20 nejoblíbenějších písniček na kytaru

Jen tak si sednout a naučit se zahrát písničku na kytaru, tomu říkáme pořádný relax. Jenže jakou si vybrat skladbu? Podívejte se na 20 nejoblíbenějších, které jsou vhodné pro pokročilé, ale najde se jich několik i pro začátečníky.

1) Když mě brali za vojáka

Smutná písnička o lásce Když mě brali za vojáka je od oblíbeného českého písničkáře Jaromíra Nohavici. Je z roku 1990, ale dnes ji zná snad každá generace. Je oblíbenou volbou při volbě písniček, které se naučit hrát na kytaru.

TIP: Učíte se na kytaru? Naučte se hrát raz dva s online kurzy od ArtMaster

2) Na kameni kámen

Písnička Na kameni kámen je jedna z nejznámějších písniček skupiny Brontosauři. Pochází z roku 1985 a má vcelku jednoduchý, snadno zapamatovatelný text. I tato píseň se dobře hraje na kytaru, v některých pasážích můžete přidat trsátko.

3) Buráky

Jednoduchá písnička od Michala Tučného nesoucí název Buráky je převzatá z americké podoby a na kytaru se hraje perfektně. Navíc nemůže chybět ani u žádného táboráku. Michal Tučný byl posmrtně uveden do Síně slávy české Akademie populární hudby.

4) Tisíc mil

Píseň Tisíc mil je dílem Waldemara Matušky a Heleny Vondráčkové. Je dobře hratelná, jednoduchá a proto i oblíbená. A pokud byste si ji chtěli i zazpívat, tak vás potěší i její jednoduchý text.

5) Morituri te salutant

Ačkoliv písnička Morituri te salutant na první pohled nezní moc česky, tak její text skutečně český je. Jedná se o píseň Karla Kryla, která vznikla v roce 1967 a váže se ke gladiátorským hrám v Římě. Je to složitá písnička na zahrání, proto je vhodná pro pokročilé.

6) Velrybářská výprava

Velrybářská výprava je dílem skupiny Pacifik, kterou založil Tony Linhart, český kytarista a písničkář. Velrybářská výprava se hraje rychle s důrazem na třetí a čtvrtou dobu.

7) Falling slowly

Všemi známá písnička z filmu Once, kterou složili a nazpívali Glen Hansard a Markéta Irglová, je slavná po celém světě. V roce 2007 získali několik ocenění za nejlepší píseň, včetně Oskara. Je oblíbená nejen pro zpěv, ale vítězí i jako volba při výběru písniček na kytaru.

8) Chodím po Broadwayi

Chodím po Broadwayi je americká lidová písnička, která upozorňuje na nerovné postavení černochů v tehdejších Spojených státech. Ačkoliv má smutný text, tak se i přesto často zpívá u táboráku.

9) Take Me Home, Country Roads

Skvělá píseň, kterou si můžete zahrát na kytaru, Take Me Home, Country Roads, nazpíval v roce 1971 americký zpěvák John Denver. Od roku 2014 je dokonce státní písní Západní Virginie. Píseň má dokonce i českou verzi Veď mě dál, cesto, kterou nazpíval Pavel Bobek v roce 1975. 

10) Probuzení

Písnička Probuzení je od jednoho z nejoblíbenějších českých písničkářů současnosti, Pokáče alias Jana Pokorného. Jeho texty jsou inspirovány každodenním životem, jsou plné sarkasmu a nadsázky. 

11) Igelit

Jan Nedvěd a jeho písnička Igelit znázorňuje dobu komunismu a přání uniknout z totality do normálního světa plného trampingu, přírody a jeho přátel.

12) Bláznova ukolébavka

Bláznova ukolébavka neboli Ovečka je jedna z nejznámějších písniček, které zaznívají u táboráků, na oslavách a různých sešlostech. A hlavně: hraje se na kytaru! Možná ji oceníte pro její pomalejší tempo, možná se vám bude líbit to, že pro její zahrání jsou potřeba pouhé čtyři akordy.

13) Anděl

Písnička Anděl patří Karlu Krylovi, přezdívanému “básník s kytarou”, který se v ní toulá v okolí Teplic. Tam se komunistům podařilo zničit vše, co bylo spjato s vírou. Zahrát tuto písničku na kytaru je složitější kvůli rychlejšímu tempu, ale s trochou snahy se to naučíte. 

14) Arizona

Arizonu nazpívala v roce 1964 Jarmila Veselá, která propůjčila svůj hlas Olze Schoberové ve filmu Limonádový Joe. 

15) Severní vítr

Písničku Severní vítr napsal Zdeněk Svěrák a zazpíval si ji Jaroslav Uhlíř ve filmu Vrchní, prchni! Text se k samotnému filmu příliš nehodí, protože nakonec vznikla píseň s romantickým charakterem. Zahrát ji na kytaru je poměrně jednoduché.

16) Mrs. Robinson

Písnička Mrs. Robinson má pro svou oblíbenost spoustu cover verzí. Třeba od skupiny Bon Jovi nebo Lemonheads. Má dokonce i českou verzi, kterou nazpíval Václav Neckář. Písnička má rychlejší tempo a je vhodnější spíše pro pokročilé, ale třeba si s ní poradí i šikovní začátečníci!

17) Tulácký ráno

Písnička Tulácký ráno patří skupině Brontosauři, jejíž zakladatelé jsou Jan a František Nedvědovi. Zpočátku nehráli vlastní písně, ale nakonec se jim poštěstilo. Mezi takové patří i tato píseň, která má pomalé tempo a je velmi oblíbená u táboráků. 

18) Rosa na kolejích

Rosa na kolejích je považovaná za trampskou hymnu. Sám ji složil i nazpíval zpěvák Stanislav (Wabi) Daněk. 

19) Mr. Tambourine Man

Další zahraniční písnička je od interpreta Boba Dylana pochází z roku 1964. Má jednoduché akordy, ale zahrát ji už tak snadné není. Písničku upravila skupina The Byrds, která ji proslavila po celém světě. 

20) Teskně hučí Niagára

Písnička Teskně hučí Niagára se hraje v uvolněném tempu. Autorem textu je Josef Chlumecký a hudbu napsal Eduard Ingriš. Tuto písničku dnes zná kdekdo a nechybí ani ve zpěvnících na základních školách.

Často kladené dotazy

Jaké zahraniční skladby by měl znát každý kytarista?

Skladeb, které by se měl naučit hrát každý kytarista, je skutečně spousta. Tak například Pink Floyd – Comfortably Numb, Metallica – Enter Sandman nebo jakákoliv skladba od Green Day.

Kdo vyrobil první kytaru?

Ačkoli se dnes akustické kytary s ocelovými strunami používají po celém světě, za tvůrce první kytary je považován německý přistěhovalec do Spojených států Christian Frederick Martin (1796-1867). Kytary v té době používaly tzv. catgut struny vytvořené z ovčích střev.

Kdo je nejzkušenější kytarista na světě?

Nejzkušenějším a nejinovativnějším kytaristou všech dob byl Jimi Hendrix.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu