Nejlepší kurníky pro slepice 2024 – recenze, zkušenosti


Výber redakce

Kurník vhodný i pro začínající chovatele

Orientační cena: 11 800 Kč


Moudrá volba

Deset slepic hledá domov

Orientační cena: 14 500Kč


Skvělá cena

Kurník spíše pro menší drůbež 


Orientační cena: 3 200Kč


Pro náročné

Pro chovatele, kteří chtějí originální kousek

Orientační cena: 17 000Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Trendy se neustále vracejí a zase odcházejí a domácí chov slepic je jedním z těch, které slaví velký comeback. Lidé začali u potravin upřednostňovat kvalitu nad kvantitou, bio a farmářské výrobky zažívají boom a nejinak je tomu i u domácího pěstování a chovu.

Kurník vhodný i pro začínající chovatele

Řešíte neradi nepořádek na trávníků? Hledáte řešení, kterým byste tento problém vyřešili? Řešením může být kurník od značky VidaXl. Díky velkému výběhu bez dna, budou mít vaše slepice dostatek prostoru ke krmení, pohybu, a přitom je nebudete muset hlídat před možnými nástrahami nebo únikem. Pro úkryt se slípky mohou schovat do domečku, do něhož se dostanou po dvou rampách. Vajíčka mohou pohodlně snášet v prostorné kukani.

Výhodou klece je její snadné čištění. Kurníku lze otevřít střecha, abyste pohodlně sesbírali vajíčka. Díky odnímatelnému zásobníku snadno vyčistíte horní část od nepořádku. Velkým plusem kurníku je materiál, z něhož je vyroben. Konstrukce je z borového dřeva a zajišťuje pevnost. Železné drátěné pletivo umožňuje prodyšnost a výměnu vzduchu, tudíž prostor kolem kurníku nebude zavánět. Nepromokavá zelená tkanina pokrývá střechu a vaše slepice udrží v suchu a teple. Pokud nejste příznivci těžké montáže, potěší vás jednoduchá stavba.

Jestli jste začínající chovatelé slepic, potěší vás, že se klec hodí i pro chov kuřat. Navíc je kurník zajímavý doplněk i na tu nejmenší zahradu.

Rozměry295 x 163 x 170
Materiálborové dřevo s nátěrem, železné pletivo, střecha je pokrytá nepromokavým textilem
Orientační cena11 800 Kč
SpecifikaVhodné pro kuřata

VÝHODY

NEVÝHODY

Designový kurník jako doplněk na zahradu

Vytvořili jste pro svoje slepice dostatečný prostor a nyní hledáte vhodný kurník? Zkuste tento se zajímavým designem. Uvnitř vaše slepice najdou kukaň a hřady, na nichž mohou sedět celé dny. Díky prodlouženým nohám, které postavíte několik centimetrů nad zemí, se nemusíte bát o narušení kvality kurníky. Posuvné okénko zajistíte dobré odvětrávání a zamezíte tak zápachu.

Odpůrci složitého úklid uvítají snadné čištění kurníku. Střecha lze kompletně odklopit, díky čemuž je úklid lehčí stejně tak jako sbírání vajíček. Montáže se nemusíte bát; přestože si sami klec sestavíte, její montáž je velmi jednoduchá.

Avšak kurník má svoje mínusy. Negativem kurník je dřevo, z něhož je vyroben. Recenzenti se shodli, že je příliš tenké. Přes to je opatřen ochranným nátěrem, které zajistí ochranu před nevlídnými povětrnostními vlivy. V neposlední řadě pokud chováte více slepic, tento kurník pro ně může být příliš malým.

Rozměry146 x 74 x 80 cm
MateriálDřevo ostrolistce kopinatého s nátěrem chránící dřevo
Orientační cena8 500 Kč
SpecifikaKurník s dvěma kukaněmi a hřadami

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Kurník spíše pro menší drůbež 

Hledáte spíše kurník pro kuřata? Co tenhle! Kromě slepičího příbytku, který je v prvním patře, dostanete i štědrý výběh, jenž je oplocený ocelovými dráty. Vaše drůbež bude v bezpečí a vy ji budete mít stále pod dohledem.

A co uvnitř? Kurník obsahuje kukaň, do které se snadno dostanete skrze otevírací dveře, a rampu vedoucí do horního patra. Ani úklidu se nemusíte bát. Výsuvným dnem snadno klec vyčistíte, zatímco díky velkým dvířkám otevřete volný prostor. Střecha z nepromokavého materiálu zajistí slepicím bezpečný prostor.

Přestože se můžete dočíst u popisku produktu, že vám klec vydrží dlouhé roky, kvůli špatné montáži to může být naopak. Dalším mínusem je materiál, z něhož je kurník vyroben. Masivní borového dřeva není speciálně ošetřeno. Avšak příznivá cena kompenzuje tento nedostatek.

Rozměry178 x 67 x 92 cm
MateriálNeošetřené masivní borové dřevo
Orientační cena3 200 Kč
SpecifikaVhodné spíše pro menší drůbež

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro chovatele, kteří chtějí originální kousek

Nebaví vás sériová výroba a chcete originální kousek? Čas krmení nabízí unikátní kurník, které si můžete doladit podle sebe. Vhodný je jak pro chovatele menšího počtu slepic, tak pro majitele velkého chovu.

Kurník je zateplen, takže se o slípky nemusíte bát za velmi studeného počasí. Uvnitř se skládá ze dvou bidel a tří nosných hnízd. O správnou cirkulaci vzduchu se postará větrací okénko. Za možný příplatek můžete získat kovový trusník, s nímž bude čištění klece jednoduché, nebo rameno na zajištění přední stěny. Jestli jste opravdu náročný chovatel, uvítáte možnost instalace automatického otevírání dvířek.

Výhodou kurníku je dovoz a montáž zdarma (složit ji můžete i sami). Jelikož je kurník dělán ručně, musíte dopředu počítat s tím, že cena bude větší než u jiných kurníků s podobnými rozměry.

Rozměry180 x 140 x 130 cm
MateriálSmrk 
Orientační cena 17 000 Kč
SpecifikaKurník si můžete vytvořit podle svých představ

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezpečná vila pro slepice 

Tento kurník připomíná na první pohled spíše vilu. Jednopatrový komplex nabízí v přízemí výběh ohraničený drátěnou sítí a v prvním patře domek, v němž se slepice mohou ukrýt. Zároveň se v něm nachází kukaň, v níž může drůbež snášet vajíčka. K bílým pokladům se dostanete otevřením dvířek.

Jednoduchý úklid zajišťuje vytahovací tác, který stačí pouze vyklepat nebo umýt a vrátit zpět. Slepičí příbytek je pevný díky hliníkové konstrukci, která ochrání drůbež před škůdci i nevlídným počasím. Větrání zajišťují stříšky, které se dají v případě potřeby odšroubovat, aby se posílila ventilace.

Pokud bychom chtěli najít negativum, musíme vytknout jedinou rampu, po níž slepice korzují.

Rozměry258 x 74 x 117 cm
MateriálHliníkový rám s železnou drátěnou sítí
Orientační cena10 000 Kč
Specifika Kurník vhodný pro kuřata

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Deset slepic hledá domov

Kurník od společnosti Časkrmení se hodí spíše pro malé chovatele, jejichž chov není větší než deset slepic. Jestli máte oplocený výběh, do něhož vložíte tento domek, jistě vás zaujme jeho provedení – konstrukce je z dřevěných smrkových hranolů s lepenkovou střechou a kvalitním zateplením. Aby se dovnitř nedostala vlhkost, je kurník vyvýšen.

Vaše slepice se mohou těšit na dvě bidla a tři nosná hnízda. Pro snadné sbírání je přímo nad nimi otevírací okénko. Čištění je velmi snadné – stačí otevřít přední část, popřípadě i zmíněné okénko. Větrání zajišťuje větrací okénko, které je před škůdci potaženo pletivem.

Pokud si chcete kurník vytvořit na míru, můžete si přiobjednat různá vylepšení jako jsou kovový trusník, zpevnění konstrukce nebo třeba střecha na magnet. Výhodou je dovoz a montáž zdarma.

Rozměry130 x 100 x 140 cm
MateriálDřevěné smrkové hranoly
Orientační cena 14 500 Kč 
Specifika Kurník je vhodný pro chov do deseti slepic

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Dostupný zahradní skvost na šest

Tento zahradní kurník je dostupný pro všechny chovatele slepic. Před různými škůdci je drůbež chráněna ve výběhu, který je obehnán drátěným pletivem s drobnými oky, zatímco v prvním patře budou mít dostatek místa pro odpočinek a snášení vajíček v bezpečné kukani. Úklid je prakticky zajištěn vysouvacím tácem, který lze snadno vyčistit a vrátit zpět. Čištění usnadní otevírací střecha a velká dvířka uzavíratelná na západku.

Konstrukce kurníku je z kvalitního borového dřeva. Její skládání je lehké a zvládne ho každý. Aby střecha nepromokla, je potažena nepromokavým textilem. Jestli domek schováte pod vhodný přístřešek, prodloužíte tak její životnost. Estéti ocení výběr až ze čtyř barev (které jsou různě cenově ohodnoceny).

Rozměry192 x 75 x 103 cm
MateriálMasivní borové dřevo s lakovanou povrchovou úpravou, překližka
Orientační cena4 500 Kč
SpecifikaKurník se schovanou kukaní

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Kurník jako pro královnu

Následující klec je vhodná pro chovatele až deseti slípek. Ovšem jestli máte k dispozici i větší výběh, můžete si bez problémů pořídit početnější chov. Kurník nabízí svým slepicím dvě podlaží, která jsou propojená schůdky. Ve spodní části, která je zamřížovaná, slepice mají dostatek prostoru pro pohyb, ve zbývajících patrech mohou odpočívat a snášet vajíčka.

Výhodou kurníku je snadné čištění – otevřete pouze jedny velké a dvoje menší dvířka. Vajíčka z kukaní sesbíráte v zadní části, kdy stačí odklopit kryt. Konstrukce klece je vytvořena z pevného dřeva, které bylo ošetřeno ochranným nátěrem. Střechu pokrývá bitumenový nátěr, díky čemuž odolá každému počasí.

Tím se dostáváme k hlavnímu negativu kurníku. Přestože je sestaven z ošetřeného dřeva, je doporučeno jej ukrýt pod střechu. Získá tím ještě větší ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami a chladem, jelikož není zateplená.

Rozměry222 x 115 x 200 cm
MateriálDřevo s ochranným nátěrem a střechou s asfaltovými šindeli
Orientační cena15 000 Kč
SpecifikaKurník do deseti slepic 

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní kurník pro ty, kteří chtějí mít okrasu na zahradě 

Kurník je vyroben z kvalitního a odolného borového dřeva. Zelená nepromokavá textilní tkanina na střechách zajišťuje sucho pro vaše slepice. Domek nestojí přímo na povrchu; oddělují ho čtyři nohy, které zabraňují proniknutí vlhkosti dovnitř, čímž by došlo k narušení struktury dřeva.

Hlavní okrasou menšího kurníku jsou velká dvířka, kterými se slepice pohodlně dostanou ven, a zároveň zajišťují výměnu vzduchu. Vajíčka mohou snášet ne v jedné, ale hned ve dvou kukaních, do nichž se sami dostanete pohodlně pouze zvednutím stříšky. K lehkému úklidu stačí vytáhnout spodní zásobník, který sbírá veškeré nečistoty.

Stavba kurníku je velmi jednoduchá a zvládne ji prakticky každý. Navíc domek mohou využívat jak kuřata, tak dospělé slepice. Vybrat lze ze čtyř barevných provedení, které se od sebe odlišují pouze cenou.

Rozměry157 x 97 x 110 cm
MateriálMasivní borové dřevo s nátěrem, překližka
Orientační cena8 000 Kč
SpecifikaKurník se dvěma kukaněmi

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Kurník s grandiózním výběhem

Chovatelé většího počtu slepic jásejte. Tento kurník je určen až pro patnáct kusů drůbeže. A to není vše. Půlka tohoto kurníku slouží jako výběh ohraničený pletivem o rozloze 3 m2, ve kterém slípky mohou nerušeně chodit beze strachu ze škůdců. Jestli domek zasadíte do většího prostoru, otevřenými dvířky mohou slepice vcházet do dalšího prostoru.

Druhá část slouží jako domek, v němž se nachází dvě bidla, trusník a dvoje schůdky, jimiž mohou slepice procházet dovnitř a ven.

Kurník není přímo položený na zem. Od země ho oddělují dvě nohy, díky čemuž domek nenavlhne. Celkově je konstrukce vyrobena ze smrku; střechu před srážkami chrání lepenka. Za příplatek si můžete pořídit vychytávky jako zateplení kurníku, kovový trusník nebo rameno na zajištění přední stěny, s níž bude úklid ještě jednodušší. Montáž a dovoz získáte při koupi automaticky zdarma.

Rozměry220 x 130 x 130 cm
MateriálSmrk 
Orientační cena16 000 Kč
SpecifikaKurník až pro patnáct slepic

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat kurník pro slepice?

Abyste se mohli radovat z co největšího počtu vajec a spokojených obyvatel kurníku, je zapotřebí vybrat ten správný. Pokud nemáte s chovem slepic zkušenosti, začněte tím, že si prostudujete jejich potřeby a zaměříte se na ty nejdůležitější faktory. Čím se při koupi kurníku řídit?

1) Podle velikosti

Velikost je při výběru správného kurníku klíčová. Slepice samozřejmě upřednostňují co nejvíce volného prostoru, ale ne vždy jsou možnosti bez limitů. Proto je zapotřebí znát alespoň minimální prostor, který slepice pro spokojený život potřebují.

Doporučuje se počítat alespoň 120 cm2 na jedno zvíře. Pokud si nejste jisti, zda si do budoucna nepořídíte další přírůstky do kurníku, zvolte raději „preventivně“ o něco větší.


2) Podle materiálu

Naprosto nejběžnějším materiálem pro výrobu kurníků je dřevo, ale setkáme se i s kurníky plastovými.

Dřevěné kurníky

Výhodou dřevěných kurníků je jejich design, který svým přírodním vzhledem snadno zapadne do zahrady, dobrá tepelná regulace a snadná oprava v případě poškození. Je však třeba dřevo dobře ošetřit proti srážkám a jeho údržba (např. při čištění kurníku) je náročnější.

Plastové kurníky

Plastové kurníky se snadno čistí, rychle usychají a jsou lehké. Jejich hlavní nevýhodou je však špatná tepelná regulace, která zapříčiňuje, že v létě je v nich přílišné horko a v zimě zase chladno. Při poškození je zde také oprava daleko složitější.


3) Podle ventilace

Aby byly slepice zdravé a spokojené, je nezbytné zajistit v kurníku správné odvětrávání. Bez něj by totiž docházelo k přílišné vlhkosti, hrozil by vznik plísní a častější napadení parazity a nevhodné podmínky byste poznali i podle menšího počtu vajec. Jakou ventilaci zvolit? Máte v podstatě dvě možnosti:

Okno

Jednoduchou možností je vytvoření okna, které je ideální umístit nad dveře. Oken však může být i více v závislosti na velikosti kurníku.

Komín

Oblíbenou možností jsou komíny, s nimiž v kurníku vznikne menší otvor u podlahy a druhý, větší otvor na střeše. Komíny jsou vhodnější volbou především proto, že u nich nedochází ke vzniku průvanu.


4) Podle zabezpečení

Jedno z největších nebezpečí představují pro slepice predátoři. Abyste zabránili útoku koček, lasiček či kun, je dobré kurník pečlivě ohradit pletivem, a to nejen po jeho stranách, ale i na podlaze. Některá zvířata se totiž mohou podhrabat a vniknout do kurníku tímto způsobem.


5) Podle hřadů

Co se týče hřadů, dbejte především na jejich umístění. Slepice rády spí na co nejvyšším možném bodě, takže by měly být co nejvýš. Důležité také je, aby byly výš než snášková hnízda.


6) Podle snáškových hnízd

Některé kurníky mohou být už předem vybaveny snáškovými hnízdy. Důležitý je u nich počet – na každé tři slepice by mělo připadat jedno hnízdo. Zároveň by měla být umístěna tak, aby byla vždy snadno dostupná.

Často kladené otázky

Kurník umístěte tak, aby se slepice mohly schovat před přímým sluncem, nejlépe například do blízkosti nějakého stromu. Stejně tak by nemělo do výběhu příliš foukat.
Myslete i na to, že by místo mělo být dobře přístupné i pro vás, neboť bude třeba každý den doplňovat jídlo, vodu či sbírat vajíčka. Vchod kurníku by pak měl ideálně směřovat na jih nebo jihovýchod.

Do nezbytné výbavy kurníku patří trusník, hřady, snášková hnízda a také osvětlení, které je nutné především v zimních měsících. Dále si pořiďte žebříčky, samozřejmostí jsou krmítka a pítka.

Slepice zimu celkem bez problémů zvládají, avšak pokud se chcete i v tomto období těšit z domácích vajec, je zapotřebí, aby teplota v kurníku neklesla pod 10 ºC. To zajistí dobrá izolace kurníku a také topení.

Pokud je vaším cílem především co největší množství vajec, pak zvolte lehčí či středně těžká plemena slepic. Oblíbené jsou například české venkovské slepice, hybridky, rodajlendky či plymutky. Pakliže chcete chovat slepice i na maso, pak zvolte těžší plemena, jako jsou například brahmánky.

Slepice jsou všežravci, takže jim udělá radost jak organický odpad z kuchyně, tak i žížala, kterou si najdou přímo v trávníku. Do kurníku je dobré jim doplňovat směs obilí se semínky. Vždy by také měly mít k dispozici čerstvou pitnou vodu.

Instruktážní video

Autor videa: Enthusiastic Farmer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (36 votes)