Jak vybrat čtečku čipů pro psy? – recenze, zkušenosti [TIP]

Strávili jsme více než 10 hodin průzkumem čteček čipů pro psy. Zde je náš výběr té nejlepší v roce 2024.

Nejlepší čtečka čipů pro psy

Čtečka čipů je revoluční zařízení, které slouží pro identifikaci domácích mazlíčků označených čipem. Využívají ji nejen veterináři, psí útulky a chovatelské kluby, ale také běžní majitelé.

TIP: Čtečka čipů SureSense II pro psy a jiné mazlíčky

Čtečka čipů SureSense II pro psy a jiné mazlíčky je kvalitní čtečkou britské výroby. Je oblíbená pro svůj velký a přehledný displej, velmi jednoduché ovládání a nevydávání nepříjemných zvuků, kterých by se zvířata mohla bát. Funguje na principu dvou AA baterií. Pracuje ale úsporně, čímž šetří jejich životnost. Její nevýhodou je vyšší cena, která ale odpovídá kvalitě produktu. Tato čtečka je vhodná pro útulky při nálezu zvířete, chovatelské stanice při předávání štěňat novým majitelům, ale také pro běžné majitele zvířat.

Orientační cena: 3 500Kč

Jak vybrat čtečku čipů pro psy

Čtečky čipů hrají důležitou roli v identifikaci psů, a to zvláště v dnešní době, kdy je čipování povinné. Nepostradatelné budou hlavně pro veterináře, útulky, chovatele i policii. Tento článek stručně shrnuje rady, podle kterých si lze čtečku vybrat.

Tento bod je poměrně zřejmý, přesto ho však zmíníme. Čtečka čipů pro psy je důležitou pomůckou, ale běžný pejskař ji pravděpodobně příliš nevyužije. Naopak pro již výše zmíněné veterinární lékaře, chovatele, chovatelské kluby, policii či útulky se stane nedocenitelnou a nepostradatelnou. Do čtečky investujte podle toho, do které kategorie spadáte a jak často ji budete využívat – tedy čím častější užívání, tím víc pozornosti věnujte výběru. 

V popisu produktu si vždy zkontrolujte, jaké typy mikročipů dokáže čtečka identifikovat. Nejideálnější je situace, kdy dokáže reagovat na všechny standardní evropské mikročipy. V praxi se setkáte s takzvanými ISO čipy FDX-B a FDX-A. Jak kvalitně dokáže čtečka mikročip přečíst poznáte podle uváděné citlivosti. 

Každá čtečka je řešená trochu individuálně a samozřejmě záleží na osobních preferencích, přesto existuje několik základních parametrů, které mohou napovědět, jestli je čtečka kvalitní. 

  • V první řadě je to displej, na kterém se zobrazují informace o přečteném čipu. Ideální je dostatečně velký, dvouřádkový a podsvícený. 
  • Zadruhé je pak dobré zkontrolovat nabíjení a výdrž baterie. Některé čtečky fungují na klasické baterie, některé jsou dobíjecí a každému vyhovuje něco jiného.
  • Třetí je jednoduchost ovládání – čtečky by neměly být příliš komplikované a překombinované, ovládání by mělo být intuitivní a rychlé, aby nestresovalo ani vás ani psa. 

Všechny čtečky mají svůj prvotní a jasný účel, můžete se však porozhlédnout i po takových, které mají některé funkce navíc. Existují čtečky, které dokáží změřit psovi teplotu, čtečky se svítící diodou, čtečky pípající i zcela tiché a nakonec i čtečky různě designově řešené, což může také ovlivnit způsob ovládání. 

Výrobci čteček sehnatelných na českém trhu

Na trhu existuje mnoho různých čteček a pokud naleznete takovou, která vám vyhovuje a není zde zmíněna, vůbec to nevadí – toto není kompletní seznam ale jen drobná inspirace. Obecně však dbejte na to, aby byl jasný výrobce (měli byste najít jeho webové stránky, nespolehlivé bývají některé výrobky z číny, z náhodných webových stránek bez informací). Velkým plusem je také záruka. 

  • SureSense – kvalitní čtečka anglické výroby.
  • BestPet – menší česká firma prodávající nejen čtečky čipů. 
  • Halo – citlivá čtečka anglické výroby.
  • PetDetect – anglický výrobce PetScan čtečky.

Shrnutí 

Čtečka čipů je důležitou výbavou hlavně pro osoby, které se mezi psy pohybují trochu profesionálněji – veterináře, policii, chovatele, chovatelské kluby, útulky. I amatéři pro ni však mohou najít užití. Podstatné je, aby čtečka dokázala přečíst všechny čipy existující v evropské unii. Důležité technické parametry jsou výdrž baterie a způsob nabíjení, řešení displeje, jednoduché a intuitivní ovládání a případné nadstandardní funkce. Spolehlivý výrobce by měl být dohledatelný, na výrobek by se měla vztahovat záruka.

Slovo závěrem

Máte s čtečkami čipů pro psy zkušenost? S jakými a jaké? Napište do komentářů 🙂 

3.9/5 - (28 votes)