15 nejhezčích žlutých květin: význam a tipy na pěstování

Žlutá je veselá barva a při pohledu na kytici žlutých květů se téměř nelze ubránit úsměvu. Je to jedna z nejlepších barev, které můžete zvolit, když chcete někoho rozveselit, protože vyvolává pocity radosti a lehkosti. Představují také nové začátky, štěstí, čistotu a intelektuální energii. Jsou oblíbenou volbou na pracovišti jako projev uznání za dobře odvedenou práci. Tyto světlé a veselé květiny vám pokaždé zlepší náladu v pochmurném dni!

1) Slunečnice 

Slunečnice patří mezi dobře známé žluté květy. Jak už název napovídá, slunečnice jsou spojovány s tím, že lidem přinášejí sluneční svit v podobě štěstí. Slunečnice dodávají atmosféře živost a nejlépe se hodí na letní svatbu a do obývacího pokoje. Vysaďte ji do zahrady nebo na okraj chalupy, aby přilákala opylovače. Zamilují si ji i ptáci.

2) Žluté růže 

Růže je jednou z nejoblíbenějších květin a vyskytují se v různých tvarech, velikostech a barvách. Zatímco většina růží vyjadřuje vášeň, lásku a romantiku, žlutý květ růže symbolizuje jaro, přátelství, uznání a oddanost. Jsou ideální pro slavnostní promoce, k vyjádření blahopřání, oslavy narození dítěte a další veselé příležitosti. Jejich pěstování je nenáročné.

3) Tulipány

Tulipány jsou jedny z nejkrásnějších květin na světě. Tulipán je národní květinou Íránu a Turecka a symbolizuje cit dokonalé lásky a náklonnosti. Žluté tulipány byly původně spojovány s neopětovanou láskou, ale nyní znamenají štěstí, slunce a teplo. Tulipány vyžadují hnojivo, vlhkou půdu a zastřihávání odkvetlých stonků, které květinu zbytečně oslabují.

4) Pivoňky

Nádherné pivoňky pocházejí z Asie, jižní Evropy a severozápadní Ameriky. Pivoňky jsou považovány za symbol bohatství, štěstí a spokojenosti a představují eleganci a vyrovnanost. Vyskytují se v červených, bílých a žlutých odstínech. Aby měly pivoňky co nejhezčí květy, je nutné je vysadit na slunné místo. Do stínu pivoňky nepatří.

5) Narcisy 

Narcisy jsou jemné a klidné květiny, které představují úctu a soucit. Krásné barvy narcisů vytvářejí dokonalé prostředí pro kytice. Narcisy mají úžasnou vůni, která se v oblibě využívá v kosmetice a přidává se do parfémů. Narcisy nejraději rostou na loukách, na kterých je dostatek slunce, ale to můžete napodobit i na své zahradě.

6) Kosatec

Přichází další krásná žlutá květina, kosatec! Je pojmenovaná po bohyni duhy. Existuje asi 100 odrůd žlutých kosatců. Žlutý kosatec znamená vášeň a viktoriánští nápadníci jím často dávali najevo své hluboké city. Kosatce nemají rádi přelévání ani těžkou, jílovitou půdu. Na jaře půdu vyživujte, aby byly květy ještě krásnější.

7) Žlutá orchidej

Orchideje jsou jedny z nejoblíbenějších dekorativních květin, které se vyskytují v různých velikostech a barvách, jako je bílá, žlutá a modrá, fialová, červená a podobně. Žluté orchideje představují plodnost, královskost a dokonalost. Tyto zářivě barevné květiny se často používají ve svatebních a slavnostních květinových vazbách. Tato květina dodá každému květinovému aranžmá elegantní vkus. Jemná krása pro oko, žlutá orchidej bude dokonalým doplňkem pro každého, kdo ji dostane. 

8) Ibišek žlutý

Žlutý ibišek je odrůda ibišku, která je často spojována s Havají. Je znamením přátelství a symbolizuje platonickou lásku. Znamená také krásu a exotický půvab. Ibišek krásně kvete, ale pouze za předpokladu, že se o něj budete pečlivě starat. Je potřeba jej vysadit na slunné místo, pravidelně jej hnojit a zalévat. 

9) Afrikán 

Květy afrikánu jsou velmi oblíbené květiny, které jsou ideální pro pěstování na zahradě. Lidé se obvykle vyhýbají darování této květiny a v květinových aranžmá se téměř nepoužívá, protože představuje smutek, krutost a žárlivost. V některých kulturách je tato květina spojována také se smrtí, protože hraje důležitou roli na Den mrtvých. v Indii je však považována za příznivou květinu a používá se ve věncích a květinových dekoracích souvisejících se svatbou.

10) Strelície

Tato jedinečná květina se podobá skutečnému rajskému ptákovi. Jen se na ni podívejte! Neobvyklý tvar a zářivé barvy této květiny z ní učinily oblíbenou květinu designérů. Strelície milují světlo, ale přece je jim může přímé slunce uškodit – to byste poznali na usychajících listech. Ke spokojenosti jim jinak stačí normální zálivka.

11) Kala

Tato pohádková květina kvete z vrcholu tlustého stonku a silně připomíná trubkovitý srolovaný papír. Říká se jí také kornoutovka. Skupina žlutých kornoutovek může být nádherným doplňkem zahrady a je naprosto oblíbená při výzdobě domu. Kalu postavte na teplé a slunné místo, ale počítejte s tím, že nemá ráda přímé slunce ani horko – nemusela by pak kvést. V květnu či červnu mohou začít její listy usychat, ale jedná se o její přirozený cyklus.

12) Jiřiny

Jiřiny se vyskytují v různých tvarech a velikostech. Jejich okvětní lístky mohou být špičaté, kulaté nebo tenké. Žlutá jiřina je symbolem závazku a pouta, které trvá navždy. Při darování vyjadřuje pocity elegance a důstojnosti. Jiřiny vyžadují úrodnou, vlhkou, ale dobře propustnou půdu a taky slunné, chráněné místo. Vyšší odrůdy je třeba podpírat. Na podzim hlízy vykopejte a nechte je přezimovat na bezmrazém místě, například ve skleníku nebo v kůlně. Začátkem dubna je opět přiveďte k růstu a od května je vysaďte na zahradu. Tato jednoletka teplého období pěstovaná z hlíz kvete nepřetržitě od poloviny léta až do mrazů. Jejich citronově žluté květy s vínově červeným středem vynikají na pozadí tmavě fialových listů. 

13) Třapatka srstnatá

Tyto květy vypadají velmi podobně jako slunečnice, jen okvětní lístky mají široce rozložené. Tento slunečně žlutý květ má velký čokoládový střed ve tvaru oka. Květ třapatky symbolizuje povzbuzení. Tato úžasná květina se skvěle hodí na slavnostní promoce. Tato vitální liána může být použita k rychlému zakrytí altánu, mříže nebo plotu.

14) Chryzantémy

Tyto tmavě žluté květy symbolizují optimismus a naději. Věří se, že pokud vám někdo daruje kytici chryzantém, znamená to, že je vaším tajným ctitelem! Chryzantémy vyžadují poměrně málo péče a pozornosti, potřebují pravidelnou zálivku, pokud tedy nejsou dešťové srážky. Uvadlé květy odstraňujte hned, jak se objeví, protože tím zvýšíte tvorbu nových květů!  Zalévejte, až když je půda suchá, zejména pokud používáte květináč, protože chryzantémy vyžadují ke správnému růstu vlhkou půdu.

15) Žlutý karafiát

Žluté karafiáty jsou jasné a zářivé květiny, které mohou svým způsobem do života každého člověka přinést slunce. Vedle krásné vůně s sebou tato květina nese také silný, ale negativní význam. Žlutý karafiát znamená odmítnutí a zklamání. Proto si příště dvakrát rozmyslete, než někomu pošlete tuto krásně vypadající květinu.

Nejčastější dotazy

Jaký význam mají žluté květy?

Například žluté růže jsou dnes považovány za symbol přátelství a radosti. Protože žlutá barva je stále spojována se sluncem, jsou žluté květiny ideální volbou, pokud chcete někoho rozveselit.

Jaká žlutá květina se těší největší oblibě? 

Na zahradě vynikne žlutá barva vždy a proto jsou ohromně oblíbené snad všechny. Co se týče řezaných květin, nejoblíbenější jsou žluté růže a hned po nich narcisy, které si každého získají také svou úžasnou vůní!

Jaká květina má opravdu velký, žlutý květ?

Pokud hledáte vysokou, nápadnou žlutou květinu, zaměřte se na dosnu. Tyto rostliny se snadno pěstují a vytvářejí mohutné žluté květy na vrcholu tlustých stonků s širokými zelenými listy. Lidé je v chladnějších oblastech rádi pěstují díky tropickému nádechu, který vnášejí do zahrad.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu