17 důvodů, proč si (ne)pořizovat barzoje

Barzojové neboli ruští chrti jsou ztělesněním vznešenosti. Tento elegán na dlouhých nohách vás uchvátí nejen svým zajímavým vzezřením, ale také klidnou a mírumilovnou povahou, láskou k lidem, především k těm nejmenším. To ale neznamená, že by snad s barzojem byla nuda, když chce, dokáže být rychlý jako blesk, rád si hraje a na psí poměry je občas dosti “upovídaný”.

OSM důvodů, proč si pořizovat barzoje

  • Jistě vám také jako většině lidí není příjemný typický psí zápach. Buďte bez obav, s barzojem se u nej nesetkáte!
  • Tito psi jsou nesmírně vnímaví a empatičtí, dokáží vycítit stav vaší nálady či emocí a velice citlivě na něj reagují.
  • O barzojovi by se dalo s trochou nadsázky říci, že je “samočistící”. Díky zvláštní struktuře jeho srsti se na něj nečistoty a pachy lepí mnohem méně než na jiné psy,a pokud už se tak stane, velmi rychle zase opadají.
  • Navzdory své velikosti nemá barzoj problém s životem v bytě, má rád lenošení a spánek, je tedy vhodný i pro člověka bez velkých sportovních ambicí.
  • Barzojové jsou skvělými rodinnými psy, milují děti a svému pánu a jeho rodině jsou velmi oddaní.
  • Ačkoliv vyžadují poměrně dost pozornosti, rychle si zvykají na pravidelný režim, a vydržet pár hodin sami doma, jim nečiní velké problémy.
  • Toto plemeno je zkrátka a dobře “modelkovský typ”, a to nejen vzhledem, ale i povahou, je to ideální pes pro výstavní kariéru, dokáže se chovat velmi ukázněně, až nonšalantně!
  • Obecně vzato je barzoj i přes svůj poněkud křehký vzhled velmi zdravé a odolné plemeno, pokud je na to zvyklý, zvládne i celoroční pobyt venku.

DEVĚT důvodů, proč si nepořizovat barzoje

  • Tito psi byli původně honiči, mají tak v sobě silný lovecký instinkt, dokážou být proto velmi rychlí a nečekaně ostří.
  • Srst barzoje vyžaduje pravidelnou údržbu, nevyhnete se častému vyčesávání a bohužel ani silnějšímu línání.
  • Barzoj je ve své podstatě líný pes. Je to sprinter, což znamená, že je schopen rychle vyrazit, nicméně maximálně po pár set metrech ztrácí výdrž.
  • Celkový vývoj zejména růstu kostí a stavby těla končí u barzoje až kolem 18. měsíce života, do té doby je potřeba štěně držet v klidu, jinak mohou nastat nežádoucí zdravotní komplikace.
  • Mnohdy nečekaně zareagují na pohybující se předměty, mají sklony je pronásledovat.
  • Barzoj je sice štíhlý a působí velmi důstojně, navzdory očekávání má ale velkou sílu a na jeho zvládnutí je tak potřeba dobrá fyzická zdatnost.
  • Mají sklony být občas dosti melancholičtí, není to typ psa, který by na sobě nechal zrovna dříví štípat.
  • Barzoji jsou typičtí tím, že milují kousání bot a rochnění se v odpadcích, je tedy nutné s tím raději počítat dopředu a tyto věci odstranit z jeho dosahu.
  • Zástupci tohoto plemene umějí být někdy pěkně náladoví a poslouchat jen tehdy, kdy se jim zrovna chce, výchova a výcvik tak může být pro nezkušeného člověka náročnější.

Shrnutí

Ať už hledáte psa, který s vámi bude rád chodit na klidné procházky, který bude trpělivým a hodným společníkem pro vaše děti, bude vám ležet u nohou v těžkých chvílích a cítit s vámi nebo se kterým budete obrážet výstavy, a který si občas i rád zasportuje, zaběhá či zaplave, je barzoj jasná volba!

Obecná charakteristika barzoje

Barzojové jsou mezi širokou veřejností dnes známí nejvíce jako sprinteři z chrtích závodů a výstavní psi. Což je ale velká škoda, jelikož toto plemeno se skvěle hodí i na rodinného mazlíčka třeba jen na vycházky do parku a společný relax. Někoho možná od pořízení tohoto majestátního plemene odrazuje jeho osobitá povaha, se kterou může být občas těžké si poradit, jakmile si však na ni zvyknete a naučíte se s ní pracovat, máte vyhráno a získáváte v podobě barzoje věrného parťáka v dobrém i zlém!

I. Povaha

Barzojové jsou pověstní tím, že už ve štěněčím věku bývají poměrně klidní a ukáznění, přesto jsou ale hraví a zvídaví. Jejich povaha přechází s věkem kolem dvou až tří let od lehce melancholické až do takřka flegmatické. Tito psi nejsou přecitlivělí na změny, rychle se adaptují a zvykají si na nové věci, málokdy u nich bývá problém s cestováním, jízdou autem či třeba veterinární prohlídkou. Ačkoliv nejraději tráví čas v přítomnosti své rodiny, bez problému se zvládne zabavit sám v době, kdy jste v práci, většinu času, který mu jakožto majitelé nemůžete věnovat, totiž prospí. Samozřejmě je potřeba nezapomínat na to, že barzoj je stále pes a vaši pozornost vyžaduje také, a tak není žádoucí, aby byl celé dny sám doma, po delším čase může mít totiž sklony k zoufalému vytí. (zdroj)

II. Vzhled

Barzoj je pes stojící na velmi dlouhých nohách, které sice vypadají tence, nicméně jsou silné a psu dodávají rychlost a mrštnost. Na první pohled si na nich lze také, podobně jako na ocasu, všimnout kadeřavých závojů srsti výrazně delší než na zbytku těla. Kohoutková výška u dospělého psa by se měla pohybovat od 75 do 85 cm, u feny pak 68 až 78 cm.  Barzoj je zcela typický svým rovným nízkým čelem a nápadně protáhlým čenichem. Oči má tento pes velké mandlového tvaru, posazené velmi blízko u sebe. Uši barzoje jsou malé a jemné, svěšené, většinou lehce odstávají od hlavy. Hlava je posazená vysoko na delším svalnatém krku. Hrudník barzoje je hluboký, ale velmi úzký, směrem ke slabinám se viditelně zužuje. Barzojové mají protáhlé tělo lehce zakulacené do oblouku s mírně sníženou zádí zakončené dlouhým a výrazně osrstěným ocasem, který by mě sahat téměř až na zem, nosí ho svěšený, někdy také stažený mezi zadní nohy. Jedná se o plemeno s polodlouhou hustou lesklou srstí s poměrně velkou škálou povolených barev. Zpravidla má pes bílý či světle šedý podklad s různě velkými a barevnými znaky, jejichž rozmístění na těle může, ale nemusí být pravidelné. Nejčastější barevné variety, se kterými se u barzoje můžeme setkat, jsou různé odstíny hnědé, šedé nebo žíhané, až po černou. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Barzojové jsou ve štěněčím věku jako většina psů velmi zvídaví a hraví, děti v domácnosti coby parťáky na lumpárny jistě ocení. Jak již bylo však zmíněno výše, chrti zhruba do dvou let se stále vyvíjí a rostou, mají křehčí kosti a je potřeba dbát zvýšené opatrnosti na to, aby hry nebyly vůči psovi příliš divoké. V dospělosti jsou tito psi v drtivé většině klidní a mírumilovní, s dětmi se nejen rádi mazlí, ale samozřejmě s nimi i dovádí, zvláště k menším dětem bývají velmi trpěliví a snášenliví. Nesmíme ale zapomínat na to, že děti musí vědět, jak se v přítomnosti psa chovat. Barzojové jsou velmi citliví a nemají rádi křik a rozruch, život v hektické domácnosti s větším počtem neukázněné ratolesti jim tak příliš nesvědčí. Co se týká vztahu k domácím mazlíčkům, je to s barzoji trochu na pováženou. S ostatními psi se většinou snáší dobře, pakliže mají podobně nekonfliktní povahu a příliš nedotírají. Jestliže pes vyrůstá od štěněte v domácnosti s dalšími zvířaty, dokáže si na ně poměrně dobře zvyknout a nemusí s nimi být nejmenší problém, nicméně bychom neměli nikdy podceňovat fakt, že barzoj je původem lovecký pes. Je to nikoliv agresivní, ovšem nebojácné a rychlé zvíře, má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty. Malým psům či jiným domácím mazlíčkům se tak může stát osudným zběsilý úprk. 

IV. Výchova a výcvik

Vychovat z barzoje vyrovnaného a poslušného psa sice někdy není zrovna procházka růžovou zahradou, ovšem pokud člověk ví, jak na něj, nebývá to nikterak problematické. S výchovou je potřeba začít brzy, pomalu ale jistě, rozhodně není dobré psa přepínat, příliš na něj tlačit a být moc přísný. Výchova barzoje sice vyžaduje důslednost, ne však dril a až moc tvrdou ruku. Tito psi velice špatně snáší, pokud na ně někdo zvyšuje hlas, či je dokonce fyzicky trestá. Takové jednání barzoje velmi stresuje, časem na něj mohou začít reagovat agresivně. Nejlepší cesta je tedy trpělivost, citlivost a empatie a dostatek odměn a pochval za dobře odvedenou práci, kterou barzoj nejvíce ocení. O barzojích koluje mezi lidmi mýtus, že jsou hloupí. Opak je pravdou! Tito psi dokáží být neuvěřitelně učenliví, problém může občas nastat v tom, že se mu zrovna nebude do cvičení chtít, barzoj umí být někdy trochu pasivní až líný. 

V. Zdraví a péče

Barzoj je obecně vzato relativně zdravé plemeno, pro které nejsou typické žádné závažné nemoci. Ani tolik obávané problémy se správným vývojem a růstem kostí a svalů vašeho psa nemusí potkat, pakliže to nebudete v jeho raném věku přehánět s množstvím pohybu a budete ho krmit kvalitní stravou. U velkých psích plemen, mezi které patří i barzoj, se můžeme setkat s torzí žaludku nebo dysplazií kyčelního kloubu, nicméně to u tohoto plemene nebývá příliš časté. Větší pozornost byste však rozhodně měli věnovat péči o srst. Je potřeba psa pravidelně vyčesávat, alespoň jednou za čtrnáct dní hrubým kartáčem. Aby srst zůstala hedvábná a lesklá, má spousta lidí tendence používat nejrůznější zvířecí kosmetiku, její časté užívání však pro psa není příliš zdravé. Ačkoliv jsou barzojové zdatní plavci a vodu milují, příliš časté ráchání ve vodě a šamponování oslabují psovi imunitu a v některých případech také odolnost vůči alergiím. 

VI. Náročnost

Barzojové jsou celkově poměrně nenáročné plemeno, ke štěstí jim stačí málo. S výchovou si s dostatkem píle a cílevědomosti poradí i začátečník, většinou také není třeba se obávat, že by vám barzoj likvidoval zařízení bytu, nepotřebuje ani mnoho kousacích hraček, více ocení měkké pelíšky a klidné místo na odpočívání a spánek. Barzoj není vyloženě venkovní pes, stavba kotce pro něj není nutností, raději tráví čas uvnitř v blízkosti své rodiny, bez problému může žít i v bytě, vaši přítomnost po svém boku sice nevyžaduje neustále, přesto byste mu měli věnovat alespoň pár hodin denně na procházky a společné hry či výcvik. Někomu se zpočátku může zdát náročnější péče o srst, i to se dá ale s trochou cviku zvládnout, rozhodně u vás nebude na škodu ani odchlupovací váleček. Tak trochu oříšek však může být krmení. Barzojové jsou sice štíhlí a vypadají velmi vznešeně, navzdory tomu jsou to ale velcí a navíc poněkud vybíraví jedlíci. Na správném krmení byste u barzoje neměli nikdy šetřit, v mladším věku je dobré přidávat psovi i doplňky stravy a kloubní výživu, nejvíce se pro tyto psy hodí barfování (strava založená na syrovém mase). (zdroj)

VII. Historie

Historie barzojů  se začala psát již na počátku šestnáctého století v Rusku a na Ukrajině. Tito psi patřili dříve pouze šlechtě, nejčastěji ruským carům, kteří si jejich předky údajně přivezli od Tatarů. Narozdíl od špicovitých plemen, která se dříve používala k lovu, byli chrti rychlejší, měli delší nohy a byli podstatně kurážnější, proto je carové začali s dosavadními loveckými psy křížit, účelem bylo vyšlechtění unikátního lovecného psa s těmi nejlepšími vlastnostmi od obou plemen. Ruští chrti byli od té doby nejvíce využíváni k lovi lišek a vlků, hony se staly velmi rychle oblíbenou zábavou na bohatých šlechtických usedlostech. Z těchto dob si také barzojové odnesli svůj mimořádně kladný vztah ke koním, se kterými byli v kontaktu prakticky denně. Standard plemene byl sepsán roku 1880, tehdy zažívali tito psi největšé rozmach, víceméně však stále jen ve své někdejší domovině, exporty do zahraničí byly vzácné. Barzoj byl pes aristokratů a nebylo ještě možné si ho koupit, pouze ho dostat darem. Tvrdou ránu uštědřil ruským chrtům bolševický převrat, během něj i po něm byli zástupci tohoto plemene nemilosrdně vybíjeni a hrozilo, že zmizí úplně. Barzoje se podařilo zachránit především díky tomu, že když začala šlechta opouštět Rusko, některé psy si brala s sebou. Právě díky emigraci začaly později vznikat chovy i jinde, například v Anglii či Francii. Dnes je již Rusko členem mezinárodní organizace FCI, a tak je obnovena i nejdůležitější chovatelská základna a export barzojů do zahraničí se stává velmi populárním.(zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:psi: minimálně 50 kg, feny: minimálně 45 kg
Výška v kohoutku:psi: 75-85 cm feny: 68-78 cm
Požadavky na výcvik: střední
Typický znak:dlouhé nohy a výrazně protáhlý čenich
Energie:střední, spíše nižší
Délka života:11-13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba socializace/pozornosti:střední
Původní využití:lovecký pes
Délka srsti:polodlouhá
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:světlý většinou bílý podklad, dále pak zlatá, šedá, žlutošedá, červená, černá, žíhaná
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit barzoje?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro barzoje dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata barzoje na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu