10 tipů, jak zklidnit hyperaktivního psa

Někteří psi jsou přirozeně aktivnější než jiní. Může to záviset na plemeni psa i na jeho povaze. Někteří jsou však aktivní natolik, až to jejich majitelům tak trochu ničí život. Hyperaktivní pes ničí věci, dělá doma i venku nepořádek, snadno jej něco rozruší a může být těžké jej celkově zklidnit. Je to i váš případ? Proto jsme pro vás připravili 10 tipů, jak zklidnit hyperaktivního psa. Naděje na zklidnění hyperaktivních psů existuje!

1) Nezapomínejte na dostatek fyzické aktivity

Hyperaktivní pes potřebuje hodně pohybu. Většina z nás se v dnešním rychlém životním tempu příliš zaměstnává a nedopřává svým psům fyzickou stimulaci, kterou nutně potřebují. Více pohybu téměř vždy vede k lepšímu chování psa. U psa, který je fyzicky unavený, je méně pravděpodobné, že bude mít záchvaty hyperaktivity. Je také méně pravděpodobné, že se dostane do problémů, jako je nevhodné hrabání nebo žvýkání. Pro takového psa je pochopitelně ideální dům se zahradou, kde se může podle libosti vyběhat. Pokud však bydlíte v bytě, budete muset být aktivní vy – tedy psův majitel, který s ním bude chodit na časté a dlouhé procházky, a klidně společně můžete začít běhat. Dostatek pohybu prospěje jak psovi, tak i vám.

2) Trénujte psí mozek

Psi potřebují také duševní stimulaci. K procvičení psího mozku nepotřebujete ani obrovskou zahradu nebo park. Nepotřebujete ani hodiny volného času. Přibližně 15 minut mentálního cvičení se rovná 60 minutám fyzického cvičení! Některá plemena psů je téměř nemožné vyčerpat pouze fyzickým cvičením. 

3) Zkontrolujte i sami sebe

Klidná energie pomůže vašemu psovi zůstat v klidu. Pokud jste rozzlobení, vystresovaní nebo často ztrácíte nervy, váš pes to bude jistě odrážet hyperenergií. Snažte se být klidní, protože pes vaši energii může skutečně cítit a poté i napodobovat.

4) Věnujte mu více pozornosti

Někdy je váš pes hyperaktivní, protože mu denně nevěnujete dostatek pozornosti. Možná touží po čase stráveném s vámi a je naštvaný, že mu jej nedopřáváte. Zejména pokud máte psa, který miluje společnost, nemůžete očekávat, že se bude chovat dobře, když ho celý den zanedbáváte. Pes je společenský tvor a nemůže být celý den sám bez jakékoliv interakce. V některých situacích skutečně povede více pozornosti k méně hyperaktivnímu chování. 

5) Nevěnujte mu pozornost

Pokud se vašemu psovi dostává přiměřené pozornosti, můžete zkusit hyperaktivní chování vašeho psa ignorovat. Pro mnoho psů je pozornost jakéhokoli druhu odměnou za chování. Takže tím, že svému psovi věnujete jakoukoli pozornost (pozitivní nebo negativní), jste jen podpořili jeho hyperzáchvat štěkání a skákání. Pro tyto situace platí, že když je váš pes nadměrně hyperaktivní, neposkytujte mu oční kontakt, nemluvte na něj ani se ho nedotýkejte.

6) Zajistěte psovi kvalitní stravu

Nejlevnější krmivo pro psy ze supermarketu žádnému psovi neprospívá po fyzické ani mentální stránce. Pokud mu naložíte nezdravé jídlo, můžete očekávat větší podrážděnost a negativní chování. Totéž platí pro lidi. Pokud chcete prvotřídní zdraví a chování, možná budete muset koupit prvotřídní krmivo. Pokud je pes zvyklý na nekvalitní krmivo, bude chvíli trvat, než si zvykne na přechod na zdravé (ani vám by se nechtělo z řízků přecházet na zdravý salát). Zpočátku můžete psovi staré granule míchat s těmi novými.

Co je tedy v krmivu pro naše psy tak špatného? Jedním z prvních viníků jsou sacharidy. Historicky tvořily sacharidy asi 14 % stravy našich předků. Dnes většina balených krmiv pro psy obsahuje 46 – 74 % sacharidů ve formě kukuřice nebo obilí. Proč? Protože těchto složek je dostatek, mají dlouhou životnost a jsou levné.

7) Nezapomeňte na nápravu problémového chování

Většinu chování, které psi vykazují během hyperaktivity, lze korigovat výcvikem. Štěkání, skákání, žvýkání a hrabání lze napravit, pokud jste ochotni investovat svůj čas. Výcvik nejenže posílí vaše pouto se psem, ale pomůže stimulovat jeho mozek a tělo. Nakonec to pomůže vaší snaze vychovat psa, který nebude tak hyperaktivní.

8) Pořiďte psovi chytré hračky

Nejlepší je vždy psa zapojit do výcviku, cvičení a osobní pozornosti. Nemusíte však dělat všechnu práci sami. Najděte si nějaké hračky stimulující mozek psa, které si váš pes zamiluje. Tímto způsobem může váš pes stimulovat svůj vlastní mozek, zatímco vy se mu budete věnovat. Vyzkoušejte třeba interaktivní hry a různé hlavolamy, které mu zaměstnají mozek a usilovné přemýšlení (třeba nad tím, kde je schovaný pamlsek!) jej brzy unaví.

9) Zaměstnejte svého psa

Psi milují, když mají nějaký cíl. Pokud chcete hyperaktivního psa uklidnit, vyzkoušejte nějaký koníček, do kterého může svou energii investovat a který si zamiluje. Takový koníček může stimulovat psí mysl i tělo. Pes, který má co dělat, bude mít nižší úzkost a vyšší sebevědomí. Samozřejmě, každý pes je osobnost a proto jej nemusí vámi vybraná aktivita bavit. Je na vás, jestli vyzkoušíte se psem pravidelně trénovat aportování a nebo budete pravidelně trénovat profesionální psí sporty jako je třeba agility.

10) Zvažte lékařské vyšetření

Pokud budete postupovat podle tohoto seznamu, pravděpodobně zaznamenáte dramatické zlepšení v chování vašeho psa. V některých vzácných situacích je nutná lékařská pomoc. Mnoho psů vykazuje hyperaktivní chování, ale někteří psi mají diagnostikovanou poruchu ADHD. Existují lékařské a doplňkové možnosti, které psům pomohou se zklidnit.

Často kladené dotazy

Co rychle zklidní hyperaktivního psa?

Protože čenich je hlavním smyslovým orgánem psa, může jeho hyperaktivitu zmírnit zachycení uvolňující vůně. K uvolnění psa mohou pomoci vůně, jako je levandule a vanilka. Můžete ji udržovat tak, že budete mít v blízkosti psího pelíšku voňavý osvěžovač vzduchu nebo svíčku.

V jakém věku se pes začíná uklidňovat?

Většina psů se začíná uklidňovat, když se blíží věku dospělosti, což je obvykle kolem 12 měsíců, ale u větších plemen se to může projevit spíše mezi 18 měsíci a 2 roky.

Dokážou psi vycítit klidného člověka?

Stejně jako lidská batolata hledají u svých rodičů signály, jak reagovat na lidi a svět kolem sebe, psi často hledají podobné signály u lidí. Pokud jejich lidé působí klidně a sebejistě, psi mají tendenci vnímat své okolí jako bezpečné a jisté – a budou také klidnější.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu