10 nejjedovatějších pokojových rostlin [nebezpečné]

Na trhu existuje nepřeberné množství pokojových rostlin, které můžete pěstovat v pohodlí vašeho domova a vytvořit si tak v něm příjemnou atmosféru. 

V tomto článku najdete seznam deseti jedovatých a toxických pokojových rostlin, které jsou poněkud nebezpečné. Možná se budete divit, jaké do této kategorie spadají, protože na první pohled vypadají zcela nevinně, ale ve skutečnosti se jedná o pěkné “predátory”!

Na jedovatost byste si měli dát pozor především tehdy, pokud s vámi v domácnosti žijí děti nebo domácí mazlíčci. Nemuselo by to totiž dopadnout dobře. Proto prosím pěstujte nebezpečné rostliny ve výškách, kam nedosáhnou zvědavé dětské ruce a kam se nedostanou čenichy vašich domácích mazlíčků!

Máte některou z nich doma? Pojďme se na to společně podívat!

1) Tchýnin jazyk

Koupit v online zahradnictví →

Tchýnin jazyk můžeme zařadit do kategorie nejznámějších a nejodolnějších pokojových rostlin – vydrží totiž skoro vše. Podle NASA je jednou z nejlepších čističek vzduchu. 

Má však jednu velkou nevýhodu – je jedovatá. Její požití způsobuje otravu, která se projevuje zvracením a bolestmi hlavy nebo břicha. Dalším faktorem nebezpečí jsou její ostré špičaté listy, jimiž se může především malé zvídavé dítě dost ošklivě popíchat.

2) Anturie (Toulitka)

Koupit v online zahradnictví →

Tato pokojová rostlina patří k velice oblíbeným a to díky svým zajímavým květům a nenáročnosti pro pěstování. Je typická tím, že na vrcholu její dlouhé stopky roste květní palice.

Kvetoucí vypadá tak nádherně, že často klepe na dveře svatebčanům, ale i na víka rakví. Symbolizuje noblesu a luxus, navíc dost vydrží. 

I kdyby se to na první pohled nemuselo zdát, i ona je jedovatá. Požití listů způsobuje podráždění sliznice, zvracení, ztížené polykání, dýchání a dušení. Mimo to způsobuje otok rtů nebo jazyka. Objevit se může také průjem či krvácivý zánět trávicího traktu. A v tom nejhorším případě to končí selháním ledvin. 

3) Dračinec

Koupit v online zahradnictví →

Rostlina, která Vás, díky svému vzhledu podobného palmě, v bytě hodí do pohody a navodí dovolenkovou atmosféru. Má tak malé nároky na pěstování a umístění v interiéru, že jí úspěšně zvládnou udržovat při životě i úplní začátečníci. Funguje jako čistička vzduchu. Zvláště vhodná je v bytech zařízených novým nábytkem nebo kobercem. 

Avšak je také toxická! Požití listů vyvolává slinění a zvracení. Naštěstí ale nejde o prudce jedovatou rostlinu. 

4) Klívie (Řemenatka červená)

Koupit v online zahradnictví →

Naoko hezky vypadající květina, typická svými dlouhými listy, které vyrůstají do tvaru vějíře. Při správném pěstování může růst a kvést až padesát let!

Nenechte se však učarovat jejím vzhledem a dlouhověkostí – uvnitř totiž skrývá nervový jed. Nejjedovatější částí klívie je její cibule. Kromě ní jsou však jedovaté i další části. Její požití může způsobit kolaps, slinění, zvracení či průjem. 

5) Difenbachie

Koupit v online zahradnictví →

Tato rostlina je pěstována především pro její krásné velké listy s barevným, žlutobílým vzorem.

Má však také svá úskalí. Když například dítko požvýká její list, ucítí nejprve pálení úst a krku, poté se objeví otok, který mu znemožní mluvit a může ho i udusit. Nebezpečná je také tekutina vyskytující se v horní části rostliny, kterou se může velmi snadno otrávit i váš domácí mazlíček. 

Patří mezi nejsilněji toxické pokojové rostliny a při požití většího množství listu dokáže být i život ohrožující. Pozor tedy na ni!

6) Scindapsus

Koupit v online zahradnictví →

Jedná se o velmi známou popínavou pokojovou rostlinu, která je doporučována úplným začátečníkům. A to z toho důvodu, že je to velký nezmar, který roste neuvěřitelně rychle. Když se zadaří, umí vytvořit přenádherné listové scenérie. Zároveň se i dobře množí a vyhovují jí i tmavé kouty, takže se hodí do téměř každé domácnosti. 

Háček je v tom, že se svými účinky podobá již představené difenbachii – je tedy jedovatá a v jistých ohledech život ohrožující. Pozor tedy na to, v jakých podmínkách jí pěstujete!

7) Hippeastrum (Hvězdník)

Koupit v online zahradnictví →

Velké květy této exotické cibuloviny upoutají na první pohled! Jedná se také o ideální dárek. Udělat někomu radost můžete jak nakvetlou rostlinou, tak i cibulí v dárkové krabičce.

Myslete ale na to, že hvězdník obsahuje toxický alkaloid lykorin, který způsobuje podráždění kůže, průjem, zvracení nebo zvýšené pocení. Nejvíce jedovatou částí je jeho cibule. 

Dávejte také dobrý pozor, abyste ho nezaměnili s běžnou kuchyňskou cibulí, protože si jsou dost podobné. Myslete na to při uschovávání cibulí – dbejte na jejich dobré označení a uskladnění!

8) Filodendron

Koupit v online zahradnictví →

Filodendron, známější pod názvem monstera, je pastvou pro oči. V posledních letech se stal předlohou řady motivů pro obaly poznámkových bloků, tašek nebo pouzder mobilních telefonů. Oblíbený je kromě vzhledu také svou nenáročností.

Bohužel obsahuje jedovatý šťavelan vápenatý, který je nebezpečný hlavně pro zvířata. U lidí může podráždit pokožku nebo způsobit mírný otok jazyka a rtů. 

9) Kroton

Koupit v online zahradnictví →

Kroton se pyšní nádherným tvarem a barvami listů, díky nimž patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Někomu jeho listy připomínají malířovu paletu – jedná se vskutku o přírodní umělecké dílo!

Nesnáší průvan a vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Nemá rád stěhování z místa na místo – střídání prostředí je pro něj velmi složité. Miluje slunce – velmi dobře snáší přímé sluneční paprsky. Vláhy potřebuje tak akorát – ani trvalé sucho, ani dlouhodobé přemokření. 

Jeho hlavní problém tkví v tom, že jeho listy obsahují poměrně nebezpečné nervové jedy. Otrava se projevuje podrážděním sliznice, puchýřemi a zvracením. Pokud se jeho míza dostane do kontaktu s kůží, způsobí ekzém. Kromě těchto rizik je také velice náročný na pěstování, že se ho zalekne i kdejaký profesionál!

10) Vánoční hvězda (Pryšec nádherný)

Koupit v online zahradnictví →

Bez rozkvetlé vánoční hvězdy by to nebylo to správné adventní období a následné Vánoce – podílí se totiž na příjemné, uvolněné atmosféře. V prodeji je často již koncem listopadu. Je to velice zajímavá pokojová rostlina, ačkoli jen sezónní. 

Vyžaduje stálé jasné světlo. Důležitý je také pravidelný přísun vláhy – ideální je použít odstátou vodu. Dále je potřeba vyhnout se radiátorům, často otvíraným oknům či dveřím – dávejte si dobrý pozor na průvan, rostlina ho nesnáší. Přihnojovat rostlinu není nutné. A to, že začíná odkvétat poznáte tak, že jí začnou opadávat listy.

Ať se vám to zdá nebo ne, i vánoční hvězdu řadíme mezi toxické pokojové rostliny. Roní totiž jedovaté latexové mléko. 

Nebezpečná je především pro malé děti, kterým stačí pouhý dotyk a její jed mají hned na rukou. Při kontaktu s pokožkou způsobuje zánětlivá onemocnění kůže, vyrážku a puchýře. Vůbec nejvíce nebezpečné je, když se dostane do oka. 

Často kladené otázky

Proč jsou jedovaté rostliny jedovaté?

Jedovatost v rostlinách způsobují různé látky. Převážně se jedná o alkaloidy, které působí jako nervové jedy. Dále pak glykosidy dráždící pokožku nebo saponiny dráždící sliznice. 

Jedovatá může být buď celá rostlina nebo pouze její části – plody, kůra, kořeny, hlízy, cibule či květy.

Které rostliny jsou vhodné do domácnosti s dětmi?

Mezi bezpečné pokojové rostliny řadíme fialku, kalateu, bambus, pokojový ibišek nebo chamaedoreu. 

Fialka

Tato tmavě fialová květina s velmi intenzivní vůní slouží jednak na okrasu, druhak jako podpůrný lék proti kašli, revmatismu nebo stresu. 

Kalatea

Tato rostlina se večer “uzavře” vzpřímením listů a ráno se zase naopak rozkošatí. Dalo by se tak říci, že pokud budete kalateu doma pěstovat, můžete jí vnímat jako indikátor toho, kdy je čas jít spát. 

Bambus

Bambus je oblíbený především pro jeho rychlý růst a skromnost. Pro jeho pěstování toho totiž moc nepotřebujete. Nevyžaduje příliš vody, hnojiva a obejde se i bez různých chemických postřiků. 

Pokojový ibišek

Díky svým krásným velkým květům patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Výhodou je, že se dá sehnat v každém květinářství. Jeho pěstování je poměrně snadné – jen se musí dát pozor na pár specifických nároků ohledně velikosti květináče, světla, teploty a stálosti stanoviště. 

Chamaedorea

Jedná se o vysokou pokojovou rostlinu podobnou palmě. Kvete téměř celoročně a dozrávají na ní i drobné černé plody. Vyžaduje pravidelnou zálivku a nejlépe se jí daří v polostínu.

Které rostliny jsou vhodné do domácnosti se zvířaty?

Vaši domácí mazlíčci si zamilují zelenec nebo kočičí trávu, které jim zároveň pomůžou k lepšímu trávení. 

Zelenec 

Na listech zelence si pochutnají zejména kočky, psi a králíci. 

Kočičí tráva

Oždibování a pojídání trávy je přirozené kočičí chování. Může jim pomoci se vyzvracet či strávit smotky chlupů. Pokud kočky žijí v bytě, nabízí jim tráva chuť přírody a venkovního prostředí. Chovatelé koček ji často používají k odlákání od okusování a pojídání pokojových rostlin, protože některé, jak jste se již z článku dozvěděli, můžou být pro kočky jedovaté. Tráva také kočkám dodává určité nutriční látky.


Doporučujeme:


Jakými způsoby může dojít k otravě rostlinou?

    Způsobů, jak může dojít k otravě některou z pokojových rostlin, je hned několik. 

  1. Pozřením nebo dotýkáním se listů.
  2. Pozřením bobulí, květů nebo kořenů.
  3. Kontaktem pokožky s mízou nebo se šťávami, které rostlina produkuje.
  4. Pozřením půdy.
  5. Pitím vody z podmisky.

Co mám dělat v případě podezření na otravu?

Pokud se stane, že například dítě pozře některou z částí pokojové rostliny a vy si nejste jistí jejím druhem, je vhodné se obrátit na Toxikologické informační centrum – telefonní číslo je 224 919 293. Zde se máte možnost dozvědět, zda je květina jedovatá a zda vyhledat lékaře.

Popřípadě pro jistotu ihned vyhledat odbornou lékařskou pomoc, protože není čas na nic čekat!

Vhodné je také podávat dostatek tekutin – nejlépe vodu nebo čaj v malých doušcích. 

V případě vniknutí škodlivých látek do oka je potřeba otevřené oko vyplachovat několik minut pod mírným proudem tekoucí vlažné vody. 

Pokud se jedná o kontakt jedovaté šťávy z rostliny s kůží, je dobré jí oplachovat pod tekoucí vodou. 

Zajímavosti

1. Již v dávných dobách domorodci z deštného pralesa 

    vyráběli z difenbachie otrávené šipky. 

2. Z pevných kornoutovitých listů kalatey pletli jihoameričtí indiáni koše k lovu ryb. 

3. V dřívějších dobách ženy používaly fialku jako účinné afrodiziakum. 

4. Ve východních kulturách bambusy symbolizují pružnost, dlouhý život a štěstí.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu