Nejlepší hračky pro kočky 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Zvláště, pokud chováte svou kočku v bytě, jsou hračky nezbytnou součástí výbavy. Nehrají si s nimi jen koťata či mladé kočky, ale ocení je i starší mazlíčci. Hračky pro ně nejsou jen způsobem, jak si zkrátit čas a zabavit se, ale zároveň imitují lov, který venkovní kočky mohou praktikovat.

Poradíme vám, jaké hračky jsou v nabídce, a podle čeho se při výběru řídit.

Nejlepší hračky pro kočky

Na trhu je nespočet hraček pro kočky a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší hračky pro kočky dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat hračky pro kočky?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší hračka pro kočky

Trixie laserová hračka pro kočky

„Automatická laserová hračka“

Typ hračky: Laser, Interktivní hračka
Orientační cena: 500 Kč
2. nejlepší hračka pro kočky

Karlie hračka pro kočky – Roundabout

„Dřevěná hračka s uvězněnou kuličkou“

Typ hračky: Interktivní hračka
Orientační cena: 200 Kč
3. nejlepší hračka pro kočky

Petsafe FroliCat Pounce laser

„Rotující interaktivní hračka“

Typ hračky: Laser
Orientační cena: 1000 Kč
4. nejlepší hračka pro kočky

Hagen Horská dráha CAT IT Design Senses

„Horská dráha se svíticím míčkem“

Typ hračky: Interktivní hračka
Orientační cena: 400 Kč
5. nejlepší hračka pro kočky

PetSafe FroliCat® RoloRat Automatic Cat Teaser

„Náhodně se pohybující interaktivní myš“

Typ hračky: Myška, Interktivní hračka
Orientační cena: 500 Kč
6. nejlepší hračka pro kočky

Trixie vábnička s barevným peřím

„Oblíbená vábnička pro kočky“

Typ hračky: Vábnička
Orientační cena: 30 Kč
7. nejlepší hračka pro kočky

Karlie bazének Kitty Lake

„Bazének se třemi plovoucími hračkami“

Typ hračky: Interktivní hračka
Orientační cena: 500 Kč
8. nejlepší hračka pro kočky

Karlie plastový talíř s míčkem

„Talíř s uvězněným míčkem“

Typ hračky: Interktivní hračka
Orientační cena: 150 Kč
9. nejlepší hračka pro kočky

Trixie míč pro kočku na pamlsky

„Míč s ukrytými pamlsky“

Typ hračky: Interktivní hračka
Orientační cena: 100 Kč
10. nejlepší hračka pro kočky

Zolux sada míčků pro kočky 10ks

„Oblíbená sada míčků pro kočky“

Typ hračky: Balónky
Orientační cena: 90 Kč

Jak vybrat hračku pro kočky?

Koupě nové hračky může často skončit fiaskem. Kočky jsou vybíravé, a i když se vám možná hračka v obchodě zdála zajímavá a hezky barevná, váš domácí mazlíček vaši snahu nemusí ocenit. Zkuste se proto při výběru vžít do jeho kůže a představte si, jaká hračka nejlépe imituje skutečná zvířata, jaká má příjemný materiál nebo která se dá pohodlně nosit po bytě.

Je těžké z nepřeberného množství různých druhů odhadnout, zda ocení spíše pískající plyšovou myšku nebo peříčka na provázku. Pro začátek se tedy hodí nakoupit hraček více a sledovat, jaká se setkala s největším úspěchem. Podle čeho se ještě při výběru řídit?

I. Podle typu

Typů kočičích hraček je celá řada, ale vybírat budete alespoň ze začátku mezi těmi nejběžnějšími. Většina obchodů nabízí především tyto:

  • Myšky

Plyšové či zkrátka látkové myšky jsou asi nejběžnější kočičí hračkou. Kočky si s nimi vyhrají samy, ale zapojit se můžete i vy. Při výběru dbejte na to, aby byl jejich materiál příjemný, a aby na sobě hračka neměla tvrdé či ostré kousky, které by kočka mohla spolknout či se o ně jinak poranit. Protože kočky s myškami rády běhají a skákají, může se stát, že brzy skončí pod skříní nebo pod gaučem. Pořiďte jich tedy raději více. Nemusíte se bát, že by vás nákup více kusů zruinoval. Pokud nezvolíte motorové myšky nebo ty pískající, jejich cena se pohybuje v řádu maximálně desetikorun.

  • Kuličky a balónky

Další levnou a efektivní variantou kočičích hraček jsou nejrůznější kuličky a balónky. Volte takovou velikost, aby nehrozilo, že jej kočka spolkne. Kočky ocení spíše měkké varianty, které se dají kousat a zároveň se odrážejí od země.

  • Provázky

Možná jste si všimli, že vašeho kočičího přítele baví zavazování tkaniček a jakmile někde necháte zapomenutý provázek, hraje si s ním. Tento typ hraček je pro ně velmi zábavný, obzvlášť v případě, že je na provázku přivázaná další hračka nebo třeba peříčka či kuličky. Takovéto hračky často najdete pod názvy vábnička či pírka.

Při výběru vezměte v potaz velikost vašeho mazlíčka. Některé vábničky totiž nejsou zrovna nejpevnější a rychle by mohlo být po hračce, pokud už je vaše kočka velká a silná.

  • Lasery

Světýlko rychle létající po zdi je pro kočku další fascinující hrou, při které může ukázat své lovecké dovednosti. Není třeba zde volit příliš sofistikované varianty, kočkám je totiž jedno, jaké bude mít světýlko barvu či tvar. Myslete pouze na to, že laserem nikdy nesmíte mířit kočce do očí.

  • Interaktivní hry

Zde už přecházíme k dražším, ale za to důmyslnějším hračkám, které kočky donutí k přemýšlení. Interaktivní hry vyžadují zapojení koček a oceníte je především ve chvílích, kdy sami na hru mít čas nebudete – nebudete totiž potřeba. Kočky u tohoto typu her plní různé úkoly, například chytají kuličku, a často za jeho splnění dostanou i odměnu v podobě pamlsku.

II. Podle materiálu

Co se týče materiálů, vybírejte především ty měkké a jemné. Kočky totiž hračky rády nosí v zubech a zatínají do nich drápky. U některých typů hraček pak mohou úspěch slavit i třpytivé a blyštivé materiály, které odrážejí světlo a jsou pro kočky přitažlivé.

Pokud chcete mít jistotu, že vašeho domácího mazlíčka hračka zaujme, můžete sáhnout po těch, které v sobě mají zašitý kozlík lékařský nebo šantu kočičí. Jedná se o takzvané kočičí drogy. Nemusíte se bát, nejsou nijak nebezpečné, ale kočkám voní a zvyšují jejich zájem o danou hračku.

Tip: Jestliže jste hračku s šantou nesehnali, můžete si koupit tuto bylinku ve spreji a hračky jím nastříkat.

III. Podle způsobu hraní

Zde budeme rozlišovat pouze dvě kategorie, a to hračky, s nimiž si kočka vyhraje sama, a u kterých je třeba vaše účast.

  • Bez asistence – s míčky nebo třeba s myšmi si kočka zvládne vyhrát sama. Vždy se u těchto hraček ujistěte, že kočce nehrozí žádné nebezpečí, a v případě pochybností potencionálně nevhodné hračky při odchodu z bytu schovávejte.
  • S asistencí – mnoho hraček vyžaduje vaši přítomnost, například provázky na tyčce. Stejně tak si ale můžete se svým zvířecím mazlíčkem hrát s myšičkami a balonky. Hra ho s vámi bude bavit určitě více.

IV. Podle ceny

Výhodou spousty hraček pro kočky je cena a mnoho zajímavých pořídíte doslova za pár korun. Existují samozřejmě i dražší varianty, jakými jsou například interaktivní hračky se složitějšími mechanismy. Pravdou ale je, že kočky často zaujmou i ty nejlevnější typy a cena tak není rozhodujícím faktorem. Snažte se však sledovat například kvalitu materiálu, což slibuje delší životnost.

V. Podle bezpečnosti

Vždy berte v potaz, že kočka bude pravděpodobně hračku kousat. Neměla by tak obsahovat nic ostrého nebo kousky, které lze spolknout. Další nebezpečí představují hračky obsahující provázek, do kterých se může váš chlupatý mazlíček zamotat. Nepříjemný úraz se může přihodit i u hraček, do nichž se strkají packy. Tyto typy hraček raději dávejte kočkám jen při vaší přítomnosti.

Často kladené otázky

Jsou pro kočku důležité barvy hraček?

Odpověď zní ne, barvy nehrají pro vašeho mazlíčka žádnou roli. Kočky se sice dokáží naučit barvy rozeznávat, ale žádné preference ohledně nich nemají a vybrat si tak můžete podle svého vkusu. (zdroj)

Kočka si nechce hrát, co to může znamenat?

Některé kočky jsou aktivnější, jiné spíše líné a spavé. Pokud vaše kočka postupně začala jevit o hračky menší zájem, možná patří do druhé kategorie a je to jen její přirozený vývoj. Náhlá ztráta zájmu o hraní však může značit zdravotní problém, nebo může znamenat, že hračky kočku nudí či jich má pro své potřeby málo.

Shrnutí

Lov je pro kočky přirozenou činností, a pokud chováte svého mazlíčka v bytě, je nutné živé kořisti nahradit hračkami. Zároveň tak ušetříte svůj nábytek či bytové dekorace od toho, aby si hrál s nimi. Existuje spousta cenově velmi příznivých hraček, takže je ideální jich nakoupit více a dát kočce vybrat. Zvolte takové, které budou stoprocentně bezpečné, například bez ostrých hran. Úspěch mají především měkké či plyšové hračky, které se příjemně nosí v zubech, ale vedle nešlápnete ani s vábničkami. Pokud se rozhodnete do hračky investovat, zvolte některou z interaktivních hraček, které zároveň rozvíjejí kočičí dovednosti a myšlení.

4.5/5 - (13 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu