15 nejoblíbenějších jarních květin na zahradu

Podívaná, kterou každé jaro nabízejí kvetoucí cibuloviny a trvalky, je jedna z nejlepších výkonů matky přírody. Květiny schovávající se pod zasněženou peřinou čekají na první slunné paprsky, které jim naznačí, že je čas na jejich velkolepý příchod. Na jaře se na zahradě vše probouzí ze spánku. Objevují se také časné jarní květiny a možná vás i překvapí, že se na váš záhon dostala nějaká květina, kterou jste vy nevysazovali, ale před zimou se k vám sama dostala. Začínáte své jarní zahradnické dobrodružství a chcete vědět, jaké květiny na jaře zasadit? Připravili jsme si pro vás 15 nejoblíbenějších jarních květin na vaši zahradu.

1) Tulipán (Tulipa)

Koupit v online zahradnictví →

Jedna z nejoblíbenějších jarních cibulovin. Existuje více než 100 druhů a tisíce odrůd. Vyskytují se téměř ve všech barvách kromě modré.Tulipány se hodí na záhony, do nádob, na skalky, nebo je můžete volně vysadit kdekoliv na zahradě po více kusech takzvaně ”do hnízd”. Aby vám tulipány na jaře krásně vykvetly měli by se sázet na podzim – nejlépe v polovině září až ke konci října. S výsadbou počkejte až bude chladněji jinak se může stát že vám cibulky začnou zahnívat. Tulipánům vyhovuje slunné stanoviště a dobře propustná půda.

2) Narcis (Narcissus)

Koupit v online zahradnictví →

Bylo by jaro vůbec jarem bez narcisů? Tyto krásné žluté cibuloviny kvetou i v těch nejdrsnějších podmínkách, jsou nenáročné a velice odolné. Dokážu si představit zahradu ve které rostou pouze narcisy, existuje totiž obrovská škála druhů které lze pěstovat. Odrůdy s bílými, nebo lososově růžovými květy, vysoké typy narcisů a zakrslé, raně a pozdně kvetoucí. Pokud opravdu milujete narcisy, můžete si na váš záhon vysadit řadu raně i pozdně kvetoucích druhů a narcisy vám pokvetou od února až do května. Vhodné je slunné stanoviště a středně těžká propustná půda.

3) Sněženka (Galanthus)

Koupit v online zahradnictví

Rozkvétá již v předjaří, považuje se tedy za jedno z prvních znamení jara. Sněženka podsněžník podle zákona na ochranu přírody a krajiny patří mezi ohrožené druhy. Je tedy chráněna a trhání květů nebo vyrývání její cibulky je zákonem zakázáno. Její cibulky se ale jednoduše dají koupit v zahradnictví. Dorůstá výšky 10 až 20 centimetrů, záleží na odrůdě. Krásné jsou například plnokvěté sněženky. Vynikají ve skupinách, takže sázejte více cibulek na jedno místo. Sněženkám trvá rok, než se usadí, takže nebuďte zklamaní, když první jaro po vysazení pokvetou jen lehce.

4) Modřenec (Muscari)

Koupit v online zahradnictví

Modřenec je malá nenáročná cibulovina. Jak jeho jméno napovídá, nejčastěji se vyskytuje v modré barvě, můžete modřenec ovšem sehnat i v bílé či růžové barvě. Hodí se na skalku, nebo na mírný sráz. Pokud jsou modřence hustě vysazené vytváří jakýsi “koberec” a tomuto koberci můžete dát jakýkoliv tvar. Proto se dobře kombinují s jinými cibulovinami v záhoně, například narcisy. Krásně voní.

5) Hyacint (Hyacinthus)

Koupit v online zahradnictví

Snadno dostupná, voňavá a známá cibulovina. Každý si ji určitě někdy pořídil na jaře v květináči. Dá se samozřejmě pěstovat i venku. Dorůstá se výšky až 30 centimetrů.

Kvetou v řadě barev, od tradiční fialové a růžové až po bílou a dokonce fialovou. Pěstujte je na slunném místě.

6) Okrasný česnek (Allium)

Koupit v online zahradnictví

Okrasný česnek je cibulnatá trvalka, neuvěřitelně dlouhověká, kvete celé týdny a překlenuje mezeru mezi jarem a létem. Má nádherný květ v odstínech fialovorůžové a bílé a vypadá prostě fantasticky, když je vysazen ve velkých skupinách.

7) Prvosenka (Primula)

Koupit v online zahradnictví

Prvosenka neboli petrklíč. Hodí se do záhonů, stejně tak do truhlíků. Pokud se jim na vaší zahradě bude líbit, tak se tyto rostliny budou každý rok samy množit a začnou kvést novými krásnými barvami. K dispozici jsou také formy, známé jako „polyanthus“, které kvetou v různých barvách, včetně jasně fialové, červené a růžové. Nejlépe se budou cítit ve vlhké půdě a v polostínu, petrklíče budou vynikat mezi pomněnkami, sněženkami a dalšími jarními květinami.

8) Šafrán (Crocus)

Koupit v online zahradnictví

Čmeláci jsou milovníky krokusů, kvůli velkému množství pilu, který produkují, takže vás čas od času nějaký čmelák navštíví. Většina krokusů je fialová, ale můžete si pořídit i žluté a bílé odrůdy. Vyrůstají z cibulovitých hlíz. Bude se jim dařit na přímém slunci a ve vlhké, ale dobře propustné půdě. Z čnělek, které se nachází uvnitř květu se vyrábí nejdražší koření na světě, šafrán. Pro jeden kilogram tohoto koření se musí zpracovat přibližně 150 000 květů krokusů.

9) Pomněnka (Myosotis)

Koupit v online zahradnictví

Pomněnky jsou něžné, nízko rostoucí modré květiny. Často se s nimi můžete setkat v lese. Jsou ideální pro vysazení v přední části záhonu nebo v kombinaci s tulipány, prvosenkami nebo narcisy. Pomněnky se snadno vysévají, ale po odkvětu začnou vypadat špinavě a je nejlepší je vytáhnout a místo toho na jejich místo něco zasadit.

Pomněnky pěstujte ve vlhké, ale dobře propustné půdě v polostínu. Existuje i růžová varianta.

10) Chejr vonný(Erysimum cheiri)

Koupit v online zahradnictví

Většina chejrů jsou dvouletky, musíte je tedy zasít na konci jara, aby další jaro kvetly. Díky jeho jižnímu původu se mu daří na přímém slunci a v kamenité půdě. Krásně vypadá na skalce.

11) Řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris)

Koupit v online zahradnictví

Řebčík kostkovaný je nádherná jarní cibulovina z čeledi liliovitých. Nese květy se šachovnicovým vzorem v odstínech fialové a růžové, ale můžete si pořídit i bílé odrůdy, na kterých sice výjimečný vzor tolik nevynikne, ale jsou také nádherné. Vyhovuje mu polostín a vlhká půda.

12) Čemeřice (Helleborus)

Koupit v online zahradnictví

Květy čemeřic bývají bílé až růžové, mohou být i tmavě fialové nebo bílé. Na výběr je celá řada druhů, nejčastěji se setkáte s čemeřicí černou, černá se jmenuje kvůli černému oddenku, květ má bílý. Častou volbou je také čemeřice smrdutá, která je vyšší a vhodnější pro výsadbu do velkých záhonů. Mají rády přímý sluneční svit, ale nevadí jim polostín. Pozor, čemeřice jsou jedovaté.

13) Konvalinka (Convallaria)

Koupit v online zahradnictví

Konvalinka, je nízká, rozložitá vytrvalá rostlina, nesoucí klenuté stonky zvonkovitých, bílých květů s nádhernou vůní. Dělá dobrý půdní kryt na stinných místech. Je to fantastická volba pro zahrady u lesa, stejně jako pro výsadbu pod keře. Je také okouzlujícím doplňkem jarní kytice. Čerstvě vysazená konvalinka bude mít problém růst v chladných a vlhkých podmínkách, proto ji během března zasaďte do květináče a až poté co se půda zahřeje, vysaďte do záhonu. Je prudce jedovatá!

14) Kosatec (Iris)

Koupit v online zahradnictví

Kosatce jsou známé svými jemnými květy, které jsou označeny různobarevnými “puntíky”. Rod Iris zahrnuje širokou škálu druhů, které lze pěstovat na různých místech, od okrajů rybníků a vlhké půdy až po meze, břehy, květináče a skalky. Iris je jméno řecké bohyně duhy a květy kosatce výstižně nabízejí nádherné spektrum barev. Existují i malé druhy, které se dorůstají výšky přibližně 15 centimetrů a také velké které mohou mít až 90 centimetrů. Dařit se jim bude na slunném stanovišti. Francouzský umělec Monet rád maloval kosatce.

15) Náprstník (Digitalis)

Koupit v online zahradnictví

Náprstníky začínají kvést až ke konci jara, vyplňují tak tedy mezeru mezi jarními květinami a těmi letními, podobně jako okrasný česnek.Většina náprstníků je dvouletých, což znamená, že v prvním roce zakoření a obraší listy a ve druhém roce vykvetou a vyprodukují semena, než zemřou. Některé odrůdy náprstníku jsou však vytrvalé. Náprstníky mají tradičně růžovofialové trubkovité květy s krásnými skvrnitými vnitřky, ale seženete i bíle a oranžově kvetoucí odrůdy. Mějte na paměti, že všechny části náprstníků jsou jedovaté a při požití jakékoliv části rostliny mohou zabít dospělého člověka. Pozor tedy na domácí mazlíčky, kteří by se mohli k rostlině dostat.


Doporučujeme:


Často kladené dotazy

Jak sázet cibuloviny?

Důležité je cibulky do doby výsadby uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě. Půda by měla být vlhká, cibule při výsadbě vyžadují hodně vody. Existují letní a jarní cibuloviny, v tomto článku jsme mluvili jen o jarních, proto následující tipy platí jen pro jarní cibuloviny. Cibule sázejte do přibližně třikrát tak hluboké jamky jako je daná cibulka. Sází se na podzim.

Co je to výsadba do hnízd?

Vysazení více cibulek na jedno místo(do jedné jamky). Efekt květu je tak výraznější.

Mám odstranit odkvetlý květ cibulovin?

U větších cibulovin je to lepší, aby se cibule nevysilovala tvorbou semeníku. U menších je naopak lepší odkvetlý květ neodstraňovat. Vysemení se a postupem času tak vytvoří krásný koberec z dceřiných rostlin.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (71 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu