10 nejklidnějších plemen psů – tyhle psy nic nerozhází!

Psi jsou pozoruhodná zvířata. Mohou mít téměř jakýkoliv typ velikosti těla, barvy srsti a osobnostních rysů, které si člověk přeje. V závislosti na tom, o jaký druh psa se jedná, je jejich temperament možná jednou z nejdůležitějších vlastností při chovu. Klidný pes si zachová klid v reakci na různé lidi, okolnosti nebo podněty – tato vlastnost je obzvláště důležitá v domácnostech s menšími dětmi nebo jinými domácími zvířaty a proto není překvapením, že mnoho těchto psů patří zároveň k nejoblíbenějším plemenům na světě.

1) Zlatý retrívr

Jsou nenároční, láskyplní a hraví, ale zároveň mírní k dětem, což z nich dělá ideální rodinné psy. Díky svému temperamentu jsou často skvělými služebními a terapeutickými psy, a přestože mohou být v mládí hraví a mít spoustu energie. Čtyřletý zlatý retrívr, který je emocionálně i fyzicky spokojený, bude s největší pravděpodobností klidnější než štěně stejného plemene. A protože jsou dychtiví se svým majitelům zavděčit, dobře reagují na výcvik poslušnosti, navíc jsou to jedni z nejlepších psů pro nezkušené majitele. Díky tomu, že patří k nejklidnějším psům, se dobře hodí pro pátrací a záchranné akce nebo jako vodicí psi pro nevidomé a neslyšící. 

2) Anglický kokršpaněl

Možná byste si nemysleli, že anglický kokršpaněl, který je vyšlechtěn k lovu a aportování zvěře, bude spokojený, když bude uvnitř domu a schoulený vedle své rodiny, ale je to tak. To neznamená, že by se netěšil na zvídavou procházku nebo aportování plyšových kachniček na dvoře, ale toto sportovní plemeno zkrátka umí odpočívat. Angličtí kokršpanělé jsou klidné psí plemeno, které se chce za každou cenu líbit a navíc se snadno cvičí. Když se k němu přitulíte a budete ho hladit, nebuďte překvapeni, když se k vám přitiskne nebo vám olízne tvář jako jemnou připomínku, abyste pokračovali. Jsou to prostě miláčci.

3) Anglický chrt (greyhound)

Anglický chrt je považován za nejrychlejší psí plemeno na světě, které dosahuje rychlosti až 72 km za hodinu, což z něj dělá oblíbené plemeno na dostihovém závodišti. Při vší té rychlosti a energii vás možná překvapí, že toto plemeno patří také mezi nejklidnější plemena psů na světě. Lidé mají velmi rozšířenou mylnou představu, že se jedná o hyperaktivní psí plemeno. Ve skutečnosti, pokud mají dostatek pohybu (obvykle asi hodinu denně), spokojeně tráví většinu dne odpočinkem a spánkem, někdy až 18 hodin. Díky tomu jsou překvapivě dobrými domácími mazlíčky v bytě, dokonce lepšími než některá menší plemena poloviční velikosti.

4) Mops

Každá rodina hledající klidného psa si mopse zamiluje. Tento mazlík se zvláštním obličejem nevynechá žádnou příležitost pro mazlení. Zbožňuje lidi a všude si okamžitě najde nové přátelé. Mopsík je rád středem pozornosti, potřebuje jen minimum pohybu (na dlouhé procházky není stavěný), miluje děti a skvěle se hodí do malých bytů i do velkých domů. 

5) Irský vlkodav

Irský vlkodav má dlouhou a fascinující historii sahající několik století do minulosti. Dřívější verze tohoto psa se pravděpodobně vyskytovala na britských ostrovech již v době římské, ale pravý irský vlkodav se objevil až ve středověku. Původním účelem tohoto plemene byla ochrana před vlky a dokonce jejich lov. Jsou stateční a věrní. Asi byste nečekali, že tito nesmírně velcí a košatí psi, kteří měří až 86 centimetrů a váží více než 40 kilogramů, budou mít tak klidnou povahu – irský vlkodav je však zdrženlivý, klidný, pohodový, věrný a přátelský svým jedinečným způsobem. I když se u nich projevují určité lovecké instinkty a nezávislé chování, jejich skutečná osobnost je přátelská a mírná.

6) Tibetský španěl

Toto plemeno vzniklo před staletími jako velmi zdatní hlídací psi a společníci buddhistických mnichů v odlehlých tibetských klášterech v nehostinné Himálaji. Není tedy asi žádným překvapením, že jejich klidné a vyrovnané chování dokonale odpovídá místu jejich původu. Malí tibetští španělé, kteří se vyznačují hedvábnou dvojitou srstí, klenutou hlavou a zatočeným ocasem, nejsou pravými španěly, protože nebyli vyšlechtěni k lovu. Jejich hravé chování a milující povaha z nich naopak činí ideální společenské společníky. Vyhovuje jim pravidelný kontakt s člověkem a jsou dobře přizpůsobeni emocím svého majitele, což z nich činí jedno z nejklidnějších psích plemen na světě.

7) Novofundland

Tento pes je sice obrovský, ale je to neskutečně hodný a oddaný parťák do milující rodiny, která mu dá potřebnou lásku. Novofundlanďané jsou více než šedesátikiloví chlupáči a slintalové, jejich láskyplná a dobromyslná povaha vás donutí přemýšlet nad tím, zda-li vůbec existuje lepší a klidnější pes. Miluje svou rodinu a je za ni vděčný, má rád procházky ale vystačí si i na zahradě, kde se bude rozvalovat a odpočívat na sluníčku. Tento pes je rozhodně venkovní – má zimní srst, která nepropustí vodu. Jsou také vynikajícími plavci a jsou proslulí svými záchranářskými schopnostmi vytahovat lidi z vody do bezpečí.

8) Buldok

Buldok je rozkošný společník pro rodinu, která nechce mít po dlouhém dni v práci doma hyperaktivního psa, který už se nemůže dočkat dlouhé procházky. Mají tendenci být relativně klidní a vysedávat na gauči. Buldok má mohutnou a svalnatou postavu o zhruba 22 kilogramech, přesto se vám rád schoulí na klíně. Ačkoliv je buldočí ohrnutý čenich rozkošný, může pro ně být v horkém počasí náročnější udržet se v chladu a zvyšuje se riziko úpalu.

9) Baset 

Baset je lovecký pes, který před staletími žil v francouzské a belgické oblasti. Má mimořádně silný čich, který mu umožňuje pronásledovat zajíce na velké vzdálenosti. Tomu odpovídá i pozoruhodně výrazný vzhled díky krátkým nohám, vrásčité tváři a velkým, svěšeným uším. Tito psi byli původně vyšlechtěni tak, aby na lovu zůstali klidní a vytvořili si velmi silný partnerský vztah se svým majitelem. I když jsou trochu samostatně myslící a jejich výcvik může být náročný, jen málo věcí tohoto psa vyvede z míry, a proto je považován za jedno z nejklidnějších psích plemen. Ve skutečnosti jsou velmi dobře známí svou jemností k miminkům a batolatům. Mají vysokou toleranci k drsným hrám a hlasitým zvukům.

10) Corgi

Cardigan Welsh Corgi i jeho sourozenec Pembroke Welsh Corgi jsou dvě klidná plemena psů, která mají podobné vlastnosti. Dvě nejdůležitější z nich – milují lidi a nejšťastnější jsou, když s nimi tráví čas. Nenajdete jiného psa s tak jedinečnou stavbou těla, jako je corgi. Má dlouhé tělo a krátké nohy a právě kvůli svým nohám nemá v lásce extra dlouhé procházky. S radostí si však bude hrát doma s dětmi i s dospělými a díky jeho bystrému smyslu pro humor se s ním ani doma nudit nebudete. Corgi je však obecně klidný a rád odpočívá. 

Často kladené dotazy:

Jaké je nejmenší a nejklidnější psí plemeno?

Mezi nejmenší a nejklidnější psí plemena patří bišonek, shih-tzu nebo havanský psík.

Jaký pes má nejlepší povahu?

Kromě toho že je klidný, má nejlepší povahu z tohoto seznamu rozhodně zlatý retrívr. Je to prostě zlatý pes!

Jaký je nejklidnější pes, který nelíná?

Mezi nejklidnější psi, kteří nelínají patří shih-tzu, lhasa apso, boloňský psík, maltézský psík nebo třeba bruselský grifonek.

Videa

Zdroj

1, 2 ,3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu