10 tipů, čím krmit křečky: aby křeček prosperoval

Křečci patří u nás i ve světě dlouhodobě mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky vůbec. Málokdo z nás doma někdy alespoň jako dítě doma křečka neměl. A není se čemu divit vzhledem k tomu, o jak malá, roztomilá a navíc poměrně nenáročná zvířátka se jedná.

I tak ale samozřejmě není pravda, že by křeček byl naprosto bezúdržbový. Má určité nároky na životní prostor a především na krmení. Časy, kdy se většina domácích zvířat krmila zbytky našich jídel, jsou dávno pryč! Proto bychom si vždy měli nejprve nastudovat, zda budeme ochotni a schopni danému mazlíčkovi poskytnout vše, co potřebuje, aby zůstal dlouho zdravý a vitální. A právě správný jídelníček by nás měl zajímat snad nejvíc. Pokud tedy reálně zvažujete pořízení vlastního křečka, měl by vám tento článek pomoci se zorientovat v tom, bez čeho se jeho strava neobejde, co může dostat občas v malém množství, čemu se vyvarovat, ale třeba i kde pohodlně a výhodně nakupovat. 

Čím se křečci živí v přírodě?

Všichni plně domestikovaní křečci, které dnes chováme doma jako mazlíčky, mají předky z řad divokých křečků, nejvýrazněji konkrétně křečků polních. Ti u nás žijí ve volné přírodě i dnes a jsou zákonem chráněni jako ohrožený druh. Vzhledově se polnímu křečkovi stále ještě velmi podobá například křeček syrský, i když je samozřejmě výrazně menší. Tato informace je pro nás důležitá hlavně z důvodu, že i domácím křečkům bychom se měli snažit podmínky pro život co nejvěrohodněji přizpůsobit právě jejich přirozené prostředí, a to se bude týkat především stravovacích návyků.

Strava křečka polního se v přírodě obvykle až ze 75% skládá z různých obilovin. V největší míře bývá zastoupen oves, dále také ječmen nebo pšenice, které jsou energeticky velmi bohaté. S divokým křečkem a jeho blízkými příbuznými se ale můžete setkat i jinde ve světě, kde je těmto malým hlodavcům běžně přístupný například čirok, amarant, čumiza (obdoba senegalského prosa), lesknice nebo třeba quinoa. Křečci jsou schopni konzumovat celé klasy včetně kořínků  a také samotná obilná semínka. Běžně mohou na polích a loukách, kde se většinou pohybují, nalézt také slunečnicová a lněná semínka, oříšky. Občas si také rádi pochutnají na lesních plodech z nízko rostoucích keřů. Velmi chutná je pro ně také kukuřice, a to nejen klasy, ale i šustí. 

Zajímavé je, že volně žijící křečci jen sporadicky pijí vodu. Tu mnohem častěji získávají z čerstvé zelené píce a květů lučních rostlin, případně z čerstvých listů z nízkého lesního porostu. Křečci ovšem nejsou striktní býložravci a v menší míře loví také hmyz a jeho larvy. Jsou však schopni pozřít i vejce různých plazů či menších ptáků hnízdících na zemi, dokonce mohou ve výjimečných případech sežrat i jejich mláďata.  

1. Základem by vždy měla být obilná směs.

Obilné směsi pro křečky a jiné menší hlodavce dnes můžete koupit v každém zverimexu či chovatelských potřebách. Ovšem ne všechny jsou stejně kvalitní. Nejlevnější směsky obvykle můžete koupit od dvaceti korun za zhruba půl kilové balení. Rozhodně bychom se však při výběru neměli řídit jen cenou. Pokud jakýkoliv produkt kupujete poprvé, nejprve si přečtěte na zadní straně obalu složení.

 Kvalitní směs pro křečky by měla obsahovat především obiloviny, ideálně většinově oves. Pšenice a špalda jde křečkům hodně na váhu, tudíž bychom se měli přísun snažit omezovat. Spolu s obilným základem je možné do směsi přimíchat kvalitní granule, případně vojtěškové kroužky, ideálně bez barviv, cukru a soli (mějte na paměti, že samotné granule křečkovi obilnou směs jako základní složku potravy nenahradí!). Dále může směs obsahovat nejrůznější semínka. V lepším případě by v ní olejnatých semen typu slunečnice, len, dýně atd mělo být zastoupeno menší procento. Velké množství nasycených mastných kyselin obsahují také ořechy a další skořápkové plody, které ve směsi sice být mohou, nicméně by se mělo jednat pouze o doplňkovou složku. Mluvíme například o lískových, burských a vlašských ořeších nebo kokosu, které jsou pro křečky poměrně tučné. Prospěšné je pro křečky jako součást směsi také sušené ovocné (jablko, hrozny a hroznová jadérka, banány) či zeleninové (mrkev, hráškové vločky, celer, petržel) výlisky a bylinky. Setkat se můžete i s příměsí sušeného svatojánského chleba neboli karobu. Dalšími běžnými doplňkovými složkami mohou být v kvalitních směsích také neochucená pufovaná rýže, senegalské proso, sezam, chia semínka, kvalitní masové granule, ale také sušení červi nebo gammarus (blešivec potoční). 

Co naopak ve směsi vůbec být nemusí a svědčí to o tom, že nebude zrovna z nejkvalitnějších, jsou obarvené granule nejrůznějších tvarů a barev, větší množství kukuřice nebo neloupané slunečnice či burských ořechů. 

  • osvědčené kvalitní značky na českém trhu:
    • PUUR 
    • JR Farm
    • Nature Land Complete
    • Versele Laga Nature mini hamster
    • Little One

2. Pravidelný přísun čerstvé zeleně

Čerstvou zeleninu nebo bylinky nemusí křečci dostávat denně. Rozhodně se ale jedná o příjemné zpestření jídelníčku. V letních měsících křečci určitě nepohrdnou zelenou pící natrhanou na zahrádce nebo na louce. Trávu a bylinky nikdy netrhejte poblíž silnic, kde jezdí hodně aut. Ideální nejsou ani veřejné městské parky, kde může být tráva chemicky ošetřená, případně znečištěná od psů a dalších volně pobíhajících zvířat. Většina malých hlodavců si nejraději pochutnává na pampeliškovém mlíčí, na jeteli, jitrocelu a podobně. Z běžně pěstovaných zahradních bylinek můžete svému křečkovi bez obav nabídnout například mátu, bazalku, petržel, nať z celeru nebo mrkve a mnoho dalších. Mějte ovšem na paměti, že čerstvých bylinek a travin by nemělo být křečkovi naráz podáváno příliš velké množství, jelikož se jedná o opravdu malé citlivé zvířátko, kterému může přemíra vody v zelené píci způsobit nadýmání či průjem. 

Křeček bude samozřejmě rád i za pár kousků zeleniny, kterou opět nemusí dostávat denně, stačí obden. Nezapomínejte, že křečci rádi “křečkují”. To znamená, že velkou spoustu jídla nesnědí ihned, ale nosí si je na jedno konkrétní místo v kleci, které využívají jako spižírnu. To, že domácí křečci přes zimu nehibernují, jim totiž nebrání, aby si během celého roku dělali zásoby na zimu (co kdyby náhodou). Bohužel někteří křečci si do své skrýše neukládají jen suché potraviny, které dlouho vydrží, ale jsou schopni si do zásob ukládat třeba i onu zeleninu. Ta se pochopitelně brzy začne kazit. Proto je nutné čas od času křečkovi spižírnu zkontrolovat a odstranit vše, co by mohlo začít hnít či plesnivět a křečkovi následně po pozření způsobit zdravotní potíže. Obecně vzato veškerá čerstvá potrava, kterou zvířátko nezkonzumuje cca do půl hodiny po podání, by měla být z ubikace odstraněna. 

  • zelenina vhodná pro křečky
    • mrkev, kořen petržele, celeru, mrkve, pastináku, kedlubna, špenát, salát, okurka, paprika, dýně, cuketa, brokolice, květák
  • vhodné bylinky z vaší kuchyně či zahrádky
    • koriandr, kopr, bazalka, máta, meduňka, řeřicha, libeček, oregáno, šalvěj, tymián, petržel, levandule, rýmovník
  • vhodné divoké bylinky a luční traviny
    • jitrocel, jetel, pampeliška, měsíček, chrpa, kopretina, heřmánek, řebříček, hluchavka, sedmikráska
  • vhodné lístky a plody z keřů
    • listy jahodníku, ostružin, maliní, šípkové růže, rybízu, plody šípku, arónie, brusinky, borůvky, maliny

3. S ovocem opatrně!

Kromě zeleniny můžete samozřejmě svému křečkovi dopřát i kousek ovoce. S tím ovšem velmi opatrně! Většina druhů ovoce obsahuje velké množství cukru, přestože toho přírodního. Křeček je malé zvířátko, kterému může dlouhodobě přehnané množství ovoce způsobit i cukrovku. Zatímco zeleninu lze podávat v podstatě denně či obden, ovoce by křeček neměl dostávat častěji než dvakrát týdně a zároveň opravdu v přiměřeném množství vzhledem ke stáří a fyzické kondici. Starší křečci mohou mít problémy nadměrné množství cukru strávit. Často u nich vyvolá trávicí obtíže opět v podobě průjmu. 

Křečkovi můžete bez obav nabídnout při běžném krmení nebo občas jako pamlsek například kousek jablíčka, hrušky, jahody. Moc rádi mají také sušený banán, hrozinky nebo meruňky. Sušené ovoce se obecně pro malé hlodavce doporučuje více, protože je pro ně lépe stravitelné než čerstvé, které je plné šťáv. Nicméně pokud ovoce v této podobě kupujete přímo pro zvířata, vždy se nejprve ujistěte, že není sířené či ještě uměle doslazované. Ideální je si tyto pamlsky nasušit přímo v pohodlí domova. 

  • ovoce vhodné pro křečky
    • hruška, jablko, banán, broskev, nektarinka, meruňka, jahody, hroznové víno, maliny, třešně
  • ovoce nevhodné pro křečky ve větším množství
    • kokos, kiwi, meloun, mango, papája, fíky
  • ovoce nevhodné nebo dokonce jedovaté
    • většina exotického; datle, avokádo, citrusové plody

4. Mléčné výrobky?

Pro někoho možná překvapení, ale ani mléčné výrobky nejsou v chovu křečků zakázané ovoce. Například březím a kojícím samicím chovatelé běžně podávají bílý jogurt, tvaroh či neochucené sýry na podporu laktace. 

Křečci si ovšem něco takového na zub mohou dát i jindy. Trávicí systém a chrup domácích i divokých křečků je uzpůsoben tak, že se tito malí hlodavci řadí vlastně mezi všežravce, ačkoliv je stále spousta lidí považuje za vegetariány. Je tedy zřejmé, že se nemusíte na rozdíl třeba od morčat či králíků omezovat u křečků na kupované pamlsky bez obsahu mléka a vajíček, jelikož křečci tyto složky v potravě dokáží bez problémů strávit. Zároveň si váš křeček občas rád pochutná i přímo na kousku uvařeného vajíčka. 

Jednu či dvakrát do týdne můžete svému křečkovi bez výčitek nabídnout například k snídani ovesné vločky s plátkem ovoce a trochou bílého jogurtu či tvarohu. Jako pamlsku se jednou za čas nemusíte bát ani kousku tvrdého či měkčího sýra (eidam, ementál, gouda, mozzarella), ovšem tyto pochoutky opravdu jen výjimečně. Sýry totiž kromě mléka obsahují také sůl a konzervanty, které nejsou pro křečky nic prospěšného. 

5. Křeček je všežravec, může i maso

Je to tak, tato živočišná složka do křeččího jídelníčku patří určitě také. Vyvarujte se ovšem masovým výrobkům určeným pro nás, lidi. Potraviny, jako jsou párky, šunka, salámy a podobně, pro křečky opravdu vhodné nejsou. Mnohem lépe uděláte, když se podělite s křečkem o trochu masa například z vývaru. Křečkovi tedy vždy podávejte pouze maso, které je povařené, nekořeněné, ideálně ne příliš slané a tedy nezávadné. Křečkovi bude nejvíce chutnat kuřecí, ale můžete vyzkoušet i kousek libového hovězího. Se syrovým masem raději neexperimentujte.

Pokud jste například vegetariáni a maso sami pro sebe nekupujete, není úplně ekonomické ho kupovat pouze pro křečka, který si dá opravdu jen pár soust. Živočišné bílkoviny lze ale kromě mléčných výrobků, vajec a vařeného masa nahradit i jinak. Již jsem zmínila v úvodu, že ve volné přírodě křečci loví také hmyz. Vy máte dnes to štěstí, že nic lovit nemusíte, stačí zajít do zverimexu či chovatelských potřeb. Tam můžete zakoupit menší množství krmného hmyzu, a to jak živého, tak sušeného (sušeného hmyzu podávejte najednou vždy jen několik kousků, protože ve větším množství je pro křečky nadýmavý a “ucpává je”). Křeček s chutí schroupe cvrčka, moučného červa, saranče, dokonce i švába. Pokud je vám ovšem manipulace s živým hmyzem žinantní, nabídněte křečkovi pár lžiček kvalitní kočičí kapsičky či konzervy (Applaws, Brit, Cosma, Taste of the wild, Canagan, Marp). Uvidíte, že se bude olizovat až za ušima! 

6. Hlodám, hlodáš, hlodáme!

Všichni hlodavci, mezi které patří také křečci, tráví pochopitelně hodně času právě hlodáním. Ovšem není to jen způsob, jak zahnat dlouhou chvíli. Křeček má v čelisti na každém patře pár dlouhých ostrých zubů zahnutých do oblouku směrem dovnitř. Jedná se o řezáky, které také někdy příhodně označujeme jako hlodáky. Spousta domácích hlodavců a také zajícovců si tyto zuby pravidelně obrušuje především konzumací sena. U křečků netvoří seno primární složku potravy. Pokud už svému křečkovi seno poskytnete, udělá si z něj spíše hnízdo na spaní, než aby si o něj brousil zoubky. Ideální je proto křečkům pravidelně obstarávat na hlodání především dřevo. Pokud vybavíte svému křečkovi ubikaci dřevěnými hračkami a prolézačkami, je pravděpodobné, že se nejprve pustí právě do nich. V tomto případě dávejte vždy pozor na to, čím je konkrétní hračka spojená. To poslední, co chcete, je nejspíš hřebík nebo svorka zabodnutá v křeččí tlamě, případně otrava po pozření lepidla. Navíc bude pochopitelně potřeba vybavení klece pravidelně obměňovat, což vás může přijít poměrně draho. 

Mnohem ekonomičtější je proto nasbírat nějaké větvičky nebo je přímo natrhat ze stromů. Opět je dobré připomenout, že stromy a keře v blízkosti frekventovaných silnic nejsou pro tyto účely zrovna ideální. Mnohem lépe uděláte, pokud si zajdete na procházku do parku, do lesa, možná máte dokonce vlastní zahrádku. V každém případě dřeviny na okus křečci jistě velmi ocení.

  • stromy a keře vhodné na okus neomezeně
    • hrušeň, jabloň, líska, maliník, ostružiník, borůvčí, rybíz, lípa, bříza, buk, hloh
  • stromy a keře vhodné na okus občas v menším množství
    • borovice, jedle, habr, vrba, olše, třešeň (obecně peckovice), topol, smrk
  • jedovaté stromy a keře
    • černý bez, cedr, dub, jalovec, ořešák, jírovec (kaštan), pámelník, ptačí zob, rododendron, tis, akát, šeřík, tůje, zimolez, zlatý déšť, citrusy, oleandr, modřín

7. Občas něco dobrého na zub neuškodí

Stejně jako vy si určitě občas pochutnáte na sladkém nebo zajdete třeba do fastfoodu, i vaši mazlíčci rádi mlsají. Proto i křečkovi můžete čas od času nabídnout nějaký ten pamlsek. Nejlepší a nejzdravější jsou samozřejmě pochoutky, které si natrháte či nasbíráte a následně usušíte (ideální jsou různé plody z keřů a stromů, případně ovoce zmíněné výše) sami doma, jelikož tak přesně víte, co svému zvířeti dáváte. Ani dobroty kupované v obchodech ale nejsou zakázané. Jen je potřeba si vždy pozorně přečíst složení. Vyhnout byste se měli hlavně pamlskům, které obsahují sůl, cukr, různá barviva a konzervanty. Některé suroviny v sériově vyráběných krmivech, jako třeba oříšky či olejnatá semena, jsou také poměrně tučné, a proto byste měli množství podávané křečkovi snížit opravdu na minimum. Ať už pamlsky vybíráte na eshopu nebo na kamenné prodejně, dejte přednost kvalitě před kvantitou. Cena by pro vás tedy rozhodně neměla být rozhodující faktor. 

Ideální svačinka, kterou můžete svému křečkovi občas dopřát, jsou kousací tyčinky. Ty se obvykle drátkem nebo sponkou připevní ke kleci a křeček má postaráno i o zábavu. Kousací tyčinky jsou nejčastěji dřívka obalená ve směsi semínek, oříšků, bylinek, sušeného ovoce a zeleniny. Vyzkoušet ale můžete i jiné dobroty, jako třeba ovocné či mléčné dropsy, vojtěškové kroužky a dokonce i proužky sušeného masa (pozor na vysoký obsah soli v některých výrobcích!). 

  • značky, které u nás vyrábí kvalitní pamlsky pro křečky
    • JR Farm 
    • Nature Land
    • Little One
    • Supreme Selective Naturals
    • Gimbi
    • Versele Laga
    • PUUR

8. Co křečkovi nikdy nedávat

Spoustu nebezpečných a nevhodných potravin jsme již zmínili v předchozích odstavcích. Udělějme si nyní pro jistotu menší shrnutí:

  • jedovaté ovoce
    • většina exotického; datle, avokádo, citrusové plody
  • jedovaté stromy a keře
    • černý bez, cedr, dub, jalovec, ořešák, jírovec (kaštan), pámelník, ptačí zob, rododendron, tis, akát, šeřík, tůje, zimolez, zlatý déšť, citrusy, oleandr
  • jedovaté zahradní a pokojové rostliny
    • orchidej, potos, tchýnin jazyk, dieffenbachie, klívie, monstera, vánoční hvězda, lopatkovec, kala, zamiokulkas, pouštní růže, lilie, břečťan, fíkus, pažitka, cibule, pórek, česnek
  • jedovaté divoce rostoucí byliny a květiny
    • pryskyřník, bolševník, tulipán, krokus, bledule, sněženka, konvalinka, blatouch, blín, bolehlav, jaterník, koniklec, vlčí mák, netýkavka, pryšec, pivoňka, sasanka, starčec, třezalka
  • mléčné a masové výrobky určené výhradně pro lidi
    • tučné, kořeněné a pikantní salámy, klobásy, šunky, prejt, uzeniny v aspiku, s majonézou a podobně 
    • ochucené slazené jogurty, smetana, šlehačka, čokoláda

9. Jak krmivo skladovat a co když se mi do něj pustí paraziti?

Pokud též patříte mezi páníčky, kteří rádi nakupují krmivo či stelivo do zásoby, je potřeba vše správně uskladnit. Základ je uchovávat krmení na suchém místě. Vyhnete se tak hlavně plísním, kterým se jak známo daří ve vlhku. Ovšem další hrozbu představují různí parazité, kteří se vám do krmiva, ale právě i do steliva, mohou pustit. Doma se nejčastěji můžete setkat s potravinovými moly nebo pilouse m a jejich larválními stádii. Ideální je samozřejmě předejít tomu, aby se vám hmyzáci do krmiva vůbec dostali. Proto je důležité veškeré krmivo a stelivo, které rozbalíte, skladovat v čistých plně uzavíratelných nádobách (plechovky, skleněné či plastové dózy), nikoliv v otevřených obalech, ve kterých si výrobky přinesete z obchodu. Právě tak se totiž stává pozvánkou pro parazity. Výjimku tvoří obaly s možností opětovného uzavření na “ziplock” (jako mají například vakuovací sáčky). Co když už se ale přece jen stane, že se nějaký ten brouček v krmení vyskytne?

Není nutné propadat panice a začal zuřivě deratizovat celý byt. Dokonce již napadené krmivo nemusíte ani vyhazovat. Celou várku stačí dát na 24-48 hodin do mrazáku. To havěť spolehlivě zneškodní a udělá z ní pro křečka nanejvýš tak porci bílkovin navíc. Pokud máte strach, že se situace bude opakovat, doporučuje se skladovací prostory šetrně vydezinfikovat a zlikvidovat tak i případná vajíčka parazitů. Myslete ovšem na to, že se stelivem, nota bene s krmením, přichází následně zvíře do přímého kontaktu. Proto není dobrý nápad používat pro tyto účely agresivnější chemii. Účinná domácí dezinfekce, která je bez chlóru a křečkovi tak neublíží, je například Sanytol. Tkaniny, jako jsou třeba koberce a záclony, v blízkosti skladovacích prostor napadeného krmiva můžete pro svůj klid ošetřit Arpalitem (pozor, toxický pro kočky!), případně Biokillem. 

10. Kde mohu u nás koupit kvalitní krmivo pro křečka za rozumnou cenu?

Spousta lidí dává v dnešní době přednost nakupování online. Není se čemu divit, protože právě zde často některé zboží můžete koupit za mnohem příznivější ceny než na kamenných prodejnách, také je v eshopu obvykle mnohem větší výběr. Podělím se s vámi tedy o pár tipů, kde pro své mazlíčky nakupuji a kde jsem byla vždy s nabídkou i službami spokojená.

Tento eshop je první a stále jeden z velmi mála eshopů u nás, specializovaný na prodej krmiva a doplňků pro malé hlodavce. Rodentia se zaměřuje sice spíše na potkany, ale i pro křečky zde nakoupíte kvalitní krmivo, stelivo, pamlsky i hračky za velmi příznivé ceny. 

Online obchod Žravá mrška nabízí poměrně široký sortiment pro všechny malé hlodavce a také pro králíky. Koupíte zde domácí luční seno, vybrat si můžete z nabídky sušeného ovoce a zeleniny, které je možné si nechat navážit dle přání. Na ŽM najdete mimo jiné také zdravé pamlsky vlastní výroby a různé typy podestýlek.

Malý obchůdek, jehož majitelka provozuje zároveň chovatelskou stanici zakrslých teddy králíčků. Kamenná prodejna sice sídlí ve Kdyni (Plzeňský kraj, okres Domažlice), ovšem veškerý sortiment, který čítá hlavně hračky a zdravé pamlsky domácí výroby, najdete na webové nebo Facebookové stránce Mazlíčkárny. Pokud si zde zboží vyberete, není problém si ho nechat zabalit a poslat. 

Web Králíci.cz není jen otevřená chovatelská příručka, kde se můžete dozvědět spoustu zajímavých a hlavně užitečných informací o chovu nejen králíků. Také má totiž přidružený vlastní eshop. Zde můžete opět z pohodlí domova za solidní ceny nakoupit chovatelské potřeby včetně kvalitního krmiva, podestýlky a podobně.

Jeden z větších eshopů s poměrně širokým sortimentem, který má ceny opravdu více než lidové. Ráj krmiv nabízí pestrou škálu kvalitních krmiv pro křečky, a to jak základních obilných směsí, tak i pamlsků a doplňků stravy. Eshop nabízí celou řadu produktů a potřeby pro konkrétní mazlíčky mají své vlastní sekce pro lepší orientaci zákazníků na webu.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu