Čichavec zlatý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Čichavec zlatý je klidná rybka, kterou se doporučuje chovat v převaze samic. V akváriu vyžadují hodně rostlin, do kterých se schovávají.

Tipy pro chov čichavce zlatého

  1. Čichavci zlatí jsou mírumilovné ryby s klidnou povahou. Samci však mají agresivní sklony a vzájemně se koušou a štípou. Chovejte tedy více samiček, ideálně tři, s jedním samečkem.
  2. Čichavci jsou aktivní plavci a zdržují se v blízkosti horní části nádrže. Mají labyrintový orgán, který jim umožňuje dýchat kyslík z hladiny, proto jim zajistěte, aby se u hladiny mohli pohybovat (nezapomeňte akvárium zakrýt, aby nemohli vyskočit).
  3. Čichavci zlatí se vyskytují v pomalu tekoucí vodě s hustou vegetací, proto byste měli jejich nádrž vyzdobit přírodními rostlinami, které jsou běžné v jejich přirozeném prostředí. 
  4. Tato rybka je náchylná k běžným akvarijním chorobám a zdravotním problémům, jako je například ichtyofaunismus a zácpa. Většinu nemocí lze snadno léčit pomocí léků nebo častou výměnou vody.
  5. Čichavcům poskytněte vyváženou stravu složenou z masité a rostlinné potravy. Tyto ryby jsou všežravé a v přírodě se živí larvami hmyzu a řasami.
  6. Rybička se ráda ukrývá v jeskyních a štěrbinách. Do nádrže byste měli umístit rostliny, kameny a naplavené kmeny, které jim poskytnou úkryty.
  7. Čichavec je zvyklý na tmavou, kalnou vodu, ve které není příliš mnoho světla, a proto je důležité takto napodobit osvětlení i v nádrži. Světlo by mělo být tlumené. Akvárium udržujte mimo dosah přímého slunečního světla.
  8. Nádrž s čichavci třípruhými byste měli pravidelně čistit, zabráníte tím hromadění řas ve vodě. Hygienické podmínky v nádrži udržují čichavce zdravé a bez infekcí. Čistotu vody můžete udržovat odsáváním dna nádrže a pravidelnou výměnou vody, abyste odstranili odpad a zbytky potravy.
  9. Čichavec zlatý je všežravá ryba. Ve volné přírodě se živí vyváženou stravou složenou z rostlin a masa. Nabídněte jim kvalitní stravu z čerstvých nebo mražených slaných krevet a krevních červů. Doplňte rybí stravu o vločky a pelety.
  10. Čichavce zlaté krmte dvakrát denně a dbejte na to, abyste je nepřekrmovali. Příliš mnoho potravy může způsobit nadýmání a zácpu, což může ryby nakonec zabít. Měli by dojíst jídlo do 5 minut, aby nedošlo k přejídání.
  11. Před odchovem zvyšte teplotu v třecí nádrži na 26 stupňů Celsia, osázejte dostatkem rostlin. Vhodné je přidat plovoucí rostliny a kameny, za které se samičky budou schovávat. 

Základní informace

  • Český název: Čichavec zlatý
  • Latinský název: Trichogaster trichopterus sumatranus gold
  • Čeleď: Lezounovití – Osphronemidae (Guramovití)
  • Původ: Asie 
  • Maximální velikost: 12 cm
  • Vhodná teplota: 22-28 °C
  • Potrava: Všežravec
  • Doporučené PH: 6-8
  • Doporučená tvrdost vody: 5-22°dGH
  • Agresivita: Mírumilovná rybka, asi nejklidnější ze všech čichavců

Charakteristika

Tato zlatožlutá odrůda čichavce byla vyšlechtěna z čichavce modrého a v přírodě se vlastně nevyskytuje. Jedná se o společenskou rybu, kterou je nutno chovat s ostatními klidnými rybičkami. Potřebuje přístup ke hladině – patří mezi labyrintky. Rychle dorůstá, potřebuje nádrž s dostatečným prostorem pro plavání. Nádrž by měla být také dostatečně zarostlá a s dostatkem úkrytů. Vzhledem k labyrintnímu dýchání je doporučeno používat krycí skla či kryt.

Pohlavní dimorfismus

K určení pohlaví se podívejte na jejich hřbetní ploutev. Samci mají dlouhé a špičaté hřbetní ploutve, samice mají hřbetní ploutve kulaté. 

Rozmnožování

Týden před rozmnožováním byste měli čichavce krmit potravou bohatou na bílkoviny. Zvýšení obsahu bílkovin v jejich potravě podpoří rozmnožování. Jakmile se samice začnou zakulacovat, umístěte je do samostatné chovné nádrže. Chovnou nádrž vyzdobte rostlinami a nízkým filtračním systémem. Jakmile se samice usadí, umístěte do chovné nádrže samce. Počkejte, až samec začne stavět bublinová hnízda kolem listí. Samec se pak bude otírat o samice. Jakmile ryby dokončí páření, odstraňte samice z chovné nádrže. Samice se pokusí sežrat jikry dříve, než se vylíhnou. Samec bude hlídat jikry, dokud se nevylíhnou, což bude trvat až 24 hodin. Mladým plůdkům se bude dobře dařit na dietě z malých krevetek, dokud nevyrostou natolik, aby mohly jíst malé vločky a pelety.

Často kladené dotazy

❓Mohou čichavci zlatí žít v akváriu sami?

Ano. V nádrži byste měli chovat pouze jednoho samce čichavce zlatého. Jeden samec může být umístěn s několika samicemi, což je skvělé pro účely chovu (Zdroj).

❓Mají čichavci rádi silně osázená akvária?

Ano. V domácím akváriu dávají čichavci přednost nízkému průtoku vody a hustému osázení. Protože tyto rybky mohou být trochu plaché, je důležité, aby v nádrži bylo hodně vegetace, která jim poskytne úkryty.

❓Jak často mám krmit čichavce?

Krmte je 1 až 2 krát denně vločkovým krmivem. Pokud si všimnete, že vaše ryba nesnědla všechno krmivo z prvního denního krmení, podruhé ji už nekrmte. Krmte ji pouze 2krát denně za předpokladu, že poprvé sní všechno krmivo.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu