Želvovinová kočka: 15 faktů, které vás překvapí

Želvovinové kočky jsou krásná a jedinečná stvoření. Tento zvláštní druh koček skrývá ve své jedinečné pestrobarevné srsti překvapivé skutečnosti. Přestože jsou uznávány jako drzé a hlasité kočkovité šelmy, milují své majitele s neskutečnou věrností. Jejich nekonečné množství energie může někdy působit jako svéhlavost nebo může působit jako větší citlivka než jiné kočky, o to důležitější je poskytnout jim dostatek času na hraní. Pokud hledáte kočku s velkou osobností, která vás udrží ve střehu, jsou to právě želvovinové kočky. Tento kmen s převahou samic se nepodobá žádnému jinému, se kterým jste se kdy setkali. Podívejte se na 15 faktů o želvovinových kočkách, které vás překvapí.

1) Želvovinové kočky jsou obvykle samice

Pokud jste někdy potkali želvovinovou kočku, je velice pravděpodobné, že to byla samice, jelikož skutečně téměř všechny želvovinové kočky jsou samice. Je to proto, že k vytvoření charakteristického želvovinového zbarvení v černé, oranžové a žluté (zlaté) barvě jsou zapotřebí dva chromozomy X, zatímco kocouři mají pouze jeden chromozom X a jeden chromozom Y. 

2) O želvovinových kočkách koluje spousta mýtů

V mnoha kulturách jsou želvovinové kočky považovány za nositele štěstí, například v Irsku, kde prý přinášejí svým majitelům štěstí. V Japonsku se má za to, že chrání lodě před zlými bouřemi a ztroskotáním, a dokonce i před duchy. Protože kocouři želvovinových koček jsou velmi vzácní, věřili staří Keltové, že je dobrým znamením, když v jejich domě zůstane želvovinový kocour. Anglické pověsti tvrdí, že bradavice se dají vyléčit třením ocasu kocoura želvovinové kočky během měsíce května. Někteří věří, že pokud se vám zdá o želvovinové kočce, budete mít štěstí v lásce!

3) Želvovinová kočka má dva typy barvy srsti

Nejčastějším stylem srsti želvovinových koček je mozaika, tj. želvovinová kočka s tradiční barevnou kombinací náhodně namíchanou dohromady. Naproti tomu chiméra popisuje želvovinovou kočku, která má na jedné straně těla jednu barvu a na druhé straně jinou. Může se vyskytovat na obličeji nebo na celém těle.

4) Dožívají se poměrně vysokého věku

Vzhledem k tomu, že želvovinové kočky se skládají z různých plemen, liší se i jejich délka života a hmotnost. Jedna z nejstarších želvovinových koček se jmenovala Marzipan a dožila se 21 let. Nebýt dlouhodobé nemoci, možná by se dožila ještě vyššího věku.

5) Želvovina není plemeno

Charakteristickým znakem želvovinové kočky je vzorovaná srst, nikoli plemeno. Plemeno želvovinové kočky ve skutečnosti neexistuje. Několik plemen však může mít želvovinové znaky, například americká krátkosrstá kočka, britská krátkosrstá kočka, cornish rex, perská kočka a mainská mývalí kočka. Ačkoliv je želvovinová srst nejčastěji zrzavě červená a černá, může mít také nádech krémové, oranžové nebo zlaté. Barvy v jejich srsti jsou buď „uzoučké“ a vypadají, jako by byly spletené dohromady, nebo „skvrnité“, což znamená, že se barvy tvoří ve velkých skvrnách po celém těle.

6) Želvovinové kočky mají výrazný temperament

Želvovinové kočky nejsou specifickým plemenem, ale někteří se domnívají, že mají specifický temperament. Želvovinové kočky mají výrazný, poněkud drzý temperament. Mnoho majitelů těchto koček se shodlo na tom, že jejich kočky jsou energické, drzé a dokonce mírně agresivní.

7) Jsou pojmenovány podle želvoviny

Želví krunýř – ze skutečných živých želv – byl před 70. lety 20. století velmi luxusním materiálem, který se používal k výrobě šperků, brýlí a bytových doplňků. Želvovinové kočky byly pojmenovány podle tohoto materiálu, protože jejich srst připomíná tyto barvy a vzor.

8) Želvovinové kočky mohou být krátkosrsté i dlouhosrsté

Čistokrevné kočky i kočky smíšených plemen mohou mít želvovinovou srst, která je buď krátkosrstá, nebo dlouhosrstá. Většinou u daného plemene koček víte, jestli bude dlouhosrstá nebo ne, v případě želvovinových koček je to tak trochu překvapení.

9) Želvovinových kocourů je na světě skutečně málo

Ve velmi vzácných případech se z 3000 porodů narodí jeden kocour. Tento kocourek má ve skutečnosti kombinaci tří chromozomů (XXY) namísto „XY“, které mají normálně kocouři. Stává se to velmi zřídka a není to normální. Protože je to způsobeno genetickou abnormalitou, jsou kocouři želvovinových koček zpravidla neplodní, mají vážné zdravotní problémy a výrazně kratší životnost než želvovinové samice.

10) Lidé si pletou želvovinové a kalikové kočky

Na první pohled vypadají obě kočky stejně a většina lidí je považuje za stejné. Kalikové kočky mají ve skutečnosti kombinaci tří barev (černé, oranžové a bílé), které jsou většinou přítomny ve formě skvrn. Zatímco želvovinové kočky mají náhodnou směs různých odstínů dvou barev, pouze černé a červené. Díky těmto odstínům se želvovinové kočky objevují v různých vzorech (jako je proplétání, proužky, mozaika skvrn, uzdečka, chiméra atd.)

11) Kocoury s touto barvou je těžké najít

Pokud jste si přečetli předchozí odstavce, pak nejspíš tušíte, že najít kocoura želvovinové barvy může být trochu problém. Pokud se vám podaří nějakého najít, pak jste skutečný šťastlivec. Vaše šance najít takto vypadající kočku jsou však mnohem větší, pokud jste ochotni se spokojit se samicí. Tak či onak, neměl by v tom být příliš velký rozdíl.

12) Tyto kočky jsou velmi žádané

Želvovinová kočka je poměrně vzácná. I když jste jich za svůj život poznali několik, zastavte se a zamyslete se nad tím, kolik koček, které vidíte, vypadají takto, v porovnání s každou jinou kočkou, která chodí kolem. Zkrátka se nevyskytují tak často. Díky tomu jsou velmi vyhledávané lidmi, kteří chtějí mít něco, co je prostě trochu jiné. 

13) Želvovinové kočky se vyskytují u všech plemen

Želvovinové kočky nejsou plemenem samy o sobě. Nezapomeňte, že se jedná o barevnou kombinaci. Ve skutečnosti se želvovinová kočka může vyskytovat u jakéhokoli plemene, protože to má mnohem více společného se způsobem, jakým dominantní a recesivní geny vytvářejí barvy srsti, než s chovem.

14)  Vše je v genech

Je důležité si uvědomit, že ke kombinaci želvovinového zbarvení dochází díky dominantním a recesivním genům. U této konkrétní kombinace jde o to, že i když se na geny obou rodičů hodně myslí, stejně se něco takového stane, i když to není zamýšleno. Má to hodně společného se způsobem, jakým se určité geny kombinují, když se embryo ještě vyvíjí, a v některých případech to dokonce souvisí se spojením dvou zcela odlišných embryí. Zkrátka existuje několik různých způsobů, jak se želvovinová kočka může stát skutečností.

15) Někteří lidé si myslí, že odhánějí duchy

V dávných dobách měli námořníci ve zvyku brát s sebou kočky, když se vydávali na ryby. Skutečně věřili, že na moři jsou náchylnější k útokům duchů, a domnívali se, že tyto kočky jsou schopné duchy zaplašit. Může to znít bláznivě, ale stále existují lidé, kteří si pořizují želvovinové kočky jen proto, aby se v jejich domovech neděly věci, které se dějí v noci. 

Obrázky želvovinové kočky

Často kladené dotazy

Vážou se želvovinové kočky na jednu osobu?

Želvovinové kočky jsou skutečně známé tím, že se v domácnosti vážou zejména na jednu osobu. Často chtějí být se svým páníčkem v jedné místnosti a nelíbí se jim, když na dlouhou dobu odejde.

Jak dlouho vydrží želvovinové kočky?

Želvovinové kočky žijící v interiéru se dožívají 10-15 let.

Mňoukají želvovinové kočky nadměrně?

Želvovinové kočky rády mňoukají, upozorňují na sebe a povídají si se svým páníčkem. Mají toho zkrátka tolik na srdci a nebojí se to říct!

Jsou želvovinové kočky hypoalergenní?

To spíše ne. Hypoalergenní kočka v přísném vědeckém smyslu neexistuje. Alergie na kočky mají jen málo společného s barvou nebo vzorem kočičí srsti a neexistuje žádný vzor, který byste si mohli vybrat a který by u vás vyvolal menší pravděpodobnost alergické reakce.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu