15 nejhezčích modrých květin: význam a tipy na pěstování

Rostliny s modrými květy dodají vaší zahradě klidný a zároveň chladivý barevný nádech. Krásně kvetou a kromě toho jsou nenáročné na péči a pěstování. Důležitou informací o modrých květinách je, že patří k nejvzácnějším barvám květin na celém světě. Možná právě proto pro nás vystupují jako nápadné a jedinečné. Podívejte se na 15 nejhezčích modrých květin!

Modrá je barva, která je často spojována s duchovnem a intelektem. Předpokládá se, že má uklidňující účinky a může lidem pomoci rychleji usnout nebo se cítit uvolněně. Světle modrá je často spojována s klidem, mírem a vyrovnaností. Tmavší odstíny modré však mohou vyjadřovat důvěru a důležitost. Pokud si plánujete pořídit oku lichotící květiny na svou zahradu nebo dvorek, rozhodně na ty modré nezapomeňte a vytvořte si tu nejlepší oázu klidu!

1) Modrá hortenzie

Modrá hortenzie je naprosto úchvatná. Hortenzie velkolisté se mohou zbarvit do jasně modré barvy zvýšením kyselosti půdy. Jedním ze způsobů, jak tomu pomoci je přidání síry do půdy. Hortenzie velkolisté obvykle kvetou na loňském porostu, takže pokud je potřebujete seříznout, udělejte to hned po skončení kvetení. Aby měla hortenzie ty nejkrásnější květy, dopřejte jí ranní slunce a odpolední stín ve vlhké, dobře propustné půdě bohaté na organické látky. Půdu však nenechte příliš vyschnout. Zkombinujte modrou hortenzii s bíle kvetoucími odrůdami, aby ještě více vynikla jejich božská barva.

2) Plamének

Plamének kvete v různých barvách a je krásnou liánou do každé zahrady. Některé liány budou potřebovat mříž nebo jinou oporu, po které se budou moci pnout. Většina plaménků šplhá do výšky asi 3,5 metrů, ale některé mohou dosáhnout i více než 7,5 metrů. Pro optimální růst jim dopřejte plné slunce a vlhkou, dobře propustnou půdu. Klasickým způsobem pěstování plaménku je kombinace s pnoucími růžemi.

3) Platykodon velkokvětý (boubelka)

Platykodon velkokvětý nebo-li boubelka je snadno pěstovatelná trvalka, která nabízí nadýchaná kulatá poupata, z nichž se v létě na několik týdnů otevírají krásné modré, růžové nebo bílé květy ve tvaru hvězdy. Dorůstá do výšky 60 cm a daří se mu v dobře propustné půdě při plném slunci.

4) Ladoňka sibiřská

Ladoňka sibiřská je vhodnou volbou do stinných zahrad a brzy na jaře vytváří drobné, ale poutavé květy jasně modré barvy. Tyto malé cibuloviny se časem naturalizují, což znamená, že se pomalu šíří a vytvářejí krásný kvetoucí koberec. Ladoňce vyhovuje polostín, ale hravě zvládne i plné slunce. Pokud chcete vytvořit pestrobarevnou zahradu, modré ladoňky kontrastují s růžovými, žlutými nebo oranžovými časně kvetoucími druhovými tulipány. Dobře se kombinuje i s dalšími drobnými ranými cibulovinami, například sněženkami.

5) Černucha damašská

Tato jednoletka má kapradinově zelené listy, které doplňují modré květy. Černucha se snadno pěstuje ze semen a sama se znovu vysévá, takže ji nemusíte stále přesazovat. I poté, co nápadně modré okvětní lístky zmizí, dodají velké kulaté semeníky zahradě i váze na zajímavosti. Této květině dopřejte dobře odvodněnou půdu a plné slunce až polostín.

6) Baptisie jižní

Vysoké modré květy baptisie jsou vždy působivou podívanou, která začíná na jaře a pokračuje až do léta. Zajímavě vypadají také velké tmavé semeníky, které následují po květech. Tato odvážná domácí trvalka, známá také jako nepravé indigo, se snadno pěstuje, protože dobře snáší horko i sucho. Nejraději však má plné slunce a dobře propustnou půdu. Pro dosažení prérijního efektu vysazujte baptisii s dalšími původními rostlinami, jako je třapatka nachová, mléčivec a rozrazil.

7) Modřenec

Modřenec je malá, ale krásná jarní cibulovina, která v polovině jara vytváří trsy modrých květů. Najdete také odrůdy s fialovými, bílými nebo žlutými květy. Modřenec zbožňuje slunce i stín. A s čím jej vysazovat? Žluté narcisy jsou klasickou volbou, ale sezónu si můžete prodloužit výsadbou trvalek kvetoucích v pozdním jaru, jako je například orlíček, který udrží barevnou show i po odeznění modřence.

8) Zvonek

Zvonky s kulatými listy vytvářejí skutečně krásné modré květinové vazby. Jsou to voňavé květiny, které lákají včely, ptáky a motýly. Vypadají jako jemné kapucínky a jsou opravdu krásné a určitě by ve vaší zahradě neměly chybět.

9) Pomněnkovec velkolistý

Nádherná, ale málo využívaná rostlina ve stínu, pomněnkovec, vytváří na jaře trsy drobných bleděmodrých květů, které připomínají pomněnky. Této rostlině stačí život ve stínu a vlhká, dobře propustná půda. Pomněnkovec vypadá fantasticky v kombinaci s bílými nebo žlutými narcisy nebo s japonskou kapradinou.

10) Stračka

Stračka patří k nejvěrnějším modrým květům na trhu. Ačkoli jsou tyto rostliny vytrvalé, bývají krátkověké a nesvědčí jim horko a vlhko, takže se s nimi někdy zachází jako s letničkami. Vyšší odrůdy straček je vhodné zakotvit, aby se jejich květní trny ve větru nepřevracely. Pěstujte je v půdě bohaté na organické látky a poskytněte jim vyvážené hnojivo, abyste podpořili ty nejlepší modré květy. Vysaďte ji na místo, kde se může těšit plnému slunci až polostínu.

11) Pelargonie (Rozanne)

Existuje spousta rostlin s modrými květy, ale trvalka pelargonie ‚rozanne‘ je jednou z nejlepších. Tato dlouho kvetoucí pelargonie kvete od června až do mrazů a vytváří téměř nekonečnou zásobu fialově modrých květů. Potřebuje k tomu pouze plné slunce až polostín ve vlhké, dobře propustné půdě. Protože pelargonie začíná kvést na začátku léta, doplňte ji o cibuloviny kvetoucí na jaře, jako je hyacint, krokus a bílý narcis, abyste jí dodali barvu ještě předtím, než se tato trvalka rozvine.

12) Rohovec olověncovitý

Rohovec je vytrvalá půdopokryvná rostlina. Na konci sezóny se předvádí svými blankytně modrými květy a sytě červeným podzimním olistěním. Tato rostlina roste ve stínu pomaleji, ale přesto dobře kvete. Ideálně poroste, když bude na slunci a v dobře propustné půdě.

13) Amsónie tabernaemontana

Amnsónie má hvězdicově modré květy, které se objevují koncem jara. Tato původní rostlina je také odolná vůči horku a suchu, plné slunce má velmi ráda. Bezproblémově roste v téměř každé půdě. Na konci sezóny se její listy zbarvují do krásného žlutého odstínu. 

14) Šalvěj

Jednoleté i vytrvalé odrůdy šalvějí se staly zahradními šampiony pro svou odolnost vůči teplu a suchu a také proto, že je škůdci nechávají na pokoji. Šalvěj roste a nepotřebuje k tomu žádnou speciální péči – naopak vy z ní můžete čerpat jako z léčebné bylinky. Modrá šalvěj vypadá skvěle s penízkem, původní trvalkou, která je také odolná vůči teplu a suchu.

15) Astřička kopinatá

Astřičky, které kvetou v mnoha zahradách jako jedny z posledních, rozzáří podzimní krajinu a svými hvězdicovitými květy přilákají opylovače. Tyto trvalky jsou také dlouhotrvajícími řezanými květinami. Pěstovat je můžete třeba spolu se zlatobýlem.

Nejčastější dotazy

Rostou modré květiny přirozeně?

Přirozeně modré květiny nejsou jen vzácné. Ony totiž neexistují. Pravý modrý pigment se nevyskytuje v žádném druhu rostlin.

Jaké věci symbolizují modrou barvu?

Modrá barva představuje nebe i moře a je spojována s otevřeným prostorem, svobodou, intuicí, představivostí, inspirací a citlivostí. Modrá také představuje významy hloubky, důvěry, věrnosti, upřímnosti, moudrosti, sebedůvěry, stability, víry a inteligence.

Jaký hmyz přitahují modré květiny?

Včely. Tito důležití, pilní malí opylovači, ve skutečnosti vidí barvy v modrém spektru lépe než jiné odstíny, takže pěstování modrých květin je nejlepší způsob, jak je přilákat. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu