11 nejlepších bylinek do kuchyně

Bylinky jsou všeobecně velmi rozšířenou skupinou rostlin. Každá z nich má nějakou typickou pikantní nebo aromatickou vlastnost. Využívají se hojně k dochucení a dozdobení potravin, jsou významné pro jejich léčebné účinky nebo vůně. Mimo to, že nám jídlo ochutí a ovoní, tak většinou také působí pozitivně na trávení a zlepšují chuť k jídlu. Obsahují řadu vitaminů a minerálů, takže je dobré naučit se je používat co nejčastěji. 

V tomto článku jsme si pro vás připravili seznam jedenácti nejlepších bylinek, které můžete využít v kuchyni a zdokonalit tak vaše jídlo. Výhodou těchto bylinek je to, že je můžete od jara až do zimy pěstovat v pohodlí vašeho domova! Pokud však nemáte možnost nebo čas si pěstovat svoje vlastní, v dnešní době si můžete zakoupit řezané v balení v širokém výběru v téměř každém obchodě s potravinami nebo s květinami. Jestli nevíte, jak s nimi v kuchyni pracovat, do jakých jídel je přidávat a jak je případně pěstovat, mohl by Vám pomoci tento článek. 

1) Bazalka

Koupit v online zahradnictví

Tato bylinka zaručeně krásně provoní celou kuchyni, kolikrát i celý byt! Vypěstujete ji lehce i ze semínka. Má ráda vlhkou půdu s neutrálním pH. Je to letnička – to znamená, že každý rok je potřeba vysít novou. Daří se jí v teple, na přímém slunci. 

Využívá se hojně v italské kuchyni – nejvíce při přípravě pizzy a nejrůznějších těstovin. Skvěle chutná v kombinaci s rajčaty a mozzarellou. Také se hodí k masu, rybám, na grilování nebo do pesta.

Podporuje činnost žaludku a zlepšuje chuť k jídlu. Dále působí protizánětlivě, protikřečově a pomáhá při nadýmání či při nespavosti. 

2) Oregano

Koupit v online zahradnictví

Též známé pod názvem dobromysl. Doma za oknem lze pěstovat poměrně snadno. Dobře roste všude, kde je dostatek světla, tepla a bezvětří. Vyžaduje lehčí půdu, která nezadržuje příliš vody. Přes léto si zaslouží pobyt na balkoně nebo na zahrádce. Potřebuje širší a hlubší květináč. Oblibuje písečnou půdu a je to trvalka – to znamená, že v květináči vydrží roky.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších bylinek při přípravě pizzy. Často se přidává také do špaget a dalších italských pokrmů. Výborně dochutí také některé saláty nebo tučná masitá jídla, u kterých mimo to podpoří lepší trávení. 

Hlavním benefitem této bylinky je, že navozuje dobrou náladu. Dále má dezinfekční účinky – při kloktání nebo v obvazech. Také je schopná utišit křeče.

3) Majoránka

Koupit v online zahradnictví

Během pěstování majoránky budete potřebovat silnou dávku trpělivosti, protože roste celkem pomalu, ale stojí to za to. Ve výsledku je z ní totiž velmi krásná pokojová rostlina.

Může se používat čerstvá i sušená na ochucení polévek, masa, jater a zeleninových salátů. Chutná skvěle v kombinaci s tymiánem. 

Je významná především díky jejímu pozitivnímu vlivu na trávicí a vylučovací soustavu. Dezinfikuje při vnitřním (kloktadlo) i vnějším použití (obklady, koupele). 

4) Tymián

Koupit v online zahradnictví

Tato bylinka je krásná na pohled a ještě ke všemu je nenáročná k pěstování. 

Vzhledem k tomu, že klíčí pouze na světle, je nutné semena vysévat přímo na povrch substrátu. Tymián nemá rád chlad a průvan, proto je vhodné jej umístit na nějaké teplé slunné místo. Půda by neměla zadržovat příliš vody a měla by se zalévat opatrně, aby nedošlo k přemokření kořenů.

Hodí se především do rybích a masitých pokrmů.  Kromě toho také skvěle ochutí omáčky a polévky. Pokud jste milovníci luštěnin, usnadní jejich trávení. 

Má antidepresivní, uklidňující účinky a dodá vašemu dechu příjemnou vůni. 

Používá se jako přírodní antibiotikum, protože dokáže léčit nachlazení, různá onemocnění dýchacích cest, kašel, astma, ale také léčí nemoci trávicího ústrojí. 

5) Rozmarýn

Koupit v online zahradnictví

Středomořská rostlina se silnou svěží vůní, která vynikne především v samostatném květináči. Může stát klidně na přímém slunci, jen pozor na průvan, ten nesnáší. 

Je poměrně nenáročná, krásně vypadá, skvěle chutná a léčí. Je důležité dbát na to, 

aby zemina v květináči nebyla přemokřená. Dá se vypěstovat ze semen i z řízků. 

Rozmarýn dodá neotřelou chuť nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Přidává se do polévek, k rybám, do karbanátků nebo do zapečených brambor.

Mezi léčivé účinky patří zlepšování krevního oběhu, odstraňování pocitu chladu v končetinách, klidnější spánek, zvýšení koncentrace a zlepšení paměti. Má taktéž posilující účinky, hodí se tedy po rekonvalescenci, ale i pro stárnoucí organismus. 

6) Pažitka

Koupit v online zahradnictví

Lze ji vypěstovat ze semen, výsadby i z řízků. Je důležité pěstovat ji v půdě s neutrálním pH. Jedná se o trvalku – to znamená, že vydrží v květináči roky. Nejvíce jí prospívá slunečné místo nebo polostín.

Skvěle se hodí do nejrůznějších druhů polévek nebo do domácích dipů k masu. Můžete jí  také posypat brambory nebo si ji přidat na čerstvý chleba s máslem. Dá se s ní dozdobit téměř každé jídlo. 

Pažitka je zdrojem vitaminu C, B1, B2, karotenu a řady důležitých minerálních látek.

Má podobné vlastnosti jako česnek a cibule, ale v mnohem mírnější formě.

Léčebně se příliš nevyužívá, ale podporuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a posiluje imunitu. 

Šťáva z pažitky poslouží i jako repelent. Pro kulinářské účely se sbírají listy, které se používají pouze čerstvé, protože sušením či mrazením ztrácejí své aroma. 

7) Petrželka

Koupit v online zahradnictví

Petrželka potřebuje dobře propustnou a úrodnou půdu bohatou na živiny. Daří se jí na světlém nebo i částečně zastíněném místě, nemá ráda přímé slunce. Pozor na žloutnutí – zalévat tak akorát!

Hojně se používá k dozdobení pokrmů, ale i jako koření do polévek. Její kořen má také své místo v kuchyni jisté a to sice jako součást svíčkové omáčky. Nejlepší je v čerstvém stavu, ale dá se také zamrazit nebo usušit. 

Obsahuje řadu cenných vitaminů a stopových prvků, zejména pak vitamin C. Díky vysokému obsahu železa pomáhá při chudokrevnosti. Funguje jako čistič krve a zároveň podporuje krvetvorbu. Dále pomáhá při různých trávicích potížích jako je například nadýmání nebo nechutenství. Je taktéž zdrojem kyseliny listové, která hraje velkou roli především u žen v období těhotenství. 

8) Koriandr

Koupit v online zahradnictví

Koriandr je velmi výrazná bylina, která se za poslední dobu stala oblíbenou pomalu v celém světě. Hojně se používá především v mexické, asijské a indické kuchyni. 

Pěstování je oproti jiným bylinám náročnější, protože potřebuje pravidelný přísun vody, dostatek vápníku a dalších živin. Nejvíce se jí daří v samozavlažovacím květináči. V rámci péče je důležité nezapomínat pravidelně přihnojovat. Jedná se o jednoletou bylinu, za rok je potřeba ji vysít znova. Měla by být umístěna na slunečném místě, dokonce snese i ostré slunce.

Hodí se do různých omáček, k rybímu nebo grilovanému masu, do nádivek, ale také do sladkých jídel. Skvěle chutná v kombinaci s bazalkou nebo se zázvorem.

Podporuje jaterní činnost, pomáhá proti nadýmání, upravuje chuť k jídlu a vyniká protizánětlivými účinky.

9) Máta

Koupit v online zahradnictví

V letních vedrech příjemně osvěží, v zimě naopak pomáhá léčit. U této bylinky nebudete potřebovat tolik trpělivosti, protože roste rychle a pěstuje se velmi snadno.

Je důležité vědět, že máta se nemá sázet spolu s dalšími bylinkami, protože by mohla svými podzemními oddenky ostatní rostliny utlačovat. Potřebuje tedy velký samostatný květináč. Vyžaduje hodně vody a rozptýlené světlo. Daří se jí především ve stínu. 

Sušená se přidává se do čajů. V čerstvém stavu do ovocných salátů, sladkých jídel nebo dezertů. V arabské kuchyni se s ní můžeme také v kombinaci s masem.

Její léčivé látky působí na kašel, chřipku, bolesti břicha či záněty. Také má pozitivní vliv na trávení a zlepšuje chuť k jídlu.

10) Meduňka

Koupit v online zahradnictví

Lze ji vypěstovat ze semen, výsadby i z řízků. Je důležité jí pěstovat v půdě s neutrálním pH. Jedná se o trvalku – to znamená, že vydrží v květináči roky.

Voní a chutná po citronech. Není náročná na péči, vyhovuje jí slunečné místo s občasným stínem. Prospívá jí pravidelné stříhání, které aktivuje růst nových lístků. Vzhledem k jejímu hlubokému kořenovému systému potřebuje vysoký květináč.

V čerstvém stavu se využívá do letních nápojů, dezertů, džemů nebo salátů. Ze sušené se vyrábí čaj.

Mezi její léčivé účinky patří snižování krevního tlaku, zpomalování srdečního tepu, snižování bolesti hlavy či uklidňování trávicího traktu.

11) Šalvěj

Koupit v online zahradnictví

Jedná se o vytrvalý polokeřík, který v našich podmínkách přezimuje. Vytrvalý je maximálně 5 let, pak se musí obnovit. Po odkvětu je důležité vždy zastřihnout. Má ráda slunečné stanoviště s propustnou půdou. Lze ji pěstovat na zahradě i na balkoně. Pozor na přemokření, to nesnáší!

Šalvěj lze nalézt v řadě bylinných čajových směsí. Při přípravě pokrmů se používá spíše vzácně. Hodí se k masu, rybám, sýrům, omáčkám nebo na přípravu různých paštik. Někteří lidé jí využívají také při přípravě bylinkového másla. Tam skvěle chutná v kombinaci s bazalkou nebo s rozmarýnem. 

Látky obsažené v šalvěji prospívají zdravému fungování dýchacích cest, normálnímu procesu trávení i přirozené obranyschopnosti. Také se používá k harmonizaci hormonálního rovnováhy u žen v přechodu a v období před menstruací. Mimo to pomáhá proti přílišnému pocení.


Doporučujeme:


Jak na pěstování bylinek

1) DOPŘÁT JIM SPRÁVNÉ SVĚTLO

Je potřeba dávat si dobrý pozor na to, které bylinky mají rády slunce, stín či polostín, a podle toho je rozmístit po kuchyni. Pokud nemáte odpovídající světelné podmínky, můžete použít pěstitelská svítidla, která bylinkám vynahradí nedostatek slunce.

2) OBČAS JE PŘIHNOJIT

Díky občasnému přihnojení bylinky lépe porostou a budou svěžejší. Ale při pěstování bylinek určených ke konzumaci je lepší držet se organických produktů. A pamatujte, že bez ohledu na to, jaké hnojivo se rozhodnete použít, je potřeba si pozorně přečíst pokyny na obalu.

3) NEPŘELÉVAT JE 

Bylinky potřebují pravidelně zalévat – některé více, některé méně. Dávejte ale dobrý pozor na přelévání, protože to je nejrychlejší způsob, jak je zahubit. Je důležité nechat půdu v květináči mezi zaléváním trochu vyschnout. 

Tip: Otestujte půdu prstem. Pokud je pod vrchní vrstvou vlhká, nedolévejte další vodu, ale počkejte, až půda více proschne.

4) STŘÍHAT JE, I KDYŽ JE ZROVNA NEPOTŘEBUJETE 

Je žádoucí bylinky zastřihávat pravidelně a nenechat je růst příliš bujně až do květů, protože by jinak byly jejich lístky chudší, jelikož by se soustředily na rozmnožování. 

Často kladené otázky

 ❓V čem bylinky pěstovat?

Pro většinu bylinek jsou vhodné hliněné květináče s dírkou ve spodní části. 

Bylinky milující mokré prostředí potřebují plastové květináče. 

Rostlinkám, které vyžadují pravidelný přísun vody, nejlépe poslouží samozavlažovací květináče.

 ❓Kde bylinky pěstovat?

Vždy bude záležet na tom, co která bylinka vyžaduje, a jaké jsou její vlastnosti. Nejčastěji se však pěstují na okenním parapetu, kuchyňské lince, na poličce v kuchyni nebo ve stojanu na květiny. 

 ❓Co dělat, abychom se vyhnuli nejčastějším chybám při pěstování bylinek?

  • Je důležité polévat přímo půdu, ne lístky. 
  • Nezapomínat pravidelně hnojit bylinky náročné na živiny.
  • Ideální je používat přímo nůžky na bylinky. 
  • Ponechat na rostlině spodní lístky, které pohánějí celkový růst.  
  • Obírat mladé lístky. 

 ❓Jak poznám, že jsou bylinky stále čerstvé?

Existují celkem tři způsoby, jak to zjistit. 

1. Vzhled 

Zkontrolujte vizuálně, zda jejich barva nevybledla. Ztráta barvy je známkou ztráty chuti.

2. Vůně

Pro čerstvé bylinky je charakteristické intenzivní, voňavé aroma.

3. Chuť

Rozdrťte bylinky v ruce. Pokud je ochutnáte a chuť nebude patrná, je čas je vyměnit. 

 ❓Jaký je rozdíl mezi bylinkami a kořením?

Bylinky a koření jsou aromatické přírodní produkty používané k dochucení a dozdobení pokrmů. Koření jsou sušená semena, poupata, části plodů nebo květů, kůra nebo kořeny rostlin, obvykle tropického původu. Bylinky jsou rostliny a někdy i květy rostlin, které se obvykle pěstují v podnebí podobném Středomoří.

Zajímavost

V petrželce je v porovnání s pomerančem obsaženo trojnásobné množství vitaminu C.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu