14 důvodů, proč si (ne)pořizovat psouna prériového

Sysel nebo svišť. Tato zvířata jsou psounům velmi podobná, a i když se jedná také o hlodavce, je to jiný živočišný druh. Jak vůbec psoun přišel ke svému rodovému jménu? Pravděpodobně díky zvukům, které vydává jako varování před predátory. Připomíná totiž psí štěkání. Pojďme si tedy tohoto štěkajícího hlodavce představit blíže.

SEDM důvodů, proč si pořizovat psouna prériového 

  • Psouni se v ČR chovají především v zoologických zahradách, i když v posledních letech se pomalu dostávají i do podvědomí drobných chovatelů. Mít doma psouna je tak trochu exotika a určitě budete mít opravdu originálního mazlíčka.
  • V noci se vyspíte. Psoun je tvor s denní aktivitou, tudíž vás ve spánku rušit nebude. Pokud se tedy nerozhodne, že bude spát s vámi v posteli.
  • Psouna lze chovat i jako jedináčka. Máte-li dostatek času nebo jiná zvířata, se kterými  se psoun vyřádí, zvládne i absenci psouního kolegy.
  • Psouni žijí v rodinných klanech a komunikují mezi sebou mimo jiné i doteky, hlazením a ,,líbáním´´. Tyto projevy náklonnosti a utužování vztahů ocení i u majitele. Jsou to mazlíci.
  • Spokojeně se nechají mazlit, hladit a chovat. Jsou velmi kontaktní a schovávat se někde v noře – to není jejich styl.
  • Někteří majitelé naučili své psouny chodit na postroji a vodítku. Vynahrazují jim tak potřebu pohybu, jsou-li chováni v bytě. S psounem můžete i na procházku.
  • I když psouni obvykle svou inteligenci využívají jen ve svůj prospěch, se správnou motivací a kopou trpělivosti, jsou schopni se naučit i nějaké jednodušší triky.

SEDM důvodů, proč si nepořizovat psouna prériového 

  • Psouni se v přírodě živí především různými druhy rostlin a trav. Dokonce si svá ,,políčka´´ obhospodařují. Méně oblíbené druhy ničí, aby tak udělali místo pro to, co jim chutná více. Jsou to mlsouni a mívají v zajetí sklony k obezitě. Je třeba složení jejich stravy pečľivě hlídat.
  • Jsou to mlsouni.  Psounovi hned tak něco pod fousky neleze, takže je možné, že vaše pečlivě vybrané krmivo vám ,,hodí na hlavu´´.
  • Psouni jsou obecně poměrně nároční na životní prostor. Pokud se rozhodnete chovat je venku, spolkne vám tento koníček celkem slušný kus zahrady. V bytě chované zvíře je nutno nechat denně, pod bedlivým dozorem majitele, dostatečně proběhnout.
  • Psouni jsou sociální zvířata, byť je možné je chovat i samostatně. Je však důležité jim potřebu pozornosti a kontaktu nahradit. Jsou opravdu velmi nároční na množství času, kterým jim musíte věnovat.
  • V souvislosti s jeho jménem nás napadá ještě jedna možná asociace. Psouni, stejně jako psi, jsou skvělí hlídači. Tato zvířata jsou silně teritoriální a na svém území nesnesou vetřelce. Proto je více než rozumné v případě návštěvy zavřít psouna do jeho klece. Kousnutí od něj je, vzhledem k jeho nemalé velikosti, poměrně hodně bolestivé.
  • U psounů probíhá období říje od podzimu do jara. V této době přestávají samičky komunikovat se svým majitelem a samci se stávají agresivními i na své majitele. Předejít tomu lze kastrací ještě před první říjí. Pokud svého psouna nenecháte vykastrovat, hrozí reálné riziko ošklivého pokousání.
  • Odchov mláďat psouna není právě jednoduchý. Pakliže vás toto zvířátko nadchlo a chtěli byste jej rozmnožovat, obraťte se na zkušené chovatele, nebo kontaktujte zoologickou zahradu, která psouny úspěšně odchovává.

Shrnutí 

Psoun je zvířátko, jehož držení a chov má mnoho specifických úskalí. Rozhodně jej nedoporučujeme jako mazlíčka pro děti. Psouna, stejně jako psa či kočku, je nutno laskavě, ale důsledně, vychovávat už od mláděte. Jejich život v přírodě je postaven na velmi přísné hierarchii a ta se musí dodržovat i v rámci soužití s ,,jeho´´ lidmi. Jinak se lehce stane, že z psouna, který měl být mazlíkem, se stane malý terorista a bude vládnout celé rodině. Poskytnete-li mu dostatečnou aktivitu a volný výběh, lze ho úspěšně držet i v malém bytě. V žádném případě jej nenechávejte bez dozoru nebo dokonce puštěného v době vaší nepřítomnosti. Psouni jsou zvířátka libující si v hrabání, škrábání a okusování. Taková neopatrnost by mohla vést k rozsáhlým škodám na majetku (vašem) i na životě ( psouna). Pakliže vás tento hlodavec zaujal natolik, že jste se rozhodli pro jeho pořízení, při správné výchově získáte vskutku originálního mazlíčka a velmi společenské a kontaktní zvířátko.

Chov psouna prériového 

Chov psouna je náročný v mnoha aspektech. Jak na pozornost – pokud máte jedináčka, tak na prostor nebo i sestavení chovné skupiny. Je velmi vhodné sestavovat skupinu z malých mláďat kolem sedmého až osmého týdne věku, aby si na sebe dobře zvykla. Přidání dospělého jedince do ,,rodiny´´ téměř vždy končí smrtí nebo těžkým zraněním nováčka. Samičky je vhodné připouštět kolem druhého roku věku.po 27 – 33 dnech rodí 3 – 5 holých mláďat, která kojí až do 6 týdnů. Ideální doba odběru psounak ochočení se uvádí kolem osmého týdne věku.

Před příchodem psouna do vaší domácnosti nebo na zahradu, je nutné zřídit mu pohodlný a bezpečný domov. Pro chovnou skupinu o čtyřech samicích a jednom samci, je minimální rozměr ubikace 3 metry čtvereční. Důležitý je zbudovat betonový základ vyplněný těžší jílovitou půdou, aby se psouni nepodhrabali a měli si kde stavět tunely.

Pro psouna jedináčka, chovaného v bytě, doporučujeme minimální rozměr klece 100x100x150cm..

V kleci by pak neměla chybět:

  • napáječka
  • misky na krmení
  • jesličky na seno
  • podestýlka
  • domeček ze dřeva nebo ze slámy 
  • hračky 
  • závěsná koule na seno/zeleninu
  • větvičky na okus
  • toaleta
  • postroj a vodítko
  • trubky na prolézání aj. 

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro psouny najdete například zde, nebo v našem článku o klecích pro hlodavce

Pro psouny jsou vhodnější dva typy podestýlky. Savější – například lisované dřevěné peletky nebo Asan, do toalety, a bezprašná podestýlka ( kukuřičná, hobliny, sláma, seno) na zbytek ubikace. Nezapomeňte na materiál k vystlání hnízda – třeba dřevitou vlnu. 

Poslední, ale neméně důležitou součástí spokojeného života psounů, je krmení. Psoun je býložravec a jeho trávení je velmi citlivé na množství tuků v potravě.Základem jeho krmné dávky jsou různé druhy trav a kvalitní seno, které není ani plesnivé, ani zapařené. Vyhněte se však senu vojtěškovému, které způsobuje obezitu. 

To platí i o různých olejnatých semenech a ořeších. Pokud neseženete speciální krmivo určené vyloženě pro psouny, lze jej velmi dobře nahradit kvalitními peletkami pro činčily. Ty mají podobné nároky na přísun vlákniny a minimum tuků jako psoun. 

Stravu můžete psounovi zpestřit podáváním zeleniny, například mrkve, okurky, cukety, brokolice, a v menší míře i ovocem – jablka, hrozny, meruňky, jahody, broskve, nektarinky. U obojího platí, že by měli mít pokojovou teplotu a bez známek plísně či hniloby. V žádném případě nezkrmujeme cibuli, česnek, lilek, exotické ovoce nebo avokádo. To samé platí pro sladké, kořeněné nebo slané pamlsky.

Důležité informace o psounovi

Váha:900 -1500g
Původ:Severní Amerika
Vhodná ubikace:venkovní výběh, klec
Cena:4000 – 8000 kč
Délka života:8 – 12 let
Aktivita: během dne 

Specifika psouna prériového

Pořízením psouna prériového získáte originálního exotického mazlíčka na dalších minimálně 8 let. Psouni jsou obecně zdravá zvířátka, avšak ani v jejich chovu se nevyhnete některým zdravotním komplikacím či neduhům.  

Pokud bydlí s vámi v bytě, není třeba je očkovat nebo preventivně odčervovat. U venkovních psounů se doporučuje očkování proti leptospiróze, kterou mohou přenášet volně žijící hlodavci. Jestliže si nejste jistí, že váš psou nemá vnitřní parazity, než ho zbytečně preventivně odčervit, doporučujeme nejdříve odnést vzorky trusu na speciální koprologické vyšetření. Projeví-li se vnitřní parazité, váš veterinář doporučí vhodný odčervovací přípravek. Kontakt na veterinární lékaře, kteří mají zkušenosti s těmito exotickými hlodavci naleznete zde

Ve srovnání s jinými sociálními hlodavci je péče, kterou musíte dopřát svému mazlíkovi, poměrně velká. Psounům nestačí pár desítek minut denně jako třeba osmákovi nebo morčeti. I jeho výchova zabere poměrně hodně času. Na druhou stranu jeho denní aktivita skýtá množství výhod, narozdíl od druhů, které ,,žijí´´ převážně večer nebo v noci. Hledáte-li ”hlodavčí ekvivalent” k pejskovi nebo kočičce, mohl by být psoun tím pravým zvířátkem právě pro vás

Jak a kde si koupit psouna?

Zájmový chov psounů zatím není příliš rozšířený. Doporučujeme se obrátit na některou ZOO, která psouny odchovává ( ZOO Brno, ZOO Děčín, ZOO Hluboká, ZOO Olomouc, ZOO Praha), nebo na facebookovou skupinu Psoun prériový (zde), kde by vám majitelé mohli poradit, kde zvířátko obstarat. 

Další možností jsou specializované zooprodejny s živými zvířaty, kde bývá už dnes psoun dost často v nabídce, nebo na inzerát. V každém případě se poptejte na přesný věk psouna, zkontrolujte srst, zuby, drápky, oči a zda nemá slepenou srst od průjmu či výtoku. Cena psouna se pohybuje v rozmezí 4000 – 8000 kč.

Jak jsme zmínili výše, ideální věk pro odběr psouna, aby se lehce ochočil je od zhruba sedmého týdne věku. Jak poznáte samečka od samičky a mladé zvíře od dospělého naleznete zde.

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu