50 nejkrásnějších jmen pro ježky

Ježci si v posledních desetiletích získali oblibu jako domácí společníci. Dva nejběžnější druhy ježků chovaných jako domácí mazlíčci jsou ježek evropský Erinaceus europaeus a menší africký trpasličí ježek Atelerix albiventris. Jaké jméno ale pro něj vybrat?

Jména začínající na J (jako ježek…)

 1. Jehelníček
 2. Jehla
 3. Ježík
 4. Ježin z bažin
 5. Ježour
 6. Jirka
 7. Jj
 8. Jonáš
 9. Julča
 10. Junák

Legrační jména

Ježci se svými ostny a roztomilým vzhledem se jistě nevyhnou ani vtipným jménům, které vždy vykouzlí přinejmenším úsměv. 

 1. Bodlák
 2. Břitva
 3. Hrot
 4. Kaktus
 5. Pan Ostrý
 6. Pan Trnitý
 7. Špička
 8. Tesák
 9. Trn
 10. Žihadlo

Jména pro holky

 1. Afrika
 2. Besi
 3. Duna
 4. Flóra
 5. Jiskra
 6. Krystal
 7. Lili
 8. Mandlička
 9. Stela
 10. Tifany

Jména pro hnědé a šedé ježky

Proč se neinspirovat krásným odstínem vašeho miláčka.

 1. Coffee
 2. Čokoláda
 3. Honey
 4. Karamela 
 5. Koko
 6. Latte 
 7. Nutela
 8. Skořice 
 9. Zaprášený 
 10. Zrzek

Jména pro albíny

Samozřejmě tak jako u většiny ostatních druhů se i u ježků vyskytují albíni nebo bílé formy. 

 1. Albi 
 2. Kroupa
 3. Maršmeloun
 4. Mráček
 5. Perla 
 6. Polárka
 7. Snížek
 8. Vánice 
 9. Vanilka
 10. Vločka

Jména postav z filmu Sonic

 • Sonic (modrý ježek)
 • Amy Rose (červený ježek)
 • Stín (černočervený ježek)
 • Metal Sonic (robotický ježek)
 • Stříbro ježek
 • Sonia (růžový ježek)
 • Aleena (fialový ježek)

Výběr jména pro ježka nemusí být složitý. Zamyslete se nad tím, čím je váš domácí mazlíček výjimečný, například jeho zbarvením, osobností nebo specifickým zjevem. Vyberte jméno, které vám připomene, co na něm máte rádi.

Poznámka, pokud uvažujete o jeho pořízení:

Přestože je ježek roztomilé zvířátko, mějte přesto na paměti, že je to stále divoké zvíře a není vhodným mazlíčkem pro každého. V několika zemích USA je jeho držení nezákonné. Je třeba pochopit různé faktory jeho životního stylu (např. noční zvířata), které nemusí být v souladu s vaším plánem. Pokud se pro jeho pořízení rozhodnete, dobře si nastudujte jeho opravdové potřeby. Celoživotní pobyt v kleci a bez patřičného klidu bude vaše zvířátko strádat a může to skončit i jeho smrtí. 

Popis ježka

Africký trpasličí ježek nebo čtyřprstý ježek je nejmenší z druhů ježků a také nejprodávanější. Tato zvířata se vyskytují v široké škále barevných vzorů, bílé, tmavě šedé či rezavé. Ježci jsou tiší, aktivní v noci a vyžadují hodně péče. Potřebují prostornou ubikaci, která se musí často uklízet a kvalitní ježčí krmivo. Navíc jako noční zvířata je budete muset krmit a starat se o ně ve večerních hodinách. Průměrná délka života v zajetí se pohybuje v rozmezí 3 až 6 let, ale bylo zaznamenáno i 10 let (zdroj). Jsou to tichá a osamělá zvířata, která netouží po lidské interakci ani po společnosti jiných zvířat. Chvíli trvá, než si zvyknou na člověka, ale dají se zvyknout na ruku. Vždy je ale nutné jemné a trpělivé zacházení. Není známo, že by ježci kousali, ale schoulení se do klubíčka a využití bodlin jako ochrany je pro ně přirozené. Trpasličí ježci obvykle dosahují délky 15 až 20 centimetrů, váhy zhruba půl kila a dospívají okolo dvou až osmi měsíců. 

Potrava

Ve volné přírodě jsou ježci především hmyzožravci. V chovatelství se prodávají speciální granule určené přímo ježkům (v krajním případě je možné nahradit vysoce kvalitním bezobilovinovým krmivem pro fretky nebo kočky) a doplnit o moučné červy, cvrčky a další pochoutky. Také bychom měli přidávat trochu ovoce a zeleniny. Ideální dobou pro krmení je v noci a ujistěte se, že miska je dostatečně mělká. Ježek se dokáže také naučit na pítko s vodou, ale dokud si nejste jisti, že z lahve umí pít, je lepší kombinovat s mističkou na vodu. Pití z lahve má výhodu v tom, že se voda nezašpiní. Ale i tak je potřeba pravidelná výměna odstáté vody bez chloru.

Chov

Ježci jsou osamělá zvířata a proto dají přednost chovu samostatně. Mezi ježky chovanými společně můžou vznikat souboje. I tak ale ježek potřebuje dostatek prostoru a možností něco prozkoumávat. Minimální prostor, kde chovat ježka je 120x60cm. Vždy ale mějte na paměti, že čím větší, tím lepší. Podlaha by měla být hladká (nikdy ne s drátěnou podlahou, kvůli možnému zranění nohou) a klec vzdušná (u celoskleněných terárií pozor na dobré větrání a horko, u klecí zase na vzdálenost drátů) a víko by mělo jít dobře zavřít. Ubikace by měla být na klidném, nepříliš osvětleném místě, měl by mít k dispozici domeček, kam si může zalézt. Někteří ježci si dokonce hrají s míčky či rádi prolézají různé prolézačky a tunely. Používejte také kvalitní substrát, dnes je na trhu mnoho alternativ, např. funkční substrát z recyklátu, kukuřičný, z rostlinných vláken možný splachovat přímo do toalety. V krajních případech je možné použít i větší hobliny (které se ale velmi rychle zašpiní) a pozor bychom měli dávat na drobné piliny, které se mohou dostat zvířatům do očí nebo je vdechnout. Pokud bychom v kleci používali látku jako substrát, pelíšek nebo hračku, dobře zkontrolujeme, ze se nemůže ježkovi zamotat noha do uvolněních nití. 

Nejčastější otázky:

Jsou ježci vhodným domácím mazlíčkem pro děti?

Ježci dávají přednost klidnému prostředí a jsou noční zvířata, takže by pravděpodobně nebyli vhodnými mazlíčky pro malé děti. Mohli by se však těšit z interakce s klidnými staršími dětmi. 

Mají ježci rádi, když je někdo chová?

Ježci se obecně neradi mazlí, ale mohou se naučit důvěřovat člověku a být spokojeni s držením.

Smrdí ježci?

Ježci nemají pachové žlázy jako fretky, skunci nebo třeba kočky. Takže když jsou čistí, nemají žádný zvláštní pach. Platí ale stejně jako u každé zvířete, že pokud není udržována čistota ať už zvířete nebo jeho ubikace, pak zapáchat samozřejmě budou. 

Je těžké se o ježky starat?

Ježci vyžadují mírnou údržbu, především udržování čistého prostředí. Ale jejich krmení je poměrně jednoduché a nevyžadují mnoho pozornosti.

Kolik je druhů ježků?

Ježků je asi 17 druhů, ne všechny je však vhodné chovat jako mazlíčky.

Videa

Použité zdroje:

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu