Kašel u psa: 10 nejčastějších přičin – radí MVDr. Lesiuková

Kašel, a dýchací problémy obecně, patří u psů beze sporu mezi jeden z nejčastějších problémů, pro který jsou chlupatí mazlíčci přiváděni do ordinací veterinárních lékařů. V některých případech je možné pejska vyléčit v domácím prostředí, v těžších případech je vhodné vyhledat odbornou pomoc u veterinárního lékaře a pejska nechat raději řádně vyšetřit. 

Co je vlastně kašel? 

Kašel je reflexní děj, pomocí kterého se tělo zbavuje látek, které narušují a dráždí dýchací cesty. Organismus se tyto materiály snaží vypudit a dýchací cesty tak udržet čisté a průchozí. Pro nás (stejně jako pro psa) je tedy často obtěžující, ale snaží se udržet tělo pokud možno v rovnováze. Příčiny kašle mohou být různé od banálních infekcí dýchacích cest způsobených nachlazením, přes zánět průdušnice nebo průdušek, až po zápal plic. Chronický dlouhodobý kašel pak mívá většinou jiné příčiny např. v kardiovaskulárním aparátu, způsobit jej může třeba i rakovina, záněty nosu, zubů, vedlejších nosních dutin atd.

Pojďme se podívat na 10 nejčastějších příčin kašle u psů:

1) Nachlazení 

Stejně tak, jako se nachladí člověk, se může nachladit i pes. Stačí např. obyčejné promoknutí, podchlazení, krátkodobé snížení obranyschopnosti a problém může být na světě. Pokud vám po vycházce v počasí „že by psa nevyhnal“ váš pes občas zakašle, dopřejte mu klid a teplo domova. Podávat mu můžete i neslazený jitrocelový sirup či přípravky na podporu imunity a během pár dní by se měl chlupáč uzdravit. V opačném případě je nutné vyhledat veterinárního lékaře.  

2) Akutní bronchitida 

Nejčastěji postihuje mladá zvířata do 2 roků věku (Nemoci psa a kočky 1, prof. Svoboda a kol.). Kašel můžou nejčastěji vyvolávat viry, bakterie či kombinace obojího. Tento typ kašle je nejčastěji suchý, dráždivý až dávivý. Obvykle sám odezní do 14 dnů. Pokud ne, je třeba vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Ten nasadí zvířeti vhodnou léčbu (nejčastěji pomocí vhodně zvolených antibiotik). 

Jedním z typů akutní bronchitidy je tzv. psincový kašel, velice nakažlivé onemocnění přenášející se nejčastěji v místech s vyšší koncentrací psů. Jeho příčina je virová či bakteriální nebo kombinace obojího. Dobrou zprávou je, že proti psincovému kašli se dá očkovat. Zvířeti se aplikuje jednorázově vakcína s trváním imunity 1 rok do nosní dírky nebo 2 vakcíny v rozmezí 2-4 týdnů klasicky podkožně, opět s trváním imunity 1 rok. Vakcinace nemusí onemocnění zcela zabránit, ale výrazně zlepšuje jeho průběh.  

3) Chronická bronchitida

Je velice podobný stav, který však trvá déle než 2 měsíce (Nemoci psa a kočky, prof. Svoboda a kol.). Onemocnění má zpravidla vícero příčin, které je obtížně objevit. Nejčastěji hrají roli prachové částice, cigaretový dým, kouř atd. Dlouhodobou expozicí těmto jevům pak mohou být plíce náchylnější k osazení patogenními bakteriemi, což stav zvířete dále zhoršuje. Onemocnění postihuje typicky starší zvířata 8 let, nejčastěji malých plemen. Toto onemocnění nelze nikdy zcela vyléčit, pouze zmírnit jeho projevy, proto určitě neváhejte se svým zvířetem navštívit ambulanci veterinárního lékaře. 

