Bojovnice pestrá je sladkovodní paprskoploutvá ryba z podřádu labyrintky a čeledi guramovití.Pochází z povodí řeky Mekong v jihovýchodní Asii a také z Thajska a Vietnamu. Dorůstá do velikosti 6-7 cm a je to jedna z nejkrásnějších sladkovodních ryb, které můžeme snadno chovat doma. Má nadžaberní orgán, tzv. labyrint, který umožňuje dýchání vzdušného kyslíku a život v teplých, stojatých a špatně okysličených vodách. Stala se první tropickou rybou, která se začala chovat v akváriích.
Bojovnice pestrá je vhodná pro všechny, kteří chtějí klidnou rybku nenáročnou na chov. Navíc vyniká krásným pestrobarevným zbarvením, odtud i její název.
DEVĚT důvodů, proč si nepořídit bojovnici pestrou
- Bojovnici (Bettu) nemůžete chovat v akvárium (bettáriu) s dalšíma bojovnicema. Jsou velmi agresivní a proto by se měli chovat samostatně. Takže, pokud si chcete pořídit bojovnici, zapomeňte na velké akvárium s hejnem ryb.
- Ačkoliv často vidíme bojovnice ve velmi malých akváriích, tak pro správný chov je potřeba alespoň 30-40 L akvárium (v případě kulatého akvária musí být velikost ještě větší), filtr na vodu, topítko, rostliny do akvária atd.
- Pokud chcete zvířátko, které se dožije spoustu let, tak bojovnice není pro vás. Při správné péči se většinou dožívá 3-4 let.
- Bývají dost náchylné na bakteriální rozpad ploutví. Projeví se vytvořením bílých míst na ploutvích, v okolí tlamy a na šupinách. Ploutve se začnou třepit a rozpadat.
- Bettu můžete pouze pozorovat, nezažijete s ní takovou zábavu jako třeba se psem nebo kočkou.
- Je nutné pravidelně měnit vodu a čistit akvárium. Čistit by se mělo alespoň 1x týdně ½ vody v akváriu.
- Teplota vody musí být podobná jako teplota vzduchu v místnosti, kde máte umístěné akvárium. Pokud má např. voda v akváriu 27°C a vzduch pouze 22°C může se stát, že ryba dostane zánět labyrintu. Proto musíme dbát i na správnou teplotu v místnosti a přizpůsobit ji rybě.
- Počáteční investice do vybavení pro rybičku je vyšší. Je potřeba pořídit akvárium a příslušenství do něj.
- Pokud máte doma kočku, není moc vhodné si pořizovat rybičku do akvária. Pokud i přesto bettu chcete, mělo by se akvárium pořádně zabezpečit.
JEDENÁCT důvodů, proč si pořídit bojovnici pestrou
- Je to opravdu nádherná ryba, na kterou se budete rádi dívat. Věřte mi, že je to kolikrát lepší než koukání na televizi a můžete tím zabavit i děti!
- Nízké náklady na koupi bojovnice. Cena ryb se pohybuje v rámci stovek korun a je snadno dostupná ve zverimexech nebo na burzách.
- Není náročná na péči a je vhodná pro začátečníky. Stačí ji krmit 1x denně a vyměnit alespoň ½ vody v akváriu stačí 1x týdně.
- Můžete bez problému odjet na několik dní pryč. Při správné péči bojovnice bez problému vydrží pár dní bez jídla.
- Je vhodná i do menších místností nebo bytů. Nepotřebuje velké akvárium, takže nezabere moc místa.
- Když pomineme možný bakteriální rozpad ploutví, tak je ryba velmi odolná na nemoci a onemocní pouze slabí jedinci.
- Není náročná na kvalitu vody, nejdůležitější je pouze teplota vody.
- Může vám naopak vyhovovat, že se dožijí pouze 3-4 roky. I to má své výhody!
- Jsou velice interaktivní a dokáží si na vás zvyknout. To znamená, že kdykoliv přijdete k jejímu akváriu, připlave k vám.
- Dokáže krásně zpestřit váš interiér domu nebo bytu.
- Pokud chce vaše dítě domácí zvířátko, tak rybička je pro začátek dobrá volba. Vzhledem k její nenáročnosti se o ni dítě dokáže dobře a snadno postarat.
11 tipů pro chov bojovnice pestré
- Ještě předtím než bojovnici umístíte do nádrže, nastavte ji a nechte jí běžet alespoň týden. Tomuto procesu se říká cyklování a vyžaduje trochu trpělivosti. Ale pro zajištění zdraví vaší rybky je to víc než nutné a rozhodně se vyplatí počkat!
- Obzvláště při prvním nastavování nádrže je důležité sledovat jaké množství dusičnanů a dusitanů obsahuje. Pokud bude potřeba nějakou část jich odstranit, nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem je okamžité provedení velké výměny vody -> 80 % a více.
- Pozor na to, že kohoutková voda obvykle obsahuje několik prvků, které mohou být škodlivé pro zdraví bojovnice. Patří mezi ně například chlór a těžké kovy jako je měď, olovo nebo zinek. Bezpečnou a zdravou vodu pro vaší rybičku zajistíte díky tzv. kondicionéru vody.
- Co se týká vybavení akvária, tak se vyhněte ostrým dekoracím, které by mohly zachytit nebo dokonce roztrhnout ploutve vaší ryby. Dále pak neumisťujte kovové předměty, protože by mohly rezavět, a mořské mušle ani plážový písek, které by mohly změnit pH vody v nádrži.
- To, jaké velikosti bojovnice pestrá dosáhne,se neodvíjí pouze od genetiky, ale závisí na mnoha dalších faktorech, které můžete i vy, jako chovatelé ovlivnit. Mezi ně patří kvalita potravy a vody, čistota nádrže, optimální teplota a celkové zdraví.
- Není nutné, abyste do akvária umístili filtr. Pro kvalitní život sice bojovnice pestrá potřebuje čistou vodu, ale tu dokáží zajistit rostliny, protože působí jako přírodní filtr a pomáhají vytvořit přirozený ekosystém v akváriu, mimo to snižují růst řas.
- Na základě původu, bojovnice pestrá vyžaduje teplejší prostředí, které zajistíte tím, že do akvária umístíte ohřívač vody, jenž seženete v každém zverimexu. Díky teplejší vodě budou bojovnice schopny správně trávit potravu, nebudou ve stresu a budou chráněny před různými nemocemi.
- Dbejte na to, aby strava bojovnice zahrnovala vše, co potřebuje ke zdraví a vitalitě. Jelikož se jedná o masožravce, je důležité myslet na to, že vyžaduje potraviny bohaté na bílkoviny, jako je například hmyz, pelety nebo vločkové krmivo.
- Pokud má voda v akváriu optimální teplotu, zajistěte, aby byl mezi jídly alespoň šesti až osmihodinový časový rozestup.
- Myslete na to, že bojovnice bude fungovat bez jídla maximálně 4- 5 dní. V delším časovém horizontu by u ní nedostatek jídla vyvolal stres a mohlo by to vést k radikálním změnám uvnitř těla, jako je selhání orgánů nebo vznik mnoha nemocí.
- Na čištění filtru nikdy nepoužívejte mýdlo ani domácí čistící prostředky, protože mohou být pro ryby toxické.
Kde koupit bojovnici pestrou
Nejlepší způsob, kde bojovnici koupit je u chovatele. Ten vám poskytne důležité rady a informace o chovu této ryby a případně se na něj v budoucnu můžete obrátit s žádostí o radu. Další možností je koupit si bettu na burze, kde často prodávají i zkušení chovatelé. Některé větší zverimexy je také prodávají. Avšak ve zverimexech jsou často staré a vyřazené betty, které by vám brzy uhynuly. Proto doporučuji najít si chovatele, kteří je chovají.
Obrázky bojovnice pestré
Základní informace
- Český název: Bojovnice pestrá
- Latinský název: Betta splendens
- Čeleď: Guramovití – Osphronemidae
- Původ: povodí řeky Mekong v jihovýchodní Asii, Thajsko, Kambodža, Vietnam a Laos
- Maximální velikost: 6 – 7 cm
- Vhodná teplota: 25 – 30 °C
- Potrava: všežravec
- Doporučené pH: 6 – 8
- Doporučená tvrdost vody: 5 – 19 °dGH
- Agresivita: zvláště samečci jsou velmi agresivní a to hlavně vůči sobě navzájem (pokud jich je v akváriu více)
Charakteristika
V dnešní době byly vyšlechtěny už téměř všechny barvy. Doporučujeme chovat pouze jednoho samečka, protože mezi sebou neustále bojují až do té doby, než zůstane pouze jeden sameček (odtud plyne název bojovnice). Většinou ale vyčerpáním zemře i druhý sameček. Nejideálnější je chovat jednoho samečka a několik samic.
Nepotřebují vytváření kyslíku, protože jsou to labyrintky a dýchají i kyslík z ovzduší.
Do společné nádrže se moc nehodí, jsou spíše samotáři. V opravdu velkých akváriích se můžou chovat dva samci, jsou to však jen akvária nad 700 l. Není vhodné je chovat s velkoploutvými rybami.
Ideálním prostředím pro chov bojovnic je akvárium klasického formátu nad 100 litrů, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Bojovnice jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterií a sinic.
Pohlavní dimorfismus
Samička je bledě vybarvená, tlamku má špičatou a na trupu několik tmavých podélných pruhů. U závojnatých forem mají samečci vyšlechtěné dlouhé ploutve.
Rozmnožování
Chov bojovnic, co se týká přípravy, je poměrně složitý. Odchov se daří v zajetí díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu. Proto je odchov poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.
Samec staví v době rozmnožování poměrně velké pěnové hnízdo z bublinek vzduchu o rozloze až 10×10 cm, do kterého ukládá oplodněné jikry. Tyto bublinky tvoří v ústech a obaluje je slinami, takže nepraskají a drží pohromadě. Při svatebních hrách samec předvádí na odiv své ploutve. Vlastní tření se odehrává pod pěnovým hnízdem. Jikry vypuštěné samičkou jsou těžší než voda, a tak klesají ke dnu. Odtud je pak sameček vybírá a vkládá do pěnového hnízda. Protože se sameček o jikry stará sám, doporučuje se samičku odlovit. Plůdek se líhne za 24 – 36 hodin. Až do rozplavání ho samec pečlivě hlídá.
Po 5 – 6 měsících jsou rybky plně vyspělé a schopné rozmnožování. Pokud samička nemá o tření zájem, může ji sameček uhonit až k smrti. Mladé bojovnice se musí po vylíhnutí opatrně přelovit jinam, jinak by je samec sežral.
Je několik základních druhů:
- Shorttail (ST) (krátký) – ocasní ploutev může být kulatá nebo půlkruhová, přírodní forma
- Veiltail (VT) (závoj) – nejběžnější, nahoře a dole je mírně elipticky zaoblený, konec ocasu rovný
- Halfmoon (HM) /půlměsíc) – ocasní ploutev by měla být polokruhovitá s úhlem 180°.
- Deltatail (DT) (deltovitý) – ocasní ploutev má trojúhelníkový tvar a je širší
- Doubletail (DT) (dvojitý ocas) – vyšlechtěná forma
- Crowntail (CT) (korunková ploutev) – paprsky ploutví přesahují přes okraj hřbetní, řitní a ocasní ploutve
- Plakat (PK)
- Kombinované variety (CV)
Krmení
Je to masožravec, který se ve volné přírodě krmí malými měkkýši nebo vodním hmyzem. V zajetí proto není vhodná rostlinná strava. Ve zverimexech se pro bojovnice prodávají vhodné vločky nebo granuláty. Ty by měly obsahovat dostatečné množství živočišného proteinu, který ryby potřebují k vývoji svalstva. Betty dají přednost raději granulátu než vločkám. Nejvhodnější je však bojovnici krmit hmyzem, larvami nebo i mouchami. Pokud je však lovíte ve volné přírodě, nese to riziko přenosu nemocí. Ve zverimexech bývá běžně k dostání mražený hmyz, kterým krmí mnoho chovatelů. K dostání je mnoho druhů, z nichž jsou vhodné pro bojovnice např. patentky, koretry, černé komáří larvy, artemie, dafnie nebo cyklop.
Pokud budeme krmit jednou denně, optimální dávka pro jednu dospělou rybku je do 10 granulek. Ještě lepší je dávku rozdělit na dvě poloviční a krmit dvakrát denně. Při krmení živým nebo mraženým krmivem můžeme rybkám dopřát klidně více, tady nic nehrozí i když se to trochu přežerou.
Vhodné akvárium
Bojovnice nepotřebuje velké akvárium. Musí mít velikost minimálně 30-40l a dlouhé přibližně 50 cm. Teplota vody by měla být cca 25 °C a podobná by měla být i teplota okolního vzduchu. Optimální hodnota pH se pohybuje mezi 5 a 7, může tedy být kyselá. Optimální tvrdost vody je mezi 5 a 15. Umělý proud rozhodně instalovat nemusíte, protože přirozeným prostředím bojovnic jsou klidné vody a právě tohle prostředí byste měli napodobit. Nesmíme zapomenout přidat do akvária rostliny, které by měly růst ze dna. Nejvhodnější jsou asijské druhy rostlin, husté rostliny, nikoli ty které plavou na hladině. Na hladině by totiž měl být prostor na tvoření hnízda z vodní pěny, který bojovnice často stavějí. Červenozelené a bílozelené rostliny poskytují rybě správné stínění. Vhodný je i mandlovník mořský, který má antibakteriální, antiseptické účinky. Brzdí rozvoj plísní, lehce okyseluje vodu, zmírňuje stres, podporuje přirozenou imunitu, vybarvení a v neposlední řadě je pro mnohé ryby také skvělým stimulantem ke tření. Podobné pozitivní účinky mají také sušené listy banánovníku a z naší přírody se dají velmi efektivně použít např. olšové šištičky nebo rašelina. Dále můžete přidat kameny nebo dřevo jako dekoraci. Na dno akvária vysypejte kamínky případně vhodný písek.
Je vhodné přidat do akvária filtr na vodu. Pokud jej nemáte, musíte vodu velmi často čistit. Nesmíme zapomenout na topítko, pro vyhřátí vody v akváriu.
Říká se, že pokud si pořídíme mladou bettu, je vhodné dát jí ke stěně akvária zrcadlo. Využije se tím její agresivní potenciál, díky kterému z ní vyroste statný jedinec. Betta se totiž bude před svým odrazem „naparovat“ a její tělesná konstrukce i ploutve dorostou do lepší kvality.
Zdraví
Bojovnice není ryba náchylná na nemoci. Největší nebezpečí je napadení plísněmi nebo bakteriální rozpad ploutví. K nákaze může dojít i v případě, že filtr máte, avšak filtr není dostačující nebo je špatně nastavený. Na druhou stranu je rybka z filtru mírně ve stresu, což může v extrémním případě taktéž způsobit smrt nebo onemocnění. Aby vaše rybka měla co nejlepší zdraví, měli byste ji co nejčastěji čistit vodu od zbytků potravy nebo výkalů. Pokud se ryba letargicky zdržuje u dna akvária nebo přestane jíst, je většinou nějaký problém (nemoc, stres,..). Zdravý jedinec proplouvá pravidelně svým revírem, chová se tedy v prostředí aktivně. Další problém u betty může být vodnatelnost. Ta je nejvíce viditelná v oblasti břicha. Na toto onemocnění není žádný pořádný lék. Dostupnými léčivy na léčbu napadení houbami jsou Maracin nebo antibiotika Tertacyclin a Ampicillin.
Další nemocí je krupička, která se vyznačuje bílými tečkami po těle ryby, často se objevuje při oslabení organismu.
S kým se snese?
I když je vhodné bojovnici chovat samostatně, jsou některé druhy ryb které lze mít ve společném akváriu. Nesmí být o moc menší než je betta a naopak zase o dost větší. Ideální jsou ryby stejné velikosti s malými ploutvemi. Velké ploutve by mohla betta rybám okusovat.
Rozmnožování
Samec betta bojovnice na hladině postaví pěnové hnízdo z pěnových bublin obalených slinami, které může být velké až 10 cm² a vysoké až 3 cm. Samičku se snaží pod hnízdo nahnat a může ji uštvat až k smrti. Proto je nezbytné, aby samička v akváriu měla možnost schovat se do úkrytů. Plůdek se vylíhne za 24 hodin. Samec se o jikry i rybky stará až do jejich rozplavání. Poté je potřeba ho z akvária odlovit. Narozené rybičky v prvních 3 dnech tráví vaječný žloutek, není je tedy potřeba krmit. Poté je krmte velmi malou potravou nebo planktonem. Rybičky do 4. týdne přijímají vzduch z vody, proto vodu v akváriu jemně provzdušňujte. Ve 4. týdnu se rybkám začne vytvářet dýchací ústrojí.
Často kladené dotazy
❓Jak můžu přispět k dlouhověkosti bojovnice pestré?
Stejně jako v kterékoli jiné oblasti v životě, i k zajištění prodloužení života vašeho mazlíčka, bude fungovat to, když do toho vložíte svou mysl, trpělivost a úsilí. Měli byste dodržovat několik zásad – jako například: Nepřekrmujte jí, protože to může vést ke ztučnění jater. Vyhněte se umístění více než jednoho samce do stejné nádrže. Udržujte vodu i samotnou nádrž čistou.
Krmte jí všemi potravinami, které její strava vyžaduje.
❓Má bojovnice pestrá zuby?
Ano, bojovnice pestrá má zuby, a to pěkně ostré. Využívá je v souboji s jinou bojovnicí nebo i s dalšími rybami. Její zuby jsou zásadní při útoku a obraně → má tendenci trhat nepříteli ocas, ploutve a šupiny. Mimo to své zuby používá k okusování masa nebo hmyzu a také k lovení kořisti, které je nezbytné pro její přežití.
❓Na základě čeho rozeznám samičku bojovnice pestré od samička?
Samička bojovnice pestré je o něco menší než samec, jinak vypadají docela podobně.
Nejlepším způsobem, jak rozeznat pohlaví, je skrze operkulární membránu (nachází se pod krytem žaberní desky, připomíná vousy, je vidět, když bojovnice rozšiřuje žaberní pláty). Vousy samičky bojovnice jsou velmi drobné a to tak, že pro jejich viditelnost by bylo potřeba, aby napnula žábry. Oproti tomu vousy samečka bojovnice jsou mnohem větší a lze je bez problém vidět.
Videa:
Zdroje: