10 nejvoňavějších psů: plemena, co nesmrdí [bez zápachu]

Mít doma pejska často znamená smířit se s určitou dávkou nepříjemného zápachu, který k psům tak nějak patří. Pokud chcete, aby váš pes neustále voněl, pak jej musíte každou chvíli pořádně vydrhnout psím šamponem. Skutečnost je taková , že většina psů v určité fázi svého života zapáchá. Existují však určitá psí plemena, která mají zápach pronikavější než ostatní. Někdy to může být způsobeno záhyby na jejich kůži, oleji v jejich srsti nebo velkýma plandavýma ušima. Pokud si plánujete pořídit svého vlastního chlupáče a právě zápach vás odrazuje, podívejte se na 10 nejvoňavějších psů, kteří nesmrdí.

1) Jorkšírský teriér

Jorkšíři byli  po generace šlechtěni s cílem vytvořit dokonalého psa a v dnešní době jorkšírský teriér do této formy skutečně zapadá. Malý pes, který má rád lidskou společnost, je hravý, moc nelíná a hlavně – nezapáchá. Jorkšíři sice mají dlouhou srst, zápach je u nich však úplně nepatrný. Vlastně by se dalo říct, že voní. Na rozdíl od větších psů, jako je anglický buldoček nebo bloodhound, jorkšíři nezachovávají žádné nepříjemné pachy v srsti ani v kůži. Přesto může toto rozkošné štěně páchnout z jiných důvodů, včetně pocení v chlupových folikulech srsti a přirozených olejů v kůži.  To je však zcela přirozené a stejně jako u lidí tento zápach nelze zcela potlačit jinak než pořádnou koupelí. (zdroj)

2) Shih Tzu

Shih Tzu je malé plemeno, které vás svým zápachem obtěžovat nebude. Mnoho jejich majitelů dokonce tvrdí, že u tohoto plemene necítí žádný zápach. Je však možné, že budete muset svého shih tzu častěji koupat, protože tito malí psi se umí zašpinit častěji než psi velkých rozměrů. V tom případě se ujistěte, že používáte šampon vhodný pro psy a na citlivou pokožku. Příliš časté koupání může vést k podráždění a vysušení kůže. 

Psi plemene Shih Tzu jsou silně vázaní na své páníčky, a proto by neměli zůstávat příliš dlouho a často o samotě. Při zanedbávání se u nich může vyvinout separační úzkost. Pokud tedy často vyrážíte za práh svého bytu a pejska s sebou neplánujete brát, pak se raději poohlédněte po jiném plemeni. (zdroj)

3) Maltézský psík

Maltézský psík je velmi rozšířeným domácím mazlíčkem i v malých, těsných bytech. Je oblíbený, protože nelíná a samozřejmě ani nezapáchá. Pokud se vám tedy tento malý neposeda nevyválí v kaluži s blátem. Jsou to malí psi s krátkosrstou srstí, která umožňuje kůži lépe dýchat a zamezuje nežádoucím pachům. Maltézští psi také nemají kožní chlopně, což znamená menší hromadění vosku. 

4) Whippet

Whippetové pocházejí z Anglie, kde byli vyšlechtěni z chrtů. Jejich chrtího původu si všimnete, jakmile uvidíte jejich dlouhý čenich, štíhlé tělo a pružné zadní nohy. Stejně jako jejich předci jsou i whippeti živí a energičtí, ale zbožňují pořádný odpočinek na gauči. Parádně se tedy hodí i do bytu. Jsou to středně velcí, přirozeně hubení psi bez zápachu. Jejich krátká srst navíc nevyžaduje zvláštní čištění ani úpravu. Whippet je jednoznačně na vrchních příčkách psů, kteří téměř nezapáchají.

5) Sibiřský husky

Stejně jako mnoho arktických plemen je i sibiřský husky čistotný. To znamená, že nezapáchají. Rádi však vyrážejí ven a baví se běháním v blátě a hodně línají. Pokud budete mít huskyho v domě či bytě, počítejte s tím, že chlupy budete mít naprosto všude. To však není nic, co by nevyřešila pravidelná dávka česání. 

Hodí se do bytu? Ne tak docela. Toto plemeno psů potřebuje mnohem více pohybu než mnoho jiných psů. Procházka kolem bloku jednou nebo dvakrát denně prostě nestačí. Pokud se budete snažit jeho potřeby ignorovat, váš husky vám pravděpodobně rozkope zahradu, rozkouše vaše oblíbené boty a nebo v bytě zdemoluje sedačku.

6) Basenji

Basenji jsou čistotní psi, kteří mají tendenci se často nudit. Když s nimi vyrazíte na dlouhou procházku, vrátí se odsud stejně čistí, jako když jste vycházeli z bytu (tedy za předpokladu, že venku zrovna neprší). Majitelé basenjiů obvykle komentují, jak svěže jejich psi voní, až tomu sám člověk ani nechce uvěřit. Tento pes je známý také tím, že téměř vůbec neštěká – a to je další skvělá zpráva. (zdroj)

7) Papillon

Papillon je hypoalergenní pes velikosti pinče s obrovskou osobností a nízkým faktorem zápachu. Můžete si jej tedy pořídit i v případě, že někdo v rodině má na psy lehčí alergii. Toto plemeno je také nenáročné na péči, pokud jde o péči o srst, a to i přes to, že mají dlouhou a hedvábnou srst. Je velmi snadné udržet jejich srst bez zápachu. U Papillonů se doporučuje péče o srst zhruba jednou za měsíc, ale mezi jednotlivými úkony doporučuje srst pořádně vykartáčovat, aby se netvořilo nežádoucí zacuchávání.

8) Knírač

Knírači jsou fantastickou variantou psa, který nekouše a nezapáchá. Knírači mohou být v různých velikostech, od miniaturních až po obří, takže zaručeně najdete plemeno ve velikosti, která se vám líbí. Tito chlupáči jsou známí zejména svými velkými šedými vousy, hustým obočím a výraznou srstí. Knírači dobře vycházejí s dětmi i jinými zvířaty, takže jsou vynikající volbou i pro větší rodiny.

Knírači však vyžadují pravidelnou péči profesionála, aby se udržel jejich styl srsti a aby byla srst zdravá. Knírače budete muset také pravidelně kartáčovat, abyste snížili línání na minimum. Někteří knírači sice mohou kvůli mastné kůži nepříjemně zapáchat, ale to lze snadno ošetřit šampony. Většina zástupců plemene navíc vůbec nezapáchá.

9) Pudl

Tito psi jsou atletičtí, inteligentní a elegantní, což z nich dělá skvělé společníky i závodníky ve výstavním kruhu. Pudlové skutečně málo línají a nevylučují zápach, navíc jsou antialergenní. Tito psi vyžadují každodenní kartáčování a pravidelnou odbornou péči, aby si udrželi svou výraznou a krásnou srst. To může být pro páníčky náročný úkol, odměnou jim však bude téměř dokonalý pejsek.

10) Havanský psík

Havanský psík se od fantastické trojice miniaturních psů jorkšír, maltézáčka a shih-tzu liší jen málo, protože jako jediný z těchto plemen má dvouvrstvou a velmi jemnou srst, takže vůbec nelíná. Havanský psík do kategorie těch, kteří nepříjemný zápach neprodukují. Jedná se o jediné psí plemeno pocházející z Kuby, což je činí zcela jedinečnými. Toto plemeno je veselé, inteligentní, společenské a velmi zábavné. 

Často kladené dotazy

Jak pečovat o srst psa, aby skutečně nezapáchal?

Pokud pes začne zapáchat, musíte ho vykoupat. Psi se nemyjí celí sami tak, jako kočky, proto je potřeba si pořídit kvalitní psí šampon na citlivou pokožku, která mu ji nebude nijak dráždit, a čas od času jej pořádně vydrhnout. Když k tomu přidáte pravidelné kartáčování, váš pes bude vonět naprosto úžasně.

Mají zápach všichni psi?

Každý pes má (stejně jako člověk) určitý přirozený zápach. Není to však nic strašného a u výše uvedených pejsků si toho ani nevšimnete.

Zapáchají také psi s hypoalergenní srstí?

Ačkoliv žádný pes nemá 100% hypoalergenní srst, možnost vzniku alergie je u těchto typů psů poměrně nízká. Tito psi zpravidla patří mezi ty, kteří nezapáchají.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.5/5 - (80 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu