Květiny v kanceláři nebo v pracovně jsou důležitější, než možná tušíte. Jejich přítomnost totiž podporuje paměť, soustředění a zabraňuje pocitu únavy při práci náročné na pozornost. Ať už pracujete z domácí kanceláře nebo ve sdíleném kancelářském prostoru, pohled na zeleň může mít skutečně regenerační účinky. Nejvhodnější rostliny do kanceláří jsou takové, které nejsou náročné údržbu, snášejí slabé osvětlení a daří se jim v teplém prostředí. Sháníte tu svou? Podívejte se na 10 nejkrásnějších květin do kanceláře a pracovny.
1) Dracéna
Dracéna je oblíbená pokojová rostlina, která pochází z Madagaskaru a dalších ostrovů v Indickém oceánu. Původ názvu rostliny pochází ze starořeckého slova drakaina neboli „dračí samice“, a to díky červené pryskyřici ve stoncích dracény, která byla přirovnávána k dračí krvi. Jsou považovány za jedny z nejjednodušších rostlin na péči – ideální umístění pro dracény je filtrované světlo (například přes závěs) nebo polostinné místo. Rostlinu dracény nikdy neumisťujte na přímé slunce, protože paprsky by jí spálily listy. Dracény vyžadují méně vody než většina pokojových rostlin. Udržujte je zavlažované mlžením listů a lehce vlhkou (nikdy ne přemokřenou) půdou s dobrou drenáží. Před zaléváním vždy nechte vrchní část půdy vyschnout a nepřelévejte je, protože by to mohlo způsobit hnilobu kořenů.
2) Toulcovka
Toulcovky jsou oblíbené pokojové rostliny a je snadné pochopit proč. Mají krásně bílé okvětní lístky, na které je radost pohledět. Toulcovky účinně zlepšují kvalitu vzduchu v kanceláři a jsou známé svými uklidňujícími účinky. Potřebují pouze dobrou zálivku každý týden, takže je velmi snadné se o ně starat. Toulcovky pěstujte na světlém místě mimo dosah přímého slunečního světla. Pravidelně zalévejte a udržujte půdu mírně vlhkou. Na jaře a v létě ji jednou za čtrnáct dní hnojte tekutou výživou pro pokojové rostliny. Odstraňte odkvetlé květy a pravidelně oprašujte nebo otírejte listy, abyste zajistili jejich dobrou fotosyntézu. V suchých místnostech můžete listy občas mlžit, aby se zvýšila vlhkost vzduchu.
3) Gerbera
Nejlepší na těchto květinách je to, že jsou k dispozici ve více barvách. Gerbery nevyžadují mnoho slunečního světla a mohou kvést i na silně zastíněných místech. Vejdou se i do malého prostoru a jejich nejlepší vlastností je schopnost filtrovat vzduch. Barevné gerbery mohou být ideální volbou pro váš kancelářský stůl. Gerbery však vyžadují neobvyklou kombinaci jasného světla a mírných teplot.
4) Bromélie
Není to tak docela květina, ale má světlé kvetoucí listy, které dělají z bromélií pestré stolní společníky. Tyto vizuálně přitažlivé rostliny jsou velmi odolné vůči suchu a nepotřebují velké množství slunečního světla, takže jsou ideální dekorací třeba na stůl v kanceláři. Bromélie jsou poměrně pomalu rostoucí rostliny, kterým trvá jeden až tři roky, než dozrají v kvetoucí rostliny. Obvykle se vysazuje do směsi zeminy v květináči a písku. A jak to mají bromélie se světlem? Obecně platí, že odrůdy s měkkými, ohebnými listy bez trnů obvykle preferují nižší hladinu světla, zatímco ty s tuhými, tvrdými listy dávají přednost jasnému nepřímému světlu.
5) Růže
Růže je nejoblíbenější květina na světě a výzkumy tvrdí, že tato rostlina pomáhá lidem lépe se soustředit. Vůně poskytuje uvolňující pocit a uvolňuje mysl. Uklidňující růže rozpouštějí potíže, kterým lidé čelí psychicky. V konečném důsledku se produktivita lidí zvyšuje. O růži však není tak úplně snadné pečovat, protože se jim nejlépe daří venku. Rozhodně však stojí za to si růži do kanceláře pořídit alespoň dočasně – poté je můžete přesunout na okno, terasu nebo zahradu.
6) Kaktusy
Tyto pichlavé rostliny stojí za to přidat do vaší sbírky zeleně v kanceláři a péče o ně může být mnohem jednodušší, než jste si mysleli. Pokud patříte mezi nováčky v pěstování rostlin, pořiďte si kaktus. Těmto rostlinám se daří na přirozeném světle a stačí je zalévat jednou týdně na jaře a v létě a jednou za tři týdny na podzim a v zimě. Zvažte také pořízení hnojiva na kaktusy.
