Nejlepší elektronické ohradníky pro psy 2024 - recenze, zkušenosti & jak vybrat

Strávili jsme více než 100 hodin průzkumem elektronických ohradníků pro psy. Zde je náš výběr těch nejlepších v roce 2024.

Nejlepší elektronické ohradníky pro psy

TOP 1

Dogtrace d-fence 202/2002

Dogtrace d-fence 202/2002 pochází od kvalitního českého výrobce. Jedná se o vcelku oblíbený a spolehlivý elektrický plot.  Vyznačuje se neomezeným počtem připojených přijímačů, snadnou instalací a hlavně záložním zdrojem.

TOP 2

Dogtrace d-fence 101/1001

Elektrický neviditelný plot Dogtrace d-fence 101/1001 patří mezi kvalitní a spolehlivé produkty na českém trhu. Jde jednoduše nainstalovat, není omezen počet připojených psů a funkce ISIT je také opravdu šikovná. Vysílací generátor dokáže psa ohlídat na ohraničené ploše do 9 ha.

TOP 3

Canifugue

Elektronický neviditelný plot Canifugue od francouzské značky NUM´AXES je jedním z časově nejprověřenějších ohradníkových plotů v Evropě. Na trhu je více 15 let. Lidé ho s oblibou kupují pro jeho voděodolný a ponořitelný přijímač, 8 úrovní síly impulsu a také neomezený počet připojených psů. 

TOP 4

Num´Axes Pet at School

Spolehlivý ohradník z Francie s možností odděleného nastavení stimulační a zvukové zóny. Tento elektronický plot je znám voděodolností vysílače, ponořitelností přijímače a také vhodností pro téměř všechny psy. 

TOP 5

PetSafe BASIC

Základní, přesto kvalitní a účinný neviditelný elektronický plot amerického výrobce Radio System Corporation. Vyniká svými 4 úrovněmi impulsu, vodotěsnou základnou a vhodností i pro malé psy. Přijímač pohání 3V speciální baterie RFA-67D-11, kterou lze zakoupit u prodejců PetSafe.

 

Pokud máte psa, který je útěkář a žádné ploty ho nezastaví, může být elektronický plot řešením. Pes ho nemůže podhrabat, přelézt ani přeskočit – zůstane tedy v bezpečí vašeho pozemku. Jestli také máte na zahradě bazén, okrasné květiny nebo třeba zahrádku, ochráníte psa před nebezpečím a také rostliny před psem.

Jak už jsme naznačili výše, elektrický ohradník se stará především o to, aby pes neutíkal ze zahrady. Zároveň se však hodí také jako ochrana vaší opečovávané zahrádky před psím útokem, který by ji zdevastoval.

Elektronické ohradníky se skládají ze dvou hlavních částí. První je základna, nazývána také jako vysílač. Jde o zařízení, které vyhodnocuje vzdálenost psa od nastavených zón a hranice pozemku. Pokud se pes příblíží na určitou vzdálenost od ohraničení, vydá signál do přijímače. Toto zařízení také upravuje a posílá proud do drátu, který u většiny ohradníků slouží jako hranice za kterou se pes nesmí dostat. Druhou hlavní částí je již zmiňovaný přijímač. Jedná se o zařízení, které má pes připevněné na obojku. Přijímá signál vydávaný základnou a podle něj vydává určitou korekci. Nejčastěji jde zprvu o zvukové upozornění, poté elektrostatický impuls v různé síle, může jít také o zvuk spojený s impulsem. Typ korekce záleží na vašem nastavení určitých zón.

Některé ohradníky jsou vybaveny speciálními funkcemi, jde například o bezpečnostní mód, detekce rychlosti pohybu, automatické vypnutí při nečinnosti nebo také gyroskopický senzor.

Než ohradník poprvé použijete, doporučujeme si celý pozemek projít s přijímačem a pořádně zkontrolovat jeho nastavení. Pes by si měl také na obojek nejdříve zvyknout a vy ho naučit s ním fungovat. Jak na to se dočtete v manuálu, který je obsažen u téměř každého balení ohradníků. Ten byste si taky měli důkladně prostudovat.

Tak jako všeho, je i ohradníků na trhu velké množství. Zde jsou tři druhy, podle kterých lze vybírat:

  • bezdrátový – jak už název napovídá, skládá se pouze z vysílače a přijímače – je tedy jednodušší na instalaci a je přenosný
  • elektronický – jeho systém fungování jsme si již popsali – skládá se z přijímače, vysílače a drátu, který může být veden pod zemí nebo připevněn na klasický plot
  • elektrický – tento typ je nejméně používaný – princip jeho fungování je stejný jako můžeme vidět v ohradách s hospodářskými zvířaty

Zde najdete shrnutí  pár nejznámějších výrobců

DogTrace – Jde o naši českou firmu s českými produkty. Mají velký výběr vybavení, navíc mají dostupné veškeré náhradní díly. Dávají rozšířenou záruku až na 3 roky a nabízí rychlý záruční i pozáruční servis. Jejich produkty jsou velmi kvalitní a spolehlivé.

Num´Axes – Jedná se o výrobce z Francie. Na trhu již přes 20 let. Jejich výrobky se řadí k těm kvalitním a velmi dobře zpracovaným. Najdete u nich velké množství základních i profesionálních výrobků.

Bentech – Jedná se o prověřeného výrobce, který na trhu působí již řadu let. Má vcelku velký výběr produktů, od těch základních až po ty propracovanější.

Reedog – Česká firma, která se sice řadí k těm mladším na trhu, ale přesto má kvalitní výrobky. Dávají záruku až na 3 roky a mají také expresní reklamace.  Mají také široký sortiment.

Petrainer– Jedná se o americkou firmu, která má spíše základnější typy ohradníků. Jejich výrobky jsou v dobrém poměru cena/výkon.

PetSafe – Americká firma, která vyrábí velice kvalitní a propracované elektronické ploty. V jejich sortimentu můžete najít mimo jiné i oblíbené bezdrátové ohradníky.

Výrobců je samozřejmě daleko více. Spolehlivého výrobce poznáte převážně tím, že má přehledné internetové stránky a jdou k němu snadno dohledat uživatelské recenze.

I. Podle velikosti psa

Při výběru se kromě jiných parametrů řiďte také velikostí, respektive váhou svého psa.

  • Elektrické ohradníky pro malé psy – ohradníky pro menší plemena mají lehčí obojky i menší intenzitu impulsů.
  • Elektrické ohradníky pro velké psy – větším velikostem plemena u tohoto typu odpovídá i váha obojku a také je tu možnost nastavit silnější intenzitu impulsů. Použít se však dají i u menších plemen, která jsou hůře zvladatelná a tvrdohlavá.
  • Univerzální ohradníky – tento typ je vhodný pro jakoukoliv velikost a plemeno psa. (zdroj)

II. Podle ceny

Roli při výběru hraje také cena. Jakousi hranicí je zde suma cca 5 000 Kč, což je cena, za niž si již lze kvalitní ohradník pořídit. Příliš pod tuto cenu raději nechoďte, levnější varianty totiž mají často celou řadu nevýhod. Tou nejdůležitější je to, že občas nefungují. Nejen, že se tak na ně nemůžete spolehnout, ale nepůsobí na psy výchovně. Jakmile jednou totiž pejsek zjistí, že plot nefunguje, bude neustále zkoušet utíkat.

III. Podle nabíjení přijímače

Přijímač upozorňuje psa na překročení hranice míst, kde se může pohybovat. Ten je třeba nabíjet či u něj měnit baterky. Setkáváme se zde se s dvěma zdroji energie:

  • Akumulátor – s akumulátorem sice odpadá potřeba shánět baterie, ale na druhou stranu musíte počítat s menší výdrží, která se pohybuje v řádu dnů. Hodí se tak spíše v případech, že ohradník nepoužíváte denně.
  • Baterie – praktičtější variantou jsou v tomto ohledu baterie, které vydrží i několik měsíců. Pokud u vás bude ohradník v každodenním provozu, doporučujeme zvolit právě tuto formu.

IV. Podle umístění

Elektronické ohradníky potřebují pro své fungování izolovaný drát, který ohraničuje daný pozemek. Tento drát může být umístěn buď přímo pod, nebo nad zemí.

  • Pod zemí – umístění izolovaného drátu pod zem má své zřejmé výhody. Nepřekáží, což se hodí například při sekání trávy a podobných zahradních činnostech, nehrozí, že o něj někdo zakopne a také nijak nekazí vizuální dojem zahrady. Je však třeba počítat s tím, že jeho instalace zabere poměrně velké množství času.
  • Nad zemí – umístění drátu běžně nad zemí může být dobrou volbou, pokud bude například jen lemovat klasický plot. Jeho instalace je nenáročná, ale na druhou stranu je zde daleko větší nebezpečí poškození a ani esteticky nevypadá příliš hezky.

V. Podle velikosti pozemku

Pokud chcete mít s instalací a provozem ohradníku co nejméně práce, můžete se při jeho výběru orientovat také podle velikosti pozemku, který jím chcete ohraničit.

  • Malé pozemky – pro menší a víceméně souměrné pozemky jsou dobrou volbou bezdrátové ohradníky. Ty vysílají vlny ve tvaru kruhů a jsou velmi jednoduché na zapojení.
  • Velké pozemky – pro větší nebo velmi nepravidelné velikosti pozemků se hodí spíše elektrické ohradníky zabudované do země.

Jestliže jste se rozhodli, že by elektronický ohradník mohl být pro vás to pravé, určitě byste měli věnovat nemalou pozornost výběru toho správného. Měli byste mít jasnou představu o tom, jak chcete ohradník využívat a co od něj očekáváte a podle toho vybrat tu správnou značku a model. Pojďme se tedy na některé ze základních otázek podívat.

  • Jak velká je plocha, kterou chcete ohraničit? 

Máte větší nebo menší pozemek? Chcete jej oplotit celý, nebo pouze určitou část? Každý z ohradníků má rozdílnou délku drátu, který jde napojit. Proto byste si před koupí měli zjistit kolik metrů drátu můžete maximálně využít a podle toho se řídit. Další věcí je také možnost nastavení zón.V případě většího pozemku s nimi nebývá problém. Pokud ale máte pozemek menší, zóny se vám budou různě překrývat, což není dobré. Proto si také zkontrolujte možnost nastavení zón.

  • Jakého máte psa?

Patří váš pes mezi malá,střední nebo velká plemena? Má dlouhou nebo krátkou srst? Jaká je jeho povaha? Patří mezi citlivější nebo odolnější psy? Odvíjí se od toho typ ohradníku. Ne na všech je totiž možnost nastavení síly impulsu. Některé ohradníky mají impulsy slabší, které nemusí zastavit velkého psa, jiné je mají silné, které naopak nejsou příliš vhodné pro malé plemena nebo citlivé psy. Také srst psa hraje při výběru svou roli. Valná většina ohradníků má v balení dlouhé i krátké elektrody, ale ne všechny mají natolik silný impuls, aby zastavil například velkého chlupatého psa.

  • Jak často budete ohradník využívat?

Každý přijímač na ohradníku má jinak řešené jeho napájení. Některé jsou vybaveny dobíjecími bateriemi, u jiných po vybití musíte kupovat baterie nové. Také každá baterie vydrží jinak dlouho. Jestli chcete využívat ohradník téměř denně, bude pro vás asi lepší volba ohradníku s dobíjecí baterií. Pokud budete ohradník využívat jen občas, bohatě vám postačí i ohradníky, u kterých musíte baterii měnit.

  • Chcete mít některé funkce navíc, nebo vám stačí základní model?

Některé elektronické ohradníky nabízí funkce jako je třeba bezpečnostní mód – ten chrání psa, pokud se delší dobu nachází v korekční zóně. Další funkce mohou šetřit baterii – mezi ty patří vypnutí při nečinnosti a senzor pohybu psa. Některé zase zajišťují horší překonatelnost ohradníku, tou je třeba detekce rychlosti pohybu. Záleží tedy jen na vás zda vám postačí některý ze základních modelů,nebo chcete něco navíc.

  • Od jaké značky elektronický ohradník koupit?

Na trhu se objevuje mnoho různých výrobců. Podle čeho vybrat toho spolehlivého a kvalitního? Obecně chybu neuděláte pokud půjdete po našich českých značkách. V případě jakéhokoliv problému je s nimi určitě lepší domluva a snáze problém vyřešíte. Krok vedle  neuděláte ani pokud dáte na americké nebo evropské výrobce. Jediný problém bývá s čínskými výrobci. Jestli se nebudete moct rozhodnout, zkuste si projít recenze na jednotlivé značky, třeba vám to pomůže.

  • V jaké cenové relaci se chcete pohybovat?

Většina elektronických ohradníků se pohybuje v dobrém poměru cena/výkon. Mezi těmi levnějšími najdete základní modely, ve vyšší cenové nabídce potom ty propracovanější. Rozhodně ale stojí za to investovat do těch dražších a kvalitnějších.

1) Jak složitá je instalace ohradníku?

Složitosti instalace se odvíjí od toho, jaký typ ohradníku si vyberete. Pokud se rozhodnete drát zabudovávat do země, je zde potřeba počítat s delším časem instalace. Samotné zapojení už složité není, stačí zapojit generátor do sítě a nasadit pejskovi obojek. Před tím však nezapomeňte podél izolovaného drátu vyzkoušet jeho funkčnost na všech místech.

Pokud se přeci jen do instalace sami pouštět nechcete, je možné si spolu s ohradníkem objednat i odborníky, kteří se o jeho uvedení do provozu postarají. (zdroj)

2) Není elektrický ohradník nebezpečný?

Elektronické ohradníky by psům neměly způsobovat bolest, ale pouze dát výstražnými signály najevo, že dělají něco špatně. Pokud máte i přesto o svého čtyřnohého přítele obavu, vyzkoušejte obojek na sobě. Jestliže je signál nepříjemný, je to v pořádku. Kdyby vám však způsoboval bolest, bude přesně tak působit i na vašeho psa. (zdroj)

Odborníci také doporučují používat tento typ ohradníků až u psů starších 6 měsíců.

3) Jak psa s ohradníkem seznámit?

První signál vysílaný ohradníkem psa vyleká, proto jej nejprve se systémem seznamte. Pár dní před instalací mu zkuste dát na krk obojek, aby si na něj zvyknul. Nenechávejte jej však obojek nosit více než 12 hodin denně. Poté si projděte území, na kterém se pejsek může “beztrestně” pohybovat. Dobrým způsobem je vymezit si území například fáborky, aby si jej pes spojil s vizuálním vjemem. Ohradník je totiž prakticky neviditelný a pes by tak mohl být zmatený. Při prvním signálu, který pes od ohradníku obdrží, jej raději držte na vodítku – každý pes totiž reaguje jinak. (zdroj)

Shrnutí

Neviditelné elektronické ploty jsou snadným a efektivním řešením pro problémy se psy, kteří mají sklony k útěku nebo devastování zahrady. Na trhu jich je hodně a je těžké vybrat ten správný. Při jeho výběru si dávejte pozor na tyto parametry:

  • Maximální možnou délku drátu – každý pozemek má jiné rozměry, podle toho je třeba vybírat vhodný ohradník
  • Výdrž baterie a její napájení – některé přijímače jsou dobíjecí,do jiných musíte baterie dokupovat
  • Velikost vašeho psa – ne všechny ohradníky jsou díky síle impulsů vhodné pro všechna plemena
  • Délku elektrod – zvláště pokud máte dlouhosrstého psa
  • Značku výrobce – výrobce by měl být spolehlivý a ověřený, mělo by se o něm dát zjistit co nejvíce informací
  • Vybavenost modelu – ty jsou buď základní pro nenáročné uživatele, nebo propracovanější pro ty náročnější
  • Cena – každý má svou představu o tom, kolik chce investovat, a proto si najděte model, který se vám bude zamlouvat výkonově i finančně

Nejlepší elektronické ohradníky pro psy v poměru ceny k výkonu

V tomto výběru naleznete elektronické ohradníky pro psy, jež nabízejí dobrý kompromis mezi cenou a kvalitním provedením.

Poměr cena/výkon č.1

Petrainer PET803

Elektronický výcvikový obojek se základní výbavou, vhodný pro střední a větší plemena psů. Potěší vás svou dobíjecí baterií v přijímači, gyroskopickým senzorem nebo zcela vypínatelným přijímačem.

 

Poměr cena/výkon č.2

Bentech KD660

Spolehlivý elektronický ohradník s dobíjecí lithiovou baterií, vhodný pro psy menších a středních plemen. Lidé si na něm cení jeho jednoduchou instalaci, dobíjecí baterii v přijímači a také jeho voděodolnost.

Poměr cena/výkon č.3

iTrainer TP16

Elektronický ohradník iTrainer TP16 je spolehlivý ohradník s možností nabití přijímače přímo ze základny a nastavení pouze zvukového upozornění. Je vhodný pro všechny psy od 5 kilo, může se na něm nastavit 5 úrovní impulsů a také lze základnu nabíjet i přes autobaterii. 

Nejlepší elektronické ohradníky pro malé psy

V tomto výběru naleznete elektronické ohradníky, jež jsou vhodné i pro menší či citlivější plemena.

Pro malé psy č.1

Canifugue Small

Canifugue Small je díky malému a lehkému přijímači na obojku ideální pro menší domácí mazlíčky. Má nastavitelné dva druhy zón – korekční a varovnou. Varovná zóna je širší a vysílá pouze zvukový signál, korekční zóna, maximálně 1,5 m široká, využívá 8 úrovní elektrostatického impulsu.

Pro malé psy č.2

PetSafe Deluxe / Petsafe Cats

Hlavní předností tohoto modelu ohradníku značky PetSafe je váha přijímače (41 g), díky které je vhodný i pro kočky a nejmenší plemena psů. Přijímač je napájen baterií, která vydrží až 6 měsíců, také je na něm možné nastavit 5 různých úrovní impulsu. 

Pro malé psy č.1

PetSafe pro malé a střední psy

Tento elektronický ohradník je díky menší síle impulsu ideální volbou pro majitele drobnějších plemen psů, ale je vhodný i pro větší citlivější psy. Jednou z předností PetSafe ohradníků je dlouhá výdrž baterie, která je průměrně 3 až 6 měsíců.

Nejlepší bezdrátový elektronický ohradník pro psy

Vybrali jsme dle nás nejlepší bezdrátový elektronický ohradník, k němuž nepotřebujete instalovat dráty na pozemek. 

Bezdrátový ohradník č.1

PetSafe bezdrátový ohradník

Mezi přednosti PetSafe bezdrátového ohradníku je jednoduchost a rychlost jeho instalace. Právě díky tomu, že pro instalaci stačí pouze zapojit vysílač do zásuvky a nastavit velikost pole, je tento ohradník i snadno přenosný. Bezpečná zóna může mít poloměr až 27,5 m, jedna základna ohradníku tedy vystačí pro většinu pozemků.

Další oblíbené elektronické ohradníky pro psy

Následující sekci jsme věnovali elektronickým ohradníkům, jež patří mezi ty nejoblíbenější a nevešly se do našeho výběru.

Canifugue 2015

Canifugue 2015 je odolný elektronický ohradník s širokým spektrem funkcí. Mezi jeho hlavní výhody patří spolehlivá vodotěsnost a ponořitelnost, možnost nastavení upozorňování (pes dostane akustický signál) a korekční funkce a impulz v osmi různých úrovních, díky čemuž se obojek lépe přizpůsobí různě citlivým psům.

Canifugue MIX 2015

Jednou z hlavních předností Canifugue MIX 2015 je možnost nastavit dvě odlišné zóny zároveň – zvukovou (varovnou) a stimulační. Elektrostatické impulsy vysílány po vkročení do stimulační zóny mají 8 úrovní impulsů. Přijímač vydrží nabitý až 6 měsíců a funguje v teplotě od -20 až po +40 °C

Canifugue MIX

Canifugue MIX je odolný elektronický ohradník značky Num’Axes. Mezi jeho hlavní výhody patří možnost nastavit dva druhy zón, korekční a výstražnou, a 8 stupňů impulzů. Obojek s přijímačem je voděodolný i ponořitelný, jeho délka je nastavitelná na 10 až 70 cm.

PetSafe pro velké psy

Elektronický ohradník renomované firmy Radio Systems Corporation ideální pro velká plemena psů. Výhodou elektronického ohradníku PetSafe pro velké psy je několik možností upozornění psa – zvuk, vibrace a impulsy, které jsou dostupné v 5 úrovních.

Petsafe Stay + Play

Bezdrátový ohradník Petsafe Stay + Play od americké firmy PetSafe vám zaručí řešení pro ochranu vašeho psa bez vedení drátu po pozemku. Vysílá signál do vzdálenosti až 32 metrů na každou stranu od základny, obojek je vybaven bezpečnostní pojistkou a celý systém je přenosný. 

Bentech 023

Elektronický ohradník Bentech 023 patří k základním ohradníkům na trhu. Je vybaven funkcí automatického vypnutí při nečinnosti, je voděodolný a má 2 korekční zóny. Přijímač je napájen 6V 4LR44 baterií, která vydrží nabitá 10-30 dní. Základna je připojená do elektřiny.

Bentech W227

Elektronický ohradník Bentech W227 je ohradník vhodný pro střední a větší psy. Vyniká svou funkcí automatického vypnutí, vodotěsností a také třemi výstražnými zónami. V momentě, kdy se pes přiblíží k vymezené korekční zóně, je upozorněn pouze zvukovým signálem.

Bentech T880

Bentech T880 je elektronický obojek s detekcí rychlosti pohybu. Mezi jeho výhody patří dobíjecí baterie v přijímači, funkce automatického vypnutí a ponořitelný přijímač. Detekce rychlosti pohybu funguje na jednoduchém principu. Čím rychleji se pes blíží k hranici pozemku, tím dostane silnější impuls, aby ho obojek zastavil

Reedog FX-500 ohradník a výcvikový obojek

Reedog FX-500 ohradník a výcvikový obojek je jeden z mála modelů, který má zabudovanou kombinaci výcvikového obojku s ohradníkem. Vyniká svým podsvíceným LCD displejem, možností výcviku více psů najednou a dosahem vysílačky. 

Kde koupit?

Reedog FX-300

Elektronický ohradník Reedog FX-300 patří mezi odolné a kvalitní ohradníky. Přijímač je vyroben z tvrzeného plastu, obojek je vodotěsný a síla impulsu je automaticky zvyšována, což mnohé jistě potěší. Je vybaven funkcí Safety mód – v případě, že pes uvízne v korekční zóně déle než na 10 vteřin, obojek automaticky vypne.

Kde koupit?

iTrainer HT-023

Elektronický ohradník iTrainer HT-023 je jedním ze základních typů ohradníku. Je vybavený LED indikací o stavu baterie, voděodolným přijímačem a v případě poškození drátu vás upozorní zvukovou a světelnou signalizací.

Reportáž o elektronických ohradnících pro psy

Máte s elektronickými ohradníky pro psy zkušenost? S jakými máte dobré zkušenosti? Napište do komentářů 🙂 

4.1/5 - (16 votes)