Pořídit si rybičky je snadné řešení, když chcete domácí zvířátko, které nevyžaduje příliš vašeho času a nemusíte se kvůli němu ohlížet, jak dlouho zůstanete v práci, ve škole či na nějaké akci. Jenomže ačkoliv má jejich chov mnoho výhod, jako je vhodnost pro alergiky, nenáročnost či tichost, má jejich chování také spoustu nevýhod.
Jednou ze základních je častý problém se zelenání vody, zvláště v případech, kdy je nový majitel ještě příliš neznalý nebo si důkladně nenastudoval, kam umístit akvárium. Pokud se vám stalo, že jste se snažili, a přesto se vaše voda začala barvit do hrachově zelené barvy, nevěšte hlavu – nejste jediní, protože s tímto problémem se minimálně jednou potýká většina chovatelů rybiček. V následujících bodech vám představíme, jaké jsou nejčastější příčiny a jak tento problém řešit. S těmito radami už se zelenou vodou problém mít nebudete!
Příčiny vzniku zelené vody
Nedostatečná výměna vody
Jedním ze základních příčin zelené vody je méně častá frekvence výměny vody. Pokud je okolní vzduch teplý, voda se kazí rychleji. Doporučuje se v letních měsících nechat odklopená víka akvárií, ale i to mnohdy nepomůže. Při nedůsledném sledování se může stát, že voda vlivem tepla zezelená.
Osvětlení
Další možností, proč voda v akváriu zezelenala, může být také nevhodné umístění. Nádrž by neměla být na přímém slunečním světle. Nehodí se proto na parapety, okno nebo do zimních zahrad. Abyste udrželi čistou vodu, volte spíše stinná místa bez přímého slunečního svitu.
Zásah do dna akvária
Myslete na to, že jakýkoliv zásah do nově vzniklého ekosystému může mít nějakou odezvu, kterou zrovna nechcete nebo neočekáváte. Jedním z nich může být právě zezelenání vody. Rozhodíte tím rovnováhu a může chvíli trvat, než se vše zase spraví.
Nedostatek nitrifikačních bakterií
Akvarijní filtry čistí vodu, ale také není vhodné, aby jich bylo plné akvárko. Zabírají čas i energii, a přitom to není potřeba, protože zelenou vodu by klidně mohl vyčistit jeden filtr. Hlavní jsou totiž nitrifikační bakterie, které se zachycují především na pórovitých površích a jsou nezbytnou součástí podvodního života. Jsou to bakterie pro akvarijní ekosystém prospěšné, protože odstraňují čpavek, který stojí za tvorbou řas a zákalů.
Nepoměr živin a CO2
V případě, že máte vodu, která se vyznačuje velkým množstvím živin a malým množstvím CO2, nejenže vám může zezelenat voda, ale poznáte to také tím, že se vaše rybky začnou chovat zvláštněji než obvykle. Kvůli nedostatku CO2, který pomáhá rybám dýchat, začnou plavat zmateně a znatelně pomaleji.
Jak zelenou vodu odstranit?
Častější frekvence výměny vody
Prvním, co byste měli zkusit při zelené vodě, je vyměnit ji. Dejte ale pozor, abyste nenarušili rovnováhu akvária a neodstranily všechny živé bakterie, které pomáhají s udržením života v nádrži. Vždy vyměňujte maximálně dvě třetiny vody. V případě, že nepoužíváte přefiltovanou vodu, ale tu městskou, měli byste ji nechat minimálně jeden den ustát, aby zmizely všechny chemikálie a chlor, který by mohl rybám ublížit. Také je potřeba dát pozor na teplotu, která by se od té třetiny v akváriu neměla lišit o více než pět stupňů. Dobrým ukazatelem čistoty vody jsou i akvarijní šneci – ti v případě i mírného znečištění vyplavou na povrch a vy hned víte, že se voda začíná kazit.
Změna stanoviště, slabší světlo
Pokud vám voda zezelenala, protože jste měli akvárium umístěné na přímém slunci nebo vaše zářivky svítily příliš intenzivně, řešení je jednoduché. Ztlumte zářivky či přesuňte akvárko na stinné místo. Poté jej zatemněte na zhruba týden a pokud nebylo znečištění vody tak hrozné, potom by se voda měla vyčistit. Když necháte akvárium na tomto stinném místě, problém by se neměl opakovat (pokud jej nevyvolá další z mnoha faktorů).
Přidání nitrifikačních bakterií
Jedním z problémů zelenající vody je i nedostatek nitrifikačních bakterií. To způsobuje, že se ve vodě může tvořit amoniak, neboli čpavek, a v tom důsledku zezelená voda. Existuje mnoho přípravků do filtru s těmito živými bakteriemi, které při jejich pomohou obnovit ekosystém.
Přidání CO2 do vody
Nejenže tento krok ocení vaše rybky, které budou moct snadněji dýchat, ale zároveň tím obnovíte rovnováhu vašeho akvária. Ta napomůže k tomu, aby se voda přestala zelenat. Pokud předtím navíc vyměníte vodu ze dvou třetin za čistou, problém by se měl vyřešit. Pokud však znečištění bylo příliš velké, budete muset sáhnout k dalším radám a zkombinovat je s přidáním CO2 do vody. Oxid uhličitý se někdy používá i jako hnojivo akvarijních rostlin, takže jeho přidáním do vody podpoříte jejich růst.
Pořízení UV lampy
Protože je voda v akváriu dokonalá pro vznik parazitických bakterií nebo řas, je potřeba myslet na sterilizaci, která zamezí vzniku škodlivých organismů a pomáhá udržet vhodný ekosystém pro přežití všech akvarijních živočichů. Pokud přeci jen všechny vaše pokusy o křišťálově čistou vodu selhaly (nepomohlo ani přemístění, přidání bakterií pomáhajících s rozkladem čpavku či častější výměna vody), budete muset sáhnout po finančně nákladnějším řešení.
UV sterilizátory se zapínají na odstranění všech nežádoucích mikroorganismů z vody. Umisťují se u výtoku vnějšího filtru, aby skrz lampu protékala filtrovaná voda. Tímto umístěním také zaručíte, že sterilizátor bude ničit jen bakterie, které potřebujete, a ne ty prospěšné. Během čištění zelené vody se doporučuje nechat lampu zapnutou, dokud problém nezmizí – a on zaručeně zmizí! Vhodné je ji používat i po každé údržbě (jako je zásah do dna akvária, čištění skla nebo výměna vody), ale to se pak zapíná jen na dvacet čtyři hodin ihned po dokončení údržby. Delší doba sterilizace by mohla zahubit i bakterie, které pro udržení správného ekosystému v akváriu potřebujete.
Otázky a odpovědi
❓Co způsobuje zelenou vodu v akváriu?
Pokud vám zezelenala voda, můžete si být jistí, že ekosystému v akváriu přestaly vyhovovat podmínky pěstování. Bývá to kvůli řasám, které se příhodně nazývají zelená voda.
❓Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku zelené vody?
Příčin může být nespočet – od banálních příčin až po ty, které vyžadují zdlouhavé a nákladné řešení. Jednou z příčin může být například špatné umístění akvária (nemělo by být na místě, kam praží přímé sluneční světlo či by neměly být nastavené zářivky na velmi ostrý jas). Dále to také může být zanedbaná péče o vodu. Tu je potřeba v určitých frekvencích měnit, během léta se mohou kvůli vyšším teplotám frekvence zkracovat. Většina lidí si právě vyšší kazivost vody během horkých dní neuvědomuje, což je jednou z nejčastějších příčin vzniku zelené vody v akváriích.
❓Jak se zelené vody zbavit?
Mnohdy se jedná o jednoduché rady – přesunout akvárium na méně slunné místo nebo častěji měnit vodu. Někdy ale problém vyžaduje složitější řešení, jako je například koupě UV lampy. Nejlepší je začít od méně náročných a finančně nákladných řešení a při neúspěchu postupovat k těch složitějším.
Videa
Zdroj