15 nejoblíbenějších druhů řezaných květin a jejich význam

Chcete si vypěstovat vlastní zahrádku na řezané květiny, které vám budou dělat radost každý den a nebo se jen zajímáte o floristické aranžmá? Pěstování řezaných květin je opravdová radost. Pokud potřebujete rozproudit kreativitu, prozkoumejte naše nápady na nejkrásnější řezané květiny plné nejrůznějších barev a významů. Připravili jsme rovnou 15 nejoblíbenějších druhů řezaných květin. 

1) Kopretiny

Kopretiny jsou krásné, jednoduché a vypadají dobře samostatně nebo s jakoukoli barevnou květinou. Mohou mít rozrůstající se habitus, takže buďte připraveni je rozdělit a předat kamarádovi nebo sousedovi. Jednoduchá krása kopretin symbolizuje nevinnost.

2) Šater

Šater tvoří krásnou výplň každého aranžmá. Na některých místech, včetně provincií Saskatchewan a Alberta, je trvalka šater považována za škodlivý plevel a její pěstování je zakázáno. V minulosti se kořen této rostliny využíval v léčitelství.

3) Krásenky

Krásenky jsou dlouhodobě oblíbené u domácích zahrádkářů a mnoho z nich vyžaduje téměř nulovou námahu a velkou odměnu. Krásenky mohou být vysoké i nízké, kvetou po celou dlouhou sezónu a mají různé barvy od bílé přes krémovou, zářivě žlutou a oranžovou, růžovou a fialovou až po sytě vínovou. Tradiční krásenka má velmi jednoduchý květ s veselým žlutým středem, ale existuje mnoho odrůd, které mají neobvyklejší vzhled – pikotové okraje nebo pruhování, zvlněné zdvojené okvětní lístky. Všechny jsou krásné a dodají vaší zahradě nebo aranžmá něco trochu divokého. Latinský název „kosmos“ znamenalo ozdobu a harmonické uspořádání.

4) Okrasný česnek

Okrasný česnek, člen rodiny cibulovitých, je výrazným doplňkem jarních kytic, zejména když není k dispozici mnoho jiných květin. Tato rostlina potvrzuje pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

5) Narcisy

Existuje mnohem více druhů narcisů než jen ty jasně žluté, které jsou rozhodně nejznámější. Hledejte třeba ty s krémovými tóny, broskvové, a dokonce i s nádechem růžové. Narcisy jsou označovány jako symbol Velikonoc a symbolizují plachost. 

6) Šeřík

Šeříky jsou keře, nikoli trvalky. Nicméně jaro by nebylo stejné bez velké kytice šeříků, která nádherně provoní celý prostor. A jaký je význam šeříku? Ten bílý odkazuje na první, nevinnou lásku a fialový odkazuje na lásku celkově.

7) Pivoňky

Pivoňky nepochybně patří mezi jedny z nejkrásnějších kytic, které můžete obdivovat. Věděli jste, že když si pořídíte novou pivoňku, nebude kvést tři roky? Pivoňky patří mezi rostliny, které symbolizují přátelství a usmíření.

8) Černucha damašská

Černucha damašská roste v odstínech od bílé po vínovou, růžovou, fialovou, modrou a dokonce i tmavě fialově modrou. Má světlé, zpeřené listy a krásně kvete, následuje neobvykle tvarovaný lusk posetý zelenými a tmavě kaštanovými pruhy, který dodává řezaným nebo sušeným aranžmá vizuální zajímavost. Černucha je mrazuvzdorná, dává přednost chladnějšímu počasí a po založení rychle kvete. Její semena se dříve využívala v lékařství a v Evropě jako koření. Tato rostlina je však jedovatá.

9) Molučenka hladká

Molučenky jsou neobvyklé květiny, které mají téměř citrusovou vůni. Každé kytici dodají něco zvláštního a jsou vždy květinou, která sklízí komplimenty. Obsahují antibakteriální esenciální eleje, proto byly v minulosti využívány v lidové medicíně.

10) Rozrazil

Nápadná květina s trny v bílých, růžových nebo fialových odstínech je vynikající trvalkou pro každou zahradu s řezanými divokými květinami. Řezané rozrazily jsou dlouhověké a mnoho odrůd vykvete během roku vícekrát, pokud se květy seříznou. Dodává řezanému aranžmá rozměr a pohyb. 

11) Řebříček

Řebříček se používá k různým účelům po celém světě a po většinu lidské historie k léčebným a zemědělským účelům. Řebříček vytváří ploché svazečky drobných květů v odstínech od bílé a krémové přes jasně žlutou a růžovou, broskvovou a oranžovou až po sytě červenou a fialovou. Řebříček může růst v pobřežním podnebí, ve slaných půdách a snáší horko i sucho. Květy rostou na dlouhých stoncích a krásně se hodí do řezaných čerstvých nebo sušených aranžmá. Je také antibakteriální a má protizánětlivé a stahující účinky.

12) Paprska velkokvětá

autor: tsiegretlop

Krásná, éterická a lehká jako pírko je neinvazivní a je ceněná jak pro svůj lehký bílý poprašek drobných květů, tak pro své krajkové, kapradinám podobné listy, které vnášejí do zahradních záhonů nebo řezaných aranžmá pocit divoké, z luk sesbírané přírody. Paprska je vysoká, snadno se pěstuje a přitahuje do zahrady užitečný hmyz. Velmi dobře se hodí do čerstvě řezaných nebo sušených aranžmá.

13) Stračka

Staromódní oblíbený druh, který se velice snadno pěstuje. Potřebují zhruba pět let, aby se skutečně ujaly, ačkoli kvetou každý rok. Nezapomeňte je zakořenit, protože při letní bouřce budou první rostlinou, která se zlomí. Do řezaných květin se však hodí naprosto dokonale. Stračka je jedovatá, má však svůj význam v indické medicíně.

14) Mečík

Mečíky jsou základem pozdně letních květinových aranžmá. V chladnějším podnebí je třeba cibule každý podzim vykopat a v zimě přesadit. Existují v několika barvách a v letních řezaných květinách by prostě neměly chybět.

15) Slunečnice

Slunečnice se odedávna pěstují pro svá semena, ale mnoho slunečnic jsou efektní a krásné květiny, které jsou vynikající v řezaných aranžmá. Slunečnice se vyrábějí v zakrslých a vysokých odrůdách a mají různé barvy středu i okvětních lístků: žluté, oranžové, červené, rezavé, a dokonce i tmavě karmínově hnědé. Některé slunečnice jsou dvoubarevné, jiné mají neobvykle strukturované okvětní lístky nebo středy. Menší květy se výborně hodí do smíšených aranžmá a ohromující mohou být i monobotanická aranžmá. Slunečnice potřebují plné slunce, aby se jim dobře dařilo. Symbolizují hlavně víru a bezpodmínečnou lásku.

Nejčastější dotazy

Jaká je nejdůležitější potřeba řezaných květin?

Nejzásadnějším (a nejvíce přehlíženým) faktorem ovlivňujícím životnost květin ve váze je kvalita vody. Řezané květiny potřebují čistou a nezávadnou vodu a ne každá voda z vodovodu je pro květiny vhodná.

Jaká je nejoblíbenější řezaná květina?

Klasickou řezanou květinou jsou růže, kterých se ročně prodá více než 100 milionů. 

Jak dlouho vydrží řezané květiny?

Květiny vydrží čerstvé asi týden, ale pokud se o ně správně staráte, budou vaše květy svěží asi 7-12 dní. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu