Jak a kdy hnojit trávník: 20 tipů, jež budete rádi, že víte

Toužíte po tom, aby se trávník na vaší zahradě zelenal tak moc, že vám i sousedé  budou závidět? Pak byste měli věnovat pozornost správnému hnojení trávníku. Hnojení je totiž klíčem ke svěžímu a zdravému trávníku na vaší zahradě. Podívejte se na 20 tipů, jak a kdy hnojit trávník.

1) Proč je důležité trávník hnojit

Všechny živé organismy potřebují ke svému růstu potravu. Půda poskytuje trávníku živiny, ale stejně jako vy potřebujete různé bílkoviny, ovoce a zeleninu, potřebuje i váš trávník řadu živin. Někdy se stává, že vaše půda nemá vždy dostatečnou zásobu různých rostlinných živin, a proto přichází na řadu hnojivo. Hnojivo zvyšuje úrodnost půdy dodáváním živin, které trávník potřebuje k silnému růstu. Ať už váš trávník čelí stresu ze sucha, zimního větru nebo spalujícího horka, hnojivo pomáhá zlepšit zdraví vašeho trávníku. Čím zdravější je váš trávník, tím lépe se brání škůdcům, chorobám a plevelům. 

2) Proveďte test půdy 

Provedení tohoto testu vám zabere jen několik minut času.  Ve většině obchodů s trávníky a zahradními potřebami najdete levnou sadu pro testování půdy, která vám pomůže určit, jaké živiny mohou vaší půdě chybět. To vám pomůže dodat vašemu trávníku přesně to, co potřebuje a přivést jeho vzhled k dokonalosti. Například pokud je vaše půda silně kyselá, pak je k obnovení rovnováhy živin v půdě zapotřebí práškové vápno. Pokud je vaše půda extrémně hutná, pak je k obnovení rovnováhy živin v půdě zapotřebí sádra.  

3) Vyberte si typ hnojiva

Rozhodli jste se, jaké hnojivo chcete použít? Nezapomeňte, že většina granulovaných hnojiv se uvolňuje pomalu, což je optimální pro dlouhodobé zdraví trávy. Tekuté hnojivo dodává živiny okamžitě, ale pravděpodobně bude vyžadovat opakovanou aplikaci.

4) Zkontrolujte předpověď počasí

Po náročném dopoledni stráveném rozmetáváním hnojiva byste asi neradi viděli, jak vaši těžkou práci odplaví dešťová přeháňka. Před aplikací hnojiva zkontrolujte předpověď počasí. Pokud se nepředpovídá déšť alespoň dva dny po hnojení, máte jasno. Malá dešťová přeháňka pár dní před hnojením nevadí, pokud tráva před hnojením vyschne. Trávu stejně budete muset důkladně zalít, takže malá přeháňka pro vás znamená méně práce. 

5) Připravte trávník na hnojení

Několik dní před hnojením trávník důkladně zalijte. Dalším skvělým způsobem, jak připravit trávník na hnojení, je posekání a shrabání trávy. Posekání trávy a odstranění nečistot pomůže odhalit více půdy pro hnojivo. 

6) Chraňte se správným vybavením

Dusík obsažený v hnojivu může způsobit chemické popáleniny na pokožce. Dobře se chraňte tím, že budete nosit rukavice, ochranné brýle, dlouhé kalhoty a rukávy a protiprachovou masku. 

7) Provzdušňování půdy

Nezapomeňte provzdušnit půdu v místech, kde je vrstva plevele silnější než půl centimetru. Váš trávník provzdušnění půdy ocení, protože se v ní vytvoří drobné otvory, které odhalí kořenové zóny trávy, čímž se zintenzivní vliv živin z hnojiva a vody na zdraví vaší zahrady. Chcete-li tento okamžik maximalizovat, zkuste si pronajmout jádrový provzdušňovač, který půdu uvolní vytahováním malých zátek. Musíte však mít na paměti, že tento stroj je těžký a vyžaduje velkou sílu k jeho použití – možná i dva lidi. Můžete to zvládnout sami, pokud máte nástavec jádrového provzdušňovače pro sekačku s pojezdem. V místech, kam se sekačka s pojezdem nedostane, můžete ke stejné práci použít rycí vidle. Ti, kteří plánují provzdušnění půdy, se musí ujistit, že zahradu brzy po provedení provzdušnění pohnojí, aby dosáhli co nejlepších výsledků.

8) Důležitost zalévání trávníku při hnojení

Jeden až dva dny před hnojením je třeba zahradu kompletně zalít. Jakmile tráva vyschne, můžete se pustit do hnojení trávníku. Po hnojení je důležité dvorek znovu zalít, aby se přebytečné hnojivo dostalo z travních stébel. Pro ty, kteří chtějí využít počasí, se můžete rozhodnout načasovat hnojení tak, aby proběhlo mezi dny, o kterých víte, že by mělo pršet.  Pokud to uděláte, ujistěte se, že to neděláte ve dnech, kdy jsou srážky vydatné, protože to může skončit odstraněním veškerého aplikovaného hnojiva – zejména pokud má váš dvůr svah. Pokud je velmi suché počasí a tráva je celá vyschlá a hnědá od žízně, nehnojte ji. 

9) Hnojte trávník často

Časté hnojení trávníku zajistí sytě zelenou barvu, pevná travní vlákna a snížení výskytu plevele. V závislosti na rovnováze Ph vaší půdy může tráva potřebovat velké množství dusíku nebo naopak malé množství, aby byla co nejlepší. V každém případě mějte na paměti, že časté hnojení bude vyžadovat větší údržbu trávníku, což znamená, že jej budete muset častěji sekat. 

10) Ideální je začít hnojit na jaře

Ideální doba na hnojení trávníku začíná na jaře, přesněji v květnu nebo v červnu. V této době je trávník před začátkem vrcholné fáze růstu. Berte to jako přípravu trávníku na léto. Další hnojení by mělo proběhnout v druhé polovině léta.  Pokud vaše tráva v zimě neroste, pak ji po začátku září nehnojte.

11) Použijte ruční rozmetadlo

Pokud máte malou zahradu, dvorek nebo místa, kde je hodně stínu, můžete si pořídit ruční rozmetadlo. K aplikaci hnojiva stačí chodit organizovaně a překrývat, abyste zajistili úplné pokrytí.

12) Nejjednodušší a nejlevnější způsob hnojení trávníku

Cyklování trávy je termín, který se používá pro označení procesu sekání trávníku a ponechání posekaných zbytků na zemi, kde slouží jako součást hnojiva pro váš trávník. Jedná se o velmi úsporný způsob hnojení zahrady, protože 45 kg posekané trávy může vyprodukovat 1,3 až 1,8 kg dusíku. 

13) Použijte kompost jako hnojivo

Existuje spousta způsobů, jak hnojit trávník ekologicky. Mnoho majitelů domů si oblíbilo používání kompostu k hnojení trávníku, protože je šetrné k životnímu prostředí. Kompost obsahuje přirozené množství dusíku, takže se látka uvolňuje postupně a nepředstavuje problém s vyplavováním dusíku. 

14) Správný čas pro použití kompostu

Vaše zahrada si kompost zamiluje. Živiny z organického materiálu a mikroorganismy obsažené v kompostu vyživují půdu i trávu. Pokud to uděláte během časného jara, váš trávník by měl dostat potřebnou vzpruhu, aby byl velmi zdravý.  Stačí ho jen rozhazovat po lopatách. Po provzdušnění půdy by měl vždy následovat kompost, abyste vyživili kořeny. Pokud zahradu přeséváte, je nejlepší použít kompost před přesetím.  Abyste se vyhnuli přehnojení kompostem, dbejte na to, aby byla vrstva tenká a aby byla vidět stébla trávy, která přes vrstvu kompostu trčí.

15) Jak rovnoměrně rozprostřít kompost 

K rozprostření kompostu tak, aby se dostal mezi stébla trávy, můžete použít tuhé koště nebo hrábě. Zalévání zahrady po aplikaci kompostu umožní půdě lépe nasát živiny.

16) S hnojivem to nepřehánějte 

Vždy zkontrolujte správné množství na etiketě a použijte pouze polovinu doporučeného množství. Použijte tedy poloviční množství na jednu část zahrady a poloviční množství na druhou stranu zahrady. 

17) Postupujte podle pokynů po aplikaci

Tento poslední krok se liší v závislosti na značce hnojiva. Některé produkty vyžadují po aplikaci hnojiva lehkou zálivku, zatímco jiné doporučují vodu zcela vynechat.

18) Používejte značky pro hnojení trávníků

Minulý týden jste pohnojili trávník a nyní máte na místech, kde jste se netrefili, světlé pruhy trávy a na místech, kde jste se trefili dvakrát, opravdu tmavé pruhy. Abyste tomu předešli, použijte jako značky dvě krátké dřevěné tyče. Kdykoli začínáte nový řádek z obou konců svého běhu, položte značku na okraj řádku hnojiva. Při postupu se zaměřte na značku a při každém odbočení značku na obou koncích posuňte. Funguje to i s rozmetadlem.

19) Trik s hnojivem z epsomské soli

Epsomská sůl (hydratovaný síran hořečnatý) je známá svými domácími léčivými prostředky, ale na zahradě by mohla zazářit nejvíce. Stejně jako hnojiva zakoupená v obchodě obsahuje epsomská sůl hořčík, který napomáhá klíčení semen, tvorbě chlorofylu a vstřebávání důležitých živin, jako je dusík a fosfor.

Tento trik můžete použít jak na trávník, tak i na své další rostliny. Většina rostlin roste lépe při poměru dvou čajových lžiček na 3,7 l vody měsíčně. Epsomskou sůl můžete také zředit vodou v lahvi a použít jako listový postřik. Zamlžování rostliny výrazně zvyšuje její růst. 

20) Otevřené hnojivo skladujte v uzavřených nádobách

Pokud necháte pytel s hnojivem dlouho otevřený, nasákne vlhkost ze vzduchu a neprojde rozmetadlem. Otevřené sáčky s přípravky na trávník vkládejte do velkých uzavíratelných plastových pytlů. Produkty budou bez chuchvalců a škůdců, až je budete potřebovat.

Nejčastější dotazy

Mohu hnojivo ve formě granulí rozsypat ručně?

Suché hnojivo je nejlepší nerozsypávat ručně. Je náročné aplikovat hnojivo rovnoměrně bez pomoci rozmetadla. Při ručním hnojení pravděpodobně vzniknou nerovnoměrné skvrny na zelené trávě a v mnoha případech bude vidět, že se na trávníku objevují šmouhy po hnojení. 

V kterou denní dobu je nejlepší hnojit trávník?

Pozdě odpoledne nebo v podvečer (samozřejmě když je ještě světlo) je nejlepší denní doba pro aplikaci hnojiva na trávník. Aplikace v parném odpoledni může způsobit spálení trávníku slunečními paprsky.

Mohu sekat a hnojit ve stejný den?

Dusík, fosfor a draslík se do půdy vstřebávají delší dobu. Příliš drastické zásahy do trávníku, například sekání trávy, tento proces naruší. Doporučujeme se sečením trávníku po hnojení počkat 24 až 48 hodin.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu