Nejlepší klece pro králíky 2024 – recenze, zkušenosti


Výber redakce

Prostorná klec s veškerým vybavením za rozumnou cenu

Orientační cena: 1 300 Kč


Skvělá cena

Pěkně zpracovaná klec za příznivou cenu

Orientační cena: 1 200 Kč


Oblíbená volba

Otevírací střecha pro snadný přístup ke králíkovi

Orientační cena: 1 800 Kč


Pro náročné

Luxusní prostor a dřevěný domeček pro maximální komfort

Orientační cena: 4 200 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Přestože většina chovatelů svého králíka nechává proběhnout po bytě nebo třeba v malém výběhu na zahradě, klec je místem, kde váš mazlíček tráví podstatnou část svého života. Je proto důležité ji plně přizpůsobit jeho potřebám. Nabídka klecí pro králíky je sice široká, ale stále se na trhu objevují modely, které jsou pro tyto domácí mazlíčky nevhodné. S naším rádcem se však špatného výběru bát nemusíte.

Jelikož králík tráví v kleci dost času, měla by být dostatečně prostorná, ideálně minimálně 4 × větší než on. Velice oblíbené jsou klece s patrem a domečky, které poskytují úkryt a zábavu. Zcela nevhodná je drátěná podlaha, která může způsobit bolesti nohou, volte tedy vždy pevné dno. Mezi nezbytné doplňky patří miska na vodu a krmení, případně napáječka, a podestýlka. Samozřejmostí by měl být pravidelný úklid a čistota.

Prostorná klec s veškerým vybavením za rozumnou cenu

Velikost klece Rabbit poskytuje velkorysý prostor pro jednoho králíčka či více morčat. Dodává se včetně příslušenství – napáječky, patra, misky a seníku – a tak se nemusíte o nic dalšího starat. Klec pouze smontujete a můžete ji používat.

Spokojení uživatelé na kleci nejvíce oceňují prostornost a vyklápěcí čelní stěnu, díky které je manipulace s králíčkem jednodušší. Pro některé zákazníky může být nevýhodou nemožnost vybrat si barvu plastové vany, která je vybírána dodavatelem dle skladové dostupnosti.

Velikost95 × 57 × 46 cm
MateriálKov, plast
BarvaMulticolor – náhodná
VýbavaANO
OtevíráníVýklopná čelní mřížka

Orientační cena: 1 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pěkně zpracovaná klec za příznivou cenu

Prostorná klec s hlubokou vanou, jež je zákazníky nejvíce ceněna pro pěkné zpracování za příznivou cenu. Její montáž je jednoduchá a jelikož, kromě seníku, nedisponuje žádným vnitřním vybavením, můžete si ji vybavit individuálně.

Kromě zpracování oceňují uživatelé také velký prostor a snadné otevírání, výhrady zaznívají pouze k hladkému dnu, které může být pro králíčka kluzké.

Velikost100 × 55 × 59 cm
MateriálKov, plast
BarvaČerná, modrá
VýbavaPouze seník
OtevíráníBoční

Orientační cena: 1 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Otevírací střecha pro snadný přístup ke králíkovi

Prostorná klec, která nadchne robustní konstrukcí, jež dokáže lépe čelit okusování, výškou, výbavou a především pak vyklápěcí střechou, díky které je do klece pohodlný přístup. Někteří uživatelé uvádějí, že kvůli uchycení střechy nejdou otevřít boční dvířka, většina chovatelů je však s otevíráním a klecí spokojena a velice kladně hodnotí její velikost a kvalitní zpracování klece i příslušenství – patra, domečku, napáječky, misky a seníku.

Pro některé zákazníky může být nevýhodou nemožnost vybrat si barvu plastové vany, která je vybírána dodavatelem dle skladové dostupnosti.

Velikost96 × 57 × 56 cm
MateriálKov, plast
BarvaMulticolor – náhodná
VýbavaANO
OtevíráníBoční dvířka, výklopná střecha

Orientační cena: 1 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusní prostor a dřevěný domeček pro maximální komfort

Krásně zpracovaná klec nadchne všechny, kteří chtějí pro svého králíčka maximálně spokojený život. Klec vyniká kvalitním zpracováním z ocelových prutů, velkorysým prostorem a dřevěným domečkem, který poskytne bezpečný úkryt pod odpočinek. Střecha domečku je navíc odklápěcí (stejně jako čelní mřížka klece), takže budete mít ke králíkovi pohodlný přístup. Kromě domečku je ve výbavě seník, napáječka a miska, takže domeček pouze složíte a váš králíček ho může začít používat.

Velikost142 × 60 × 50 cm
MateriálOcel, plast, dřevo
BarvaBílá, šedá, vínová, béžová
VýbavaANO
OtevíráníVýklopná čelní mřížka a střecha domečku

Orientační cena: 4 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec s úchytkami pro pohodlné přenášení

Klec Savic Nero 2 de luxe je ideální pro jednoho menšího králíčka. Díky kompaktním rozměrům a plastovým úchytkám ji lze snadno přemisťovat a převážet. Výbava zahrnuje patro, které slouží zároveň jako domeček, pítko, misku a seník.

Mezi hlavní nevýhody řadí uživatelé špatně držící doplňky a menší velikost, která nemusí být ideální pro dospělé králíky. Dalším negativem může být nemožnost vybrat si barvu, která je vybírána dodavatelem dle skladové dostupnosti.

Velikost80 × 50 × 43 cm
MateriálKov, plast
BarvaČervená, žlutá, zelená, černá
VýbavaANO
OtevíráníBoční dvířka

Orientační cena: 1 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Prostorná klec, ve které se králík může postavit

Velkorysý prostor klece má hned dvě výhody: králík se v ní může postavit a je v ní dost místa na doplňky, které zajistí zábavu. Klec lze velice snadno složit a rozložit – všechny díly lze vložit do spodní vany, takže ve složeném stavu nezabere příliš místa. Ke standardně dodávané výbavě patří patro, které tvoří zároveň domeček, miska, seník a napáječka.

Na kleci Ferplast Krolik 100 oceníte také otevírací čelní mřížku, která vám usnadní úklid a přístup ke králíkovi.

Velikost100 × 60 × 50 cm
MateriálOcel, plast
BarvaZelená, bílá, černá
VýbavaANO
OtevíráníVýklopná čelní mřížka

Orientační cena: 2 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Velký prostor za nízkou cenu

Klec Zolux Classic 100 cm není vybavená a nemá ani velkorysé horní otevírání jako jiné typy, zato je však z našeho výběru nejlevnější – aniž by ji to ubíralo na velikosti, která je dostatečná pro pohodlný život jednoho králíka. Výjimku z výbavu tvoří seník, který je součástí.

Velikost103 × 63 × 39,5 cm
MateriálKov, plast
BarvaŠedá, červená
VýbavaPouze seník
OtevíráníBoční dvířka

Orientační cena: 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Velký prostor a snadný přístup skrze dvoje otevírací dvířka

Velice prostorná klec nadchne všechny, kteří chtějí pro svého králíčka komfortní prostor za příznivou cenu. Ve výbavě je pouze seník, absence doplňků nemusí ale být nutně nevýhodou – klec si můžete uzpůsobit zcela dle potřeb králíka.

U klece potěší výklopná dvířka na přední a horní straně, která vám usnadní úklid a manipulaci s králíkem.

Ti, kteří klec používají jsou s ní velice spokojeni, nejvíce kladných bodů sklízí velký prostor a (vzhledem k ceně) kvalitní zpracování.

Velikost119 × 59 × 47 cm
MateriálKov, plast
BarvaModrá, světle šedá
VýbavaPouze seník
OtevíráníVýklopná čelní a stropní mřížka

Orientační cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat klec pro králíka?

Při výběru správné klece raději zapomeňte na propracovaný design. Vzhledově se klasické klece příliš neliší a pravdou je, že nejsou zrovna největší ozdobou interiéru. Záleží však především na tom, jak budou vyhovovat vašemu králíčkovi. Soustřeďte se tedy při výběru na otázky praktičnosti a funkčnosti, aby v ní váš mazlíček mohl žít spokojený a poklidný život. Podle čeho klec vybírat?

I. Podle velikosti

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru je velikost. Pokud máte v tomto směru neomezené možnosti, je pravidlo jednoduché – volte tu největší možnou klec. Jestliže vám velkou klec například velikost bytu nedovoluje, pořiďte králíčkovi takovou, která bude mít alespoň rozměry 80 x 40 x 40 centimetrů. V úvahu však vezměte velikost svého mazlíčka. Bez problémů by se měl v kleci postavit a i kratší strana by měla odpovídat minimálně délce zvířete. Delší strana by pak měla být alespoň dvakrát delší než králík.

Nemá smysl pořizovat menší klec pro mládě. Rostou rychle a během několika týdnů byste museli kupovat větší. Raději si tak opatřete rovnou klec pro dospělého králíka.


II. Podle materiálu

Hned po velikosti klece je i její materiál faktorem, který byste neměli podceňovat. Setkáte se nejčastěji s těmito typy:

  • Kov

Kov je suverénně nejčastějším materiálem používaným při výrobě králičích klecí. Je totiž velmi praktický – kovové mříže (nejčastěji s plastovým dnem) umožňují dobré odvětrávání, snadné čištění a navíc dovolují našemu mazlíčkovi výhled po okolí. Kromě toho jsou pevné a mají tak dlouhou životnost. Jejich negativem je design, který většinou s interiérem příliš neladí.

  • Dřevo

Setkat se můžeme i s dřevěnými klecemi, které si majitelé oblíbili především kvůli jejich pěknému designovému provedení. Jejich nevýhodou je ale velmi složité čištění. Pokud k pravidelnému a důkladnému čištění nedochází, mohou se v kleci začít množit rostliny či houby.


III. Podle typu dna

Při nákupu klecí pro králíky narazíte většinou na mřížové klece s plastovým dnem. Stále se na trhu ale občas objevují i klece celé z mříží, které jsou pro zvířata nepohodlné, a navíc z nich vypadává seno i potrava a přidělávají tak velkou práci s uklízením.

Při výběru tedy volte variantu s plastovým dnem a přihlédněte k tomu, aby bylo dostatečně vysoké. Obecně platí, že čím je dno vyšší, tím lépe pro vás – nehrozí totiž, že z klece bude králík vyhazovat seno či jiné věci.


IV. Podle umístění vchodu

Většina klecí má dvířka umístěná na přední straně. Setkáme se však i s takovými, které mají odklápěcí střechu. Pokud se budete rozhodovat mezi těmito dvěma variantami, zvažte především prostor, kde bude klec umístěna. Podle toho pak vyberte možnost, která je pro vás praktičtější. Dveře umístěné na přední straně klece mají navíc tu výhodu, že mohou zůstat otevřené a umožnit králíkovi kdykoliv klec opustit a prozkoumávat byt. Jestliže však nechcete, aby králík volně pobíhal po bytě, zřejmě tuto možnost neoceníte.


V. Podle velikosti vchodu

Častým problémem u klecí je nedostatečná velikost vchodových dvířek. Při výběru se tedy přesvědčte, že do nich budete moci bez problémů vsunout ruce i s králíkem, abyste jej mohli bez problémů do klece umisťovat.


VI. Podle bezpečnosti

Přestože většina klecí v prodeji nároky na bezpečnost zvířete splňuje, určitě si to při nákupu prověřte. Mříže by měly být od sebe tak daleko, aby jimi zvíře nemohlo proskočit či mezi nimi uvíznout. Konce mříží by také neměly být ostré, aby nijak králíka či vás neohrožovaly.

Shrnutí

Při výběru klece je nejzásadnější její velikost. Čím větší klec zvolíte, tím šťastnější váš králík bude. Spousta klecí na trhu je však pro dospělého králíka svou velikostí nedostatečná a důkladně tak její rozměry prověřte. Zaměřte se i na použité materiály, které by měly být pevné, příjemné pro králíka a snadné na čištění. Dále už se můžete soustředit na individuální faktory, jako je například způsob otevírání klece.

Často kladené otázky

Při výběru místa, kam klec s králíkem postavíte, zvažte všechny okolní faktory, které jej mohou ovlivňovat. Nevhodné je například umístění v blízkosti okna. Králíkovi nebude svědčit průvan ani přímé slunce, které jej může přehřívat. Váš mazlíček neocení ani umístění v pokoji, kde je velký hluk či velké množství pachů, jako je například v kuchyni. Berte také v úvahu, že králík je aktivní v noci i ve dne a nějaký hluk tak bude vydávat i on sám. Jako nejvýhodnější se tedy jeví umístění například v obývacím pokoji.

Před pořízením králíčka byste měli klec vybavit také miskami na vodu a potravu, toaletou, domečkem či krabicí, kde bude mít naprosté soukromí, a také hračkami, aby se zabavil po dobu vaší nepřítomnosti.

Čištění klece je důležité především proto, abyste předešli případným onemocněním svého domácího mazlíčka. Toaleta a misky na jídlo a pití by se měly čistit denně. Samotná klec pak alespoň jednou za měsíc. Použít k tomu můžete například vodu a ocet. Při použití jiných přípravků se přesvědčte, že nejsou pro vaše zvíře toxické.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)