10 nejčastějších nemocí koček – příznaky, projevy, léčba

Ať už jste zkušeným majitelem a odchovali jste již mnoho koček nebo se teprve chystáte ke koupi či adopci vašeho prvního vrnícího štěstíčka, měli byste být informováni o nejčastějších nemocech, kterými kočky mohou trpět, abyste dokázali včasně zakročit v případě, že vaše kočka nebude ve své kůži. 

1) Vnitřní parazitózy 

S nějakými z vnitřních červů u koček se chtě nechtě setkal snad každý chovatel koček, zvláště těch venkovních. U koček se nejčastěji vyskytují škrkavky. Tito endoparazité (stejně jako třeba i časté tasemnice či měchovci) žijí uvnitř těla kočky a živí se živinami, které by se jinak dostaly do těla zvířete a tím zvíře strádá. Také proto bývají nejčastějšími příznaky neprospívání, špatná kondice, hubnutí, zhoršená kvalita srsti a trávicí poruchy (zvracení, průjem atd.). Zbavit kočku vnitřních parazitů lze pomocí vhodně vybraného odčervovadla. To lze zakoupit u veterinárního lékaře nebo např. v lékárně. Odčervovadla lze sehnat ve formě tablety, pasty či tzv. spot-on (kapky za krk). Vyberte tedy pro svou kočku takovou formu, která nebude způsobem aplikace stresovat ani ji ani vás, případně navštivte veterinárního lékaře, který odčervovadlo aplikuje. 

2) Vnější parazitózy

Mezi nejvýznamnější vnější parazity koček patří blechy, klíšťata, svrab, dravčíci a všenky, ale setkat se můžete i s mnoha dalšími. Některé druhy (blechy, klíšťata, všenky) lze spatřit pouhým okem, ostatní (dravčík, svrab) jsou detekovatelné pouze pod mikroskopem. Všichni tito parazité narušují kožní bariéru, někteří kousáním či bodáním, které svědí a následkem toho se kočka olizuje či drbe nebo parazitují přímo v kůži, kde tvoří chodbičky a množí se, což také způsobuje svědivost. Nejčastějšími klinickými příznaky je tedy svědivost kůže a následné drbání, okusování, nadměrné olizování srsti, neklid, obecně zhoršená kvalita srsti atd. Antiparazitika ve formě tablet, spot-on, sprejů, šamponů účinná proti blechám či klíšťatům lze sehnat u veterinárního lékaře, vybrané i v chovatelských potřebách či lékárnách. Ošetření proti ostatním zevním parazitům (svrab, všenky, dravčíci atd.) doporučuji vždy probrat s veterinárním lékařem osobně. 

3) Kočičí rýma

Komplex kočičí rýmy je závažné infekční onemocnění, postihující kočky všech plemen, pohlaví i každého věku. Mezi hlavní původce patří viry (herpesvirus, calicivirus a virus chřipky) a baterie (Mycoplasma felis, Chlamydia felis, Bordetella bronchiseptica). Onemocnění pak výrazně komplikují tzv. přidružené (sekundární) infekce. Kočky mívají typicky výtok z nosu, který někdy až ucpe nosní dírky, kočkám se hůře dýchá a nos je pokrytý zaschlými krustami, které při nešetrném odstranění krvácí. Dále je velice častým příznakem zánět spojivek spojený s výtokem z očí. Kočky mají oteklá víčka a vidí pouze úzkou štěrbinou mezi nimi. Kočkám s mírnějšími příznaky dokáže poskytnou adekvátní péči chovatel v domácích podmínkách, závažnější případy vyžadují terapii navrženou veterinárním lékařem. V obou případech však léčba zahrnuje 3 hlavní body – ošetření dýchacích cest, zajištění příjmu vody a krmiva a potlačení sekundárních bakteriálních infekcí (Nemoci psa a kočky 2, prof. Svoboda a kol.)

4) Zvracení a průjem

Zvracení u koček je poměrně častým problémem, se kterým se setkal snad každý chovatel. Kočky mohou zvracet z různých důvodů, např. – pozření nevhodné potravy, cizího tělesa, kinetóza (nevolnost při pohybu autem), ranní zvracení z důvodu prázdného žaludku, trichobezoáry apod. Trichobezoáry jsou takovou kočičí specialitou. Jedná se o cizí tělesa vyvolaná pozřením chlupů. Kočky jsou totiž od přírody velice čistotné. Častým olizováním srsti chlupy uplcí na drsném povrchu jazyka a kočka je spolkne. Některé trávicím traktem projdou, jiné ale ne. Velká část se skrze zažívání nedostane, zůstane v žaludku a zformuje se do útvarů, které odborně nazýváme trichobezoáry (vaschovatel.cz). 

S průjmem a nebo bez něj může být zvracení příznakem i mnoha dalších onemocnění jako je zánět žaludku a/i střev, parazitózy, otravy, porucha jater či ledvin, cukrovka, některé typy rakoviny, ucpání střev, infekční onemocnění atd.  

5) FLUTD (onemocnění dolních cest močových) 

Onemocnění dolních cest močových (FLUTD, feline lower urinary tract disorders) je nejčastějším urologickým problémem koček. Takoví pacienti často močí v krátkých intervalech, po velice malých množstvích, bolestivě u toho naříká, někdy majitel objeví v moči až příměs krve. Kočka může pro močení vyhledávat netypická místa, může trpět výskytem krystalů a kamenů v močovém aparátu, u samců to může skončit až ucpáním močočvých cest a kolikou. Mezi příčiny FLUTD se řadí anatomické a neurologické abnormality, urolitiáza, infekční potíže, poranění či nádorová onemocnění. V přehledu příčin však naprosto dominuje idiopatická cystitida (FIC, feline idiopathic cystitis), neboli zánět močového měchýře neznámého původu, který podle dostupných studií představuje polovinu až ¾ všech případů FLUTD (cit.vfu.cz). Rizikoví pacienti či pacienti s příznaky by měli být léčeni speciální dietou, která zamezuje tvorbě struvitových krystalů v močových cestách a rozpouští je. Tato dieta má obvykle nízký obsah hořčíku, vápníku a fosforu, a obsahuje okyselující látky. Diety určené k léčbě a prevenci těchto potíží jsou plnohodnotným krmivem, takže jimi kočky bez problémů mohou být krmeny celý život. 

6) Selhání ledvin 

Renální selhání je jednou z nejčastějších diagnóz, kterou si mohou majitelé koček o svých mazlíčcích od veterinárního lékaře vyslechnout. Často bývá spojeno se stárnutím, kdy se jednoduše řečeno vyčerpá funkční tkáň ledvin, které přestávají plnit své funkce – především filtrace a odvod škodlivých metabolitů z těla. Ty se v tělu začínají hromadit a organismus je ta vlastně otráven sám sebou svými metabolity. 

Příznaky, které můžete jako chovatel na kočce pozorovat, souvisí s funkcemi, které poškozené ledviny přestávají plnit. Kočky začnou nadměrně pít a nadměrně močit klasicky ve velkých objemech, dále trpí zvracením, průjmem, nechutí k jídlu, hubnutím, zhoršuje se jim kvalita srsti, mohou výrazně slintat kvůli erozím v tlamičce. 

Pokud máte podezření na tento zdravotní problém, vyžádejte si u veterinárního lékaře odběr krve na ledvinný profil a vyšetření moči kočky. Tato dvě vyšetření, ještě společně s ultrasonografií by vám měla dát spolehlivou odpověď. 

Zahájení včasné terapie komplikují velice pozdní projevy onemocnění a to až při destrukci zhruba ⅔ ledvinné tkáně.  Léčba, která by toto onemocnění vyléčila, bohužel neexistuje (metropolevet.cz). Provádí se pouze podpůrná terapie, která má za úkol zvíře co nejvíce zestabilizovat a prodloužit mu život. Základem je speciální veterinární dieta se sníženým obsahem bílkovin, která je k dispozici jak ve formě granulí, tak kapsiček, konzerv či paštik v mnoha různých příchutích. Vzhledem k množství výrobců, kteří variantu renal vyrábí, nepropadejte panice po prvním odmítnutém soustu kočkou a nebojte se vyzkoušet krmiva od různých výrobců. Pokud kočka nepřijímá krmivo více než den, je třeba s ní navštívit veterinárního lékaře a hospitalizovat ji na infuzní terapii na klinice do doby, než co se rozežere. Kočce se selháním ledvin se nikdy nesnažte omezovat pitný režim, musí mít k dispozici vždy dostatek pitné vody. 

7) Hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy) 

Je vůbec nejčastější endokrinopatií u koček vůbec. Jedná se o nekontrolovatelné nezhoubné bujení buněk štítné žlázy, které není významné svým rozsahem, ale nekontrolovatelnou tvorbou hormonů (zverolekarka.com). Kočky trpí tvz. tyreotoxikózou, která se projevuje především hubnutím přes zachovaný nebo dokonce zvýšený apetit. Kočky mohou nadměrně pít a močit, trpět častými infekcemi močového aparátu, být slabé, letargické, mohou zvracet z důvodu hltání velkých objemů krmiva, mívají typicky zanedbanou a nekvalitní srst. V současnosti v Čechách máme na výběr mezi medikamentózní léčbou (methimazol), chirurgickým odstraněním zbytnělé thyroidei, radioterapií I 131 a dietou s restrikcí jodu (aavet.cz). 

8) Cukrovka (diabetes mellitus) 

Cukrovka je společně s hypertyreózou nejčastější endokrinologickou poruchou vyskytující se u koček. Může postihnout jedince jakéhokoliv věku a plemene, ačkoliv je jasné, že jedinci obézní a s nedostatkem pohybu jsou k problému náchylnější. Tělo kočky nevytváří dostatečné množství inzulinu nebo je na něj tělo rezistentní a nereaguje na něj. Nejčastějšími projevy je nadměrné pití a s tím spojené i nadměrné močení, zvýšený hlad, zvětšení jater, hubnutí, slabost, častější infekce močového měchýře, kožní onemocnění, zvracení až kolabs. 

Pro diagnostiku tohoto onemocnění změří veterinární lékař kočce hladinu krevního cukru a není-li si jist, zda hladinu cukru kočce nezvýšil pouze stres z návštěvy veterinárního pracoviště, může navrhnout speciální vyšetření krevního fruktosaminu. Koncentrace fruktosaminu jsou zvýšeny u koček s chronickým diabetem a nepředpokládá se, že by byly významně ovlivňovány stresovou hyperglykémi (metropolevet.cz). 

Diabetes patří mezi léčitelná onemocnění. Kočky s touto diagnózou musí přijímat speciální diabetické krmivo a jsou-li obézní, je nezbytné, aby zhubly. Snížení hmotnosti totiž pomáhá regulovat cukrovku, snižovat hodnoty hladiny krevního cukru a ve vzácných případech i samotný diabetes vyřeší. Součástí terapie je i pravidelná aplikace inzulinu. 

9) Onemocnění srdce (HCM = hypertrofická kardiomyopatie)  

HCM je onemocněním srdečního svalu, které se projevuje jeho zesílením na úkor objemu v dutině komor. Srdce nenarůstá tedy objemově, ale spíše dovnitř a komory tak nepojmou takový objem krve, jaký by měly. Krev se tedy začne hromadit v předsíních, které svůj objem zvětšují, a navíc není komorami distribuována do celého těla tak, jak by bylo potřeba. Tělo tak trpí nedostatkem okysličené krve, což poškozuje tělesné orgány. 

Kočky dlouho klinické příznaky skrývají. Jejich projevy většinou zvýrazní tělesná aktivita. Kočky jsou často přivedeny pro vyšší únavu, odmítání krmiva, hubnutí, dýchání s otevřenou tlamkou se zapojením břicha. Občasně může dojít  výrazné bolestivosti a obrně pánevních končetin z důvodu tromboembolizace aorty. Takový stav vyžaduje okamžitý zásah veterinárního lékaře, avšak naděje na vyřešení nebývají vysoké. 

Pro stanovení diagnózy je nutné kočku vyšetřit, provést RTG hrudníku a USG srdce. Dle výsledků by měla být kočka zamedikována léky k tomu určenými. 

10) Nadváha až obezita 

Civilizační choroby postihují nejen člověka, ale i psy a kočky. Zhruba 2 z 5 zvířat v Česku jsou obézní. Obézních zvířat ve veterinárních ordinacích přibývá a tak veterináři musí častěji a častěji vysvětlovat majitelům, jak přilepšováním, zvyšováním chutnosti základní krmné dávky, nadměrným přísunem krmiva, pamlsky a jinými pochutinami svým mazlíčkům ubližují, ačkoliv majitelé či chovatelé tak často konají v dobré víře. . 

V dnešní době je na trhu takové množství low fat, low calories a obesity krmiv, že člověk snadno nabyde dojmu, že kočky musí mít k obezitě snad od přírody sklony. Není tomu ale tak.  Kočky ve svém přirozeném prostředí mají k ulovenému hlodavci či jiné drobné zvěři poměrně strastiplnou cestu. Lov je stojí mnoho času a energie,během kterého kočka sotva přibere na váze. Problémem koček chovaných doma je hlavně to, že krmiva jsou chutnější a lákavější, kočka je má k dispozici celý den a pokud navíc dostává nějaké odměny, problém je na světě. V kombinaci s až tristním nedostatkem pohybu má zvíře našlápnuto  obezitě téměř okamžitě.  Velice jednoduše řečeno za nadváhu a obezitu koček může nadlimitní kalorický příjem, zkrátka kočka dostává krmiva více, než její organismus potřebuje a energie se tak ukládá do tukových zásob. Krmivo může být více tučné než kočka potřebuje v poměru se svou aktivitou, majitel neupravil dávkování krmiva uváděné výrobcem s ohledem na pohybovou aktivitu atd.. Výsledná hmotnost a kondice vaší kočky je tedy jen a pouze výsledkem mezi kalorickým příjmem krmiva a výdejem energie ve formě tělesné aktivity. Spousta majitelů to nechce slyšet, ale, bohužel, to jsou často oni, kdo za obezitu u kočky může. 

Kočka v optimální kondici má z pohledu shora viditelný a zřetelný pas a jdou ji lehce nahmatat žebra, která ale nadměrně nevyčnívají. 

S obezitou se u koček stejně jako u jiných zvířat pojí nepříjemné a naprosto zbytečné zdravotní komplikace, jako je např. cukrovka, ztučnění jater, poškození kloubů, FeLUTD atd. 

Řešením je upravit krmnou dávku tak, aby zajistila redukci nadbytečné váhy (pokud si nejste jisti, které krmivo toto zajistí, konzultujte jeho výběr s veterinárním lékařem), omezit množství pamlsků, které kočka přijímá a zvýšit její pohybovou aktivitu např. cílenou hrou s majitelem. 

Mám se svou kočkou chodit na preventivní prohlídky k veterinárnímu lékaři? 

Mnoho majitelů, bohužel, zdravotní stav koček běžně nekontroluje, kočky nesleduje a nedochází s nimi na preventivní prohlídky. Na veterinární pracoviště přichází s kočkou často až v pokročilých stádiích onemocnění, což je zvláště v případě těch řešitelných, k neprospěchu zvířete. Pamatujte, že prevence je základem včasného odhalení rozvíjející se nemoci, jejichž léčení již v počátku může výrazně prodloužit a zkvalitnit život zvířete. Kočky jsou od přírody mistryněmi ve skrývání klinických příznaků onemocnění, takže se nebojte kontaktovat veterinárního lékaře byť jen s dotazem. Pokud je to možné, snažte se využívat služeb stálého veterinárního lékaře nebo alespoň týmu na jednom veterinárním pracovišti. Lékaři budou tak vaši kočku znát a budou mít k dispozici její zdravotní kartu. Pravděpodobně již také budou umět kočku efektivně zklidnit a utěšit v případě, že ji návštěva veterinárního pracoviště rozrušuje. 

Co dělat, když kočka zvrací? 

  • pokud se jedná o kotě, které zvrací 2-3x po sobě v jeden den nebo 1x za den dva dny po sobě, vždy kontaktujte veterináře
  • u dospělé kočky odeberte krmivo na 6 hod 
  • pokud kočka nezvrací déle než 2 hod, nabízejte ji po malých množstvích vodu 
  • pokud kočka nezvrací déle než 6 hod, nabízejte ji po malých množstvích vařenou dietu (kuřecí prsa, rýže, mrkev) nebo dietní konzervu či kapsičku 
  • toto krmivo krmte alespoň následující 3 dny 
  • pokud během podávání diety začne kočka zvracet, neprodleně navštivte veterinárního lékaře

Jak předcházet obezitě u koček? 

  • Kočky by měly jíst několikrát denně po malých množstvích. Pokud nejste doma, využijte dávkovač nebo závěsné krmítko. 
  • Pokud kočka žádá o pozornost nebo o jídlo, místo pamlsku ji věnujte sociální kontakt nebo si s ní pohrajte, což opět vede ke snižování hmotnosti. 
  • Kočka by si měla hrát každý den. Najděte si čas na společnou hru. Pořiďte ji nové hračky. 
  • Kočce omezte podávání pamlsků na minimum.
  • Kupte vysoké škrabadlo, aby na něj kočka musely vylézt. 
Ohodnoťně tento článek
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu