10 tipů, jak se zbavit kun jednou pro vždy

Kuny jsou na první pohled roztomilí tvorové, kteří vypadají naprosto neškodně. Každý, kdo se někdy s kunou setkal tváří v tvář a zjistil, co všechno dokáže, moc dobře ví, že mít kunu na půdě nebo v autě je hotové peklo. V tomto článku se dozvíte 10 tipů, jak se zbavit těchto predátorů jednou provždy.

Co způsobují kuny?

Problémy začínají, když si všimnete přítomnosti kun. Tito malí tvorové mohou způsobit obrovské škody zejména v období páření (červen až srpen) a v období rozmnožování (březen až červen). Samci jsou aktivní a agresivní zejména v období páření. 

Pokud samec zachytí pach jiného samce, považuje to za provokaci a vybíjí si vztek na kabelech, izolaci a dalších předmětech. Kuna zpustoší domnělý úkryt svého soupeře, aby ho vyplašila. Bohužel často trpí právě motorový prostor automobilů. Zejména automobily, které jsou zaparkovány na místech navštěvovaných kunami, a jsou tak označeny různými pachy kun, se stávají oběťmi útoků kousnutím. Poškození kousnutím se obvykle objevuje na chladicích hadicích, izolačních rohožích a kabelech zapalování, což je nejen velmi nepříjemné, ale také velmi drahé! Zvířata po sobě také zanechávají řadu nežádoucích předmětů. V motorovém prostoru můžete často najít mrtvou kořist a kousky srsti, stejně jako zbytky vajec. 

Kuny, které obývají střechu, způsobují zvláštní problémy kvůli poněkud velkému množství hluku, který vydávají. Od června do srpna mohou hlasité a trvalé pářící hry mezi samci a samicemi vést k bezesným nocím. V období rozmnožování od března do června nedají obyvatelům spát mláďata a jejich vzrušené pištění, škrábání a škrábání. Ničení střešní izolace a prokousávání anténních kabelů a elektrického vedení má za následek vysoké investiční škody. Vedle zvířecího zápachu moči, výkalů a zbytků kořisti, které po sobě zanechávají, způsobuje další problémy zvýšený výskyt much a červů. Nemělo by se zapomínat ani na to, že kuny jsou stejně jako ostatní divoká zvířata přenašeči nemocí, jako je vzteklina.

1) Zničte kunám pobyt různými zvuky

Kuny jsou obzvláště citlivé na zvuky. Vytváření hluku je proto velmi účinné při plašení zvířat. Nastavení rádia nebo nepravidelné bušení do střechy zvířata vyruší a mohou si vyhledat nový úkryt. Pusťte kunám třeba hudbu, a to hlavně v noci. Je však možné, že si na to po čase zvyknou a už jim to nebude vadit, proto se jedná spíše o dočasné řešení.

2) Pořiďte si ultrazvukový rušič kun

Spolehlivější variantou je použití ultrazvukových startérů. Ty vysílají neustále se měnící ultrazvukové frekvence, které jsou pro zvířata velmi nepříjemné a drží je stranou. Zvířatům trvá podstatně déle, než si na ně zvyknou, pokud vůbec, a kuna si předtím obvykle dávno vyhledá nový úkryt. Ultrazvukové plašiče jsou účinné pouze tehdy, jsou-li rozmístěny na volném prostranství, např. na otevřené střeše nebo na zahradě. Stěny a jiné stavební materiály blokují ultrazvukové signály. Při chytrém rozmístění několika zařízení lze většinu oblastí zabezpečit. 

3) Prevence

Nejlepší ochranou je zabránit kunám, aby se na střechu nebo do auta vůbec dostaly. Všechny vstupní body by měly být zablokovány, aby si zvířata nemohla najít cestu dovnitř. Lze použít dočasná řešení využívající čistě mechanické zábrany, např. drátěné pletivo, ocelové desky nebo dřevěné desky. Můžete zvážit také elektrický ohradník.

4) Nastražte na kuny nepříjemnou vůni

Kuny mají citlivý čich a proto můžete využít nějaký svůj parfém, který vám už vůbec nevoní. Kunám vonět také nebude, ale to je účel. Nastříkejte jej třeba na půdu a vůbec s ním nešetřete. Je dost možné, že si kuna půjde raději hledat přístřeší někam jinam.

5) Kuny nesnáší psí pach

K vyhnání kun můžete využít i svého psa, resp. jeho chlupy či značkování. Kuny jejich odér totiž nesnáší. Může být však složité donutit svého psa, aby označkoval například půdu. Pes totiž nejspíš ví, že to udělat nemůže. Proto psa pusťte na dané místo a nechte jej, aby tam svou přítomností pachy zanechal. Poté můžete rozmístit i jeho chlupy získané vyčesáváním.

6) Past na kuny

Na kuny můžete nastražit klasickou past, která však stojí pár set korun. Poté už zbývá čekat, jestli se kuna chytí. Pokud máte těchto chlupatých nezvaných hostů více, pak by se vám pasti mohly dost prodražit.

7) Spreje na odpuzení kun

Existuje spousta sprejů na odpuzení kun, ale není jisté, jestli zrovna té vaší budou vadit. Spreje jsou krátkodobá záležitost, kuny si na ně totiž po čase zvyknou. 

8) Chlorové vápno

Chlorové vápno je levný způsob, jak se pokusit zbavit kun zejména v případě, že je máte v domě. Kuny jsou čistotná zvířata a pokud vápnem posypete dané místo či celou místnost, nejspíš z toho začnou mírně šílet. Budou si tlapky od vápna olizovat a vápno jim samozřejmě nebude chutnat. Po čase je to přestane bavit a půjdou raději o dům dál.

9) Namočte textilie do nafty

Když se vrátíme k pachům, které kuna nemá ráda, patří mezi ně také nafta nebo naftalín. Stačí namočit do nafty několik hader, starých dek či prostěradel a nechat je na místě. 

10) Nastražte elektrický ohradník

Můžete zkusit umístit kolem daného místa elektrický ohradník, který je provozován s malým proudem. Metoda elektrického šoku je rozhodně jedním z mála prostředků, které pomáhají proti kunám. 

Nejčastější dotazy

Jaké vůně odpuzují kuny?

Kuny jsou poměrně plachá zvířata, takže je odpuzují např. psí pachy. Díky tomu můžete k ochraně prostor před těmito škůdci použít psí srst. Tato zvířata mohou odradit také některé rostliny, rozbitá vejce a dezinfekční prostředky. Někdy fungují i toaletní tablety.

Jak ochránit svůj dům před kunami?

Chcete-li svůj dům před kunami ochránit, ujistěte se, že je podkroví řádně utěsněno. Pokud se zvířatům přesto podaří dostat dovnitř, zvažte použití pachových přípravků a živých pastí. Kombinace několika metod by měla proti těmto predátorům dobře fungovat.

Proč bych měl chránit své auto před kunami?

Kuny představují hrozbu nejen pro drůbež, ale také pro vozidla. Zakusují se do kabelů, protože je využívají ke stavbě hnízd. Škody, které způsobují, mohou vést k vážným poruchám vozu a vytvořit nebezpečnou situaci.

Jak poznat kunu na půdě?

Zvuky, jako by někdo pobíhal po půdě, naznačují, že by tam mohla žít kuna. Kuny také vydávají charakteristické skřeky. Pokud máte pod střechou několik nevítaných hostů, můžete také cítit nepříjemný pach – kterého se těžko zbavuje.

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu