Anténovec červenoocasý je v dospělosti velká, na chov velmi náročná ryba, která by se měla chovat samostatně. Tyto ryby jsou velice žravé a potřebují častou výměnu vody.
Tipy pro chov anténovce červenoocasého
- Když jsou tyto ryby mladé, mohou být poměrně zdrženlivé a plaché. Vyskytují se spíše v jeskyních, které byste jim měli do akvária pořídit.
- Vzhledem k jejich velikosti je důležité nezatěžovat spodní vrstvu akvária příliš hustým rostlinstvem, které by mohlo bránit jejich plaveckým potřebám v této úrovni nádrže.
- Pokud se budete starat o potřeby anténovců červenoocasých, můžete očekávat, že se dožijí přibližně 15 let. Kvalita podmínek v nádrži bude mít jako vždy vliv na délku jejich života, takže pokud budete pečlivě plnit jejich požadavky, můžete očekávat delší život.
- Anténovec červenoocasý je v dospělosti velmi velká ryba, proto by objem jeho akvária měl být alespoň 500 litrů. Ideální je chovat pouze jednu rybu.
- Tyto ryby sežerou vše, co se jim vejde do tlamy, spolu s příležitostnými předměty, které se jim do tlamy nevejdou, což může vést k udušení.
- Pro filtrování odpadu u ryb této velikosti a udržování čistoty vody je nezbytný kanystrový filtr. Je třeba si uvědomit, že ryby se zřejmě mohou pokusit váš filtr i zkonzumovat! Proto je třeba ji chránit, aby se předešlo tomuto problému.
- Výměna vody musí být častá kvůli biologickému zatížení jejich odpadem a pro optimální kvalitu vody je třeba vyměnit alespoň 20-30 % vody každý týden.
- S touto rybou je možné chovat i jiné druhy, pokud máte dostatek prostoru pro teritoriální chování a vyhnete se čemukoli příliš malému, co by anténovec červenoocasý považoval za zdroj potravy. Anténovec by však měl být chován vždy jen jeden.
- Anténovec v dospělosti vzhledem ke své velikosti konzumuje hodně potravy. Nejlépe se osvědčuje živá potrava, například žížaly, krevety a jiné malé ryby nebo naporcované rybí maso. Pokud přidáváte komerčně připravené krmivo, jako jsou pelety, zajistěte, aby se potopilo a anténovec ho mohl zkonzumovat. Jsou všežraví a spolu s ostatními rybami budou ochotně konzumovat rostlinnou hmotu, ovoce a bezobratlé živočichy.
- Tyto ryby se však mohou snadno přejídat, takže je třeba dávat pozor, abyste tyto obry nepřekrmovali. Dospělé ryby stačí krmit jednou až dvakrát týdně, mladé každý druhý den.
- Chov anténovců červenoocasých je nesmírně obtížný. Vzhledem k tomu, že určení pohlaví je neuvěřitelně obtížné a velikost nádrže potřebná pro chov více než jednoho exempláře je neúnosná, je nepravděpodobné, že by se někdo pokoušel tyto ryby chovat.
Základní informace
- Český název: Anténovec červenoocasý
- Latinský název: Phractocephalus hemioliopterus
- Čeleď: Sumci – Pimelodidae (Anténovcovití)
- Původ: Jižní Amerika
- Maximální velikost: 120 cm
- Vhodná teplota: 21-25°C
- Potrava: Masožravá
- Doporučené PH: 7.5
- Doporučená tvrdost vody: 8-20°dGH
- Agresivita: Klidná, dravá
Charakteristika
Anténovec červenoocasý je relativně klidná ryba, ale vzhledem ke svým rozměrům je vhodná spíše do veřejných akvárií. Jakákoliv menší ryba je pro ní potenciální potravou. Tato ryba je citlivá na čistotu a kvalitu vody. Je důležité dbát na to, aby měli anténovci výživnou stravu.
Pohlavní dimorfismus
Určit pohlaví anténovce červenoocasého je nesmírně složité.
Rozmnožování
Dalo by se říci, že rozmnožování těchto ryb v zajetí není možné. Dokonce i profesionální chovatelé považují za obtížné přimět anténovce k rozmnožování, takže i když se vám podaří mít jednu rybu, je velmi nepravděpodobné, že se vám podaří úspěšně rozmnožit dvě.
Často kladené dotazy
❓Je těžké chovat sumce červeného?
Ano, anténovec červenoocasý je mohutná sladkovodní ryba, kterou by se měli pokoušet chovat jen ti nejzkušenější akvaristé. (Zdroj)
❓Žere anténovec červenoocasý jiné ryby?
Ano, pokud anténovec vyrůstá ve společném akváriu, tak je velice pravděpodobné, že své kolegy nakonec sežere. Proto by se měli chovat samostatně nebo pouze s velkými rybami. (Zdroj)
❓Může anténovec červenoocasý skutečně jíst ovoce?
Ano, tito živočichové žijící u dna se ve volné přírodě živí také spadaným ovocem, proto jim je můžete dát i v zajetí. (Zdroj)