Odpovězeno: Proč kočky přešlapují & chodí tiše?

Každý, kdo má doma kočku, moc dobře ví, že tito chlupáči dokážou chodit skutečně velmi tiše a své páníčky kvůli tomu občas pořádně vystraší. Třeba v případě, kdy se v noci bez sebemenšího zvuku dostanou k vám na postel a tiše vás pozorují z několika centimetrů, ale vy jste ji vůbec neslyšeli přicházet, i když jste nespali. Jak je možné, že kočky přešlapují a chodí tak tiše? Známe odpověď!

Proč kočky přešlapují?

Každá kočka (většinou před spánkem) s oblibou přešlapuje na místě. Pokud jste majitelem kočky, už vás určitě několikrát napadla otázka, proč to asi dělá. Ve zkratce to odráží její spokojenost. Nespokojená kočka nepřešlapuje. Kočka však může přešlapovat rovnou z několika důvodů. Tím hlavním je zvyk z období, kdy byla kotě a svým přešlapováním stimulovala matčiny mlékovody – poté za odměnu dostala mléko. Přešlapováním si kočky mohou také značkovat své teritorium, což dělají neustále i jinými (i méně příjemnými, jako je čůrání na koberec) způsoby. Kočka se může prostřednictvím přešlapování také protahovat, nebo vám zkrátka dává najevo, že vás miluje a důvěřuje vám.

Jak kočky chodí tiše?

Ticho je pro kočky zlaté. Tato nenápadná a elegantní zvířata jsou rozenými lovci a zároveň kořistí jiných druhů. Kočky se proto pohybují tiše, aby se mohly připlížit ke kořisti a zůstaly pro predátory nepozorovány. Při nenápadné chůzi koček se minimalizuje váha a tlak vyvíjený na zem. Tomu napomáhá nízké držení těla a zvedání pouze jedné tlapky nad zem. Kočky chodí spíše po špičkách než po patách a používají kočičí přímou registraci. Kočičí přímá registrace popisuje, jak kočky přesouvají zadní tlapky na stejné místo, na kterém původně byly přední tlapky. Výsledkem je minimální kontakt se zemí a plynulejší pohyb.

Proč jsou kočky tak nenápadné?

Všechna plemena koček domácích mazlíčků pocházejí z jediné divoké kočky: felis silvestris lybica. Tento druh je známý také jako severoafrická nebo jihozápadoasijská divoká kočka. Divoká kočka pochází z oblasti úrodného půlměsíce na Blízkém východě a do Egypta se přestěhovala mnohem později. Odtud zdědily kočky mnoho kradmých vlastností, které mají dodnes.

Felis silvestris lybica je stejně jako vaše domácí kočka zdatným lovcem s masožravou stravou. Aby se uživila, musí být schopna ulovit a chytit svou kořist. To jde samozřejmě ruku v ruce s nenápadnou chůzí. Je to vrozená dovednost severoafrické/jihozápadoasijské divoké kočky a našich kočičích přátel. Tato schopnost tiché chůze tedy existuje již po tisíciletí a vyvinula se z dobrých důvodů. Naše domestikované kočky nemusí vždy lovit, zejména proto, že se o ně staráme. Je to však dovednost, která je trvale součástí jejich DNA.

Jak kočky chodí tiše?

Ke schopnosti kočky domácí chodit tiše přispívají dva faktory: Držení těla a postoj. Pokud jde o držení těla, mnoho koček se drží při zemi. To jim umožňuje mnohem účinněji kontrolovat pohyby těla. Kromě toho kočky schovávají drápy do tlapek, takže není slyšet jejich cvakání o pevnou podlahu. To by mohlo prozradit jejich polohu.

Pohyb koček může být technický a složitý. Naštěstí tři hlavní složky vysvětlují, jak se kočky pohybují tak tiše. Patří mezi ně: Kočičí chůze, kočičí přímá registrace a digitigrádní způsob chůze.

Chůze kočky

Chůzi kočky lze popsat několika údery, které závisí na rozmístění jejích nohou při chůzi. U mnoha čtyřnožců se tato chůze může pohybovat od dvou do čtyř taktů. Kočkovité šelmy mají chůzi čtyřdobou. Při popisu čtyřdobé chůze u koček je třeba vzít v úvahu dva faktory. Prvním je, jak symetricky se jejich nohy vůči sobě pohybují. Kočkovité šelmy pohybují nohama symetricky. Jejich pravá a levá noha se při pohybu do určité míry zrcadlí. Druhým faktorem používaným k popisu čtyřdobé chůze je „rytmus“. Zde kočky pokládají tlapky na zem vzhledem k sobě. Odtud pochází „čtyři údery“ při popisu kočičí chůze. Kočky mají vždy jednu tlapku zvednutou ze země, každou v jiném časovém okamžiku.

Naživo je to poměrně obtížné pozorovat. Při sledování zpomaleného záznamu pohybu koček si všimnete, že se zvedá vždy jedna tlapka. Protože se každá ze čtyř tlapek zvedá nahoru po jedné, počítá se to jako „čtyři údery“ v jejich chůzi. Tento čtyřtaktní pohyb jim specifickým způsobem pomáhá v utajení. Krokový rytmus chůze spolu se symetrickým pohybem nohou umožňuje kočkám při chůzi plynule přecházet. Tento plynulý pohyb napomáhá jejich schopnosti provádět skrytý a tichý pohyb.

Přímá registrace koček

Kočičí přímá registrace se používá k popisu určitého vzorce pozorovaného v pohybu koček, který vysvětluje skrytou chůzi koček. Je také považován za součást chůze kočky, protože popisuje její celkový pohyb. Kočičí přímá registrace je způsob chůze, při kterém kočky dosedají zadníma nohama na stejné místo, kde byly předtím umístěny přední nohy. I to přispívá ke kradmé chůzi koček. Kočičí přímá registrace umožňuje kočkám domácím omezit množství váhy, kterou působí na zem. Tento typ pohybu také umožňuje kočkám menší kontakt se zemí a díky tomu se kočky pohybují s výrazně sníženou pravděpodobností, že je někdo uslyší.

Digitigrádní způsob chůze

Mnoho koček se pohybuje digitigrádním způsobem. Je popsána jako chůze po délce prstů, nikoli po chodidlech. Digity jsou dalším termínem používaným pro označení prstů na rukou nebo nohou. V tomto případě se jedná o prsty kočkovitých šelem. 

Jednodušší je představit si to takto: lidé chodí po patách a při chůzi pokládají celé chodidlo na zem. Na špičkách chodíme, když chceme být nenápadnější, protože to je mnohem tišší než chůze s celým chodidlem na zemi. Stejný princip platí i pro kočky. Stejně jako kočičí přímá registrace, i digitigrádní lokomoce snižuje tlak, který kočky vyvíjejí na zem. Menší kontakt a menší tlak vyvíjený na zem znamená nižší pravděpodobnost, že budou při chůzi odhaleny. To přispívá ke skryté chůzi koček.

Má to i své nevýhody

Když člověk chodí po špičkách, vyžaduje to velké množství soustředění a opatrnosti. Pokud člověk půjde po špičkách po delší dobu, bude unavený. To platí také u koček, které kvůli své kradmé chůzi se poměrně rychle vyčerpají. Poté musí dlouhou dobu nabírat energii – to by vysvětlovalo kočičí spánek, který dosahuje i 16 hodin denně. Kromě množství soustředění vyžaduje kradmá chůze od koček také pomalejší pohyb. To má za následek nižší obnovu metabolické energie za kratší dobu, zejména ve srovnání s jinými čtyřnohými zvířaty, jako je například pes domácí.

Často kladené dotazy

Proč se moje kočka neustále prochází?

Neustálé chození vaší kočky může být způsobeno nudou, stresem, úzkostí, hormony, stářím, hypertyreózou a řadou dalších zdravotních potíží. Pokud vaše kočka neustále chodí a málo odpočívá, vezměte ji k veterináři.

Co mají kočky nejraději?

Kočky nejraději spí a podřimují. Mají rády mazlení, milují čistý prostor, škrábání a vyvýšená místa. A v neposlední řadě milují své páníčky.

Na jakých místech bych kočku neměl hladit?

Kočky obvykle nemají rády, když je někdo hladí po bříšku, po nohách nebo po ocase. Samozřejmě se vždy najdou výjimky – některé kočky milují každý kousek náklonnosti bez ohledu na to, kde se jich dotýkáte a kdo to dělá. Obecně však platí, že kočku, kterou neznáte, byste neměli hladit po břiše nebo končetinách.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu