10 osvědčených metod, jak se zbavit vos na zahradě

V důsledku klimatických změn se hmyz, jako jsou vosy, rychle množí, a proto je potřeba zbavovat se vos stále častěji. Když je v zimních měsících málo mrazů (nebo dokonce nejsou žádné), dospělý hmyz nevymírá. Celoroční teplo navíc prodlužuje období rozmnožování. Z těchto důvodů se vosy a další bodavý hmyz stávají problémem zejména na zahradách, kde nám vosy mohou pěkně znepříjemnit jinak relaxační čas. Nesmiřte se s otravným hmyzem a podívejte se na 10 osvědčených metod, jak se zbavit vos na zahradě.

1) Pořádek je nejdůležitější

Existuje mnoho přírodních způsobů, jak mít vosy pod kontrolou. Jedním z nejlepších způsobů je jednoduše odstranit pokušení pro vosy z vašeho prostředí. Dávejte například pozor, abyste je nepřilákali tím, že na stole dlouho necháte jídlo nebo pití. Když pořádáte večírek nebo jíte jídlo venku, nezapomeňte okamžitě uklidit a zlikvidovat taková lákadla, jako jsou zbytky limonád, vína, ovocných šťáv, narozeninového dortu a podobně, dříve než přilákají vosy a další škůdce. Udržujte gril v čistotě, protože mnoho vos se živí masem.

2) Vyrobte si past na vosy

Chytání vos do pastí je dobrý způsob, jak udržet jejich počet pod kontrolou. Nezbavíte se jich všech, ale můžete snížit jejich počet, aby vás méně obtěžovaly nebo abyste se s nimi mohli snadno vypořádat odstraněním jejich hnízd. Vyzkoušejte třeba past na vosy, na kterou budete potřebovat skleněnou nebo plastovou nádobu. Použijte sklenici dobré velikosti (např. sklenici od okurek) a vyvrtejte do víčka otvor dostatečně velký na to, abyste jím mohli prostrčit tužku. Měla by to být správná velikost, aby do ní vosy vklouzly. Na dno sklenice nalijte asi centimetr tekuté návnady a vnitřek víčka potřete marmeládou. Poté nasaďte víčko na sklenici. Umístěte některou z těchto pastí na místa, kde jste pozorovali vosy. Vosy ucítí návnadu a vniknou dovnitř malým otvorem. Pak se nebudou moci dostat zpět a nakonec se v návnadě utopí.

3) Vyzkoušejte práškové odpuzovače vos

Dalším dobrým způsobem, jak udržet počet vos pod kontrolou a zlikvidovat jich poměrně dost, je použití různých práškových odpuzovačů. Mezi ně patří např. kyselina boritá, skořice nebo křemelina. Tyto prostředky se hodí v případě, že máte vosí hnízdo ukryté ve zdi, pod budovou nebo v podzemí. I když se do hnízda nedostanete, obvykle můžete vidět, kam vosy přilétají a kam odlétají. Posypání těchto suchých látek kolem východu může vosy zabít a nebo odpudit. Křemelina i kyselina boritá mají na hmyz smrtící účinky. Křemelina je vysušuje a kyselina boritá je otráví. Skořice slouží jako repelent.

4) Zůstaňte v klidu

První věc, kterou byste měli udělat, zejména pokud jste alergičtí na vosy, je nepanikařit. Vosy nejsou vždy agresivní. Ve skutečnosti, pokud je necháte na pokoji, nebudete se chovat poplašně a nevypočitatelně, je nepravděpodobné, že by vás i ty agresivní bodly. Pokud vosy spatříte, když jste venku, vyhněte se jim. Choďte (neběhejte) tak, abyste jim dali široký prostor. Pokud se nečekaně ocitnete uprostřed jejich skupiny, snažte se zachovat klid a prostě pokračujte k cíli. Pokud nejsou vosy rozrušené, je nepravděpodobné, že by vás bodly. Samozřejmě, pokud náhodou vpadnete do jejich hnízda, měli byste co nejrychleji utéct. V opačném případě zůstaňte klidní a pohybujte se pomalu. Nikdy nemávejte rukama ani nemáchejte po vosách, včelách nebo sršních. To je rozruší a způsobí, že vyšlou feromony, které přivolají členy jejich kolonie na pomoc.

5) Vyhněte se nezáměrnému lákání vos

Když jste venku, nezapomeňte se obléknout vhodně a vyhněte se jasným barvám, které by mohly být pro vosy atraktivní. Sladce vonící parfémy a prostředky osobní hygieny (zejména laky na vlasy) mohou také přilákat včely, vosy i sršně. Pokud jste alergičtí na bodnutí hmyzem, je vždy vhodné nosit tričko s dlouhým rukávem a další ochranné oblečení, abyste omezili plochu odhalené kůže, která je k dispozici pro bodnutí.

6) Obelstěte vosy, aby se přesunuly jinam

Brzy na jaře, ještě před aktivitou vos, rozmístěte po zahradě falešná hnízda, aby si vosy myslely, že už jsou na zahradě. Vosy jsou velmi teritoriální. Pokud při jarní stavbě nových hnízd zjistí, že konkurenční hnízdo už je na místě, přemístí se jinam. Falešné hnízdo si snadno vyrobíte tak, že do hnědého papírového sáčku od svačiny nacpete několik igelitových sáčků. Pomocí provázku nebo nitě přivažte falešná hnízda k zábradlí verandy, pod okap, do keřů apod. a oklamejte vosy, aby si myslely, že tam není volné místo!

7) Nevytvářejte pro vosy atraktivní místa pro stavbu hnízd

Dost často vosám sami nahráváme, když necháváme některé věci na domě nedokončené nebo rozbité. Uvolněná prkna, praskliny, mezery a další příznaky odložené údržby jsou pro vosy atraktivní. Udržujte svůj dům a hospodářské budovy v dobrém technickém stavu, abyste se vyhnuli přilákání vos.

8) Dejte pozor na díry v zemi

Dávejte pozor na nory na svém dvoře a zahradě. Hlodavci a pavouci (ale i psi a kočky) mohou vyhrabávat nory, které některé druhy roje vos obsadí. Když uvidíte opuštěnou zvířecí noru, zasypte ji a umístěte nad ni misku nebo kámen, abyste vosy odradili od vstupu.

9) Postříkejte hnízda mýdlovou vodou

Pokud víte, kde mají vosy hnízdo, můžete je zničit obyčejnou mýdlovou vodou. Připravte si roztok mýdlového saponátu a vody a poté hnízdo postříkejte zahradním postřikovačem. Při střetu s vosami si vezměte ochranný oděv a pro případ, že by se vosy staly agresivními, ustupte. Útok plánujte na noc, kdy je venku chladno a je méně pravděpodobné, že se vosy budou mstít. Mýdlo se jim přichytí na křídla, čímž jim zabrání v letu a způsobí jejich udušení. Některé mohou přežít, ale odletí si postavit nové suché hnízdo na nějakém pohostinnějším místě.

10) Pěstujte rostliny, které odrazují vosy

Mezi přírodní odpuzovače patří rostliny jako pelyněk, eukalyptus, máta a citronela. S těmito složkami se můžete setkat v produktech určených k odradení vos, ale silnějšího účinku dosáhnete, pokud zahradu osázíte samotnými rostlinami. Při stolování venku proto místo vázy s květinami umístěte doprostřed stolu rostlinu.

Nejčastější dotazy

Jaký je nejúčinnější způsob, jak se zbavit vos?

Přestože je nejlepší nechat se o nebezpečné škůdce postarat profesionála, existuje několik dalších opatření, kterými se můžete vos zbavit. Nejběžnějším a nejúčinnějším způsobem je zavěšení různých pastí. Když vlezou do pasti, uvíznou a utopí se.

Jak odhánět vosy přirozenou cestou?

Vosy nemají rády silnou vůni máty peprné, takže je to skvělý přírodní repelent. Mezi způsoby, jak je udržet na uzdě, patří umístění rostlin máty peprné do závěsných košů nebo nalití trochu mátového oleje na vatový tampon a ponechání venku.

Jak dlouho žijí vosy?

Životní cyklus vos závisí na druhu, ale obecně platí, že život dělnic může trvat 12-22 dní, zatímco královna může žít až rok. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu