TEST 10+ nejlepších akvarijních filtrů 2024 – recenze, diskuze


Výber redakce

Cenově dostupný vnější filtr s pěti různými filtračními médii. 

Orientační cena: 2200-4400 Kč


Pro náročné

Výkonný a profesionální vnější filtr s důrazem na bezpečnost.

Orientační cena: 4500-6600 Kč


Dostupná varianta

Jednoduchý a cenově dostupný vnější filtr.

Orientační cena: 700-1500 Kč


Další na zvážení

SCenově náročnější výkonný filtr v precizní kvalitě. 

Orientační cena: 6000-8000 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Ještě před pořízením rybiček je potřeba, abyste měli perfektně a kompletně připravené akvárko. Jednou z jeho nejpodstatnějších částí je právě akvarijní filtr – a to ať už se chystáte mít akvárko chovné nebo okrasné. Filtr čistí vodu, zbavuje ji bakterií, okysličuje ji. Celkově tak odpovídá za její kvalitu. To má vliv nejen na krásu akvária, ale i na zdraví ryb, které jej pak budou obývat. V tomto článku vám poradíme, jak se v široké nabídce filtrů zorientovat a na jaké konkrétní produkty můžete narazit. 

Jakmile začnete pátrat po akvarijním filtru, narazíte na dva různé typy dle umístění filtru. Jeden je vnější a jeden vnitřní. Je poměrně logické, že rozdíl je v tom, zda jsou umístěny přímo v akváriu nebo mimo něj.

Pokud máte možnost volby, pak dejte přednost vnějšímu filtru. Vnitřní filtry narušují klid a prostor akvária, hůře se udržují a nemají tak velké objemy – logicky, jelikož se snaží nenarušovat prostor akvárka až přespříliš. Od filtru ale chceme ideálně co největší objem a výkon, měl by pojmout co nejvíce filtrační hmoty.

Váháte-li tedy mezi těmito dvěma varianty, pak se rozhodně vydejte směrem vnějších filtrů.

Úkolem filtru je zbavit vodu všech nežádoucích nečistot, které se v průběhu doby mohou stát pro ryby škodlivými až smrtelnými.

Tohoto úkolu se může filtr zhostit hned na dvou úrovních – zaprvé na mechanické, zadruhé na biologické (existuje také varianta chemická, nejčastěji formou aktivního uhlí, která ale není tak podstatná a řeší spíše konkrétní problém, např. odstranění léků z vody).

Mechanická filtrace, jak už vyplývá z názvu, likviduje mechanické nečistoty – šupinky, zbytky potravy, prach, rostlinné částice apod. Toto filtrační médium je třeba pravidelně čistit akvarijní vodou – jinak by zachycené nečistoty začaly hnít a kazit vodu na filtračním médiu a vy byste rybkám moc nepomohli. Narazíte na různou velikost pórů, ideální je kombinovat hrubý i jemný mechanický filtr – hrubý nejdříve sebere velká zrnka nečistot, jemný pak dočistí zbytek, aniž by se ucpal. Mechanický filtr patří svým řazením před biologický.

Biologická filtrace čistí vodu pomocí živých organismů, konkrétně bakterií. Ty mění nežádoucí chemické látky na jiné – konkrétně amoniak přemění na dusitany, dusitany na dusičnany. Dusičnany jsou sice oproti amoniaku neškodné, ale zároveň ani neprospívají zdraví ryb, proto je důležitá pravidelná výměna vody. U biologického filtru je nezbytné čistit jej pouze akvarijní vodou, jinak byste zničili užitečné bakterie.

Cenově dostupný vnější filtr s pěti různými filtračními médii. 

Tetra Tec EX Plus je dodáván ve čtyřech různých modelech – nejmenší z nich, EX 400, je vhodný pro akvária o objemu 10-80 litrů, největší EX 1200 zvládne až 500 litrů. Filtr v sobě kombinuje celkem pět filtračních médií: Tetra CR keramické filtry, kroužky, Tetra BF Biologickou filtrační pěnu a Tetra BB Bio filtrační kuličky na podporu usazení filtračních bakterií, Tetra CF Carbon filtrační médium pro odstraňování škodlivých organických látek a Tetra FF filtrační vatu. Filtrační vrstvy lze ale doplnit i o jiné typy filtračních materiálů dle vašich potřeb.

Tato vylepšená řada má sníženou spotřebu energie, snížený hluk, lepší těsnění a systém pro jednoduché a rychlé čištění.

Zákazníci si nejvíce chválí tichý chod a poměr kvality a ceny, drobné stížnosti jsou na horší manuál.

Orientační cena: 2200-4400 KčVÝHODY

NEVÝHODY

Výkonný a profesionální vnější filtr s důrazem na bezpečnost.

Tři různé modely pro akvária o objemu 120-600 l. Nejslabší model má výkon 950 l/h, největší pak 1250 l/h. Výrobce u těchto filtrů zdůrazňuje hlavně bezpečí, a to díky integrovanému pomocnému nasávání a bezpečnostnímu adaptéru. Kromě toho ale můžete počítat také s tichým chodem, novým Xtenderem pro upravení průtoku vody (filtr tak není nutné čistit hned) a filtračními médii MECH PRO a SUBSTRAT PRO.

Filtr Eheim Professionel 4+ získává od zákazníků pozitivní a spokojené recenze, oceňují například nastavitelný výkon čerpadla, zmíněný systém Xtender, tichý chod nebo samonasávání. Jedinou výtku si zaslouží trochu kratší hadice.

Orientační cena: 4500-6600 KčVÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý a cenově dostupný vnější filtr.

Filtr pro začátečníky nebo méně náročné, který je k dispozici ve čtyřech variantách. Nejmenší má výkon 378,5 l/h a hodí se pro akvária o objemu 18-76 l. Největší model s výkonem 1135 l/h zvládne akvária o objemu 152-265 l. Jednotlivé filtrační náplně (molitan, aktivní uhlí a keramické válečky, náplň Biomax) lze snadno měnit a manipulovat s nimi. Toto třífázové čištění zajišťuje kombinaci mechanické, biologické i chemické filtrace.

Dle zkušeností zákazníků oceníte dobrý výkon za velmi nízkou cenu, jednoduchost celého systému a spolehlivost. Horší je to s hlučností.

Orientační cena: 700-1500 KčVÝHODY

NEVÝHODY

Cenově náročnější výkonný filtr v precizní kvalitě. 

Hagen Fluval a jeho modely FX4 a FX6 uspokojí i ty nejnáročnější. S výkonem 2650 l/h pro akvária do 1000 l a 3500 l/h pro akvária do 1500 l zvládne tento kanystrový filtr plně zabezpečit čistotu akvarijní vody. Jednou z velkých předností je objem košů, které pojmou celkem 5,9 l filtračních médií. Zvláště pokročilejší majitelé akvárií si tak jednotlivé vrstvy mohou seštosovat přesně podle svých potřeb. Otevírání rukojetí usnadňuje přístup a zrychluje celý proces čištění.

Uživatelé si opakovaně chválí hlavně objem a výkon, dále ale také tichý chod, jednoduchost instalace a perfektní výsledky. Jedinou nevýhodou je tedy kvalitě odpovídající vysoká cena.

Orientační cena: 6000-8000 KčVÝHODY

NEVÝHODY

Vnější filtr pro akvária s vyváženým výkonem. 

Čtyři různé modely filtru Eheim Classic zvládnou akvária do 600 litrů. Nejnižší výkon je 300 l/h, naopak nejvyšší se dostane na 1000 l/h. Kombinace mechanicko-biologického čištění umožňuje individuální sestavení filtračních vrstev. Pro malá akvária je tato řada ideální.

Dle recenzí si zákazníci nejvíce pochvalují jednoduchý a spolehlivý chod a tichý provoz, filtr bude vhodnější pro menší akvária.

Orientační cena: 1600-4000 KčVÝHODY

NEVÝHODY

Výkonný vnější filtr se sníženou spotřebou energie a tichým provozem. 

Hagen Fluval modely 107 až 407 mají výkon 550 l/h až 1459 l/h. Pro stabilní výkon jsou tyto filtry vybaveny moderní technologií. Regulační Aquastop ventil, EZ-LIFT systém pro náplně pro snadnou manipulaci s koši, jednoduché spouštění filtru, gumové tlumení vibrací, snížená spotřeba energie a tichý provoz. To vše definuje tento filtr. Součástí balení jsou originální média Fluval.

Recenzenti si nejvíce pochvalují velký filtrační povrch, energetickou efektivnost, kvalitní materiály a předfiltr. S kvalitou tohoto filtru souvisí i trochu vyšší pořizovací cena.

Orientační cena: 3000-5500 KčVÝHODY

NEVÝHODY

Výkonný vnější filtr s velkým objemem ve vysoké kvalitě zpracování.

Značka ověřené kvality v tomto vnějším filtru kombinuje jasné ovládání, velký objem filtračních nádob, pohodlné čištění a plnění a řadu drobných zjednodušení. Nejmenší model má výkon 500 l/h a hodí se pro akvária o objemu 80 až 150 litrů. Největší pak dosahuje výkonu 1050 l/h a ideální bude pro akvária o objemu 180 až 350 litrů. U tohoto filtru oceníte řadu nenápadných chytrých řešení – odnímatelný adaptér hadic, integrované uzavírací kohouty, pojistky hadic, či velký vztlak vody, díky kterému lze filtr umístit pod akvárium.

Z uživatelských recenzí vyplývá, že filtr má nejsilnější stránky v tichém chodu, velkém výkonu, možnosti regulace průtoku a dostatečném množství filtračních médií. Patří ale také k těm nákladnějším variantám.

Orientační cena: 2900-4800 KčVÝHODY

NEVÝHODY

Nová verze modelů pro akvária o objemu od 60 do 300 litrů. 

Eheim Ecco Pro jde cestou jednoduché funkčnosti, nejvyšší model (z celkem tří) dosahuje výkonu 750 l/h. I přes tento výkon má filtr nízkou spotřebu, konkrétně do 8 W, a tichý chod. Návod je poněkud obtížnější, obsluha je však jednoduchá a filtr je po zakoupen okamžitě provozuschopný. S pomocí ovládacího držadla lze spouštět celý nasávací systém, aktivovat pojistný uzávěr či lehce vyjmout hlavu čerpadla.

Průtok vody lze snadno regulovat, balení obsahuje EHEIM Filtrační média plus, předfiltr, dvojité kohouty. Uživatelé si pochvalují tichost, lehkou údržbu a nízkou spotřebu energie. Vytýkají však kostrbatější návod k instalaci.

Orientační cena: 2700-3300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dobrá volba při hledání kvality za rozumnou cenu.

Vnější filtr Aqua Nova NCF má tři různé modely dle výkonu a objemu. Ten největší je vhodný pro akvária o objemu až 600 litrů, maximální průtok je 1500 l/h. I přes slušný výkon a spolehlivou filtraci má zařízení tichý chod. V balení dostanete i filtrační náplně, konkrétně vatu, polyuretanovou pěnu, keramické kroužky a aktivní uhlí.

Dle zkušeností z praxe si nejvíce užijete poměr ceny a výkonu, lehkou údržbu a jednoduché ovládání. Jedná se o filtr, který splní svůj účel, pro náročné jsou ale vhodnější filtry.

Orientační cena: 1300-1600 KčVÝHODY

NEVÝHODY

Řada populárních vnějších filtrů s nízkou spotřebou energie. 

Sunsun se u řady Health Water zaměřil na vytvoření čerpadla s nižší spotřebou energie, přesto se mu podařilo zachovat kvalitní zpracování, velkou kapacitu (1000 l/h) a tichý chod. Pro snadné používání budete mít k dispozici samonasávací pumpu pro jednoduché spuštění.

Tři koše zajišťují kvalitní filtraci a kombinují biologickou a mechanickou filtraci. Součástí balení jsou filtrační náplně, konkrétně dostanete biomolitan, keramické kroužky, vatu a aktivní uhlí. Zajímavá je kombinace klasického filtru a UV lampy, kterou si uživatelé velmi chválí. UV lampa slouží ke sterilizaci vody, ničí nežádoucí mikroby.

Orientační cena: 1900-3100 Kč


VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat filtr do akvária

Získali jste už základní přehled v nabídce filtrů, ale stále trochu tápete v tom, dle jakých vodítek vybrat konkrétní produkt? Každé akvárium má trochu jiné požadavky, takže univerzální odpověď neexistuje. Zde je ale několik tipů, na které parametry byste se měli zaměřit.

1) Na velikosti záleží

U filtru platí, že pokud máte tu možnost, vždy byste měli sáhnout po co největší filtrační nádobě. To je výhoda vnějších filtrů – jelikož se nemusí vejít do akvária, tak mají možnost být opravdu objemné. Zhruba ⅓ nádoby by měla být předfiltrací, zbytek by pak měl obsahovat filtrační materiály.


2) Správný průtok

Průtok filtru je vhodné zvolit tak, aby udávaný přečerpaný objem za hodinu byl alespoň pětinásobkem akvária (V případě akvária s hodně rybkami, u spořejšího akvária stačí zhruba dvou až třínásobek).


3) Vybírejte dle filtračních médií

Výrobci přicházejí s novými a novými možnostmi a složením filtračních médií. Některé jsou skvělým zlepšením, u některých však dejte na zkušenosti a vlastní názor. Často skloňované aktivní uhlí například za normálních okolností vůbec nemusí být přítomno, ba dokonce je spíše na škodu. Až se pustíte do vybírání, měli byste znát tyto filtrační hmoty: pěnu, biomolitan, filtrační vatu, kroužky a kuličky, aktivní uhlí, zeolit, sintrované sklo.


4) Rozmyslete si, kdo bude v akváriu žít

Všechny parametry, výkony, složení, se výrazně odvíjí od toho, kdo v akvárku bude. Je rozdíl, jestli bude nádrž plná rostlin, nebo zda plánujete spíš minimalistický přístup. Podle toho, jak “náročné” akvárium vymyslíte, tak budete muset hledat kvalitní filtr.


5) Vnější nebo vnitřní filtr

Pokud je to možné, určitě volte vnější filtr, a to z důvodu, které jsme zmiňovali na začátku tohoto článku. I proto jsou všechny recenzované produkty z této skupiny filtrů.


6) Vybírejte dle hlučnosti

Tichý chod je poměrně důležitý nejen kvůli vašemu komfortu (zvláště pokud máte akvárium třeba u postele). Ocení ho i samotné ryby, které by mohl rachotící filtr znervózňovat.


7) Zaměřte se na snadnou údržbu

Každý filtr je nutné čistit a vyměňovat mu filtrační materiál. Každý filtr a každý filtrační materiál je jinak náročný, snažte se tedy najít takový, který vám tuto práci usnadní. Buď přímo technologií a obsahem, nebo aspoň snadným přístupem a manipulací.

Často kladené otázky

Filtr musí vodu zbavit mechanických nečistot, to funguje na klasickém principu “síta” – nečistoty přes mechanickou filtrační vrstvu neprojdou. Dále musí fungovat na rovině chemické a biologické, kde je nutné s pomocí bakterií odbourat škodlivé látky. Konkrétních filtračních hmot je již spousta a mnoho majitelů akvária si již našlo vlastní “recept” na nejlepší kombinaci.

Rozhodně ano. Množství ryb a rostlin, konkrétní druhy, charakter vnitřního ekosystému, to vše musíte při výběru zhodnotit a zohlednit. Každá rybka vytváří trochu jiné množství bioodpadu, žije v jiné části akvária… Čím obydlenější akvárium, tím budete logicky potřebovat výkonnější filtr.

V této oblasti se nevyplatí příliš šetřit. Samozřejmě pokud jste začátečník, tak nemusíte hned kupovat nejdražší a nejvýkonnější mašinu na trhu pro obří akvária. Rozumná investice se ale vyplatí, protože špatná volba může mít devastační následky.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)