7) Bambus
Bambus má zaslouženou pověst téměř nezničitelného druhu, což z něj činí ideální rostlinu pro začátečníky nebo pro zapomnětlivé zalévače. Tato rostlina potřebuje velmi málo přirozeného světla, což znamená, že je v podstatě stvořena pro kanceláře. Pokud jde o světlo, bambus štěstí dává přednost jasnému, filtrovanému slunečnímu světlu, jaké se vyskytuje například pod korunami deštných pralesů. Vyhněte se přímému slunečnímu světlu, protože by popálilo listy. Snáší spíše příliš málo světla než příliš mnoho. Bambus lze pěstovat v dobře propustné, bohaté půdě v květináči. Zemina by měla být udržována vlhká, ale ne přemokřená. Kromě toho se mu může dobře dařit, pokud je umístěn v oblázcích nebo jednoduše ve váze naplněné vodou, pokud má vždy alespoň centimetr stojaté vody. (zdroj)
8) Aglaonema červená
Tento barevný krasavec je oblíbenou novou rostlinou s růžovými stonky a červenorůžovými špičkami listů, které jistě dodají vašemu stolu osobitost. Navíc není náročná na péči. Nejvíce barev ukáže na jasnějším světle, ale dařit se jí bude i při slabém osvětlení, jen možná nebude až tolik barevná.
9) Begonie královská
Begonie Rex jsou obdivovány pro své nádherné listy. Tento kultivar nabízí širokou škálu barev, textur a tvarů. Její listy se mohou lišit tvarem – od srdíček přes mušlové víry až po formy připomínající břečťan a další. Begonie královské se vyznačují dramatickými barvami – často se jedná o směs zelené, růžové nebo vínové – a mohou obsahovat i kovové odstíny šedostříbrné barvy. Pohled na ně je vždy úchvatný! Begonie královské jsou původem z tropických oblastí a jako pokojové rostliny jsou dobromyslné – péče o ně je velmi snadná. Begonie vyžaduje mírné až jasné nepřímé světlo a snáší suchý vzduch, ale dává přednost vysoké vlhkosti vzduchu. Vyhněte se mlžení, které může vést k problémům s plísní. Zalévejte ji každý týden, mezi zaléváním nechte vrchní centimetr půdy vyschnout.
10) Anglický břečťan
Když začnete tyto liány pěstovat, měli byste je často zalévat. Jakmile se rozrostou, snesou suché podmínky. Břečťan má totiž raději mírně suchou půdu, proto ji před dalším zaléváním nechte trochu vyschnout (aby byla zkrátka suchá na dotek). Dobře se jim daří i v chladnějších teplotách. Pokud je vaše kancelář chladnější, bude se mu tam dařit.
Benefity rostlin v kanceláři nebo pracovně
Jak už víte, rostliny nestojí v kanceláři na stole jen tak pro nic za nic. Mají plno skvělých účinků, které nám pomáhají při práci nebo studiu. Podívejte se na tři z nich.
Pomáhají snižovat stres
Bylo prokázáno, že rostliny pomáhají snižovat stres. A to se v práci a při studiu skutečně hodí, nemyslíte? Zastánci psychologie barev tvrdí, že zelená barva má relaxační a uklidňující účinek – takže výzdoba kanceláří tímto odstínem by potenciálně mohla mít podobný vliv jako zavedení rostlin do pracovního prostoru.
Pomáhají zvyšovat produktivitu
Pokud pracujete v prostředí, kde je něco, co vás psychicky zaměstnává, pokud jste obklopeni rostlinami, jste spokojenější a lépe pracujete. Je důležité, aby každý pracovník měl vlastní rostlinu na stole.
Pomáhají čistit ovzduší
Možná vás to překvapí, ale úroveň znečištění ovzduší uvnitř budov je téměř vždy vyšší než venku, a to i v rušných centrech měst. Ještě překvapivější je, že pokojové rostliny mají schopnost zmírňovat vysoké hladiny většiny znečišťujících látek v ovzduší.
Často kladené dotazy
❓Proč je dobré mít v kanceláři rostliny?
Rostliny v kanceláři zlepšují kvalitu vzduchu tím, že odstraňují škodlivé látky. Rostliny také stabilizují vlhkost vzduchu. Kromě toho podporují soustředění a odbourávají stres a špatnou náladu.
❓Jak se starat o květinu v kanceláři?
Stolní rostliny hnojte na jaře a v létě každý druhý měsíc univerzálním hnojivem rozpustným ve vodě. Po hnojení rostlinu vždy zalijte, abyste zabránili poškození kořenů. Stolní rostliny přesazujte, když jsou příliš velké pro své květináče – obvykle jednou za několik let.
❓Jak dlouho vydrží květiny bez slunečního světla?
Doba, po kterou může rostlina vydržet bez světla, se může pohybovat od 4 do 20 dnů v závislosti na množství světla, kterému je rostlina běžně vystavena. Rostliny s nízkým obsahem světla mohou vydržet 12 až 20 dní, zatímco rostliny milující světlo mohou vydržet pouze 4 až 10 dní, než uhynou.
Videa
Zdroj