Nejlepší dietní granule pro psy s nadváhou 2024 – recenze, diskuze


Zajímavá alternativa

Granule sestavené na míru zaručují absolutní kontrolu nad složením stravy

Orientační cena: individuálně


Výber redakce

Granule pro seniory s vysokým obsahem vlákniny zasytí bez přibírání

Orientační cena: 130 Kč/kg


Oblíbená volba

Dietní složení zohledňující potřeby malých ras


Orientační cena: 140 Kč/kg


Poměr cena/kvalita

Dietní nízkotučné granule za skvělou cenu


Orientační cena: 60 Kč/kg

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Nejen starší, ale i mladší psi, kteří nemají dostatečnou pohybovou aktivitu a zároveň jsou krmeni nevhodnými granulemi či příliš rozmazlováni pamlsky, mají sklony k tloustnutí. Nadváha u psa je problém, který vede nejen k horší kvalitě života a zdravotním komplikacím, ale může také výrazně zkrátit psí život. Pokud tedy váš pes začne přibírat, je vhodné nasadit dietní granule a – pokud to stav psa umožňuje – zajistit dostatek pohybu.

Dietní granule mají, oproti těm normálním, vyšší obsah proteinů a vlákniny a nízký obsah tuků. Díky tomu pes zhubne či si udrží váhu a zároveň neztratí svalovou hmotu, zůstane aktivní a netrpí pocitem hladu.

Ty nejlepší granule pak eliminují nebo zcela vynechávají pšeničný lepek a další obiloviny a nahrazují je luštěninami (např. hrách a cizrna), které mají vysoký sytící index a napomáhají k čištění střev a správnému fungování trávicího systému.

Dietní granule se nasazují obvykle v okamžiku, kdy má pes sníženou pohybovou aktivitu a tudíž nižší energetický výdej, kterému je třeba přizpůsobit energetický příjem. Nejčastěji nastává tento stav u psů, jež jsou:

  • Po operaci,
  • po kastraci
  • nebo u starších psů s omezenou pohyblivostí.

Nadváha a problémy s ní spojené hrozí i těm psům, kteří tráví většinu svého života na gauči a jejich majitel je krmí nekvalitními granulemi, jež doplňuje pamlsky nebo – ještě hůře – zbytky od stolu. V takových případech je riziko přibírání opravdu vysoké a chovatel by měl zvážit úpravu stravy – nejpozději v okamžiku, kdy se objeví první náznaky tloustnutí.

Granule sestavené na míru zaručují absolutní kontrolu nad složením stravy

Granule na míru od Haffit jsou ideálním řešením pro ty, kteří potřebují pro psa speciální dietu a chtějí si být jistí, že krmivo neobsahuje žádné nevhodné ingredience.

Požadavek na složení krmiva ovlivňuje přímo majitel na základě individuálních potřeb psa: na webu Haffit vyplníte v několika krocích všechny potřebné údaje jako je rasa, stáří, oblíbené suroviny, aktivita, váha nebo zda je pes kastrovaný či nikoli. Po zadání informací, které netrvá déle jak 5 minut, dostanete návrh na granule sestavené na míru přesně pro vašeho psa. Pokud jste s návrhem granulí i jejich cenou spokojeni, můžete je rovnou objednat. Dodací lhůta jsou obvykle 3 pracovní dny.

Největším benefitem granulí Haffit, který je odlišuje od průmyslově vyráběných krmiv, je fakt, že se můžete opravdu spolehnout na to, že váš pes nebude jíst nic nevhodného. Haffit navíc nepoužívá chemické přísady ani dochucovadla a jejich ingredience jsou v té nejvyšší kvalitě, jež je vhodná i pro lidskou stravu. Pro psa s nadváhou jsou tak velmi lákavou alternativou ke klasickým granulím – i když je nutné říci, že cena je vyšší než u průmyslově vyráběných krmiv.

ProteinIndividuální
TukyIndividuální
VlhkostIndividuální
VlákninaIndividuální
VápníkIndividuální
Omega-3 + Omega-6Individuální
EnergieIndividuální
KvalitaNa míru

Orientační cena za 1 kg: individuální

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Granule pro seniory s vysokým obsahem vlákniny zasytí bez přibírání

V granulích Brit Care, určených pro starší psy, najdete bohaté množství sušeného lososa (32 %), losového proteinu (8 %) a lososového oleje (2 %), které jsou vydatným zdrojem proteinů s nízkým obsahem tuku. Složení doplňují brambory (34 %), jablka, řepné řízky, juka a bylinné a ovocné extrakty (hřebíček, rozmarýn, kurkuma a citrusy). Co zde nenajdete jsou obiloviny, a to včetně rýže a kukuřice, což v kombinaci s ostatními surovinami dává vzniknout krmivu s vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a proteinů a nízkým glykemickým indexem, které je ideální pro psí dietu.

Spokojení chovatelé psů uvádějí, že pes si udržuje svoji váhu a granule mu chutnají, někteří zmiňují i zhubnutí. Další zákazníci říkají, že zmizely problémy s průjmem a plynatostí. Najdou se ale i nespokojené hlasy, které tvrdí, že pes nijak nezhubl, neuvádějí ovšem míru pohybu psa ani další údaje. Objevuje se i jedna výtka na velikost granulí, které jsou dle majitele příliš velké pro malého pejska.

Protein25 %
Tuky12 %
Vlhkost10 %
Vláknina4,5 %
Vápník1,4 %
Omega-30,7 + 1,61 %
Energie3 490 kcal/kg
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 130 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dietní složení zohledňující potřeby malých ras

Malé rasy mají odlišnou energetickou spotřebu než ty velké, proto je třeba krmení, včetně toho dietního, přizpůsobit jejich potřebám. Granule Royal Canin Light Weight Care mají prokazatelně – na základě testování v chovných stanicích Royal Canin – o 30 % méně tuků než granule běžné. Zároveň obsahují vysoký podíl proteinů a kombinaci vláknin, díky kterým bude mít pes sytosti, neztratí svaly, zůstane aktivní a zároveň nepřibere.

Granule jsou cenově výše a obsahují obiloviny, které nejsou pro zdravé stravování psa příliš ideální. To má zřejmě za následek nižší počet kupujících – soudě dle nízkého počtu recenzí. Ti, kteří ho svému psovi kupují si ho ale pochvalují, jeden chovatel také uvádí, že k úbytku váhy došlo už po spotřebování prvního pytle.

Protein30 %
Tuky11 %
Vláknina6,6 %
Energie3 371 kcal/kg
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 140 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dietní nízkotučné granule za skvělou cenu

Hledáte-li dietu za přijatelnou cenu, granule Brit Premium by mohly být tím pravým krmivem. Obsahují krůtí maso (30 %), dehydrované kuře (10 %), lososový olej (2 %), extrakty z bylinek, chrupavky a skořápky korýšů, které společně zajišťují přísun živin, jež působí blahodárně nejen na snížení váhy, ale také na trávicí a imunitní systém, klouby kůži a srst. Nevýhodou je přítomnost obilovin.

Podle počtu recenzí lze usuzovat, že granule Brit Premium jsou velice oblíbené, což dokládá i obsah recenzí. Spokojení majitelé psů říkají, že granule pěkně voní, nejsou na omak mastné a psům evidentně chutnají. Najdou se i tací, kteří u psa začínají pozorovat úbytek váhy. Vyskytují se ale také dva negativní názory zmiňující průjem a zvracení při nasazení granulí.

Protein25 %
Tuky8 %
Vlhkost10 %
Vláknina6,5 %
Vápník1,6 %
Omega-30,1 + 0,7 %
Energie3 790 kcal/kg
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 60 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo navržené tak, aby zasytilo a pes se nepřejídal

Holistické granule jsou typem krmiva založeným na čistě přírodních surovinách, jež jsou důležitým zdrojem proteinu, vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů a zároveň neobsahují příliš velké množství nezdravých tuků. Najdete v nich dostatečné množství proteinů z přírodních surovin (kuřecí a kachní maso, losos, pstruh, vejce – vše dohromady 78 %, z toho 45 % čerstvých ingrediencí) a naopak zde nenajdete žádné obiloviny, jež jsou častým viníkem přibírání. Přírodní je i způsob konzervace.

Granule mají o něco vyšší množství tuku než jiné z našeho výběru, chovatelé jsou ale s jejich kvalitou spokojeni. Nejčastěji uvádějí, že pes si na krmivo bez problémů zvykl, chutná mu, nepřibírá po něm, je aktivní a má viditelně lepší stolici a lesklejší srst. Další spokojeně dodávají, že pes po granulích opravdu zhubnul. Lze najít i pár negativních recenzí, které říkají, že by granule mohly být měkčí nebo že po nich má pes průjem.

Protein33 %
Tuky13 %
Vlhkost8,5 %
Vláknina4,5 %
Vápník1,8 %
Omega-3 + Omega-61, 4 + 2,2 %
Energie3 425 kcal/kg
KvalitaHolistické

Orientační cena za 1 kg: 108 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Speciální krmivo pro psy s onemocněním žaludku a zažívacího ústrojí

Krmivo Vet Life Natural se od ostatních dietních krmiv z našeho výběru odlišuje – je určeno výhradně pro psy, kteří mají problémy nebo jsou po operaci se zažívacím ústrojím, trápí je poruchy střevní absorpce a trávení nebo trpí na exokrinní pankreatickou nedostatečnost. Odlehčené složení a kvalitní suroviny přispívají ke snadné stravitelnosti krmiva, prebiotika pomáhají k absorpci živin a podpoře správného rozvoje střevní mikroflóry

Granule se podávají v malých porcích 6 × denně, jelikož jsou ale speciálním krmivem, jejich nasazení by měla předcházet konzultace s veterinářem.

Ti, kteří granule svým psům se zdravotními problémy na radu veterináře nasadili, jsou spokojeni, objevuje se i názor, že psovi dokonce doslova zachránily život.

Protein23 %
Vláknina30 %
Vápník0,9 %
Omega-30,4 + 1,9 %
Energie3 440 kcal/kg
KvalitaSpeciální dieta

Orientační cena za 1 kg: 134 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo s masem, hráškem a rýží poskytne vyváženou stravu při dietě

Holistické krmivo Brit zakládá své složení na čerstvém (40 %) a sušeném (10 %) krůtím mase, hrášku (10 %) a rýži (8 %). Na doplnění je zde například lněné semínko, pohanka, aronie, oves, směs bylin (pampeliška, tymián, rozmarýn, měsíček, petržel), probiotika a kolagen. Vše dohromady je zpracované šetrnou metodou tak, aby vzniklo chutné a voňavé krmivo bohaté na živiny, které jsou nezbytné pro zdravou dietu psa. I když je možné najít granule s nižším obsahem tuku, ty od Brit tuto lehkou nevýhodu vynahrazují vynecháním sóji, kukuřice a pšeničného lepku, které nejsou ideální složkou psí stravy.

Slova výrobce potvrzují také hodnocení zákazníků – mezi záplavou pozitivních recenzí je pouze jediná negativní, která říká, že pes má po krmivu řidší stolici. Ostatní názory většiny kupujících jsou však kladné. Shodují se především na tom, že granule mají kvalitní složení za velice dobrou cenu. Dále si pochvalují bezproblémové zažívání či omezení plynatosti, další dodávají, že pes je po granulích viditelně veselejší a aktivnější.

Protein27 %
Tuky12 %
Vláknina5 %
Vápník1,6 %
Omega-30,7 + 0,85 %
Energie3 460 kcal/kg
KvalitaHolistické

Orientační cena za 1 kg: 95 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Monoproteinové složení vhodné pro psy s nadváhou a alergiemi

Monoproteinové složení granulí znamená, že je v nich pouze jeden zdroj sacharidů a jeden zdroj proteinu, díky čemuž je u nich nižší riziko výskytu alergické reakce. Granule Calibra se tak řadí mezi hypoalergenní krmivo, které je zároveň – vzhledem k nižšímu obsahu tuku – vhodné též pro psy, kteří potřebují dietnější stravu. Hlavními složkami krmiva jsou kuřecí bílkoviny (38 %), rýže a pivovarská rýže (30 + 8 %) a sušená jablečná dužina (6 %). Složení doplňuje lososový olej, kvasnice, prebiotika a bylinky (rozmarýn, tymián), L-karnitin, chondroprotektiva, která podporují kloubní systém, a fulvokyselina, jež pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru.

Chovatelé psů jsou s krmivem spokojeni a říkají, že psům chutná, někteří zmiňují i zhubnutí. Jedna recenze upozorňuje, že pro velkého psa jsou granule poměrně malé, další říká, že pes má tužší stolici než by měl mít. Výtky jsou však ojedinělé a většina majitelů psů si naopak pochvaluje zlepšení zažívání.

Protein23 %
Tuky10 %
Vlhkost9 %
Vláknina5 %
Vápník1 %
Omega-3 + Omega-60,15 + 1 %
Energie3 490 kcal/kg
KvalitaMonoproteinové

Orientační cena za 1 kg: 77 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nízkotučné krmivo za příznivou cenu

Základem granulí Fitmin je kuřecí maso (čerstvé 50 %, sušené 7,3 %), rýže a kukuřice, na doplnění jsou použité například sušené jablečné výlisky, lněná semínka, pivovarské kvasnice, slepičí vejce, juka a rozmarýnový extrakt. Nespornou výhodou granulí je nízký obsah tuku, jež patří k těm nižším z našeho výběru. Další výhodou je přítomnost pouze jednoho druhu masa, čímž se eliminuje výskyt potenciálních alergenů. Nevýhodou je ne příliš vysoký obsah proteinu a vlákniny a přítomnost kukuřice.

Nižší kvalitu granulí zmiňuje také jedna negativní recenze, většina ostatních ale uvádí, že pejskům evidentně chutnají a s redukcí váhy pomáhají. Někteří majitelé psů podotýkají, že jsou granule pro jejich psy příliš velké.

Protein21 %
Tuky8 %
Vláknina4 %
Vápník0,9 %
Energie13,2 MJ/kg
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 80 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pečené krmivo vyrobené z čerstvých surovin pro maximální redukci tuků

Hlavním benefitem pečeného krmiva je možnost použití čerstvých surovin, které si během výrobního procesu zachovávají své přirozené vitamíny. Pečené granule nejsou na omak mastné a v žaludku zvířete nebobtnají. Krmivo má dostatek vitamínů a velice nízký obsah tuků – což je to, v čem jsou velice dobré. Další plusové body získává příznivá cena. Oproti jiným z našeho výběru ale obsahují výrazně nižší procento proteinů a vlákniny.

Ačkoli mají granule nižší obsah proteinů a vlákniny, je s nimi většina zákazníků spokojena a říkají, že pes nepřibírá a má krásně lesklou srst. Pouze někteří zmiňují, že granule mají menší velikost, která nemusí být vhodná pro větší psy.

Protein20 %
Tuky8 %
Vlhkost9 %
Vláknina2 %
Vápník1,30%
Energie1 350 kj/100 gramů
KvalitaSuperpremium

Orientační cena za 1 kg: 73 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

6 tipů, jak vybrat dietní granule pro psy s nadváhou

1) Lehké versus redukční granule

Granule s lehkým složením (často označované jako Light) mají oproti těm standardním nižší počet kalorií a jsou ideální k udržení hmotnosti. Se shazováním váhy psovi pomoci mohou, jelikož k tomu ale nejsou primárně určené, k úbytku hmotnosti nemusí dojít. S tím vám pomohou redukční granule, které mají ještě výrazně menší kalorickou hodnotu a jsou přímo určené na hubnutí.


2) Vynechte obiloviny, především pšeničný lepek

Pšeničný lepek zůstává v trávicím systému, kde se stává živnou půdou pro bakterie, které způsobují řadu zdravotních problému. Při dietě navíc způsobí to, že sice zasytí, efekt je ale krátkodobý a pes má brzy hlad. Lepší volbou jsou tak krmiva s obsahem luštěnin.


3) Dbejte na nízký obsah tuků a vysoký obsah vlákniny a proteinů

Optimální množství vlákniny v krmivu pro psy s nadváhou by mělo být 10 – 15 %. Dále by dietní granule měly mít vysoký objem bílkovin (30 – 40 %), které zamezují ztrátě svalové hmoty při hubnutí a zvyšují pocit sytosti. Samozřejmostí by měl být nízký obsah tuku (8 – 10 %). Přítomné bývají také látky, které stimulují spalování (aminokyselina L-karnitin) a stabilizují hladinu cukru v krvi (Omega-3 mastné kyseliny).


4) Zohledněte velikost psa

Pro malého psa jsou velké granule těžce rozkousatelné, velký pes malé granule hltá – a ani jedno není pro trávicí systém dobré. Kromě toho také jednotlivé řady rozlišují individuální nároky na složení stravy u malých, velkých a středních plemen.


5) Nehleďte na cenu a značku, studujte složení

Cena ani značka by při výběru granulí neměly hrát roli. Důležité je sledovat složení a pátrat, zda granule splňují požadavky na dietní stravu.


6) Hledejte přesné pojmenování surovin

Nechcete-li psa odbývat, vyhněte se granulím, které mají ve složení uvedeno „další složky rostlinného a živočišného původu“ – s velkou pravděpodobností byste ho krmili odpadem.

Často kladené otázky

Nestačí – má-li pes nadváhu, je potřeba snížit kalorický příjem, zároveň je však nutné zajistit dostatečný přísun bílkovin, minerálů, vlákniny, vitamínů a zdravých tuků. Pokud byste pouze snížili krmnou dávku, pes by nedostal výživu, kterou potřebuje, následkem čehož by k němu mohlo dojít ke zdravotním problémům.

 

Jednou z příčin hladu může být nevhodně zvolená strava – neobsahuje dostatek bílkovin a vlákniny, takže se pes necítí dostatečně sytý. Pokud jste si jistí, že má pes správnou stravu a její dávkování, poraďte se raději s veterinářem. Nadměrný a neobvyklý hlad může být způsoben i nemocemi jako je cukrovka nebo Cushingův syndrom.

Traduje se, že pes, na rozdíl od kočky, nikdy nemá dost a nepřestane jíst ani když je sytý. To ovšem není pravda. Výjimky sice existovat mohou, většina psů však v okamžiku nasycení jíst přestane. I tak byste ale psa s nadváhou měli krmit pouze přesně odměřenou dávkou, nikoli nechávat granule k dispozici po celý den.

Ne, každá náhlá změna granulí může způsobit zažívací potíže jako je zvracení, průjem nebo snížení chuti k jídlu. Pes se musí na nové krmivo adaptovat, což se dělá tak, že se malé množství nových granulí smíchá s těmi původními. Postupně se zvyšuje a snižuje poměr nových a starých granulí až nakonec zůstanou jen ty nové.

Aby bylo hubnutí zdravé a nedošlo k opětovnému nabírání váhy po skončení diety, je optimální úbytek hmotnosti 1 – 2 % týdně. Vyšší hodnoty se považují za nezdravé a rizikové.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (33 votes)