4) Srdeční onemocnění

Na srdeční onemocnění je třeba pomýšlet u kašlajících psích seniorů. Kašel, který je přítomen u pejsků kardiaků, se vyskytuje zpravidla ve spánku, v noci a brzy ráno (metropolevet.cz). Je způsoben dvěma mechanismy. První, kdy zvětšená silueta srdeční tlačí na průdušnici, dráždí ji a ta reaguje na dráždění kašláním. Druhý, kdy vlivem ne zcela funkčního krevního oběma, zůstává voda v plicích, které se zalévají tekutinou a vzniká plicní edém (otok plic). V takovém případě je kašel specificky vlhký, pes může až vykašlávat pěnu, v těžkých případech až do červena zbarvenou. Mezi další příznaky může patřit zrychlené mělké dýchání s otevřenou tlamkou, zapojování břišního lisu, široký stoj s výraznými pohyby hrudnímu, modré zbarvení jazyka. Dále buďte obezřetní i při zvýšené únavě, nechuti k pohybu, nechutenství, zalévání břicha tekutinou, otocích na spodních částech těla atd. Pejska s podezřením na onemocnění srdce by měl prohlédnout veterinární kardiolog, který navrhne správný diagnostický postup i léčbu.

5) Nádorové onemocnění

Nádory primární, v plicích vzniklé, jsou u psů poměrně vzácné, ale vyskytnout se mohou. Mnohem častější je však šíření/rozsev/metastazování nádorů z jiných částí těla, typické např. pro nádory mléčné žlázy, některé nádory sleziny a kostí. Pro potvrzení či vyloučení se používá standardně rentgenologické vyšetření. V případě pozitivního nálezu vyhledejte pomoc u veterinárního onkologa, neb se jedná o závažný problém.

6) Cizí tělesa

Ať už vaše zvíře vdechne cokoliv (od krmiva, přes žaludeční obsah při zvracení až po cokoliv, co mu uvízlo či ucpalo dutinu ústní), vždy vyhledejte ošetření u veterinárního lékaře. Dochází totiž velice rychle k poškození části plíce, která začíná odumírat. Zbytek funkční části plic se plní sekretem, později kontaminovaným bakteriemi a dochází k rozvoji zánětu plic. Takové zvíře je obvykle stabilizováno na veterinárním pracovišti a dle závažnosti stavu je pod silnými antibiotiky dále sledováno. 

7) Záněty plic (pneumonie)

Záněty plic jako takové jsou vážným stavem, který zvíře ohrožuje na životě. Příčiny mohou být různé, nejčastěji se jedná o bakteriální infekce (Bordetella bronchiseptica, Streptococcus atd.), virové infekce, vdechnutí krmiva, vdechnutí cizího tělesa, nádorová onemocnění či jako komplikace u imunodeficitních zvířat. 

8) Parazitární infekce

O střevních červech patrně již slyšel každý majitel pejska, v těch horších případech je již i viděl v trusu svého mazlíčka, ale víte, že existují i plicní červi? U psa se vyskytuje nejčastěji plicnivka Aerostrongylus vasorum. Pes se nakazí buď přímo pozřením šneka, který je tzv. mezihostitelem. To znamená, že se uvnitř něho odehrává část vývojového cyklu. No, kdo z vás viděl svého psa sbaštit šneka? Budou pravděpodobně snazší  cesty nákazy a to např. pozření stébla trávy se šnečím slizem. Žrát psa trávu už viděl snad každý z nás. Larvy se po pozření dostávají skrze cévy, do srdce a plic, kde se vyvíjejí dospělí červi. Ti produkují vajíčka, ta jsou vykašlána, spolknuta a vyloučena s trusem ven z trávicího traktu, kde čekají na pozření šnekem. Příznaky u psa mohou být plíživé nebo vzniknout náhle. Jedná se nejčastěji o ztížené dýchání, dušnost, kašel, zrychlené dýchání, únava, apatie, nechuť k pohybu atd. K potvrzení infekce je nutné sbírat psí trus několik dní po sobě a donést jej na speciální vyšetření k veterinárnímu lékaři nebo lze prokázat přítomnost antigenu parazita z krve. V případě potvrzení infekce veterinární lékař také navrhne vhodnou léčbu odpovídajícími antiparazitiky v daném časovém intervalu. Použít lze tabletky či spot-on.

9) Špatné zoohygienické podmínky chovu

Přiznávám, je to trochu nadnesený název, pod kterým si zkrátka představte to, v jakém prostředí váš pes žije. Pobyt v příliš prašném prostředí např. během oprav či bourání v domě vede ke kašlání, neb se v dýchacích cestách usazují mikroskopické částice prachu, které se organismus kašláním snaží vypudit ven. Podobné to může být u citlivých zvířat např. v případě pobytu v domácnosti kuřáků. Sucho v dýchacích cestách a následný kašel může způsobit jak nedostatek vody k pití, tak třeba i nadměrný průvan, proto zvažujte, kam umístíte místečko pro odpočinek vašeho mazlíčka. Stejně tak horká a dusná místnost s nízkou vlhkostí nebude poskytovat ideální podmínky pro dlouhodobý pobyt chlupáče. 

10) Hmyz, štěkání, obojek a další 

Kašel můžou způsobit i příčiny, které se v případě našeho článku špatně škatulkují. Takový otok hrtanu, následovaný dýchacími obtížemi jako je např. kašel, způsobený hmyzím bodnutím vyžaduje vždy zásah veterinárního lékaře. Pokud je zvíře na hmyzí bodnutí alergické, může být až život ohrožující, proto nejste-li si jistí, zda zvíře odborné ošetření bude vyžadovat či nikoliv, raději jej vyhledejte a nic nepodceňte.

Pokud Váš pes dlouhodobě štěká, je také možné, že bude trpět kašlem. V tomto případě se pokuste vyhledat příčinu štěkání a dle ní postupovat dále.

Máte-li chronického tahače na vodítku, kterého vodíte na obojku nebo na nepříliš dobře padnoucím postroji, bude mít pravděpodobně podrážděnou průdušnici v místě, kde na ní předměty zvenčí působí a na další tlak v tomto místě tak pes bude reagovat kašlem. Tento kašel a podráždění průdušnice z tohoto důvodu lze zpravidla také vyprovokovat právě kompresí průdušnice zvenčí prsty, což problém potvrdí (Nemoci psa a kočky 1). Zapracujte tedy na tom, aby se pes na vodítku blízko vás cítil příjemně a neměl tendenci od Vás stále odbíhat. Případně vybavte pejska dobře padnoucím postrojem, který tah rozloží do jeho jednotlivých částí. .

Nejčastější dotazy:

Musím tedy s každým kašlajícím zvířetem na veterinu? 

Obecně řečeno ne. Nesplňuje ji váš pes některý z níže uvedených bodů, pak se můžete pokusit zvíře vyléčit v domácích podmínkách. Nechcete-li nutně na veterinu jezdit hned po prvním zakašlání, můžete vašemu veterinárnímu lékaři zkusit jen zavolat a zkonzultovat stav po telefonu. 

Jak kašel u psů efektivně léčit v domácích podmínkách?

S domácí léčbou si vystačíte v případě akutní bronchitidy, při úpravě zoohygienických podmínek chovu psa a např. v případě tahání za obojek. Ostatní příčiny vyžadují léčbu nasazenou veterinárním lékaře. 

  • neslazený jitrocelový sirup 
  • přípravky na podporu imunity 
  • vitamin C 

Kdy s kašlajícím psem vyhledat pomoc veterinárního lékaře?

  • Kašle-li váš pes déle než 1 den a stav se nezlepšuje
  •  Pokud pes trpí současně s kašlem jiným konkurenčním onemocněním
  • Pokud současně s kašlem pes nepřijímá vodu déle než 12-24hod
  • Pokud současně s kašlem pes nepřijímá potravu déle než 12-24hod
  •  Pokud se ke kašli přidává obtížné namáhavé dýchání se zapojením břišního lisu
  •  Pokud kašlající pes dýchá s otevřenou tlamou a fialovým jazykem
  •  Pokud při dýchání pes vyluzuje pískavé, hvízdavé, chrčivé či bublavé zvuky
  • Pokud pes není schopen vstát, projít se a vykonat běžnou potřebu 

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu