10 nejhnusnějších psích plemen: láska na druhý pohled

Mít psa je nepochybně obrovská radost. Zlepšuje nám život, nutí nás chodit na delší procházky, je s nimi samá sranda a hlavně jsou ohromně roztomilí. Tedy až na výjimky. Některá plemena psů totiž roztomilost nepochytila vůbec, naopak dostali do vínku spíš pořádnou ošklivost. Zajímá vás, která to jsou? Podívejte se na 10 nejhnusnějších psích plemen.

1) Bedlington teriér

Ať už tomu věříte, nebo ne, srst bedlingtonského teriéra přirozeně neroste v bizarním tvaru, ve kterém je můžete velice často vidět, ve skutečnosti za to mohou jejich páníčci, kteří nutí své psy k tomuto příšernému střihu. Dělají tak ze svých bedlingtonských teriérů jedny z nejméně atraktivních psů na pohled. Jinak by to byli celkem pěkní a hodní společníci, vhodní do každé rodiny.

2) Barzoj

Barzojové, kteří patří do čeledi chrtovitých, jsou nejen jedním z nejvyšších plemen psů, ale také jedním z nejošklivějších psů. Není třeba dodávat, že barzojové jsou poměrně bizarně vypadající psovité šelmy. Tito psi lovili ve tříčlenných družstvech zajíce, lišky a vlky. Později se stali oblíbenými společníky královských rodin v celé kontinentální Evropě. Navzdory své velikosti se dokážou přizpůsobit i bydlení v bytě. Nevyhovuje jim však, když jsou přes den dlouho sami. Toto citlivé plemeno potřebuje společnost. Jejich krásná srst také hodně líná a vyžaduje určitou údržbu z majitelovy strany.

3) Kavkazský pastevecký pes

Kavkazští horští psi jsou také jedním z nejvyšších a nejošklivějších plemen. Kavkazský ovčák je však milý a láskyplný ke své rodině. Tento něžný obr vážící až 77 kg může být v blízkosti nových lidí ostražitý a vyžaduje oddaného a zkušeného majitele, který mu věnuje dostatek času a pozornosti. Kavkazští ovčáci se vyskytují v mnoha barvách a mají srst od dlouhé po krátkou.

4) Irský vlkodav

Irští vlkodavové jsou v průměru nejvyšší plemena. Jsou také bezpochyby jedněmi z nejošklivějších. Irský vlkodav je v průměru nejvyšším plemenem psů na světě, ačkoli několik dalších plemen je může převyšovat. Z tohoto důvodu budou mít obyvatelé bytů velké problémy zajistit těmto psům dostatek prostoru pro pohyb a prospívání. V rodinách, které mají dostatek prostoru k pohybu, jsou však irští vlkodavové nesmírně milujícími společníky, a to i pro děti. Jen se ujistěte, že máte plot, a to vysoký, abyste zabránili psovi honit divokou zvěř.

5) Anglický bulteriér

Angličtí bulteriéři jsou psi, kteří jsou známí tím, že mají lidskému oku nepříliš lichotivou hlavu ve tvaru vejce. Všichni psi jsou nějakým způsobem roztomilí, včetně anglických bulteriérů. Ti však vypadají skutečně zvláštně a vlastně ani úplně nepřipomínají plemeno psa. Bulteriér byl původně vyšlechtěn v 19. století jako bojový pes a později jako módní společník pro pány, dnes je však rodinným společníkem a výstavním psem. Tento pes je milovník, nikoliv bojovník. Ve skutečnosti jsou bulteriéři známí tím, že jsou láskyplní ke všem členům domácnosti, zejména k dětem. Jejich přátelskost a láska k lidem však také znamená, že neradi zůstávají dlouho sami. Chtějí být součástí všech každodenních aktivit svých páníčků. Protože mají vysokou energii, potřebují bulteriéři dostatek pohybu a intenzivních her. 

6) Puli

Puli je známý svou dlouhou srstí připomínající dredy a je to pracovitý pastevecký pes a rodinný společník. Toto energické a živé mopsí plemeno pocházející z Maďarska vypadá díky své výrazné srsti mnohem větší, než ve skutečnosti je. A taky trochu připomíná mop na vytírání podlah. Díky své sebejistotě a inteligenci nebude mít puli problém být v jakékoliv domácnosti středem pozornosti. Tito psi jsou stejně láskyplní jako energičtí. Začínající majitelé domácích mazlíčků by se však měli mít na pozoru, protože psi plemene puli veškerou energii potřebují někam odvést v podobě intenzivního pohybu a spousty her. Přestože je srst tohoto plemene poměrně šetrná k alergikům, má specifické požadavky na péči. Pokud však dokážete štěněti poskytnout dostatek lásky, fyzické aktivity a dodatečné péče o srst, odměnou vám bude milující a věrný chlupatý člen rodiny, který svým jedinečným vzhledem zamotá hlavu!

7) Komondor

Ačkoli by se podle vzhledu mohlo zdát, že i komondor byl vyšlechtěn spíše k vytírání podlah, má tento pes v rodném Maďarsku dlouhou a vznešenou tradici jako plemeno hlídačů stád. Stále si zachovávají silný ochranitelský instinkt a svou rodinu a majetek budou bránit s nasazením vlastního života. Tito psi se ke své rodině chovají láskyplně, jsou inteligentní a dychtiví potěšit. Protože jsou velmi ochranářští, mohou být slušnými hlídacími psy a v případě, že je něco v nepořádku, budou štěkat. Nejsou však příliš vhodní pro život v bytě a dávají přednost velkému prostoru, kde se mohou proběhnout a spálit přebytečnou energii. Do větší domácnosti, kde potřebují milujícího hlídače, může být tento pes vhodný.

8) Mexický naháč

Mexičtí bezsrstí psi rozhodně budí pozornost svou nerovnoměrnou, skvrnitou kůží a mdlou, skvrnitou srstí. Pokud si nějaký pes zaslouží být na seznamu nejhnusnějších psích plemen, je to právě mexický naháč. Kromě ošklivého vzhledu má také hnusné jméno, které se někdy používá, a tím je Xoloitzcuintli. No řekněte, není to ošklivost se vším všudy? Mexičtí naháči jsou však ostražití a věrní, sportovní společníci. Je jim přes 3 000 let a vyskytují se ve třech velikostech – a někteří z nich možná nejsou zcela bezsrstí, ale sem tam mají srst, kvůli které vypadají poměrně dost opelichaně – a to jim opět ubírá na kráse, tedy pokud to ještě vůbec jde.

9) Čínský chocholatý pes

I čínskému chocholatému psovi zde patří místo. Pokud je nějaký pes proslulý svou ošklivostí, je to právě tento. I osobnost jistě dělá psa rozkošným, ale kdyby se hodnotil pouze jeho fyzický vzhled, čínský chocholatý pes by vyhrál (nebo prohrál, podle toho, jak se na to díváte). Na vzhledu tohoto psa není jediná atraktivní věc. O některých plemenech (například o mopsech) se říká: „Jsou tak oškliví, že je to dělá roztomilými“. A pokud jde o mopse, ano, jsou svým způsobem ošklivě roztomilí. Ale pro většinu lidí není čínský chocholatý pes v žádném případě tak ošklivý, až je roztomilý. Mnoho lidí by tvrdilo, že čínský chocholatý pes je prostě přímo ošklivý. Nebýt toho, že psi mají obvykle skvělou povahu a že jsou nejlepšími přáteli člověka, těžko by mnozí jedinci považovali tyto podivně vypadající psíky za roztomilé. Ale není to nakonec právě osobnost, která psa skutečně dělá? Krása je přece v očích pozorovatele.

10) Neapolský mastif

Neapolský mastif byl vyšlechtěn v jižní Itálii jako rodinný a hlídací pes. Dnes je toto mohutné plemeno známé jako něžný, hodný a taky jako pěkně ošklivý obr. Neapolský mastif nemusí být nejlepší volbou pro začínající majitele psů nebo obyvatele bytů. Jejich mohutnost znamená, že potřebují prostor a jistý výcvik, aby se jim dobře dařilo. Pokud však zvládnete jejich potřeby a trochu slintání, najdete v nich láskyplného a věrného společníka, který miluje celou rodinu! Pomalá, valivá chůze tohoto jedinečného plemene by se dala popsat jako těžkopádná, ale v každém kroku se skrývá síla. Když se k vám blíží, jeho mohutná velikost, volná kůže a husté vrásky v obličeji vyvolávají němý úžas a následnou otázku: „Co je to za psa?“. Tento nápadný něžný obr, neapolský mastif, je známý také jako mastino.

Často kladené dotazy

Jaký další ošklivý pes existuje?

Mezi další ošklivé psy, které jsme ještě nezmínili, patří třeba brabantík. U toho je to však nejisté. Spoustě lidem totiž přijde ohromně rozkošný!

Bývá bezsrstým psům, jako je například naháč, zima?

Ano. Bezsrstí psi nezvládají nízké teploty. Z tohoto důvodu mohou žít pouze uvnitř a musí nosit bundy, aby se zahřáli. Absence srsti znamená, že bezsrstí psi vyžadují cílenější péči o kůži. Při pobytu venku za slunečných dnů se mohou snadno spálit.

Už někdy nějaký pes vyhrál cenu za nejošklivějšího psa?

Ano. Tuto cenu vyhrál v roce 2018 devítiletý anglický buldok. Pár týdnů po tom, co tuto skutečně zvláštní cenu vyhrál, bohužel zemřel. Aktuálně je tedy cena na nejošklivějšího psa stále volná! Hlásí se někdo?

Videa

Zdroj

1, 2, 3

3.3/5 - (127 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu