10 zajímavostí o psím vidění – jak vidí pes?

I vy jste určitě slyšeli tvrzení, že pes je barvoslepý. Vidí černobíle, špatně, nebo naopak mnohem lépe než si umíte vůbec představit. To učili vás, nebo vaše rodiče a vy už je po letech berete jako naprostý fakt, ale není tomu tak. Tedy alespoň ne doslovně.  Může se zdát, že pes tolik na svůj zrak nespoléhá, právě proto, že u něj není dominantním smyslem, jako pro člověka. Spoléhá hlavně na svůj čich a sluch, který má o poznání větší citlivost. 

Úvod

Abychom lépe pochopili to, jak vidí pes, tak si nejprve vysvětlíme, jak vlastně funguje zrak a oko. Vezmeme to velmi zjednodušeně. Nejprve si popíšeme, co všechno se v oku nachází. Ideální pro to bude představit si řez okem. Ano, zní to trochu nechutně, ale potřebujeme mít představu, jak oko vypadá zevnitř. Krom částí, které vidíme a ve většině případů známe – zornička, duhovka, rohovka, čočka, bělma se za nimi nachází taková “výplň” oka a tou je sklivec. Za ním jsou části orgánu, které jsou pro nás v tuto chvíli důležité. Tyčinky a čípky. Díky těmto mikroskopickým hrdinům jsme schopni vnímat barvy. Lidské oko, stejně jako oči jiných živočichů vidí barvy v takzvaném RGB. Je to zkratka pro barvy red – červená, green – zelená a blue – modrá. Zjednodušeně můžeme říct, že bílé světlo, které se odráží od předmětů vnímáme díky tyčinkám a čípkům jako zelený strom, nebo červenou deku. Pro zobrazení barev používá stejnou škálu odstínů i počítač, proto vám může být zkratka RGB povědomá.

Tak teď máme základ, jak funguje lidské oko. Jak tedy vidí pes v porovnání s člověkem?

Barvy a jejich odstíny

Jedná se pravděpodobně o největší rozdíl. Jak jsme si řekli výše, my vnímáme barevnou škálu v RGB. Tedy všechny barvy, které vidíme, od karmínové přes neonově žlutou a smaragdovou až po královskou modř, vznikají mícháním základních tří odstínu RGB – červená, zelená, modrá. Některé tyto odstíny pes nevidí z jednoho prostého důvodu. Jeho oči fungují na principu dvou skupin barev. V první skupině jsou barvy, které pes příliš nerozliší. Je tam žlutá, oranžová, červená a zelená. Tyto odstíny vnímá dost podobně. Vidí je spíše jako odstíny žluté a šedé s kapkou zelené. Druhou skupinou barev je modrá a fialová. Tyto barvy se mu sice neslévají tolik do jedné, jako v případě první skupiny, ale také to není žádná hitparáda. Pokud si to pokusím převést na barevné spektrum člověka, s nadsázkou můžeme říct, že pes vidí pouze v GB – zelená, modrá. Červenou barvu v jakémkoli odstínu a i jako příměs jiné barvy prostě pes nevidí. Jak vás teď napadlo, jak ale pes vidí červenou hračku, kterou jste mu loni koupili. Jednoduše, vidí ji jako šedou s příměsí zelené a žluté. Podle intenzity a odstínu červené vidí buď světle, nebo tmavě. A i díky kontrastu hračku rozezná od okolí.

Matka příroda asi usoudila, že pro psa je červená barva nepodstatná. V přírodě se pes s červenou moc nesetká. Květiny, nebo krev pro něj nejsou podstatné, protože většinu věcí cítí nosem. Ale nebojte, barva na atraktivitě pro psa nic neznamená a nemění to jeho vztah k hračkám nebo lidem. I když jsme pro ně modro-žlutí šreci, kteří mají barvu pokožky asi tak pěkně barevnou jako zombie, milují nás. Je to pro ně přirozené, stejně jako pro nás to, že červenou barvu si můžeme vychutnat plnými doušky. 

Pokud vás napadlo hledání hračky ve vysoké trávě psovi trochu zjednodušit, pořiďte mu modrou, nebo fialovou.

Ostrost zraku

Nejen, že to mají psi těžší kvůli barvám, ale ani v ostrosti zraku nejsou úplně zvýhodněni oproti člověku. Člověk dokáže rozeznat i předměty ve velké dálce, za předpokladu, že nemá nějakou oční vadu a nenosí brýle. Také záleží na podmínkách okolí a počasí, ale jinak můžeme říct, že do dálky vidí člověk docela obstojně. Pes takovou schopnost nemá. Je spíše krátkozraký a na předměty v dálce se soustředí svým čichem a stopováním. Když nevidí do dálky, tak na blízko je určitě lepší. No, vlastně ne. Pes ani na blízko moc dobře nevidí. Jeho oči nemají takovou schopnost zaostřit na příliš blízké předměty jako ty lidské. Předměty, které má tedy přímo před očima, raději prozkoumá opět čichem.

Zrak v noci a šeru

Není možné, aby pes viděl špatně. Musí existovat disciplína, kde by překonal člověka. Ano, je to zrak v noci a šeru. Pes vidí lépe za měsíčního svitu. Dokáže výborně rozeznat předměty i v minimálním světle. Díky čichu a jeho prostorové orientace se tak skvěle pohybuje i za úplné tmy. Psi navíc mají v oku malého pomocníka, která zvýrazňuje dopadající minimum světla. Tohoto pomocníka – tapetum lucidum můžeme i vidět, pokud na psa v noci posvítíme baterkou. Jeho oči se budou zdát jako by svítily. 

Pohyb

To, jak pes vnímá pohyb je další věc, kterou překoná člověka. Řekli jsme, že pes je krátkozraký a předměty v dálce téměř nevidí, protože na ně nedokáže úplně zaostřit a jsou to pro něj spíše šmouhy. Podobně, jako pro člověka, který potřebuje brýle do dálky. Celá věc se ale mění, když je předmět v dálce v pohybu. Proto reaguje na zvěř v dáli, kterou jste vy sotva postřehli. On ji také neviděl a s největší pravděpodobností by bez povšimnutí prošel okolo, kdyby se srna nepohla. Stačilo trhnutí okem, otočení hlavy, nebo zvednutí nohou. Teď je ale na úprku a vy vidíte doslova houby, kam si to pes žene. Ten to ví až moc dobře. Pohybující se předmět v dálce dokáže vidět až na dvakrát takovou vzdálenost než vy. Možná proto se na procházkách v přírodě sem tam pes zastaví, napjatě čeká a poté jde dál. Zjistil, že předmět, který vzdáleně připomínal zajíce se nepohybuje a tak usoudil, že se jedná pravděpodobně o trávu, kmen stromu či balvan.

Krom toho pes vnímá pohyb zpomaleně. Skvěle se mu tedy chytají hozené míčky.

Zorné pole

Další výhodou psa proti člověku je širší zorné pole. Jejich oči jsou umístěny více na stranách, než ty naše. Chcete zjistit, jak široké máte zorné pole vy? Jde to celkem snadno roztáhněte ruce, co nejdál za sebe a co nejvíce do stran a za sebe. Čelem musíte stát neustále v před a kromě pohybu očí se nesmí hýbat nic. Nepodvádějte. Podle toho kam až dokážete vidět vaše ruce, tak široké zorné pole máte. U většiny lidí se jedná o kompletní půlkruh před vámi s částečným zásahem i za vás. Pokud si to převedeme na procenta, zhruba 40 procent kruhu, který si představíte kolem sebe, jako kompletní zorné pole, nevidíte. Jedná se o část za vašimi zády.

Pes má výhodu v tom, že díky jeho očím, které jsou více na stranách, než ty naše vidí více za sebe. Možná proto se po vás neohlíží a jen dá hlavu lehce na stranu. I když se nedívá přímo na vás, tak vás vidí.

Bělmo a změny v očích

Pokud se mění bělmo v očích psa je to špatně. Je na první pohled zažloutlé? Pes má pravděpodobně žloutenku. Je příliš bledé? Možná má problém s ledvinami, nebo se může jednat také o horší problém. Raději to nepodceňujte a konzultujte situaci s veterinářem.

Změna bělma by nijak neměla ovlivňovat zrak psa.

Třetí víčko

Možná jste si u nemocných zvířat všimli něčeho, co je přetažené přes oko, když má zvíře otevřené oči. Jedná se o třetí víčko. U plazů funguje podobně jako klasické a někteří místo klasického mrkání, pro zvlhčení oka jen mrknou třetím víčkem. Savci jej mají také, dokonce i my, i když v zakrnělé podobě. Když se podíváte na své oko, jedná se o tu malou část ve špičce oka, která je blíže nosu. U psů se nachází na podobném místě. Není tolik zakrnělé, jako u člověka. Zvířeti se třetí víčko dostává do našeho povědomí, až když už může být pozdě. Je to jeden z alarmů, kdy si začít všímat zdraví zvířete. U psa jej pravděpodobně nikdy neuvidíme přetažené přes celé oko.

Vytáhlé třetí víčko zhoršuje psi zrak, pouze z dočasného hlediska, než se pes vyléčí.

Vidí pes hůř než člověk?

Ne. I když má člověk v některých případech nepopiratelnou výhodu, tak pes je na tom pořád lépe. Vidí ty podstatné věci kolem sebe a je k životu v přírodě i ve městě lépe přizpůsoben, než člověk. Zatímco nám filtruje potřebné a nepotřebné informace z toho, co vidíme mozek. U psa to dělají oči rovnou. Do mozku tedy přichází daleko méně informací v rychlejším podání a pes může lépe a rychleji zareagovat na jakoukoli situaci. Možná to ze začátku tohoto článku nevypadalo pro psa a jeho zrak nejlépe, ale s jistotou můžeme říci, že jako celek, má lepší zrakovou výbavu, než my. Když si k tomu přičteme ještě čich a sluch, je pes zkrátka lepší a my se musíme vypořádat s porážkou.

Tak to byly zajímavosti o psím vidění a oku psa. Teď už víme, že pes není barvoslepý, že nevidí lépe než my na dlouhou vzdálenost, že naopak vidí výborně pohybující se předměty, že vnímá zrakem pohyb zpomaleně, má širší zorné pole, víme jak vidí v noci a za šera. Dozvěděli jsme se o třetím víčku i alarmu psích očí v podobě jejich bělma. Také známe, jakýkoliv pohyb vnímá zpomaleně.

Teď můžete všechny tyto informace využít pro příští výhru v hoňce se psem. Hodně štěstí!

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (73 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu