleji trávit po jídle

Nepříjemné pocity po jídle jsou poměrně časté a také dost nepříjemné, ale díky zázvoru nemusí trvat věčně. Šálek zázvorového čaje může pomoci vašemu žaludku rychleji se vyprázdnit, takže jídlo po požitkářském jídle nebude jen tak ležet. Navíc vám pomůže zklidnit žaludek a zabránit nadýmání a plynatosti.

11) Podporuje mladistvý vzhled

Pravděpodobně vídáte na svých oblíbených drahých pleťových krémech nápis „antioxidant“ – ale to má svůj důvod. Antioxidanty s největší pravděpodobností pomáhají chránit pleť před volnými radikály (látkami z prostředí, jako je znečištění a UV záření), které urychlují rozpad kolagenu a poškozují pleť. Právě zázvor může díky obsahu antioxidantů pomáhat udržovat produkci kolagenu v pokožce, což podporuje její pružnost a hladkost. (Zdroj)

12) Může snížit hladinu špatného cholesterolu

Zázvor pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu (tedy toho špatného) a snižuje tak riziko srdečních onemocnění. Tyto závěry potvrdila i malá nedávná studie, která prokázala, že u kontrolních skupin, které konzumovaly třikrát denně tři gramy zázvoru (což je asi půl čajové lžičky), došlo k významně vyššímu snížení hladiny triglyceridů a cholesterolu než u skupiny, která dostávala placebo. (Zdroj)

13) Zázvor může způsobit alergickou reakci

Stejně jako u téměř každé potraviny jsou i u zázvoru možné alergické reakce. Ačkoli je to neobvyklé, možným příznakem vnější alergie na zázvor je kontaktní dermatitida nebo ekzém. Existují také případy alergických reakcí na zázvorový prach, například na práškový zázvor. V současné době však neexistuje žádný kožní test na alergii na zázvor. Pokud se domníváte, že byste mohli být alergičtí, je nejlepším řešením jednoduše se zázvoru vyhnout.

14) Vysoké dávky mohou způsobit gastrointestinální potíže

Doporučené dávky zázvoru se obvykle pohybují mezi 170 mg až jedním gramem práškového zázvoru denně. Pokud byste zázvoru konzumovali více než šest gramů, mohou se u vás objevit gastrointestinální příznaky, jako je průjem, pálení žáhy a žaludeční nevolnost. Ale takové množství práškového zázvoru byste mimo formu kapslí stejně těžko snědli. Zatímco polévková lžíce mletého zázvoru váží asi šest gramů, tak to odpovídá asi ⅔ šálku čerstvého zázvoru.

15) Zázvor může snižovat tlak

Ačkoli je účinek zázvoru na snižování krevního tlaku pro některé lidi prospěšný, u jiných může způsobit příliš nízký krevní tlak a dokonce i arytmii. Pokud tedy na nízký tlak trpíte běžně, pak to se zázvorem nepřehánějte.

16) Může zhoršovat onemocnění žlučníku

Zázvor zvyšuje vylučování žluči, což může u některých lidí přispívat k tvorbě žlučových kamenů. Pokud trpíte onemocněním žlučníku, doporučujeme být při konzumaci zázvoru opatrní a probrat jeho užívání s lékařem. (Zdroj)

17) Zázvor může způsobovat pálení žáhy

Zázvor může při užívání vyšších dávek (více než 4 gramy denně) způsobovat mírné pálení žáhy. V případě, že užíváte zázvor jako alternativní lék a jako vedlejší účinek se u vás objevuje pálení žáhy, můžete vyzkoušet zázvor ve formě kapslí – tato forma by nemusela mít vedlejší účinky.

18) Vyšší dávky zázvoru mohou vést k průjmu

Při užívání většího množství může zázvor způsobit průjem. Gingeroly, účinné složky zázvoru, urychlují průchod potravy střevy, a to sice může přijít některým lidem vhod, jiným však mohou způsobit nepříjemný průjem. 

19) Zázvor nejspíš není bezpečný během těhotenství

Ačkoli zázvor může u těhotných žen snížit nevolnost, je důležité si uvědomit i jeho temnou stránku. Podle některých odborníků může konzumace zázvoru nad určitou hranici dokonce zvýšit riziko potratu. Nadměrný příjem zázvoru během těhotenství může také vést k refluxu kyseliny a pálení žáhy. (Zdroj)

20) Může způsobovat plynatost a nadýmání

Zázvorový čaj může způsobit určité mírné vedlejší účinky na zažívání. Nejčastěji ovlivňuje horní část trávicí soustavy a způsobuje plynatost horní části trávicí soustavy. Nahrazení zázvoru doplňky stravy by mohlo být jedním z řešení tohoto problému. Před jejich užíváním se však určitě poraďte se svým lékařem. (Zdroj)

Nejčastější dotazy:

Co se stane, když budu pít zázvorovou šťávu každý den?

Zázvor je bezpečné jíst denně, ale odborníci doporučují omezit se na 3 až 4 gramy denně – pokud jste těhotná, držte se 1 gramu denně. Bylo prokázáno, že užívání více než 6 gramů zázvoru denně způsobuje gastrointestinální problémy, jako je reflux, pálení žáhy a průjem.

Může zázvor způsobit střevní potíže?

Většina lidí může zázvor užívat bez nežádoucích účinků. Můžete pociťovat určitý druh břišních potíží, pálení žáhy nebo plynatost. Některým lidem způsobuje průjem. 

Může zázvor způsobit závratě?

Zázvor může pomáhat snižovat krevní tlak, takže se u vás jako vedlejší účinek může vyskytnout závrať. Zázvor také obsahuje salicyláty, chemické látky obsažené v aspirinu, které působí jako prostředek na ředění krve.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu