10 tipů, jak stříhat túje: proč a kdy řez tújí řešit?

Túje jsou stálezelené stromy milující stříhání, díky kterému si zachovávají svůj přirozený tvar. Pokud chcete svým keřům pomoci, aby se staly co nejkrásnějšími, dobře načasujte prořezávání a nejsilnější řez provádějte brzy na jaře. Prořezávat byste však měli i kdykoliv během roku, zejména když narazíte na odumřelé, nemocné nebo poškozené větve. Zajímá vás všech 10 tipů, jak stříhat túje? Pak se ponořte do čtení.

1) Zbavte se starých a nemocných větví

Odstraňte odumřelé větve vždy, když nějaké zaznamenáte. Na menší větve použijte nůžky, na větší prořezávací pilku. Před řezem a po něm nástroj dezinfikujte otřením čepelí hadrem namočeným v denaturovaném lihu. Každou odumřelou větev odřízněte v místě, kde opouští kmen. Vyvarujte se ponechání pahýlu, který by mohl uhnít. Pokud je odumřelá, nemocná nebo poškozená pouze část větve, ořežte ji zpět na boční větev alespoň 15 cm do zdravého dřeva. Nemocné a odumřelé větve můžete odstraňovat kdykoliv během roku.

2) Odstraňte klížící se větve

Koncem jara nebo začátkem léta odstraňte křížící a o sebe se třecí větve prořezáním jedné nebo obou. Rány po tření jsou totiž vstupním místem pro choroby. Ořezávejte větve s úzkým úhlem připojení ke kmeni.

3) Zastřihněte špičky tújí

Zastřihněte rostoucí špičky větví túje, abyste strom nebo keř vytvarovali a podpořili  bohatou korunu. Na jaře nebo začátkem léta odřízněte několik centimetrů nových větví, které jsou přeplněné. Každý řez proveďte na boční větvi těsně nad spojením větví.

4) Odřízněte vyčnívající výhonky

Odřízněte všechny výhonky, které zřetelně vyčnívají. Nové výhony jsou často světle zelené a vyčnívají ze zbytku rostliny. Ty můžete odstřihnout ručními nůžkami, a to buď tak, že odstřihnete konec natolik, aby byl v úrovni zbytku tújí, nebo tak, že sáhnete do rostliny a odstřihnete přímo v místě, kde se stýkají 2 větve. Odříznutím vyčnívajících výhonů získá túje tvarovaný a čistě zastřižený vzhled.

5) Nezapomínejte na lehký řez během roku

Od časného jara do poloviny léta provádějte lehký řez. Tyto stromy rostou po celé léto, takže můžete tu a tam zastřihnout nějakou bludnou větev. Tyto řezy je vhodné provádět v průběhu poloviny léta. 

6) Nestříhejte velmi mladé túje

Vyvarujte se stříhání velmi mladých stromů. Když se strom teprve rozrůstá, potřebuje k růstu listy. Pokud odstraníte příliš mnoho listů, můžete zbrzdit jeho růst nebo ho dokonce usmrtit. Velmi mladé stromky v prvním roce nebo dvou letech života stříhejte šetrně. V případě potřeby můžete odstřihnout nemocné, zlomené nebo odumřelé větve, stejně jako větve, které se o sebe třou.

7) Při stříhání starších stromů buďte opatrnější

Při prořezávání stromů starších dvou let buďte opatrnější. Túje staré několik let jsou k řezům shovívavější než staré stromy. Můžete řezat i do dřeva starého rok nebo dva a strom vám pravděpodobně doroste. U starších stromů je však méně pravděpodobné, že doroste. Túje obecně opravdu nepotřebují mnoho řezu, takže byste měli většinou stříhat tak, abyste zachovali přirozený tvar stromu.

8) Snažte se příliš nesnižovat výšku keře

Nesnižujte výšku stromu o více než 20 procent. Snížení o více než tuto hodnotu je pro strom příliš velkým šokem. Navíc riskujete, že budete řezat do starého dřeva, z čehož se strom již nevzpamatuje.

9) Základna musí být širší než horní část

Tyto stálezelené rostliny mají přirozeně širší základnu. Při jejich tvarování se snažte tuto vlastnost zachovat. Umožníte tak spodní části stromu přijímat sluneční světlo, protože mu nebrání horní větve. Pokud si všimnete, že jste vytvořili tvar, který je shora dolů příliš rovný, zkraťte ještě trochu horní větve.

A pokud chcete stromek tvarovat, zejména pokud jste právě zastřihli jeho vrchol, můžete zastřihnout vnější okraje. Pomocí zahradnických nůžek odstřihněte vnější okraje větví, čímž vytvoříte lehký tvar. Při tvarování stromu dodržujte jeho přirozený tvar odstřiháváním vyčnívajících částí.

10) Kdy prořezávat tuje

S prořezáváním tisů začněte koncem března nebo začátkem dubna. To je těsně před začátkem nového růstu. Pokud tisy bujně rostou, může být nutné je znovu prořezat ještě i koncem června. Vyhněte se prořezávání tisů na podzim, protože by se tak staly zranitelnějšími vůči zimnímu počasí.

Nejčastější dotazy

Co se stane, když odříznu vrchol túje?

Pokud odříznete vrchol hlavního kmene stromu, nevyroste žádný nový kmen. Vznikne tak krabicovitý tvar a klasický vysoký pyramidální tvar túje se již nikdy nevrátí. Dále může završování tújí vést ke vzniku lysé nebo hnědé skvrny na vrcholu rostliny.

Jak moc můžu zkrátit vrchol túje?

Nikdy neodstraňujte vrchol túje o více než 25-35 %.

Může túje po zhnědnutí znovu vyrůst?

Bohužel není mnoho možností, jak rostliny po zhnědnutí podpořit. Musíte jen počkat, zda se odrazí ode dna. Pokud většina vašich tújí odumřela, je pravděpodobné, že se nezotaví a bude nutné je nahradit.

Jak vypadá přemokřená túje?

Pokud byla vaše túje přemokřená, můžete pozorovat následující příznaky: Zbarvení listů – listy žloutnou nebo hnědnou hlavně na mladší, vnější části rostliny. A dále odumírání listů – to se může objevit na některých částech stromu, například na špičkách listů.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu