10 nejoblíbenějších keřů do stínu a polostínu

Existuje mnoho druhů keřů, kterým se daří v plném nebo částečném stínu, takže nemusíte ignorovat tmavší okraje a zákoutí vaší zahrady, ale můžete je maximálně využít tím, že jim dodáte zajímavost a barvu promyšlenou výsadbou. Nejlepší stínomilné rostliny mohou nabídnout proměnlivou zajímavost v průběhu celého roku. Místo toho, abyste stinné dvorky považovali za výzvu, objevte potenciál, který máte, k vytvoření nádherných kontrastů v rámci svých nápadů na zahradě. Podívejte se na 10 nejoblíbenějších keřů do stínu a polostínu, které vám nedají spát.

1) Muchovník

Pokud hledáte zajímavou rostlinu pro všechna čtyři roční období, nemůžete šlápnout vedle s muchovníkem. Tento úžasný keř brzy na jaře vytváří množství drobných bílých květů, po nichž v létě následují jedlé modročerné bobule. Na podzim se listy zbarví do jasně červené barvy, a když přijde zima, kůra rostliny dodá jinak spící krajině zajímavou texturu. Vysaďte muchovník jednotlivě jako samostatný keř nebo vsaďte na několik keřů ve skupinách podél hranice pozemku či plotu. Muchovník je nenáročný na pěstování, má rád částečný stín, ale ocení i plné slunce.

2) Jochovec

Vůně a barva – to je to, co získáte, když si na zahradě vysadíte jochovec. Tento nenáročný keř, rozkvétá koncem léta a zdobí ho trsy bohatě vonících bílých nebo růžových květů. Na podzim se navíc listy zbarví do jasně žluté barvy. Jochovec je keř, který má rád trvale vlhkou, kyselou půdu a solnou mlhu. 

3) Pěnišník

Pěnišník nebo-li rododendron je obecně o něco větší a odvážnější než jejich blízké příbuzné azalky. Tyto krásky mají květy dvojnásobné velikosti tenisového míče, a jsou posazené na kožovitých tmavých stálezelených listech. Pěnišníky dávají přednost mírně vlhké, kyselé půdě a mohou dorůst do výšky až šesti metrů, i když existují i odrůdy, které se drží spíše při zemi. Barvy zahrnují levandulovou, růžovou, bílou, fialovou, žlutou, růžovou a dvoubarevnou. 

4) Hortenzie velkolistá

Kdyby někdo uspořádal soutěž popularity keřů (což je vcelku nepravděpodobné, ale člověk nikdy neví), hortenzie velkolistá by byla bezkonkurenčním vítězem. Díky svým širokým, jasně zeleným listům a bílým, růžovým a modrým květům jsou velkolisté hortenzie krásné a všestranné zahradní rostliny. Použijte tyto keře k vytvoření nízkého živého plotu, k oživení smíšeného trvalkového okraje nebo je dejte do obrovských květináčů k domovnímu vchodu. Hortenzie velkolisté mají rády bohatou, mírně vlhkou půdu a ochranu před horkým odpoledním sluncem. Novější odrůdy kvetou po celé léto.

5) Lýkovec

Lýkovec je ideální pro chladné a vlhké podnebí a každé jaro vytváří množství světle fialových, voňavých květů. Je to širokolistá stálezelená rostlina, která miluje bohatou a mírně vlhkou půdu. Nemá ráda příliš horká léta ani hluboce chladné zimy, proto se nejlépe pěstuje v mírných oblastech. Lýkovec můžete použít jako nízký živý plot, solitéru nebo jako základovou rostlinu na chráněné straně domu. Lýkovci vyhovuje polostín až plný stín a přesto bude zářit jemnými květy.

6) Mamota širokolistá

Tento velkolepý původní keř kvetoucí na jaře je skvělou krajinnou rostlinou s velkými růžovými nebo bílými květy ve tvaru pohárů s fialovými znaky. Dává přednost bohaté, mírně kyselé půdě a je skvělým společníkem azalek a rododendronů. Mamota neodmítne pár paprsků slunce denně, ale ráda má i stín.

7) Kamélie japonská

Kamélie, nepopiratelné královny zimní zahrady, kvetou nepřetržitě od podzimu do pozdního jara. Tyto úžasné rostliny mají téměř neomezenou škálu barev květů, včetně červené, bílé a růžové, a některé odrůdy jsou voňavé. Kamélie mají hustý rozvětvený habitus s lesklými, jasně zelenými listy, takže rostliny vypadají v krajině nádherně, i když zrovna nekvetou. Rostou pomalu, ale většina odrůd nakonec dosáhne poměrně velké výšky, třeba až do šesti metrů. Keře kamélie vyžadují mírně písčitou, kyselou půdu.

8) Hortenzie dubolistá

Pro celoroční barevnost se hortenzie dubová nedá překonat. Této hortenzii se daří ve světlém stínu a na začátku léta začne vytvářet nápadné laty krémově bílých květů. Na podzim se pak její obrovské listy ve tvaru dubových listů zbarví do nádherných odstínů žluté, oranžové a vínové. A v zimě se můžete těšit z papírovité, skořicově zbarvené kůry. Tato úžasná rostlina snáší i sušší půdy než jiné druhy hortenzií. 

9) Zákula japonská

Zákula japonská je jedním z nejlépe kvetoucích keřů na stinných místech. V dubnu a květnu vytváří množství jasně žlutých květů. Tyto rostliny se snadno pěstují a snášejí suché i vlhké půdy i silné zastínění. Zákula vám bude dělat radost svými vesele žlutými květy, které vám okamžitě zlepší den.

10) Kalina

Po zasazení jsou nádherné kaliny tak nenáročné na péči, jak jen to jde. Těmto odolným a barevným keřům se daří na slunci i v polostínu, nejsou náročné na typ půdy a nemají téměř žádné problémy s hmyzem ani chorobami. Jsou také krásné, na jaře mají trsy bílých květů, v létě modročerné nebo červené bobule a na podzim zářivě žluté listy. Kaliny se prodávají v různých tvarech a velikostech, které se hodí téměř do každé krajiny. Kaliny mají rády částečný stín až plné slunce, můžete je tedy klidně zasadit někam, kde máte obojí. 

Často kladené dotazy

Mohou rostliny růst v polostínu?

Mnoho zahrádkářů nemá možnost pěstovat na ideálních více než 8 hodin plného slunce, zejména ve městě. Mnoho druhů rostlin však snáší částečný stín, některé ho dokonce ocení! Částečným stínem se rozumí místa, která jsou vystavena 3-6 hodinám slunečního svitu.

Co je to plný stín?

Co je to plný stín? Plný stín je definován jako méně než čtyři hodiny přímého slunce denně. Plný stín však není 0 hodin přímého slunce – to by byl hustý stín, což je nejtmavší ze všech stupňů osvětlení, kde může přežít jen málo rostlin. Rostliny milující plný stín mají rády jen několik málo hodin slunce denně, nejlépe ráno.

Je jedlá soda vhodná pro růže?

Jedlá soda může působit jako fungicid. Zřeďte 1 čajovou lžičku na 1 litr teplé mýdlové vody a postříkejte listy růží. Jedlá soda léčí a zabraňuje chorobám, jako je černá skvrnitost, zatímco mýdlo pomáhá držet a je také mírně účinné při potlačování mnoha hmyzích škůdců.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu