15 důvodů, proč si (ne)pořizovat českého fouska

Dnes se zaměříme na je jedno z našich národních plemen. Český fousek je plemeno, které si rozhodně zaslouží pozornost. Tento vynikající lovec je chován převážně pro myslivost a je v tom opravdu dobrý! Pojďme se ale na toto plemeno podívat trochu víc zblízka a z jiného pohledu. Je to opravdu čistě lovecké plemeno, nebo si jej můžete pořídit i bez mysliveckých ambicí? To zjistíte v našem dnešním článku. 

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat českého fouska

  • Jsou plemena, která si prošla módní vlnou, nebo jsou zrovna na výsluní slávy, na ulici můžete vidět bišonky, jorkšíry, border kolie a buldočky. Na českého fouska s největší pravděpodobností nenarazíte. Pokud tedy chcete originálního psa s fouskem se trefíte!
  • Jejich srst je téměř bezúdržbová. Dvakrát do roka jej nechejte vytrimovat a dál se o ni starat nemusíte. 
  • Střapatá hlava skrývá velice bystrý mozek. Český fousek se učí rychle a rád. 
  • Je plný energie a s nadšením bude dělat cokoliv co vás napadne. Túry po horách, plavání, běhání. Nic pro něj není problém. 
  • Mají rádi společnost. Jak lidskou tak psí. Fousek je milý a přátelský a vychází prakticky s každým. 
  • Ač je přátelský, pokud jde o hlídání je nekompromisní, vetřelce nejen hlasitě ohlásí, ale pokud k tomu dojde, dokáže i zasáhnout. 
  • Nemusíte se bát ani soužití s dětmi. Vychovaný fousek se snese jak s menšími, tak většími ratolestmi. 
  • Teplota pod nulou nebo déšť? To fouska rozhodně nerozhází, jsou to otužilí psi.
  • Dům nebo zahrada? Pro fouska je ideální, pokud má možnost výběru. Mají rádi kontakt s lidmi, ale pokud mají dostatek pozornosti,můžou být i venku.  

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat českého fouska

  • Lov mají v genech a tak se zejména v lese nevyhnete vodítku. Pronásledovat zvěř je pro ně přirozené a těžko je to odnaučíte.
  • Potřebují akci, nějakou činnost. Pokud ji nemají, vybijí si energii jinak- na záhonku s květinami, nebo doma na gauči. 
  • Mohou trpět genetickou nemocí tzv. lysivostí. Toto onemocnění v minulém století chov téměř zdevastovalo a tak je potřeba vybírat jedince z testovaných chovů. 
  • Hodí se na zahradu, do garsonky v paneláku to není nejlepší volba, ikdyž s dostatkem vybití bude spokojený i tam. 
  • Malá zvířata pro ně představují kořist, pokud tedy chováte například drůbež, nebo králíky, je důležité si zvířata zabezpečit.
  • Vzhledem k tomu, že nejsou příliš rozšíření mezi laickou veřejností, pravděpodobně se budete setkávat s názory, že máte hezkého voříška. 

Shrnutí

Český fousek je národní plemeno, které vyniká svými loveckými vlohy. Jsou to všestranní a inteligentní psi, kteří se hodí i jako rodinní společníci. Potřebují hodně pohybu a nejspokojenější jsou v domě se zahradou. Hodí se i k dětem a jiným psům se kterými vychází bez problémů. Může se u nich vyskytovat lysivost, která je dědičná a v chovu s PP jsou jedinci s touto nemocí vyřazováni. 

Obecná charakteristika českého fouska

Český fousek je národní plemeno s dlouhou historií. V dnešní době ovšem zažívá úpadek. Pokud tedy uvažujete, že jeho chov podpoříte pořízením štěněte, pokračujte ve čtení a dozvíte se o tomto plemeni vše co potřebujete vědět!

I. Povaha 

Basenji je pes jednoho pána. Není to tak, že by zbytek rodiny ignoroval, ale vybírá si jednoho člena rodiny, pro kterého se rozhodne žít zbytek života. A když píši, že si vybírá pes, tak je to přesně tak. Často se stává, že si basenjiho pořídí jeden člen rodiny, ale pes se rozhodne, že jeho pánem bude někdo jiný z rodiny. Zároveň dokáží být mistry v ignoraci. Pokud jim z nějakého důvodu nepřijde důležité poslechnout, prostě se na to vykašlou. Jsou to ale také velice veselí a mazliví psi. Vydrží se válet se svým pánem na gauči celé hodiny. K cizím lidem jsou ale spíše odměření. 

II. Vzhled

Český fousek je všestranný lovecký ohař. Středně velká hlava je úzká a dlouhá, se zřetelným stopem. Tmavé oči mandlového tvaru mají pozorný a laskavý pohled. Vysoko nasazené uši bývají neseny svěšené podél hlavy. Středně dlouhý krk přechází v široký hrudník s dobře klenutými žebry. Končetiny jsou, stejně jako zbytek těla, dobře osvaleny. Ocas bývá nesen na linii hřbetu nebo mírně nad ní. Srst českého fouska se skládá ze tří druhů srsti: z krátké, husté podsady, delších pesíků a nejdelších vlníků. Na obličeji vytváří srst typický vous a bradku. Také nad očima je srst delší a dodává plemeni typický výraz.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Český fousek a děti je kombinace, která dobře funguje. Fousek je vyrovnaný mírný pes a tak zvládá dětský pláč a neustálé pobíhání. Nicméně, jako u všech plemen, je důležité psa na děti zvykat a stanovit mantinely na obou stranách. Pes musí vědět, že malé dítě je křehké a nesmí do něj jen tak napálit v plné rychlosti a děti zase musí vědět, že psí ocas není hračka. Fenky jsou k dětem vhodnější než psi, protože mají jemnější a citlivější povahu a celkově jsou k dětem ohleduplnější. 

S jinými zvířaty soužití zvládá za předpokladu, že s nimi vyrůstá. Vzhledem k loveckým pudům je ale potřeba být vždy na pozoru. Pokud mu před nosem proběhne kočka, bude se fousek jen stěží ovládat. S ostatními psi je český fousek zpravidla bezkonfliktní, pouze psí puberťáci někdy dělají ramena na jiné psí kluky. 

IV. Výchova a výcvik 

Český fousek je ohař. Je tedy důležité si uvědomit, že lovecké plemeno bude lovit. Naučit jej přivolání, je těžké, nicméně ne nereálné. Český fousek je velice učenlivý a obecně není jeho výcvik příliš náročný. Při výcviku je důležité s fouskem zacházet jemně a v klidu. Tvrdé zacházení není ve výcviku těchto psů vhodné a naopak výcvik zpomalí a zkomplikuje. 

Fousek vyniká v loveckém výcviku, ale poslední dobou je čím dál častěji pořizován do rodiny jako společník. V takovém případě je důležité najít něco, co fouska dostatečně unaví. Vhodný je pro ně například canicross nebo dogtrekking, ale neztratí se ani při tréninku poslušnosti nebo třeba při agility. Je to zkrátka všestranný pes, který s nadšením půjde do všeho, co vás napadne. 

V. Zdraví a péče 

Seznam nemocí, které se objevují u české fouska je opravdu krátký. Je to přirozeně zdravé a houževnaté plemeno. Stejně jako u ostatních větších plemen se u něj můžeme setkat s dysplazií a šedým zákalem. Typická pro toto plemeno je lysivost, což je dědičné kožní onemocnění. 

Péče o srst není nijak náročná, stačí ji jednou za čas pročesat kartáčem a je dobré nechat svého fouska dvakrát do roka vytrimovat. Pokud bude potřeba fouska vykoupat je dobré použít speciální šampon, který nezpůsobí kožní problémy a udrží srst lesklou a zdravou. 

VI. Náročnost

Český fousek je jedno z národních plemen a tak by se mohlo zdát, že bude na “každém rohu”. Dnes je ovšem český fousek vidět čím dál méně a zájem o něj není velký. Díky tomu, že není fousek žádné módní plemeno se ale jedná o zdravé a chovem nezničené psy. Také jejich cena bude pro někoho překvapivě nízká. Štěně od dobrého chovatele totiž můžete sehnat v průměru od 5 do 9 tisíc korun. 

S čím je ale potřeba počítat je, že je to lovec. Lov je pro něj přirozený a tak není moudré si pořizovat ohaře a čekat od něj, že nebude lovit. Výcvik tedy zabere dost času. Taky má kopu energie. Počítejte tedy s tím, že je potřeba ho denně unavit a vyběhat. 

VII. Historie  

Zmínky o českém ohařovi, který byl dle dochovaných záznamů podobný dnešnímu fouskovi, josu již z doby vlády Karla IV.. Z této doby také existují záznamy o prodeji těchto psů do Německa a Polska. Je tedy možné, že evropští ohaři v sobě mají krev předků dnešních fousků. Můžeme o nich s jistotou říci, že je to jedno z nejstarších evropských plemen ohařů. 

V roce 1882 vznikl první standard plemene, tehdy pod názvem český ohař. Tento standard byl uveden v časopise Myslivost panem Josefem V. Černým. Během první a druhé světové války šel chov ohařů a jiných loveckých plemen bokem a tak došlo téměř k zaniknutí tohoto plemene. Po II. světové válce došlo k obnovení plemena za použití jiných hrubosrstých ohařů. Standard, který je platný dodnes byl uveřejněn v roce 1963. 

https://www.youtube.com/watch?v=XCfnR6QKozE

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace  

Hmotnost:22-34 kg 
Výška v kohoutku:58-66 cm
Typický znak:přirozeně svěšené uši
Požadavky na trénink: cca 40 minut denně
Energie: vysoká
Délka života:12-13 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánímírné
Sklony k hrabání: mírné
Potřeba pozornosti: střední 
Původní využití: lov
Délka srsti: krátká
Typ srsti: hrubá
Barva srsti:tmavý bělouš s plotnami nebo bez nich, hnědák nebo hnědák s bílými prokvetlými znaky
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde pořídit českého fouska

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro fouska dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata fousků na prodej.

Chovatelské stanice v ČR:

Chovatelské stanice na Slovensku:

4.9/5 - (24 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu