10 nejlepších keřů na živý plot

Živé ploty z keřů mohou být čistě dekorativní, primárně praktické nebo mohou být kombinací obojího. Rostliny živého plotu jsou buď stálezelené nebo opadavé keře a často se stříhají do přesných rozměrů a tvarů. U okrasných živých plotů se někdy používají kvetoucí rostliny pro zvýšení vizuální zajímavosti. Na druhé straně praktické živé ploty, které jsou určeny pro ochranu soukromí, větrné clony a bezpečnost, se často skládají z hustě rostoucích a vysokých keřů, které mohou mít trny nebo pichlavé listy. Chcete si pořídit svůj vlastní živý plot? Podívejte se na 10 nejlepších.

1) Cesmína ostrolistá

Pokud chcete spojit bezpečnost s estetickým hlediskem, je cesmína ostrolistá tou správnou volbou. Je to jeden z druhů cesmíny, který roste v dostatečné velikosti, aby mohl sloužit jako zástěna soukromí. Mějte však na paměti, že plody cesmíny jsou jedovaté a měly by se držet mimo dosah dětí a domácích zvířat. Tento živý plot je zcela nenáročný na údržbu. Cesmína má ráda plné slunce až polostín a vyžaduje dobře propustnou, mírně kyselou živnou půdu. Cesmína ostrolistá má poměrně pomalý růst, takže nebudete muset provádět rozsáhlé stříhání.

2) Dřišťál Thunbergův

Větve dřišťálu lemují ostré trny, a proto je tradiční volbou pro bezpečnostní živé ploty. Jeho jasně červené bobule přetrvávají i v chladných měsících a v zimě poskytují zajímavý vzhled. Trny jsou přítomny po celý rok. Tento keř snáší mnoho pěstebních podmínek a nevyžaduje náročnou údržbu ani řez. Jediné, co potřebuje, je plné slunce až polostín a dobře propustnou půdu.

3) Zimostráz

Zimostrázy jsou velmi pěkné rostliny pro živé ploty. Tyto listnaté stálezelené keře byly po staletí zbožňovány aristokratickými Evropany jako určující prvky formálního zahradního designu. Péče o zimostrázy je také nenáročná, zejména po jejich zakořenění, ale slunce je potěší. Vyžadují mírné množství vody a každoroční hnojení. A mají tendenci růst v příjemném tvaru bez nutnosti složitého stříhání. 

4) Ibišek syrský

Dalším opadavým keřem, který se běžně sází jako krásný živý plot, je ibišek syrský. Je to oblíbená rostlina pro zahradníky, kteří chtějí udržet souvislý sled květů, protože patří mezi keře kvetoucí v pozdním létě, které se vybarvují v části sezóny, kdy už mnoho jiných rostlin pro daný rok odkvetlo. Pokud mu umožníte samovýsev, může snadno vytvořit bujnou živou stěnu. Ibišek vyžaduje bohatou a vlhkou půdu a plné slunce až polostín. Řez není nijak náročný, ale můžete vyčistit její tvar a odstranit nežádoucí semenáčky.

5) Mamota širokolistá

Mamota širokolistá je další listnatý stálezelený keř, který tvoří jeden z nejlépe kvetoucích živých plotů. Kvete koncem jara až začátkem léta nápadnými barevnými květy. Nejoblíbenější jsou růžově kvetoucí druhy. Se stříháním si nedělejte velké starosti. Mamoty vypadají nejlépe, když je necháte vyrůst do jejich přirozeného vzrostlého tvaru. Mají rády chladnou, bohatou a kyselou půdu a částečný stín.

6) Ptačí zob

Keř jménem ptačí zob je rychlerostoucí, dorůstá do výšky cca 3 metry. Ve správných podmínkách se tyto keře pěstují poměrně snadno. V začátcích by se měly pravidelně zalévat, ale pak snesou i určité sucho. Dobře snášejí i silnější řez, takže je můžete tvarovat podle svých potřeb. Jejich květy jsou bílé a intenzivně vonící, na podzim se mění v jedovaté bobulky. Ptačí zob vyžaduje plné až částečné slunce a poradí si s různými typy půd.

7) Túje

Keře túje neboli zerav jsou oblíbené stálezelené rostliny pro živé ploty. Mají hustý habitus, díky němuž jsou vhodnou zástěnou pro soukromí nebo větrnou clonou. Existuje mnoho druhů tújí, které se prodávají v různých velikostech, tvarech a barvách. V závislosti na druhu mohou dorůst až do výšky téměř 20 metrů. Potřeba řezu je minimální, protože rostou v pěkném přirozeném tvaru. Každoročně je však můžete prořezávat, abyste pročistili růst a odstranili případné zlomy nebo odumřelé části. Túje mají nejraději vlhké, dobře odvodněné půdy.

8) Tavola kalinolistá

Tavola kalinolistá je rychle rostoucí kvetoucí živý keř, který se prodává v několika velikostních variantách. Můžete si vytvořit malý kvetoucí živý plot nebo si pořídit některou z větších odrůd, které dosahují výšky kolem tří metrů. Tavola snáší různé podmínky pěstování, včetně jílovité a kamenité půdy a sucha. Po odkvětu keře je nejlepší zastřihnout asi třetinu staršího nebo poškozeného porostu, aby se zlepšila cirkulace vzduchu a keř zůstal vitální.

9) Myrta obecná

Myrta obecná je vynikající kvetoucí živý plot s bílými květy, které mu dodávají vizuální zajímavost. Je nutné pouze minimální stříhání, které stačí k pročištění spodních větví. Můžete také zaštípnout špičky mladých rostlin, když rostou, abyste podpořili jejich bujnější tvar. Kromě toho je ideální odstraňovat odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení.

10) Azalka 

Azalky mohou být stálezelené nebo opadavé a jejich květy jsou nádherné. Její hustá struktura větvení z ní dělá dobrou rostlinu pro živý plot. A je to keř, který kvete brzy na jaře a na podzim předvádí různé barvy. Zajistěte azalce dobře propustnou a kyselou půdu, jinak by mohla trpět. Má ráda částečný stín.

Často kladené dotazy

Jak pečovat o živý plot a udržovat ho stále zelený?

Aby byl váš keř neustále krásný, nezapomeňte jej pravidelně hnojit. Také jej pravidelně zalévejte, mulčujte a stříhejte.

Jak rychle rostou živé ploty?

V závislosti na druhu použité rostliny může pěstování živého plotu trvat tři až sedm let, než se plně prosadí. Živý plot můžete vypěstovat rychleji, pokud si pořídíte polozralý keř, ten však vyžaduje zvýšenou péči a údržbu.

Jsou živé ploty náročné na údržbu?

Neformální živý plot vyžaduje mnohem méně stříhání a péče než formální živý plot a může vyžadovat stříhání pouze jednou za 2 až 3 roky. Při správné péči je živý plot skvělým přínosem pro zahradu a jeho udržování nemusí být obtížné ani náročné, pokud je vhodně zastřižen.

Je nutné živé ploty pravidelně zalévat?

Většina živých plotů je odolná vůči suchu, ale během prvních několika sezón, kdy se kořeny zakořeňují, vyžadují pravidelnou zálivku. V extrémně horkém a suchém létě může být zapotřebí dodatečná zálivka, aby živé ploty kvetly.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu